Zespół suchego oka – czym jest, jakie są objawy, jak leczyć?

0

Pracując codziennie przez wiele godzin przed komputerem, a w międzyczasie relaksując się przed telefonem, pewne sygnały, które wysyła nasze ciało, zaczynamy traktować jako normalne. Dotyczy to w dużej mierze kondycji naszych oczu – ile razy doświadczyliście uczucia piasku pod powiekami, zaczerwienienia lub pieczenia oczu? Te objawy to wbrew pozorom solidny powód do odwiedzenia okulisty, ponieważ brak leczenia może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów z narządem wzroku. Czym jest zespół suchego oka i jak sobie z nim radzić?

Choroba cywilizacyjna

Według obecnej wiedzy medycznej, zespół suchego oka jest grupą schorzeń, które prowadzą do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka, w efekcie czego wysycha rogówka i spojówka. Często mówi się też, że jest to choroba cywilizacyjna, wywołana danym stylem życia, który prowadzi duża grupa ludzi, i głównie chodzi tu o spędzanie ogromnej ilości czasu każdego dnia przed urządzeniami elektronicznymi. Zespół suchego oka to także schorzenie, które towarzyszy chorobom autoimmunologicznym i dermatologicznym, może wystąpić po urazach oka czy podczas przyjmowania leków (np. antykoncepcyjnych czy przeciw alergiom). Najważniejsze, by mieć świadomość, że zespół suchego oka diagnozuje się w gabinecie lekarza okulisty, a nie samodzielnie czy przy pomocy Internetu – to złożone schorzenie wymagające odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Natomiast niektóre objawy zespołu suchego oka mogą występować zupełnie niepowiązane z tym schorzeniem, i może je wywoływać zmęczenie, przesiadywanie w nocy przed komputerem czy przebywanie przez długi czas w pomieszczeniach klimatyzowanych – zaliczymy do nich np. pieczenie oczu czy nadmierne łzawienie.

Objawy zespołu suchego oka

Zespół suchego oka jest bardzo często występującym schorzeniem narządu wzroku. Może występować w mniejszym lub większym nasileniu. Charakterystycznymi objawami zespołu suchego oka są:

– pieczenie oczu,

– uczucie suchości oczu,

– uczucie piasku pod powiekami lub wrażenie ciała obcego pod powieką,

– nadmierne łzawienie, tzw. płaczące oko,

– swędzenie oka,

Poza tym może się pojawić wydzielina surowicza w kąciku oka lub przekrwienie oczu, przez co oczy mogą swędzieć. Należy mieć świadomość, że zespół suchego oka objawia się zaburzonymi mechanizmami nawilżenia oka przez film łzowy, które mogą przybierać na sile w różnych sytuacjach, np. podczas sezonu grzewczego czy w okresie przejściowym, a także podczas bardzo wysokich temperatur. U kobiet objawy zespołu suchego oka mogą nasilać się przed miesiączką oraz w trakcie menopauzy.

Jak leczyć zespół suchego oka?

Tak jak już wspomnieliśmy, schorzenie należy przede wszystkim zdiagnozować u okulisty. Jeśli wizyta u specjalisty odbywa się w odległym czasie, na własną rękę można sięgnąć po preparaty ze sztucznymi łzami i postarać się zadbać o większy komfort narządu wzroku. Należy zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych – zielone światło na ich używanie również powinien wydać lekarz, zdarza się, że niektóre osoby z zaawansowanym schorzeniem w ogóle nie mogą nosić soczewek, jednak zazwyczaj zaleca się noszenie soczewek jednodniowych (więcej informacji na temat soczewek znajdziecie na stronie http://soczewkidlaciebie.pl/). Leczenie zespołu suchego oka jest objawowe, więc używa się kropli do oczu nawilżających, sztucznych łez, żelu do suchych oczu czy kropli z substancjami natłuszczającymi. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu specyfików, a ze względu na charakter schorzenia należy sięgać po te bez sztucznych konserwantów. Zaleca się także noszenie okularów z dużymi oprawkami, by chronić oczy przed wiatrem i innymi podrażniającymi czynnikami zewnętrznymi. W bardzo zaawansowanych przypadkach zespołu suchego oka, lekarz może zalecić farmakoterapię lekami zmniejszającymi stan zapalny lub zabiegi polegające na zamknięciu punktów łzowych. Jednak te metody stosowane są rzadko i wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza. Niestety obecnie zespół suchego oka to schorzenie nieuleczalne, a objawy w mniejszym lub większym nasileniu występują przez całe życie chorego. Dbając o większy komfort oczu, zdrowszy tryb życia i stosując się do zaleceń lekarza, ta choroba cywilizacyjna nie jest bardzo uciążliwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj