Plac jak marzenie

9

Burmistrz Kobyłki pochwaliła się projektem budowlano-wykonawczym i dokumentacją projektowo-kosztorysową zagospodarowania Placu 15 Sierpnia. Na te dokumenty czekano w Kobyłce już od dawna. Czy zaprezentowana wizja jest zgodna z oczekiwaniami mieszkańców miasta?

Jak zaznaczyła burmistrz Edyta Zbieć, w projekcie uwzględniono założenia wynikające z przeprowadzonych wcześniej konsultacji. Chodzi tu przede wszystkim o aranżację placu jako miejsca spotkań oraz organizacji okazjonalnych imprez plenerowych na terenie miasta. Przewidziano też: budowę fontanny posadzkowej (wodotrysku), budowę pieszych nawierzchni utwardzonych, instalację kontenerowej toalety publicznej, instalację pergoli oraz innych elementów małej architektury (ławki, kosze, stojaki rowerowe), instalację nowych elementów oświetlenia terenu, montaż kamer monitoringu wizyjnego oraz nowe nasadzenia i aranżacje zieleni.

Dość istotne dla wielu osób jest również to, że w ramach zagospodarowania placu nie przewiduje się wycinki żadnych drzew. Dąży się wręcz do zapełnienia go możliwie jak największą ilością zieleni.

– Projekt nie przewiduje zmiany sposobu użytkowania terenu, a jedynie prace związane z jego rewaloryzacją oraz wzbogaceniem istniejącego programu rekreacyjnego. Przewiduje zachowanie historycznego układu ulic otaczających Plac 15 Sierpnia wraz z alejami drzew przy ul. Napoleona i ks. Konowrockiego. Nowe elementy zagospodarowania terenu nawiązują do znanych z ikonografii elementów układu urbanistycznego placu – okrągła fontanna posadzkowa do widocznych na archiwalnych fotografiach form zieleni komponowanej, główna aleja oddzielająca część parkowo-rekreacyjną od części placu publicznego – do dawnego przejazdu z ul. gen. F. Żymirskiego do ul. Napoleona. Wszystkie projektowane elementy małej architektury oraz latarnie parkowe/miejskie swoją formą mają nawiązywać do historycznego kontekstu centrum miasta o bogatych tradycjach – napisała na fb burmistrz Kobyłki.

W projekcie Plac 15 Sierpnia podzielono na trzy strefy: sakralno-patriotyczną, parkowo-rekreacyjną i usług publicznych. Co zatem będzie się znajdowało w poszczególnych strefach?

Strefa sakralno-patriotyczna to północna część placu, ponieważ to tu znajdują się kapliczka oraz zespół obelisków pamiątkowych. Naturalną granicą strefy jest istniejąca i przewidziana do przebudowy jedynie w zakresie nawierzchni aleja łącząca ul. Napoleona i ul. ks. Konowrockiego. Wokół kapliczki projekt przewiduje aranżację niewielkiego placu pozwalającego na zatrzymanie się przy zabytku. W nawierzchni przewidziano montaż opraw gruntowych dla iluminacji obiektu, a wokół placu nasadzenia roślin w formie ozdobnej (rabaty). Przy zespole obelisków przewidziano również aranżację kwietnika oraz pozostawienie fragmentu trawnika bez nasadzeń jako rezerwy dla ewentualnych zgromadzeń przy pomnikach.

Strefa parkowo-rekreacyjna to centralna część Placu 15 Sierpnia. Zaprojektowano ją jako… (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

9 KOMENTARZE

  1. A będzie tam ogrodnik do pielęgnacji tej „jak największej ilości zieleni” czy tak z doskoku na wiosnę i w od święta sierpniu?

  2. A czy w tym projekcie jest uwzględnione miejsce na cudowną bombkę która już tam stoi a później ma pełnić rolę tylko właśnie nie wiem jak to nazwać rolę czego : kwietnika, zielnika jak zwał tak zwał. Bombka podobno kosztowała dość sporo mieszkańców Kobyłki. Może Pani Burmistrz odniesie się co do ceny, kto ją stworzył i jaki jest jej rzeczywisty koszt.

    • Co to ciebie obchodzi bombka co tak przyczepiliście sie do tej oryginalnej świątecznej kompozyci , po co ta natarczywa ciekawość , lepiej zamilcz jak sie nie znasz piszesz bzdury

  3. Na tym placu we wrześniu wyświetlali film plenerowy , przejmujące zimno było tego wieczoru, pozazdrościli Zielonce ale tam filmy w parku wyświetlali w ciepłe lipcowe wieczory, trudno zrozumieć porządków w tym mieście , teraz ludzie zadają pytania CZY LECI Z NAMI PILOT ?

  4. Co to ciebie obchodzi bombka co tak przyczepiliście sie do tej oryginalnej świątecznej kompozyci , po co ta natarczywa ciekawość , lepiej zamilcz jak sie nie znasz piszesz bzdury

  5. Widzę ,ze burmistrz Kobyłki lubi wyrzucać pieniądze w błoto na place tak jak Radwan w Wołominie, – jej szkoła. A opłaty za wywóz śmieci jedne z najwyższych(Ząbki już zmniejszyły), rowy niedrożne, chodniki krzywe, zarosniete, drogi dziurawe np. Szymanowskiego. Wez się za konkrety a nie zajmuj bzdurami w urzędzie.

  6. Komu to potrzebne, wydać 4 mln na kilka drzewek i ławek. Przecież za te pieniądze można by wyremontować kilka dróg. No sami pomyślcie co jest bardziej potrzebne, drogi czy plac?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj