Auto skup – krok po kroku

0

Niekiedy samochody nie mogą być już dopuszczone do ruchu drogowe lub po prostu są stare z dużą korozją. Inwestycja w takie auta jest kosztowna, ale również nieopłacalna. Lepiej oddać je na auto skup. Co więcej, taka transakcja jest korzystna dla właściciela pojazdu, ponieważ może ekologicznie zutylizować auto i jednocześnie jeszcze na tym zarobić. Ponadto, jeśli chce się wymienić obecny samochód na nowy, także można skorzystać ze złomowania pojazdów. Zamiast wystawiać ogłoszenia i tracić czas na spotkania z potencjalnymi klientami, Stacje Demontażu Pojazdów mogą przyjąć samochód od ręki i zapłacić za niego rynkową cenę.

Jakie samochody mogą trafić do auto skupu?

Auto skup przyjmuje zazwyczaj wszystkie samochody. Bez względu na wiek, kolor, gabaryt, markę oraz model czy stan techniczny. Aby właściciel pojazdu był pewny czy dane złomowisko przyjmie jego auto, warto skontaktować się z wybraną firmą, która zajmuje się auto kasacją. Natomiast warto wiedzieć, że auto skup na pewno przeprowadzi złomowanie samochodów:

 • osobowych,
 • dostawczych,
 • ciężarowych,
 • autobusów,
 • po leasingu,
 • zabytkowych,
 • po wypadku,
 • starych,
 • od osób prywatnych,
 • od firm.

Proces złomowania pojazdów

Proces złomowania pojazdów jest bardzo prosty. Wystarczy zapoznać się z następującymi krokami, by sprawnie przejść przez całą transakcję:

 1. Znajdź legalne miejsca złomowania pojazdów, czyli najlepiej Stację Demontażu Pojazdów.
 2. Skontaktuj się z wybraną firmą i ustal wycenę samochodu.
 3. Przygotuj niezbędne dokumenty, które musisz mieć przy sobie podczas złomowania auta: dowód osobisty, dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Jeśli auto posiada dwóch właścicieli, a na miejscu może być tylko jeden – konieczne jest spisanie upoważnienia z czytelnymi podpisami.
 4. Sprawdź, czy numer VIN jest widoczny na aucie.
 5. Na miejscu spisz umowę kupna-sprzedaży.
 6. Zabierz pozostałe dokumenty ze złomowiska, które potwierdzają legalność procesu auto skupu.
 7. Odbierz zapłatę za skup auta.

Dodatkowe informacje, które warto wiedzieć

Warto wiedzieć, że poza całym procesem auto skupu, który ma miejsce w Stacji Demontażu Pojazdów, należy jeszcze samodzielnie udać się do urzędu i wyrejestrować samochód. Przewidziany na to czas to 30 dni. Ważne jest, aby przy tym działanie również posiadać przy sobie dokumenty tj.: dowód osobisty, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, polisa ubezpieczeniowa oraz jeden egzemplarz zaświadczenia, które potwierdza zezłomowania auta. Ostatnim krokiem natomiast jest powiadomienie firmy ubezpieczeniowej o likwidacji pojazdu. Co więcej, dzięki temu można zyskać zwrot należnych środków za niewykorzystany czas ubezpieczenia OC.

Auto skup – podsumowanie

Auto skup to ekologiczna utylizacja uszkodzonych części samochodu lub całego pojazdu. Jest to rewelacyjny sposób, który daje dużo korzyści właścicielowi auta. Wystarczy postępować zgodnie z wymienionymi krokami, a proces złomowania samochodu będzie łatwy i szybki. Co więcej, Stacja Demontażu Pojazdów może wykorzystać sprawne części motoryzacyjne i nadać drugie życie innemu pojazdowi. Sprawdź sam, wybierając rzetelny i profesjonalny auto skup!

 

Źródło zdjęć: unsplash.com