Przyjechali prosząc o schronienie

25

Koła Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna Stare Grabie to organizacje, które w obliczu ludzkiego nieszczęścia nigdy nie zawodzą. Nic dziwnego, że to właśnie im jako jednym z pierwszych w powiecie (po Caritas w Urlach) zlecono przygotowanie miejsc noclegowych dla ponad 50 uchodźców z Ukrainy. Czasu na organizację łóżek, pościeli, kocy i żywności było niewiele, ale w chwili zamknięcia numeru już służyły jako miejsce odpoczynku pierwszym, wymęczonym matkom z dziećmi.

Pomoc ruszyła natychmiast po wybuchu wojny na Ukrainie. W strażnicy OSP i Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Duczkach zbierano środki higieniczne, środki opatrunkowe i artykuły spożywcze z długim terminem ważności. Jednak prawdziwa walka z czasem rozpoczęła się w niedzielę, kiedy w kilka godzin trzeba było zorganizować nocleg dla 50 osób. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

25 KOMENTARZE

 1. Ja się pytam kto i na jakiej podstawie co kolwiek zlecił tej jednostce. I zastanawia mnie, że osoby odpowiedzialne o całej akcji dowiedziały się znacznie póżniej zostały postawione przed faktem dokonanym.
  Wszelkie działania w obecnej chwili są chwalebne ale nie mogą być realizowane na wariata, bez żadnych uzgodnień i prygotowań.
  Trzeba pamiętać, że gmina która jest oraganem zarządzającym min. OSP w Grabiu ma określony budżet, który nie jest z gumy, a ma też obowiązki wobec swoich mieszkańców. Robienie nawet najchwalebniejszych rzeczy „na wariata” prdzej czy później się zemści.
  Wojewoda odciął się od jakiejkolwiek pomocy właścicielom przywatnym, którzy przyjeęli do siebie uchoźców, przerzucająć obowiązki na samorządy lokalne co zdaje się być nie uzasadnione gdyż problem jest ogólnopolski i przekraca kompetencje lokalnych samorządów.
  Co ciekawe prowadzacym usługi wojewoda zaproponował ewentualną refundację poniesionych kosztów, więc tylko patrzeć jak po dwuch trzech tygodniach prywatni włąściciele zorientują się że koszty za energię, wodę gaz i śmieci nagle diametralnie wzrosły i już to ich serce może znacząco zrobić się twardsze i ochoczo ruszą do swoich urządów rządając wsparcia którego na chwilę obecną niema a i nie wiele wskazuje że wogóle będzie.
  Więc za nim któś zdecyduje się na ten miłosierny bądź co bądź czyn, niech przekalkuluje sobie czy tak włąściwie to stać go na wzrost często 100% kosztów utrzymania lokalu mieszkalnego.

 2. Widzę, że gmina w Wołominie jest bardzo wzburzona faktem że jednostka w Starym Grabiu podjęła zdecydowane działania, zamiast siedzieć z założonymi rękami. Przecież powinni zorganizować wszystko sami, potem zadzwonić do gminy i zaprosić Panią burmistrz żeby mogła zrobić sobie zdjęcia i pochwalić się tym jak pomaga. Smutne jest to, że w takiej chwili kiedy ludzie naprawdę potrzebują realnej pomocy, niektórzy dalej myślą o uprawianiu polityki.
  Działania straży w Starym Grabiu według mnie są pięknym przykładem tego jak można pomagać naprawdę bezinteresownie. Ta mobilizacja, to ilu ludzi udało się poruszyć do pomocy, naprawdę aż miło popatrzeć. Widziałem profil straży na Facebooku i nie było tam żadnego człowieka, który lansował by się na zdjęciach. Tak właśnie trzeba działać, i to jest prawdziwa BEZINTERESOWNA pomoc.
  Panie Korneliuszu, z tego co wiem to jednostka zgłaszała swoje działania do wojewody, jeśli tak jak Pan napisał odetnie się on od dalszej pomocy to należy mieć pretensje do niego, a nie do ludzi, którzy chcieli pomóc.
  Po drugie, miałem okazję być na dworcu zachodnim i widziałem tam rodziny z dziećmi koczujące na dworcu w spartańskich warunkach, gdyby czekać aż pracownicy gminy uzgodnią i przygotują wszystko (za co zresztą im płacą) to Ci ludzie musieli by tam siedzieć tygodniami. Nie miejmy pretensji, że ludzie nie mogą na to patrzeć i chcą pomagać. Poza tym mam poważne podejrzenie, że jest Pan pracownikiem gminy w Wołominie (jeśli się mylę to przepraszam) i w takim wypadku również powinien Pan się zająć pracą, za którą Panu płacą, a nie pisaniem komentarzy w internecie. No i proszę uważać na ortografię bo dwUch aż kłuje w oczy, a to nie jedyny błąd.
  Moim zdaniem naprawdę fajnie zorganizowana akcja i konkretna pomoc, a nie czcze gadanie.

 3. Kamilu jeszcze sie nie nauczyles, ze w tej gminie monopol na pomaganie i organizowanie czego kolwiek ma krolowa i jej swita? wszystkie inne inicjatywy sa niszczone w zarodku, hejtowane, wysmiewane, pomijane, rzuca sie organizatorom klody pod nogi. Nikomu juz nic sie nie chce bo wyglada to tak jak wyzej 🙁

 4. Jest kryzys, rozumiem – pomagamy. Szkoda tylko że mieszkający już u nas Ukraińcy nie pomagają swoim rodakom. A też ciekawi mnie czy po inwazji te osoby wrócą do siebie? Czy skoro już są na terenie UE, mają zapewnione zaraz mieszkania, świadczenia zdrowotne, darmowe przejazdy, darmowe OC, pewnie jakaś praca się znajdzie – raczej tu zostaną. A reszta Europy się ucieszy że nie są u nich, tylko u nas. Nie wiem czy to dobra droga

 5. A już szczytem wszystkiego był film Pani Burmistrz z magazynu przy ul.Żelaznej. W pierwszej chwili pretensje do mieszkańców za organizacje akcji a później próba wybielenia się przed kamerą, że trzeba pomagać i przywozić paczki na ul.Żelazną.Brak wspomnienia o pierwszej jednostce, która zorganizowała przyjęcia ludzi, czyli o OSP Stare Grabie. Chyba nasza władza ma straszny ból , ze nie jest wstanie się uderzyć w pierś i pogratulować takiej reakcji na jaką nie stać jej było. Ale do tego się przyznać nie warto, przecież mamy „wspaniałą panią Burmistrz” , kraina miodem płynąca.Dobrze, że w tą propagandę nikt już nie uwierzy. A strażakom OSP Stare Grabie ,mieszkańcom, wolontariuszom oraz całej parafii w Duczkach życzę żeby usłyszała cała Polska! Jestem z was dumny jak to jest , zorganizowane i ilu fantastycznych ludzi przybywa i pomaga.

 6. Z akcji OSP SG chyba każdy jest dumny, a burmistrz, no cóż, po raz kolejny pokazała swój kręgosłup moralny i etykę pantofelka. Zobaczyłam zdjęcia z Żelaznej i co mogę powiedzieć, z darów przyniesionych przez mieszkańców zrobiła sobie kolejną ściankę, na tle której pozuje w różnych konfiguracjach, sama, z wiceburmistrzami, z radnymi. Proponuję poobserwować profile włodarzy okolicznych miast, burmistrz Wołomina prezentuje się na ich tle jak siostry Godlewskie. Szacun dla wszystkich, którzy pomagają, jesteśmy z Was dumni, a za postawę burmistrz, wice i znacznej części radnych rzygających na co dzień tęczą, a w chwilach próby udających, że ich to nie dotyczy albo próbujących wykorzystać nieszczęście innych dla swoich wizerunkowych korzyści jest mi po prostu po ludzku wstyd.

 7. Czyli… mówiąc krótko- Wójek Adrian- lepiej wie, co potrzeba ludziom, na co może liczyć, co przynosi korzyści ludziom… z tego co wiem – inicjatywa budowy ścieżki- wzdłuż 634- to też jego inicjatywa….
  Grabie przyjeły ukraińców wysyłają paczki, motywują ludzi do działania.

  Jeden facet-i OSP robi więcej niż cały UM Wołomin????
  BBBBUUUAAAAAAAHHHAAAHAHAHAHAAHAHAHAAH

  619 MIEJSCE – I WSZYSTKO JASNE !!

  Jak mawiał marszałek Józef – kury szczać prowadzać- a nie miastem rządzić

 8. Gdyby nie bezwzględna walka Ogrodowej ze wszystkimi oddolnymi inicjatywami Wołomin wyglądałby dziś zupełnie inaczej. U nas są ludzie, którzy chcą działać, wiedzą jak to zrobić, ale po wielu próbach przebicia się przez urzędowy beton odchodzą….no chyba, że pójdą na układ, w którym przyjedzie burmistrz i cyknie sobie fotkę na tle ich pracy i opisze, ile to się namęczyła (pracując oczywiście nieswoimi rękami). Wielu nie chce się na to zgodzić.

 9. Korneliusz jak widzę ciągle w swoim świecie…
  Nikt nie mówi że wie lepiej, więc ten argument wzięty z sufitu. No a w tej konkretnej sytuacji akurat jak widać OSP robi więcej od godnego pożałowania urzędu, którego, co do czego nikt już chyba nie ma wątpliwości jesteś wysłannikiem. Jak chcesz dyskutować to sensownie, a jeśli nie potrafisz to się nie udzielaj. To że zacytujesz marszałka Piłsudskiego nie sprawi że ktoś będzie cię uważał za mądrzejsza osobę, treść wypowiedzi jest ważniejsza. Żałosny komentarz i tyle w temacie. Żeby nie mieć nawet tyle honoru by przyznać, że ktoś robi coś dobrego… No ale akurat brak kręgosłupa moralnego mnie nie dziwi w tym przypadku.

 10. Panie Korneliuszu w obliczu wojny wspominać ścieżkę rowerową nie na miejscu! To są, Strażacy Ochotnicy stworzeni by pomagać bezinteresowanie i to robią jak i panie z Koła Gospodyń to powinno być pochwalone!!!! Choć nie dla pochwal to robia,!! Więc proszę, ich nie krytykować za dobre i serce to są, prawdziwi strażacy robią, to z, serca, nie dla pieniędzy . Jestem matką jednego z nich i jestem dumna ze jest jaki jest wrażliwy i nie patrzy na, hajs, i sławe, w, obliczu cudzego nieszczęścia . Wstyd dla, gminy że, to hejtuje!!!

 11. nie jestem mieszkańcem gminy Wołomin (na całe szczęście), ale mam znajomych na Grabiu i w gminie Wołomin i wiem w czym rzecz. Pani Burmistrz nie jest na rękę ta akcja pomocowa organizowana przez OSP Stare Grabie, ponieważ po pierwsze prezesem OSP jest były sołtys, który za swojej kadencji nie był dupolizem pani burmistrz tak jak obecny a po drugie w akcje pomocy zaangażowana jest radna Koza z opozycji. Nic więc dziwnego, że pani ELA nie robi sobie tam selfie i nie pomaga bo nie ma w tej akcji swoich ludzi. OSP Stare Grabie co roku dostaje mnijsze dofinansowanie w gminie, tylko dlatego, że ktoś miał jaja przecistawić się pani pseudo burmistrz. Mieszkańcy gminy Wołomin otwórzcie w końcu oczy. Spójrzcie na Gminę Radzymin tam burmistrz nie jest związany z żadną partią a potrafi zdobyć dofinansowania z różnych miejsc. Po prostu działa a nie uprawia polityki.

 12. Warto przyjechać do OSP Stare Grabie sprawdzić na własne oczy jak to wygląda. To nie tylko strażacy, to wielu wolontariuszy z najbliższej okolicy, to osoby z Ukrainy które pomagają, bardzo duża ilość młodzieży która po lekcjach ciężko pracuje i segreguje dary. Widziałem na własne oczy jak załadowali całego busa i przekazali, jak to powiedzieli do magazynu centralnego w Wołominie. Nie rozumiem skąd stwierdzenia że jest tu jakiś konflikt, na miejscu nie słychać krytyki nie słychać narzekania za to widać ciężką pracę i ogromne zaangażowanie, ilość empatii jaka jest w tej strażnicy jest niewyobrażalna. Widać kilku wspaniałych liderów którzy motywują zachęcają pilnują organizacji ale co najważniejsze sami ciężko pracują zazwyczaj poświęcając prywatny czas środki i pieniądze.

 13. Byłem tam kilka dni temu- jak tylko wyszeď post. Rzeczywiście – Panie z koła gospodyń i chłopaki z OSP – robią robote. Robią- i informują o tym na bierząco. Np wczorajsza akcja poszukiwania wózka- odzew był taki- że potrzebowali jednego a dostali kilka.
  A wiecie dlaczego?
  Bo oni coś robią i tą robote- widzą wszyscy. Bo facet, który tam siedzi- nie jest pomoczony w żaden układ z ogrodowej- i dlatego nie został radnym- bo nikomu z ogrodowej nie chciał wejść do dupy.
  I może sarkazm Korneliusza- nie jest do końca nieprawdziwy. Sporo jadu sączy sie z ogrodowej w kierunku Starych Grabi. Sporo prześmiewek, żartów. By stłamsić i odrazić.
  Ale to świadczy o jednym- oni sie boją tego dobra które tam sie tworzy. Boją sie, że zostanie zobaczone i dostrzeżone przez ludzi- i facet co tam miesza- oceniony jako dobry gospodarz i dobry organizator.Boją sie tego faceta- że odstawi ich od koryta. To ból !!!
  Zastanówcie sie nad tym- bo może fajnie byłoby mieć dobrego radnego a może – w końcu- dobrego burmistrza- który nie bawi sie w polityke- a pracuje dla dobra ludzi.
  No bo znajdzcie mi wołmińskiego radnego- który w obecnym trudnym czasie- coś zebrał- prócz diet- jakie dajemy. Żaden nie zaoferował uchodźcom nic.
  I nie chodzi mi o uprawianie polityki ale o pokazanie oblicza człowieczeństwa- w trudnych chwilach, w ważnym czasie.
  Wychodzi na to że OSP Granie mają go więcej niż pseudo powiatowy wołmin.
  Do przemyślenia.
  A ja… ze swej strony z zawsze bede im pomagał- bo robią rzeczywiście lepszą robote od wołmina i są nieliczną jednostką W REGIONIE – która takie wyzwanie podjęła Sami sprawdźcie- nie wszystkie OSP i koła gospodyń sie tego podjęły .
  Dlatego bądźmy z tych ludzi dumni i odpowiadajmy na ich wezwania z twarzoksiążki i nie tylko.

 14. Mark, masz rację. Mnie się marzy taki wójt Wieliszewa. Nie dość, że facet potrafi ogarnąć wszystko organizacyjnie, jego decyzje są logiczne i adekwatne do sytuacji, to jeszcze jest po prostu zwykłym człowiekiem, z prawdziwymi emocjami, bez jakiś durnych i sztucznych odezw do narodu. Jak nie było światła otworzył halę sportową, gdzie można było się wykąpać i kawy napić, teraz organizuje pomoc, w którą, uwaga, sam jest zaangażowany. Facet pracuje od rana do nocy, jest wójtem z powołania. My mamy burmistrz, która otworzyła maila kontaktowego, a sądząc po dotychczasowych poczynaniach, głównie dlatego, żeby żadna okazja do podszycia się pod pomoc organizowaną przez kogoś z gminy, jej nie ominęła. U nas wszystko sprowadza się do cykania zdjęć. Nie znam Starych Grabi i radnych/sołtysów itp. z tego regionu i w ogóle nie znam tego środowiska, bo mieszkam w zupełnie innej części gminy, ale z tego co widzę na fb i słyszę od ludzi, to takiego burmistrza jak p. Budek nam trzeba.

 15. Czekamy więc na beczkowóz jadu , szambiarke gnoju- ze strony ogrodowej i podobnych korneliuszy.
  Myśle, że wyleje sie szybko.
  Tylko czy ludzie którzy myślą i widzą- będą sie jeszcze tym przejmować????
  Tak- ludzie w wołomińcu- są zawistni.
  Może jednak działania ludzi z tego OSP – dadzą ludziom do myślenia teraz- gdy widać kto pomaga i później- w październiku – kiedy to sama gmina bedzie potrzebowała pomocy ludzi logicznych- aa nie fejsbuniowych klakierów i przychlastów

 16. Tekla, z daleka wiadomy wójt może się jawić jako kryształowa postać. O gminę dba – to fakt, reaguje na zdarzenia zachodzące poza gminą – to też prawda. Ale w pewnych sytuacjach można dostrzec bardzo wyraźne rysy na krysztale, między innymi wynikające z nie do końca klarownych preferencji w traktowaniu niektórych deweloperów i przedsiębiorców.

 17. Pielęgnuje w sobie tę naiwność. Dzięki niej mogłem zająć się działalnością charytatywną, która wymaga zaufania do innych ludzi. Gdybym węszył w ludziach szwindel i złe intencje, nic bym mądrego w życiu nie zrobił. Naiwność czasem kosztuje, bo ktoś cię może zrobić w bambuko, ośmieszyć, zdradzić. Ale tę cenę warto zapłacić. Dużo większe koszty psychiczne ponosi się, tropiąc w ludziach zło. To paraliżuje wolę działania.” charytatywną, która wymaga zaufania do innych ludzi. Gdybym węszył w ludziach szwindel i złe intencje, nic bym mądrego w życiu nie zrobił. Naiwność czasem kosztuje, bo ktoś cię może zrobić w bambuko, ośmieszyć, zdradzić. Ale tę cenę warto zapłacić. Dużo większe koszty psychiczne ponosi się, tropiąc w ludziach zło. To paraliżuje wolę działania.”
  J.Owsiak

  OSP Stare Grabie będzie pomagać, ten cytat bardzo dobrze wpisuje się w społeczność tej małej miescowości. Każdy ufa , że ta pomoc nie idzie na marne. I czasem hejt może nie jest sprawiedliwy ale uwierzcie , napewno uśmiech na twarzach dzieci , rodziców jeszcze bardziej napędza mieszkańców , wolontariuszy do działania. Jeśli ma ktoś wątpliwości zapraszam do jednostki , serce rośnie na widok tego co tam się dzieje. I utwierdza , ze można! ❤️

 18. Elle, znam go z organizacji imprez sportowych i zazdroszczę Wieliszewowi. A rysy zawsze się jakieś znajdą, bilans na pewno wychodzi lepiej niż w Wołominie. Chciałabym zobaczyć jak burmistrz Wołomina sam organizuje jakieś akcje, rozwiazuje problemy, reaguje na potrzeby, bo jezdzić z aparatem do tych, którym cos się chce zrobić to każdy może

 19. Z tego co słysze zawistna mściwa niemądra pełna goryczy złości burmistrz wołmina – chce wezwać sanepd na ludzi którzy niosą dobro zamiast pomóc w połaceniu rachunków za prąd światło i gaz za ludzi którzy wyrwali sie z łap wojny . W chwilach w których ludzie powinni sie łączyć budować dobro w chwilach ciężkich- gdy ludzie wyrwani z łap śmierci podłości zniewolenia gwałtu i bezsilności- znaleźli spokojną pełną miłości przystań dla siebie – powinna być wdzięczna za okazane dobro i być z tego dumną- że ludzie PIĘKNI DOBREM znaleźli sie w JEJ gminie- ona nasyła sanepid- niczym czarny anioł – niczym bydle bez kszty człowieczeństwa rozumu miłości i logiki.
  Brawo burmistrz PSEUDO POWIATOWEJ WJOCHY. Więcej klasy ma knur przy korycie.
  Więcej szacunku mam dla psiego ścierwa przy drodze potrąconego przez tira na szosie. OGRODOWA- Pokazaliście prawdziwie ” ludzką twarz”.
  Mam ufność że w listopadzie usłysze z waszej strony płacz i zgrzytanie zębami – bo tego coście namieszali to w niejednej betoniaece by sie nie zmieściło.
  Brawa dla OSP Grabie i kolejnych darczyńców- za przenośne toalety i kabiny prysznicowe- meeeeeega akcja- wołmin nie potrafił- ZNOWU ( czemu mnie to nie dziwi )
  Brawa dla Adriana i Pań z Koła Gospodyń Wiejskich- w Grabiu!!!
  Do ludzi o szczerym dobrym sercu : dzielmy sie dobrem- wszędzie i ze wszystkimi.

 20. Ogrodowa znajdzie problem na każde rozwiązanie. Gdyby tak tyle wysiłku włożyli w pracę na rzecz ludzi, co na obmyślanie argumentów, że czegoś nie da się zrobić i zwalczanie tych, którzy działają to gmina by teraz była w pierwszej dziesiątce gmin w Polsce, a nie pod koniec stawki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj