„Popełniono kardynalny błąd”

0

Jak informowaliśmy w poprzednim numerze Wieści, 29 lipca 2021 r. miasto Ząbki przegrało sprawę w Sądzie Najwyższym przeciwko Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, tracąc ok. 2 mln zł. Chodzi o wypłatę gwarantowanej minimalnej sumy wkładów na rachunkach jednostek organizacyjnych gminy w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank) po jego upadku. Oczekując na komentarz władz Ząbek (burmistrz przebywa na urlopie), o kulisy tej sprawy i jej konsekwencje dla miejskich jednostek zapytaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Waldemara Stacherę.

Spodziewał się Pan takiego wyroku sądu?

– Oczywiście. Dla mnie było logiczne, że nie mamy żadnych szans na odzyskanie tych pieniędzy, bo przepisy prawa są jednoznaczne.

W którym momencie popełniono więc błąd?

– Z jednej strony było tak, że miasto miało świadomość, że SK Bank jest ryzykowną instytucją, ale miasto nie może sobie tak następnego dnia założyć konta gdzie indziej, musi się odbyć przetarg. Gmina nie może też założyć kilku kont w różnych bankach. Miasto więc w tamtym czasie nie mogło w ciągu jednego dnia przerzucić tych pieniędzy – i to tłumaczy władze na plus. Ząbki posiadały wówczas na koncie – o ile pamiętam, ale mogę się mylić – ok. 10 mln zł, pozakładano więc różne lokaty (bo te można mieć w innych bankach) i pilnowano, żeby poziom środków każdego dnia na poszczególnych rachunkach urzędu, szkół czy przedszkoli mieścił się w ramach kwot gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. A więc to było pilnowane. Jednak dalsze kroki ówczesnego burmistrza miasta wskazywały jasno, że popełnia on kardynalny błąd. Bo tak ważnych spraw nie załatwia się poprzez rozmowę na infolinii.

Szukano porady na infolinii?

– Jak mówił wówczas radnym burmistrz, dzwoniąc na infolinię dowiedział się, że każda szkoła i przedszkole ma swój osobny limit i nie musi się przejmować tą sytuacją. Porażką jest powoływanie się na rozmowę z konsultantem na infolinii, bo na takie rzeczy należy mieć opinię doradcy finansowego czy prawnika, który jednoznacznie powie co w tej sytuacji robić. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj