Ograniczenia dla burmistrz

11

W Kobyłce wreszcie udało się uchwalić budżet na 2022 r. Nie obyło się jednak bez małych kontrowersji, bowiem przy okazji radni wykreślili z projektu uchwały dość istotne dla burmistrz miasta zapisy.

– Przepisy prawa w naszym kraju zostały tak skonstruowane, że dały w rzeczywistości całkowite kompetencje do decydowania o finansach publicznych w gminie radzie miasta. Oczywiście przepisy te też mają taki zapis, który mówi, że można pewne swoje upoważnienia przekazać burmistrzowi miasta i w sytuacjach kiedy ma się pełne zaufanie do burmistrza i jego działania, takich upoważnień się udziela. Nasza rada miasta również na samym początku kadencji takie upoważnienia pani burmistrz dała. Myślę jednak, że przyszedł już ten czas, że powinniśmy przywrócić sobie nasze kompetencje ustawowe i decydować o finansach publicznych w naszym mieście, a myślę, że spowoduje to uniknięcie tych problemów i nieporozumień, które są na linii pomiędzy nami a panią burmistrz. M.in. dotyczą tego, że nie możemy uzyskać pełnej wiedzy dotyczącej przesunięć, które są dokonywane poza sesjami rady. W związku z powyższym proszę o wniesienie poprawki do uchwały budżetowej na 2022 r. poprzez wykreślenie w paragrafie 15 uchwały punktu 3 i 4 – zawnioskowała radna Karina Jaźwińska. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

11 KOMENTARZE

 1. W Kobyłce sytuacja krytyczna ze szkołami, trzeba natychmiast ,,zbudować” dwie szkoły tzw. kontenerowe , jedną na Maciołkach i na Nadarzynie lub ul. Napoleona ,dzieci by od września poszły do nowych szkół, działaj Edytko !

 2. Koszt takiej szkoły to około 2 miliony , wykonanie dwa miesiące , działa z powodzeniem wiele takich szkół np. w Kazimierzu Dolnym

 3. Drogi sprzedawco kontenerów. Czemu kłamiesz? „Spór w Kazimierzu Dolnym. Od sześciu lat dzieci i młodzież z Gminnego Zespołu Szkół uczą się w tak zwanej szkole kontenerowej. Do przenosin zmusił ich wybuch butli z gazem, który w 2011 roku zniszczył budynek placówki. Według pierwotnego planu budowa nowej szkoły miała zakończyć się w 2016 roku, ale trwa nadal. Teraz gmina szuka nowego rozwiązania, bo wynajem kontenerów pochłonął z gminnej kasy już 4,5 mln złotych.”

 4. Poczytałem więcej. Okazuje się ze proponowana technologia z Kazimierza jest totalna porażka. Jest to tak głupie, że zaproponował to jednak jakiś radny z Kobyłki, a nie sprzedawca kontenerów. NIK o budowie szkoły w Kazimierzu Dolnym
  16 LISTOPADA 2017 10:00
  Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym nie została odpowiednio przygotowana i była realizowana niezgodnie z projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę. Głównym problemem była kwestia zabezpieczenia pobliskiej skarpy: zmiana koncepcji tego zabezpieczenia nie tylko znacząco podrażała całą inwestycję, ale wydłużyła czas prac i uniemożliwiała oddanie szkoły do użytkowania. Nierzetelnie oszacowano także koszt modułów zastępujących uczniom budynek – w efekcie za wynajem „kontenerowej szkoły” zapłacono niemal milion złotych więcej niż kosztowałby jej zakup.

 5. @z marety w Kazimierzu sytuacja nadzwyczajna a i u nas też eksplozja demograficzna , koszt 4 miliony na dzisięć lat za kontenerową szkołę to wcale nie tak dużo , tym bardziej że u nas skarpa się nie obsuwa to będzie taniej, do dzieła Edyta !

  • Za 10 lat szkoła kontenerowa tego rozmiaru co potrzebna w Kobyłce będzie kosztować 20 000 000 czy ty przeczytałeś dostępne w internecie materiały na temat tej szkoły w Kazimierzu?

   • To bardzo droga prowizorka.Kobyłke stać na normalną szkołę Przecież Burmistrz sprzedała barodzo korzystnie działki na Przyjacielskiej. 37 milionów na początek by starczyło ale słyszałam że pieniądze sie rozeszły na bzdety. Ledwo 13 milionów zabezpieczono na przyszłą szkołę . Wizualizacja juz też jakaś jest. Nie wiem czy jest tylkogotowy projekt ale jak znam życie nie jest . Trzy lata obiecanek i nic nie robienie daje wiele do myslenia. Pewnie dlatego zabrano jej kompetencje zarządzaniem finansami miasta .

 6. Kupimy dziś za 4 miliony a nie za 10 lat za 20, a w tym czasie można budować tradycyjny budynek,. Do Kobyłki sprowadzają się ludzie postępowi może będą sięgać bo nowatorskie metody rozmnażania i będzie mniej dzieci, a obecne szkoły będą świeciły pustkami.

 7. Chodzi o to, że na jesieni 2021 r. za działkę przy S8 miasto zainkasowało 37 mln zł. Kwota miała być przeznaczona na budowę nowej szkoły o wstępnym kosztorysie 35 mln zł. Niestety, z tych 37 mln do chwili obecnej ostało się 13 mln. By móc rozpocząć budowę szkoły burmistrz wnioskuje o sprzedaż kolejnych działek. Aby środki nie wpadały do studni bez dna, rada miast ograniczyła uprawnienia burmistrz do przesuwania środków przeznaczonych na inwestycje m.in. na wynagrodzenia i wydatki bieżące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj