Decyzja wstrzymana

6

„Nikt nie kasuje czy usuwa tych miejscowości. Tych miejscowości od 55 lat nie ma. Jest jedno Miasto Marki”- przypomina burmistrz Jacek Orych, który w ostatnich dniach zdecydował o wycofaniu z obrad sesji uchwały o zniesieniu nazw miejscowości Celinówek, Cisówka, Czarna Struga, Jarków, Jeżak, Jaworówek, Kolonia Bielówek, Kolonia Makówko, Pustelnik, Struga i Zieleniec. Jak poinformował, wystąpi do wojewody mazowieckiego z prośbą o konkretną interpretację w sprawie wykreślenia tych historycznych nazw miejscowości.

Przeciwko wprowadzeniu uchwały do porządku obrad zaprotestowała część mieszkańców: „Nie rozumiemy czemu ma służyć ta uchwała? Ona przecież pozbawia nas mieszkańców pewnego kontekstu historycznego, jego genezy i bogactwa, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza przeszłość, jakie jest źródło powstawania tych nazw. Wręcz przeciwnie, powinna być ochrona i batalia o zachowanie tych nazw miejscowych, bo one stanowią o naszej odrębności historycznej i geograficznej o naszej tożsamości, bo chcemy je zachować i przekazać naszym potomkom i pochwalić się bogactwem dziejów Marek przed tak licznie do nas przybywającymi nowymi mieszkańcami” – napisali przed sesją członkowie Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga.

W odpowiedzi włodarz wyjaśnił (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

6 KOMENTARZE

 1. Wy mieszkańcy- sami sie pozbawiacie własnej tożsamości. Budując na starych grobach luterańskiego cmentarza na Sienkiewicza- swoje nowe piękne wille.
  Tam są stare luterańskie pochówki. Ludzkie.

  Burmistrz wam tego nie powiedział, że budujecie sie na cmentarzu???
  Gtatulacje i spokojnych snów.

 2. Trochę słabo że nawet nie informujecie kto był autorem słów, które zacytowaliście. A było to oficjalne stanowisko Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Słowa wypowiedział Prezes Pan Zbigniew Paciorek. Szanowany autorytet dla tysięcy mieszkańców Marek.

 3. Rozumiem intencje, ale ten komentarz zawiera nieprawdziwe informacje. Po pierwsze nie luterański tylko ewangelicko-augsburski, po drugie tam gdzie jest cmentarz nikt się nie buduje. Dziś to sprawdziliśmy

 4. Dzień dobry,
  Szanowna Redakcjo,
  W dobrym tonie jest wskazanie autora cytatu, dotyczącego ochrony nazw własnych, który Państwo zamieściliście w powyższym artykule, gdyż jest to oficjalne stanowisko Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga, podpisane przez jego prezesa z imienia i nazwiska. W miarę możliwości bardzo proszę o stosowną korektę.
  Tomasz Paciorek. Członek zarządu Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga.

  • Naprawdę nie macie nic mądrzejszego / pożyteczniejszego dla miasta i mieszkańców do zaoferowania…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj