Czy za uszkodzony silnik dostaniemy odszkodowanie z AC?

0

Silnik to jedna z najdroższych, a zarazem najbardziej awaryjnych części samochodu. Z jednej strony kierowcy chcą się ubezpieczyć na wypadek szkody, z drugiej ubezpieczyciele nie chcą płacić za naprawy. Sprawdźmy, czy odszkodowanie z AC z zostanie wypłacone za uszkodzenie silnika.

 

  1. Kiedy należy się odszkodowanie z AC?
  2. Kiedy nie dostaniesz wypłaty odszkodowania za szkodę na silniku?
  3. Kiedy możesz liczyć na wypłatę odszkodowania?
  4. Wypłata odszkodowania, ale nie z AC

 

Punktem wyjścia do rozważań są ogólne warunki ubezpieczenia, stanowiące podstawę wypłaty odszkodowania bądź odmowy tej wypłaty. Kwestie dotyczące silnika są tam opisane bardzo szeroko.

 

Kiedy należy się odszkodowanie z AC?

 

Żeby odpowiedzieć na pytanie, kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z polisy AC, trzeba sięgnąć do definicji tego ubezpieczenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe realizuje wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia za szkody powstałe na skutek działania warunków atmosferycznych, w sytuacji, w której trzeba naprawić auto po kolizji lub wypadku spowodowanym przez właściciela tego samochodu, a także w przypadku kradzieży pojazdu. Warto zwrócić uwagę, że w zakres nie wchodzą usterki mechaniczne powstałe na skutek normalnego użytkowania pojazdu lub te spowodowane przez zaniedbania właściciela. Ma to ogromne znaczenie dla ewentualnej likwidacji szkody w ramach polisy auto casco.

 

Kiedy nie dostaniesz wypłaty odszkodowania za szkodę na silniku?

 

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w ogólnych warunkach ubezpieczenia, a konkretnie w części dotyczącej wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. W przypadku silnika jest ich bardzo dużo i obejmują przede wszystkim szkody spowodowane zaniedbaniem właściciela pojazdu, świadome narażenie samochodu na zniszczenie, np. poprzez pozostawienie go w niedozwolonym miejscu, a także uszkodzenie silnika w wyniku zassania wody. Wypłata odszkodowania nie należy się również wtedy, kiedy właściciel celowo uszkodził silnik, szkoda powstała w wyniku standardowej eksploatacji lub jest wynikiem wadliwej naprawy. Więcej na ten temat mozna przeczytać w artykule na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/autocasco-obejmuje-uszkodzenie-silnika.

 

Kiedy możesz liczyć na wypłatę odszkodowania?

 

Ubezpieczenie samochodu w ramach autocasco może okazać się przydatne wtedy, kiedy silnik ulegnie uszkodzeniu na skutek działania żywiołów. Jednak nawet w tym przypadku należy pamiętać o wyłączeniach – jeśli auto było zaparkowane w niedozwolonym miejscu i tam, np. na skutek ulewy, został uszkodzony silnik, ubezpieczyciel z dużą dozą prawdopodobieństwa odmówi wypłaty odszkodowania. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, po zgłoszeniu szkody przez właściciela pojazdu.

 

Wypłata odszkodowania, ale nie z AC

 

Jak widać, w przypadku uszkodzeń silnika przy wypłacie odszkodowania obowiązuje więcej wyłączeń niż wskazań do zrealizowania tej wypłaty. Ubezpieczyciele i na to znaleźli sposób, oferując swoim klientom ubezpieczenie od awarii, obejmujące m.in. uszkodzenie pojazdu i jego silnika. Zakres i cenę takiego ubezpieczenia można sprawdzić na stronie Porownywarki-ubezpieczen.pl. W tym wypadku wysokość odszkodowania nie będzie zbyt wysoka, ponieważ sumy gwarancyjne są stosunkowo niskie. Przed zakupem takiej dodatkowej polisy warto więc zastanowić się, czy jest ona opłacalna. Uszkodzenia silnika po wypadku są często tak duże, że jego naprawa staje się zbyt droga i bezzasadna, a wtedy ubezpieczyciel wydaje decyzję o szkodzie całkowitej i wypłaca odszkodowanie z innej polisy.