Jak sfinansować całoroczny domek letniskowy?

0

Całoroczny domek letniskowy to niezawodny sposób na to, aby spędzić spokojne wakacje, majówkę czy ferie poza miejscem zamieszkania. To także niezły pomysł na zarobek – wszak wtedy, gdy z niego nie korzystamy, możemy go wynajmować innym. Wybór finansowania kupna lub budowy domku letniskowego powinien być podyktowany wielkością inwestycję oraz rodzaj zabudowy. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane.

Ile kosztuje domek letniskowy?

Zanim przejdziemy do najlepszych form finansowania takiej inwestycji, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile w ogóle kosztuje zakup domku letniskowego. Rozpiętość wydatków związanych z takim przedsięwzięciem jest bardzo szeroka. Wszystko zależy jak dużą, planujemy inwestycje. Niezależnie od naszego wyboru możemy sfinansować go za pomocą pewnych firm, np. kredytnakazdycel.pl. Poniżej przedstawimy najważniejsze aspekty, które musimy wziąć pod uwagę gdy planujemy budowę domku letniskowego.

  • Lokalizacja – atrakcyjna okolica, która jest popularna wśród inwestorów i turystów, na pewno wyniesie nas więcej niż domek na uboczu;
  • Powierzchnia domu oraz działki – tutaj zależność jest bardzo prosta. Im większa posiadłość oraz ziemia, tym cena będzie wyższa. Należy pamiętać, że w przypadku domków letniskowych parterowych do 35 m2 nie trzeba występować o pozwolenia na budowę, a wystarczy jedynie zgłoszenie, co wiąże się z niższymi kosztami budowy;
  • Rodzaj zabudowy – domek całoroczny będzie służył w niemal każdym sezonie, a więc musi być ocieplony i spełniać więcej warunków niż domek letniskowy. W związku, z czym będzie od niego nieco droższy;
  • Materiały użyte do budowy domku – tutaj sytuacja również jest oczywista. Korzystając z najlepszych materiałów, możemy jednak dojść do ceny podobnej do tej, którą zapłacimy za zwykłe mieszkanie w mieście.

Prosty, minimalistyczny domek letniskowy o powierzchni do 35 m2 możemy zbudować już za ok. 25 tys. korzystając z gotowych rozwiązań modułowych. Korzystając z takiego rozwiązania mamy z głowy montaż oraz większość prac, gdyż zajmuje się tym wszystkim jedna firma. Jeżeli chcemy kupić taki gotowy domek od osoby prywatnej, to koszt opiewa w granicach 50 – 100 tys. zł.

Jeżeli chodzi o domki całoroczne to ich cena, podobnie jak funkcjonalność jest o wiele większa. Taki obiekt to koszt od 80 tys. zł do nawet 300 tys. zł.

Czy można kupić na kredyt domek letniskowy?

Skoro wiemy już, że budowa domku letniskowego swoje kosztuje, możemy przejść do meritum sprawy, czyli jak sfinansować domek letniskowy. Otóż sprawa nie jest jednoznaczna i w zasadzie można dyplomatycznie odpowiedzieć na to pytanie – to zależy. Wakacyjna nieruchomość zazwyczaj przybiera formę domku letniskowego. Jest to o wiele tańsza opcja niż domek całoroczny, tak więc zazwyczaj istnieje możliwość sfinansowania jej za pomocą narzędzia, jakim jest kredyt gotówkowy.

Jeżeli chodzi o kredyt na dom letniskowy – http://kredytnakazdycel.pl/ całoroczny, który nierzadko osiąga wartość normalnego mieszkania, to wówczas możemy mówić o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Aby spełniać funkcję budynku mieszkalnego całorocznego, domek powinien być na stałe związany z gruntem i posiadać wszelkie instalacje.

Kredytem gotówkowym możemy więc sfinansować domek modułowy czy domek letniskowy, który będzie przeznaczony do wypoczynku w sezonie letnim. Kredytem hipotecznym możemy opłacić za to domek całoroczny. Należy jednak bardzo dokładnie przemyśleć tę decyzję, gdyż czasami może nie być na danym gruncie opcji wybudowania nieruchomości całorocznej.

Alternatywą kredytu hipotecznego jest skorzystanie z pożyczki hipotecznej. W takim przypadku musimy zabezpieczyć pożyczkę inną nieruchomością. Oznacza to, że najczęściej inwestorzy w zamian za finansowanie domku dają w hipotekę swoje mieszkanie czy dom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj