Nowe oblicze rzeki Liwiec

0

Wiele lat trwały starania władz Jadowa w kierunku rozpoczęcia procesu zagospodarowywania terenu nad Liwcem. O tym jak już niebawem może wyglądać nadbrzeże tej rzeki opowiada nam wójt gminy Jadów Dariusz Kokoszka.

Kilka dni temu napisał Pan na swoim profilu, że „powiało optymizmem po wizycie w Lublinie, w Wodach Polskich”. Czy to oznacza, że wizja uporządkowania terenów przy Liwcu zaczyna się urzeczywistniać?

– Zrobiliśmy w tej sprawie kolejny, ważny krok. Wcześniej, ze względu na poszerzenie terenów zalewowych, nie uwzględniono nam zapisów planu zagospodarowania, jednak po wizycie w dyrekcji Wód Polskich w Lublinie udało się wynegocjować warunki, dzięki którym będziemy mogli działać.

Do swoich pomysłów na zagospodarowanie terenów przy rzece musieliśmy też przekonać Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Dopiero po spotkaniu w jej siedzibie i pokazaniu zdjęć, na których widać jak w tej chwili wykorzystują ten teren mieszkańcy i przyjezdni, dyrekcja doszła do wniosku, że warto ten stan uporządkować.

Oznacza to więc, że można już zacząć opracowywać szczegóły wyglądu nadbrzeża rzeki Liwiec?

– Tereny te na razie objęte są procedowanym planem zagospodarowania przestrzennego i oczywiście chcemy je przeznaczyć pod usługi turystyki.

Turystyka to nasz priorytet – gmina Jadów nie ma zbyt wielu rolników ze względu na słabą jakość ziemi (5-6 klasa). Tak naprawdę rolników mamy ok. 20. Stawiamy więc mocno na turystykę i robimy wszystko by ją mocno rozwinąć na tych terenach. Naszym podstawowym walorem jest rzeka Liwiec i miejscowość Urle. Kiedyś Urle było kurortem rangi Zakopanego. Były tu ośrodki wypoczynkowe, przed wojną postawiono wiele pensjonatów. I choć infrastruktura trochę podupadła, walory przyrodnicze pozostały. Jest piękna, czysta, bezpieczna i ciepła rzeka. Mamy też korzystny, rzadko występujący mikroklimat sosny rosnącej na piachu.

Co ma szansę zmienić tworzony właśnie plan zagospodarowania? (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj