Jak rozliczyć PIT samodzielnie?

0

Internetowa możliwość rozliczenia deklaracji podatkowej pozwoliła odetchnąć wielu milionom Polaków. Coraz mniej osób pamięta jak wyglądało to przed laty, gdy trzeba było przeznaczyć swój cenny czas, by wypełnić deklarację. Przeważnie wiązało się to z długim staniem w kolejce, poświęceniem dnia pracy, czasem nawet i odrobiny zdrowia, ponieważ obawa przed popełnieniem błędu w deklaracji może być źródłem stresu. Dziś jest o wiele łatwiej, ponieważ można to zrobić raptem w kilka minut, a co najważniejsze – we własnym domu. Postanowiliśmy przygotować kilka wskazówek, dzięki którym samodzielne rozliczenie PIT-u będzie łatwiejsze. Zachęcamy do lektury naszego tekstu, aby się z nimi zapoznać.

Po pierwsze – skorzystać z narzędzi rządowych

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że obecnie rozliczenie PIT jest naprawdę proste. Aby zrobić to samodzielnie, pierwszym krokiem powinno być pobranie programu do poprawnego wypełnienia deklaracji bądź skorzystanie z narzędzi rządowych. Rozliczenie PIT 2022 to raptem kilka minut, a dla niektórych jest to kilka kliknięć myszką. Wystarczy tylko zalogować się za pomocą jednej z dostępnych metod (o czym będzie mowa później) i potwierdzić poprawność PIT. Bardziej dociekliwi próbują sobie obliczać deklarację podatkową na własną rękę, aby przekonać się, czy ta wpisana w systemie jest poprawna. Zdarzają się przypadki, w których to pewne funkcje nie działają najlepiej – jak rozliczanie ulg, jednak wszelkie korekty są wykonywane na bieżąco.

Możliwość samodzielnego wypełnienia PIT-u przez internet to spora zaleta. Przede wszystkim, decydując się na nią, jesteśmy niezależni, mamy czas na dokładne przejrzenie wszelkich zarobków oraz składek przeznaczonych z owoców naszej pracy. Nie trzeba już czekać na fizyczny dokument w formie papierowej, tylko wystarczy wypełnić go w sposób elektroniczny. Rozliczenie PIT przez internet to oszczędność czasu, bo można to zrobić z dowolnego miejsca. Warto zwrócić uwagę, że nie trzeba również dojeżdżać do wskazanego urzędu skarbowego.

Po drugie – mieć możliwość zalogowania się na konto 

Każdy z obywateli ma wiele możliwości rozliczenia samodzielnie swojej deklaracji. Zdecydowana większość decyduje się na rozliczenie przez internet. Nie ma co się dziwić, ponieważ mamy na głowie coraz więcej obowiązków i taka forma jest dla nas najwygodniejsza. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba mieć możliwość potwierdzenia zeznania bądź też naniesienia na nim korekt czy wpisania ulg. Aby zalogować się do systemu, można to zrobić za pomocą aplikacji mObywatel, profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej czy też danych autoryzacyjnych. Są nimi PESEL bądź NIP, data urodzenia, przychód za 2020 rok i np. PIT za zeszły rok. Do potwierdzenia danych należy mieć kwotę nadpłaty bądź dopłaty do deklaracji za 2020 rok.

Jak więc widać – jest parę możliwości na samodzielne rozliczenie PIT-u. Możemy podpowiedzieć, że najprostszą z nich jest logowanie przez profil zaufany, chociaż zdajemy sobie sprawę, że będzie wielu orędowników innych możliwości. Jeżeli jesteśmy już na swoim koncie, to nie pozostaje nic innego, jak tylko szybkie wysłanie swojej deklaracji, żeby cieszyć się zwrotem, który powinien trafić na konto o wiele szybciej niż oficjalny termin 45 dni.