Gmina średnia do życia

37

4 listopada Serwis Samorządowy PAP po raz pierwszy ogłosił wyniki Rankingu „Gmina dobra do życia”, który miał zbadać jakość życia w polskich gminach. Żadna z naszych miejscowości nie zakwalifikowała się do pierwszej setki.

Ranking „Gmina dobra do życia” opracował prof. Przemysław Śleszyński. Autor zbadał 2477 gmin w Polsce. Jak zatem wypadły nasze gminy? Prześledziliśmy wyniki raportu. Jak się okazuje, triumfuje Kobyłka.

122 miejsce – Kobyłka

209 – Marki (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

37 KOMENTARZE

 1. I tak Kobyłka zajęła wysokie miejsce ,sprowadzają się nowi mieszkancy i wsiąkają w te stare układy trudno im się przebić przez układ trzymający władzę od dziesięcioleci wiele tych samych twarzy bez względu na zmianę ustroju ,beznadzieja.

  • Spoko – inflacja i podwyżka stóp powoduje że już teraz widać spadek zainteresowania.
   Wisi dużo segmentów i całkiem możliwe że już po boomie, bo ludzie nie dostaną kredytu na 750 tyś by kupić i wykończyć te segmenty…

  • A czemu stoi niżej w rankingu? Wg mnie z powodu oświaty, zbrodniczej wycinki drzew, smrodu z wysypiska i niekompetentnych osób zajmujących się ładem przestrzennym. Moja osobista koleżanka jest radną i wprost mówi że nie ma pojęcia o tym co głosują. Do tego dochodzą konflikty wewnątrz rady, jeden z radnych obraził się na swoich kolegów i obraża ich w prywatnych rozmowach inna radna jeździ po partyjnych spotkaniach i przekonuje, że powinna być kandydatką na burmistrza, a obecna burmistrz nazywa delikatnie mówiąc – brzydko. Syf, a nie Radom nawet.

   • Zawsze, jeśli celem nadrzędnym będą działania pijarowe będzie źle. Może w innych gminach władza zajmuje się rozwiązywaniem problemów, a nie śledzeniem lajków i komentarzy na faceboooku i kombinowaniem jak obsadzić swoimi kolejne stołki. Fachowcy z urzędu odchodzą, bo i tak ich nikt nie słucha, a zatrudnia się speców od promocji. Jak się robi dym i ludzie się buntują, że w wydziale promocji jest za dużo ludzi, to się ich na papierku przesuwa do innych wydziałów. I tak mamy pijarowca informatyka, pijarowca zajmującego się ładem przestrzennym. A że nie mają doświadczenia ani wiedzy z zakresu informatyki czy ładu przestrzennego to właśnie widać i gołym okiem i w rankingach.

    Jak się robi szum, że za mało środków gmina pozyskuje, to pyk i kolejna akcja pijarowa – pokazuje się statystyki pozyskanych środków, ale już nie wskazuje, że ponad połowa to kredyty z odroczonym terminem płatności, które trzeba będzie spłacić. Takie zarządzanie na dłuższą metę ma krótkie nóżki, a jak mieszkańcy się połapią o co chodzi, zacznie im doskwierać starzejąca się infrastruktura gminy, patchworkowe zagospodarowanie przestrzenne, brak myślenia perspektywicznego to ten hura optymizm i super poparcie ze zdojoną siłą uderzy w manipulantów. I szczerze mówiąc, mam nadzieję, że tak będzie, bo to miasto ma potencjał i zasługuje na kompetentnych zarządzających.

    Oświata leży i jedzie już chyba tylko dzięki determinacji niektórych dyrektorów. O radzie miejskiej, zwłaszcza tej pozytywnej części, to w ogóle nie ma o czym wspominać. Budżet dobry, bo dobry, poziom języka i wiedzy z początków przedszkola. Nawołują do jedności, miłości i pokoju, a w w imię Boga i miłości bliźniego utopią w łyżce wody, przekraczając wszelkie granice etyki. I wymagają, żeby wszyscy klaskali i ich wielbili. Część klaszcze, bo widzi w tym interes, część się boi, część omija szerokim łukiem, część milczy i czeka.

 2. Grodzisk Mazoiecki na 37
  a wołmin- na 619.

  I do czego wy pasujecie…. tempe chłopki…. Niżej ta gmina stoji niż wiele popegerowskich wsi.

  – Łyso? Niemoty??
  Tak zarządzacie gmniną- jak niemoty. Jak małpy z brzytwą,

 3. To ile razy mniej niż samorządowcy z wołmina powinni dostawać niż samorządowcy z grodziska? 6razy? 100 razy???
  Ten ranking – to ranking wartości samorządowców. Większość podwarszaskich gmin mieści sie w w pierwszej setce. A wołmin- jest na 619 miejscu. Skoro tak- to ile powinni dostawać z naszych podatków nasi samorządowcy??? Przynajmniej 6x mniej niż samorządowcy z innych podwarszawskich gmin.
  Najwyżej wartość miski ryżu i kubka stęchłej czarnej kawy- za to , że pogrążają te miasto i powiat w maraźmie.

  Ale ale – nie potrafiliście sobie sprawdzić na którym miejscu „uplasował sie” wołmin???? Zasięgu nie mieliście??? Nie donieśli w kubełkach enternetu? Może z internetu dla sołectw łapcie?? Albo na śmieciowisku sobie maszt wystawcie- najwyższy punkt gminy- to i z grodziska do was doleci.
  Ale kanał- pewnie pół mazowsza ma z was beke….. 619 ha, ha
  Poproście ztm w wawie żeby puścił do was autobus z takim numerem…

 4. No ale pytanie… co zobić, żeby to zmienić??? Żeby ten ranking gmin …wymazać z pamięci i wiadomości ogólnopolskich???

  Może uderzyć w dzwon !!
  Może razem z Zofią usiąć na ławce i pomyśleć? Może modlitwa do aniołka wołmińskiego spłachetka coś tu zaradzi!! Chociaż jak sie patrzy na jego odrapaną kolumne- pewnie dawno już zlazł z piedestału i powędrował….. może do Grodziska !?
  Ciężki temat…
  Ale jak już sie tak będziecie sie zamartwiać na ławce z Zośką, wiedząc , że NIC nie wymyślicie, że aniołek nic tu nie da a dzwon umilknie między zapleśniałymi kamienicami, może pies misiek wytoczy sie zza pomnika i wyliże wasze zmartwione mordki..

  ………….ale beka…. 619 !!!!!!!!

  • 619 pozycja bo miasto jest kiepsko zarządzane. Ela nie ma pomysłów i otacza się nieudacznikami. To wszystko fakty. Ale Mark, czemu jesteś tak podjarany tym tematem? Czytam twoje komentarze od dawna i chce poznać źródło twojego w…wienia.

 5. Nie wiem skąd kbk ma tak wysokie miejsce…
  Przecież to dziura… I to zakorkowana dziura… W której wielu płaci za wodą – której nie mają…

 6. A Wołomin nadal się będzie pierdołami zajmował, tu pieseczek, tam dzwoneczek, jakiś parczek kieszonkowy. Wszystko tu takie kieszonkowe, pensje wołomińskiej władzy i radnych też powinny być jak kieszonkowe dla ośmiolatka. Zaraz będzie tłumaczenie, że Misiek to z budżetu obywatelskiego i to mieszkańcy zdecydowali, ale jak będą uwagi do regulaminu to się nagle okaże, że to jednak budżet gminy, ale rozdysponowywany tylko w inny sposób. Jak już zaczynacie kręcić, to się przynajmniej jednej wersji trzymajcie. Myślicie, że ludzie tego nie widzą? Widzą, gadają po kątach. Mają już dość.
  I tylko te ciągłe lansiki, tu nagroda, tam filmiczek. PiSowskie odezwy do narodu są mniej naszpikowane propagandą i manipulacją. Weźcie się do roboty wreszcie, bo za rok będziemy świecić za was oczami, jak Wołomin się w pierwszym tysiącu nie zmieści. To niepojęte, że miasto 30 km od stolicy spadło tak nisko. Ale to jest tylko wasza zasługa, nie PiSu, nie rządu, nie kosmitów, to wy jesteście za to odpowiedzialni. Inne gminy żyją w tej samej rzeczywistości, a jednak radzą sobie zdecydowanie lepiej. Czego wy nas chcecie uczyć? Samorządności? Uczył Marcin Marcina, a sam …..

 7. Info dla gminnych cielaków, co nie mają zasięgu z internetu dla sołectw- projektu który został odebrany przez wołmińskie władze ze 4 lata temu, kosztował nas- wołmińskich podatników 3000 000 zł- i nie działa- bo nie istnieje:
  Sprawdziłem dogłębnie. Według tego co zostało napisane w opracowaniu ” gmina dobra dla życia, wołmnin jest na 619 miejscu. A gdzie w rankingu są inne podwarszawskie gminy? Która jest najlepsza do życia? Pamiętajmy, że wołmiński zaścianek to gmina leżąca zalewwie 20km od Pałacu Kultury- Centrum aglomeracji warszawskiej. Gmina która powinna czerpać garściami ze swojego położenia – sąsiedzstwa stolicy- gdzie dostęp jest do szkół obiektów nauki kutury, przemysłu , zatrudnienia i wielu innych aspektów. Jak więc wołmin wypada na tle innych gmin?
  Pan redaktor napisał- średnio. Czy napewno? Dla mnie średnio to znaczy że plasuje sie gdzieś między nr 1 czyli Ożarowm a Radzyminem albo Mińskiem. Średnio- czyli gdzieś w połowie? No bo to są gminy i powiaty bezpośrednio graniczące i przylegające do wawy . No to popatrzmy ! :

  1 Ożarów maz
  2 Michałowice
  3 Stare Babice- 15 lat temu ni tam nie było
  6 Lesznowola – kapusta pory żyto i bezkresne pola
  7 Raszyn – działki po 800 m zabudowane jak mrowisko i drogi o szer 4m szer
  8 Nadarzyn- 5 ulic na krzyż i chałupy po lasach
  10 Pisaeczno- o Boże- jak to możliwe!!??? Miałm racje? To przez polkolor !!!
  12 Izabelin- to dlatego że Wiśniak z czerwonym łbem przepuścił tam w jednym ze spożywczaków 30 baniek.
  17 Łomianki – z tej wsi nie da sie wyjechać i wjechać bo jedyna droga to S7 !!!
  22 Podkowa Leśna – może tną drzewa z działek i sprzedają na opał do wołmina?
  37 Grodzisk Maz- 47 Lodzia i reszta szczekających z Ogrodowej- sorry- nie wiedziałem. Może to przez cebule z pól.
  47 Błonie- no tak- to przez manufakture zegarków….
  48 Tarczyn – no comend- pzekupili sokiem i musami.
  50 Brwinów- no tak ale tam u zbiegu Willsona i Pszczelińskiej tunel pod torami przebili 40 lat temu i nie zalewa go woda!!
  52 Żabia Wola – tam nikt nie mieszka prócz zajęcy w polach
  88 Niporęt- ale kanał! Pewnie żerański
  100 Serock – są tak wysoko- bo za wode nie płacą
  115 Jabłonna- pobierają myto za przejazd do Legionowa
  116 Wiązowna…. nje wiem czemu
  151 Wieliszew – on nie może być wyżej w rankingu jak wołmin! Jakieś kłamstwo !!!0
  172 Grójec. – japka nas przerastają
  209 Marki !!!! Doją z wawy
  263 Otwock w ieś obok torów
  272 Zielonka
  308 Skierniewice
  365 minsk mazowieki
  371 Ząbki
  395 Nowy dwór maz
  401 Radzymin
  616 Warka
  1007 Tłuszcz
  1078 Klèmbów
  2191 Poświętne

  Czyli, średnio, to raczej duuuuuzy komplement

  • @mark bzdury piszesz że projekt internetu kosztował 3000000 zł wołomińskich podatników i że został odebrany i nie działa- bo nie istnieje nie wierzę , na pewno wspaniale działa

 8. A widzieliście mapkę załączoną do raportu? Wyłom w warszawskim ringu biała plama. Jakby ktoś gminę z lubelskiego przeniósł. Jak to się stało, że gminom otaczającym Wołomin nawet od wschodu się lepiej układa niż w Wołominie? Mają lepsze połączenie ze stolicą? Serio? Chyba powietrzne, nad Wołominem. Wszystko się da jak się umie. A u nas luzik, zadłużenie rośnie, żeby jeszcze rosło na wydatki, które stworzą chociażby minimalne warunki do inwestycji. Ale nie, my pożyczyliśmy kupę kasy na budowę archiwum miejskiego.

 9. Niestety- stare układy – jeszcze z mikuli – gniotą te wieś. Ranking potwierdził , że to co od lat tu pisze- to prawda tyle że pokazał jeszcze w jak głębokiej czarnej dupie tkwi ta wjocha.
  Należałoby wywalić poprostu wszystkie te niemoty z samorządu i zastąpić ludźmi z pasją z wizją i rozumem a nie po kądzieli- jak nie uda sie wsadzić brata albo innego pociotka do tego to kituje sie go do gminy obok- nikt słowa nie powie , bo za 2 lata córka wchodzi na rynek pracy ..itd.
  Tu musi przyjść dobra miotła – od wydziału urbanistyki przez rachunki i inwestycje po promocje i zdobywanie funduszy. Bo ci- nie znają sie na niczym prócz rozwalania budżetu.
  Słabe
  P.S. psów nie słychać…. nic nie ujada…..

  • Tylko jak ta miotła pójdzie do wyborów z hasłem „Wymiotę wszystkich pociotków z Urzędu” to jest już na straconej pozycji. Bo pociotkowie pociotków nie będą na niego głosować 😉 Ela zrobiła z wołomina PSL-owski skansen i tyle.

 10. Nie da się ukryć, że bez układów w gminie nikt nic nie znaczy. Cel nadrzędny wszelkich działań. Możesz mieć IQ Einsteina, mieć po kilka fakultetów, wiele lat doświadczenia, potwierdzoną skuteczność działań, głowę pełną pomysłów, a przyjdzie ktoś, kogo mamusia, siostra, tatuś, brat mają sporo lajków na fejsbuniu i to oni rządzą, byle jak, ale rządzą. To 619 miejsce nie wzięło się znikąd. To ciężka praca wielu osób, które skutecznie pozbyły się każdego mądrzejszego od siebie. Taka gmina, nic nie poradzisz. Psy już nawet nie szczekają, ale karawana jedzie dalej, donikąd, z kulejącym wielbłądem, ale jedzie. I myślisz Mark, że mało osób popiera te układy? Myślę, że nadal za dużo. Bo pani Ela ma taką ładną białą bluzeczkę, a w ogóle to jest taka miła i ładnie się uśmiecha. Dla ludzi to jest wyznacznik dobrej władzy. Po co im fundusze, finanse, rachunki, wystarczy, żeby na jakiś aparat do cykania fotek starczyło.

 11. @ ola
  Jak bzdury pisze, i projekt internetu dla sołectw nie kosztował 3000 000 zł ( trzech milionów złotych polskich ) – to napisz chociaż, gdzie działa. Wyślemy wołmińskich samorządowców- to sobie ściągną ten ranking do excela.
  Ja nie hce wiedzieć, ile kosztował by taki internet- który miałby działać – bo wtedy taniej by pewnie było ciągnąć transfer z sieci irydion.
  To może jeszcze napisz, że instalacja z 8 słupów na przeciw cmentarza nie kosztowała 16 baniek????
  No nie- bo w zamyśle ma być 30!!!!!!!!!!!!!
  Tu prokurator już dawno powinien ogłosić przetarg na budowe nowych cel. Najlepiej z otwartym kratowanym dachem.

 12. @Mark Watch
  Wielu gmin nie wrzuciłem. Pozycja?? Nie- nawet jak któraś jest niżej i jest z poza powiatu- to też wykładnik jej samorządowców- jak tu.
  Czytasz komentarze? To powinieneś wiedzieć że głownie chodzi mi o to żeby to miasto i powiat rónało do gmin okołowarszawskich a nie ciągneło sie w ogonie ….podlasia. Bo wołmin graniczy z wawą- a nie Hajnówką. Inne gminy czerpią z tego położenia garściami- ludzie mają dobre drogi, miejsca pracy, firm – lokalnie przybywa, konkurencji na rynku pracy i płacy. Przybywa ludzi i osiedli.
  A we wołminie- wieje syfem. Kup se bilek ztm na 2 strefy- zobaczysz, gdzie na nim dojedziesz i czym i może zobaczysz, jak sie to rozwija- ale nie tu.
  Tylo o to mi chodzi. Żeby wołmin nie był postrzegany na warszawskim rynku pracy i wśród ludzi , jako wjeś która leży pod Radomiem.
  Zobacz- Radzymin już sie wysunął do przodu i ten wzrost – bedzie sie potęgował. Ma fajną knajpe- Scena Cegielnia- sprawdź! Jest gdzie pojeździć rowerem, jst gzie zrobić zakupy i jak z miasta wyjechać . Bo jest po czym.
  Wołmin nie dorobił sie niczego ani drogi ani dobego klimatu o inwestowania i życia. Ta dziura gnije jak odleżyna.
  Koś to policzył i jak widać- nie jest to tylko moje zdanie.
  Natomiast myślenie, że jest dobrze- bo jest jak jest, nie sprawi , że ludziom sie polepszy. Chyba że pasuje ci słuchanie z kasieciaka boysów brodząc w błocie brudnymi filcokami- bo tak to teraz wygląda. Tym dla mnie jest to miasto- dlatego dzieci buduje w Grodzisku. I gorzej jak tu nie będą miały- co nawet pokazują wyniki tego opracowania- do którego palca nie przyłożyłem.
  Ale ja to wiem. Czas , żeby wołminiaki to wiedziały, że ktoś z nich robi balona od 30 lat.
  Czy to źle , że pisze o tym ludziom?
  Czyżbyście sie bali takich opinii, komentarzy???
  Krusze beton?

 13. A co cie to obchodzi? Nie bój sie – ja tu zostaje. Lepiej zastanów sie co w tej dziurze wybudować – żebyście w kolejnym rankingu nie spadli o kolejne 600 pozycji. Bo range powiatu – to już powoli tracicie- nie??
  Szkooda- co ? 619….. ale wstyd. Wieś z pod Radomia….

 14. Mark, mów za siebie skoro zostajesz. Ten Twój Grodzisk to pic na wodę. Twoje miejsce to Pierdziszewo Dolne:-) Po stylu i ortografii widać.

 15. Możesz mi jechać- ile chcesz- wali mnie to . W opracowaniu widać że twój wołmin jest obsrany- razem z tobą- a nie Grodzisk.
  Jeszcze raz- ja tu zostaje- żeby takim jak ty , te różnice uzmysłowić. Choć nie wiem- czy sie da. Bo ludzie którzy myślą tak jak ty – to gdzieś z Łomży albo innych wysokich mazowieckich czy sokołowów- przybyli tu w koszyku razem z jajkami albo gjensiami- i teraz są wołminiakami- pełną gębą. I nie daj bóg- by coś złego powiedzieć na ich nowe siedzibe w której na siłe pną sie po szczeblach władzy sprzedając każdego za bułkje chleba i topiąc w łyżce wody..
  Ale ja- mam to w d….
  Wołmin- 619 Grodzisk maz – 37.
  Takiś mundry- zmień to albo zaakceptuj fakt: twój wołmin to koniec jelita grubego, cłowjeku. I nie ja ci to pokazałem.

 16. Dlaczego czepiacie się Marka? Uważacie, że Wołomin to znakomicie zarządzane miasto i żyje się w nim komfortowo? Uważacie, że miejsce w rankingu jest niewłaściwe, bo należy się miejsce w pierwszej setce? Nie przesadzajcie, proszę. Nie wypierajcie niezaprzeczalnego faktu, że Wołomin to miasto zaniedbane. Popatrzcie na stan miejskich ulic i chodników, budynków komunalnych, miejskiej zieleni. Nie przeczę, że coś się w mieście pozytywnego dzieje, bo gdzieś tam jest remont ulicy, gdzieś tam buduje się rondo, czasami wyremontuje się szkołę lub przedszkole. Do tego odsłoni się ławeczkę, dzwon czy piesiaczka. Ale na co dzień miasto straszy brakiem gospodarskiej ręki: zaniedbaną zielenią, niezamiecionymi ulicami, odrapaną „starówką”. W kamienicach w centrum brakuje kanalizacji, a to chyba najlepsze świadectwo jakości życia w mieście i poziomu rozwoju miasta.

 17. Elle – dlaczego w settce? Uważasz , że miasto rangi powiatu- powinno być na setnym miejscu?? A Babice i Lesznowola- gdzie zarządcą jest zaledwie wójt- powinny być wyżej????
  Z takim zapleczem urzędników i wydziałów- to ta dziura powinna plasować sie najniżej- na 60 miejscu- a jest 10x niżej.
  619- ALE WSTYD – NA CAŁE MAZOWSZE !
  ŚMIEJĄ SIE Z NICH URZĘDNICY W WĄCHOCKU, PCIMIU I ZALIPIU

  WSTYYYYYYYYYYYYYD – NA CAŁY KRAJ

 18. Mark, bo to matematycznie wielki awans. Ponadto zauważ, że jest w kraju na tyle dużo gmin, że przebić się w konkurencji lekko nie jest. Jest wśród nich wiele gmin, które korzystały ze środków pomocowych, racjonalnie gospodarowały środkami własnymi, nie skupiały się na dzwonkach, ławeczkach i innych bzdetach i to one zasługują na lepsze miejsca, bo w nich żyje się lepiej. A że miasto powiatowe? Tym bardziej wstyd, że siedziba władz powiatowych taka zaniedbana. I nie odnoś miejsca w rankingu do liczebności urzędników, bo to już inna bajka jest. Urzędnik miotły do rąk nie weźmie i nie zamiecie chodników. Może proporcje w miejskim zatrudnieniu niewłaściwe? Raczej tak.

 19. Marka będzie hejtował tylko ktoś z układu, bo facet prawdę pisze, a komentarze w stylu „to się wyprowadź” są lekko od czapy. To zarządzający powinni się wyprowadzić, skoro doprowadzili gminę do poziomu wsi spod Radomia. Wreszcie ktoś zrobił obiektywne badanie z wymiernymi wskaźnikami, a nie jakieś sfingowane plebiscyciki z wnioskami niemającymi pokrycia w rzeczywistości. A teraz wskaźniki z raportu „Gmina dobra do życia”:
  1. Walory estetyczne krajobrazu – Wskaźnik atrakcyjności wizualnej krajobrazu
  2. Zanieczyszczenie środowiska – Odchylenie od normy stężeń (średnia z BaP, PM10, PM25)
  3. Budżety gmin – Dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca
  4. Wskaźnik atrakcyjności migracyjno-osadniczej – Saldo pracy migracyjnej (zameldowania ważone odległością) na 1 mieszkańca
  5. Ubóstwo dochodowe – Udział osób korzystających ze środowiskowej pomocy społecznej
  6. Wydatki inwestycyjne gmin – Wydatki inwestycyjne majątkowe gmin per capita
  7. Przeciętne wynagrodzenie – Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w powiecie w relacji do średniej krajowej (Polska=100)
  8. Równowaga przestrzenna rynku pracy – Liczba wyjeżdżających do pracy na 100 osób w wieku produkcyjnym ważona odległością
  9. Zwodociągowanie – Udział ludności korzystającej z wodociągów
  10. Oczyszczanie ścieków – Udział ludności korzystającej z oczyszczalni ścieków
  11. Edukacja szkolna (poziom podstawowy) – Przeciętna odległość uczniów do szkoły podstawowej
  12. Poziom edukacji podstawowej – Średnia z języka polskiego i matematyki w sprawdzianie ósmoklasisty (w stosunku do średniej ogólnokrajowej)
  13. Żłobki – Miejsca w żłobkach na 1000 dzieci do 3 lat
  14. Dokształcanie i rozwój osobisty – Liczba kursów na 10 tys. mieszkańców (języki obce, komputerowe, plastyczne i in.)
  15. Infrastruktura kulturalna
  16. Dostępność rekreacji – Obiekty sportowe na 10 tys. mieszkańców.

  Wskaźników, na które gmina nie ma wpływu (np. liczba zabytków, ukształtowanie terenu) nie pisałem, bo każda z podwarszawskich gmin ma z grubsza podobne. A teraz pytanie, na który z powyższych wskaźników gmina próbowała oddziaływać w ciągu ostatnich dwóch kadencji? Ile mamy żłobków? Ile nowych miejsc pracy powstało? Co zrobiono, żeby uporać się z zanieczyszczeniem? Ile domów podłączono do wodociągów i kanalizacji? Czy wybudowano nowe szkoły/przedszkola w sołectwach, gdzie dzieciaki mają po kilka kilometrów do szkoły/przedszkola? Ile obiektów sportowych powstało? Co gmina zrobiła, żeby zmniejszyć liczbę osób korzystających z pomocy społecznej? Jak oddziaływała na stopę bezrobocia? Jakie są dochody gminy na jednego mieszkańca (z uwzględnieniem zadłużenia)? Jakie są wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na mieszkańca?

  I wielka niespodzianka UWAGA: we wskaźnikach nie pytają o liczbę dzwonów, rzeźb czy ławeczek!!!!! Wiem, że przed niektórymi wołomińskimi „samorządowcami” otworzyły się właśnie wrota do tajnej wiedzy „Co się liczy w zarządzaniu gminą?”. Nie dziękujcie, bierzcie i korzystajcie.

 20. Na 15 wskażników – ma wpływ gmina . Na walory krajobrazowe- nie za bardzo. No chyba, żeby chodziło o zakaz wyrzucania plastików ze sztosowni , po skorupach które zostały ukradzione rozkręcone i sprzedane. Ale kto ma tego pilnować???? Policja? Przecież nie będą walić we własne gniazdo. Nie?
  Co do reszty- wszystko sprowadza sie do dobrego zintegrowanego transportu- i jego braku oczywiście.
  Bo jeżeli facet z Wyszkowa czy Sokołowa- dojeżdża do wileniaka w tym samym czasie co wołominiak…. to o czym mowa???
  Transport jest podstawą do rozwoju wszystkiego.
  Kto tego nie pojmie- ten siedzi na 600 miejscu będąc 20 km od centrum nauki kultury edukacji, wymiany usług towarów , pracy.
  To jest proste. Jak tego nie pojmiesz- masz prostą drogę do tego by wyglądać jak dzira z pod Radomia albo Nasielska
  I jak wyglądamy wśród ościennych gmin: jak cham w gumiakach i kufajce- pośród rodowej szlachty- co sam wprosił sie na audiencje do królowej angielskiej w Backinngham Palace, od którego wali tanim winem i wyprosić sie nie da.
  619 – WSTYYYYYYYD !

 21. I na walory krajobrazowe wpływ ma – np. stosunek terenów zielonych do terenów wybetonowanych. Ukształtowanie terenu są oddzielnym wskaźnikiem. Z Wyszkowa szybciej, nawet z Łodzi szybciej. Żeby dojechać ok. godz. 6 np. na Mokotów trzeba ze 2 h kluczyć po uliczkach w Zielonce, Wilnie,…inaczej z 2 h zrobi się 2,5 h. Ludzie starają się omijać korki, wjeżdżają w osiedlowe uliczki, kto jest z takiego stanu rzeczy zadowolony? Ktoś walczy o lepszą drogę? To nie moje, to sąsiada. O oświetleniu drogi nie wspominając. Wystarczy trochę deszczu czy mgły i na niektórych odcinkach nie widać kompletnie nic, ciemno jak w d… A co się dzieje np. na światłach Szosa Jadowska-Al. Niepodległości albo Geodetów-Łukasiewicza? Czy ktoś w ogóle zabiega o te drogi czy poprzestał na tym, że to nie moje, to mnie to nie obchodzi, a że większość mieszkańców miasta, którym zarządzam korzysta z tych dróg to już ciszej nad tą trumną. Ile kolizji drogowych jest tygodniowo na tych skrzyżowaniach? Czy te skrzyżowania dostosowane są do ruchu ciężarówek, których tam coraz więcej? A obok osiedle, przedszkola, szkoła, nikt z rządzących nie widzi problemu. Więc o czym my w ogóle rozmawiamy? Tak, Mark, komunikacja to podstawa. Może ktoś, kiedyś i w Wołominie to odkryje.

 22. Wątpie. Zwracam na to uwage od lat. Jednak ogrodowy motłoch obstaje, że to nie ich końpetencje. No ale … o czym tu pisać… Jak wygląda Wojska Polskiego w Pruszkowie a jak 1-go maja we wołmińcu…. dwa światy… dziesiątki lat zapóźnienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj