Czyszczenie uszu wodą utlenioną: przy jakich schorzeniach naprawdę pomaga?

0

Dolegliwości ze strony uszu są bardzo nieprzyjemne i każdy, kto choć raz doświadczył zapalenia ucha, wie, że warto zrobić wszytko, by uchronić się przed nim w przyszłości. Odpowiednia pielęgnacja uszu ma oczyszczać je z woskowiny i bakterii, ale czy stosowanie zwykłej wody utlenionej może przynieść zadowalające efekty?

Kiedy powinniśmy czyścić ucho wodą utlenioną?

Woda utleniona może być stosowana w przypadku wystąpienia pierwszych objawów zapalenia ucha. Jeśli więc w trakcie przeziębienia czujesz, że ucho zaczyna się przytykać lub pojawiają się pierwsze oznaki bólu, warto zakroplić ucho wodą utlenioną z nadzieją, że zapobiegnie to dalszemu rozwojowi infekcji. Pamiętajmy, że woda utleniona działa wyłącznie na bakterie tlenowe dlatego nie będzie ona skuteczna w każdym przypadku chorób uszu. Jeśli ból nie ustępuje po 2-3 dniach lub zaczyna pojawiać się gorączka, warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa, bo być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku. Jeśli źle tolerujesz wodę utlenioną, możesz zastosować środki zapobiegające infekcjom dostępne bez recepty, które kupić można np. na stronie Wapteka.pl.

W jaki sposób stosować wodę utlenioną do ucha?

Pomimo że stosowanie wody utlenionej do uszu jest bezpieczne, przed zaaplikowaniem ich dziecku powinniśmy skonsultować to z pediatrą. Pamiętajmy, że do uszu stosuje się wyłącznie wodę utlenioną o maksymalnym stężeniu 3%. Terapia polega na zakropleniu 4-6 kropli do ucha i odczekaniu około 5-7 minut, leżąc na jednym boku. Jeśli zachodzi konieczność, powtarzamy czynność dla drugiego ucha. Przed pierwszym zastosowaniem wody utlenionej warto przeprowadzić test polegający na zakropleniu tylko jednej kropli i sprawdzeniu reakcji organizmu. Jeśli nie odczuwamy bólu i nie dzieje się nic złego, możemy zaaplikować całą dawkę.

Jak czyścić uszy, by nie narazić się na zapalenie?

W aptekach znaleźć można wiele środków do pielęgnacji uszu. Ich regularne stosowanie umożliwi wyczyszczenie przewodu słuchowego z nadmiaru woskowin, a to przyczyni się do wypłukiwania potencjalnie niebezpiecznych bakterii. Pamiętajmy jednak, że stosowanie takich preparatów wcale nie jest obowiązkowe. Wielu laryngologów twierdzi, że wystarczy ciepła woda i odrobina mydła, by w odpowiedni sposób zadbać o uszy i zminimalizować ryzyko pojawienia się zapalenia. Problemy z uszami bardzo często występują podczas przeziębienia i właściwa pielęgnacja nie zapobiegnie rozwojowi choroby. Jest to szczególnie widoczne u młodszych dzieci, które w trakcie infekcji zmagają się z przerostem tzw. trzeciego migdała, który blokuje trąbki słuchowe, powodując powstawanie stanu zapalnego.

Dlaczego nie warto stosować patyczków do uszu?

Patyczki do uszu są pomocne w czyszczeniu, ale ważne, by odpowiednio je stosować. Niestety wiele osób bezmyślnie wpycha patyczek do ucha w myśl zasady – im głębiej, tym czystsze ucho. Niestety takie podejście sprawia, że woskowina, która znajduje się na zewnątrz ucha, jest systematycznie wpychana do środka. To przyczynia się do powstawania czopów, które w pewnym momencie sprawiają, że zaczynamy słyszeć gorzej. Co zrobić w takiej sytuacji? Jedynym sposobem pozbycia się problemów jest płukanie ucha w gabinecie laryngologicznym. Wszelkie domowe sposoby okażą się w takim przypadku mało skuteczne i tylko opóźnią wizytę u specjalisty. Warto wiedzieć, że problemy z uszami mogą też wynikać z przebywania w zbyt głośnych pomieszczeniach. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób hałas oddziałuje na słuch sprawdź na blogu Wapteka.pl jakie negatywne skutki może powodować.