Rok obsuwy

32

W ostatnich dniach starosta wołomiński spotkał się z inwestorem budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie. Dzięki temu miał do przekazania radnym powiatowym wiele ciekawych informacji.

Podczas spotkania z dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego Pawłem Żurkowskim i jego współpracownikami, starosta Adam Lubiak wspomniał o planach przywrócenia retencji na terenie dawnych stawów w Ossowie.  (…)

W ramach budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, którego głównym inwestorem jest Muzeum Wojska Polskiego, Starostwo realizuje m.in. budowę miejsc postojowych wraz z drogą manewrową do muzeum, które zapewnią m.in. 60 miejsc parkingowych. Na tę inwestycję Powiat wystąpił o dofinansowanie ze środków w ramach Polskiego Ładu.

– Czekamy na rozstrzygnięcie wniosku do Polskiego Ładu. Mamy złożony wniosek na 5 milionów złotych. Napisaliśmy dodatkowo pismo do muzeum o partycypację, również chyba około 3 mln zł, ponieważ spodziewamy się, że te koszty będą większe jeśli chodzi o budowę tej drogi, bo tam jest nasyp do wykonania, podbudowa… Mamy już za sobą pozyskanie gruntów, wypłaciliśmy już od odszkodowania mieszkańcom, sprawa jest zamknięta jeśli chodzi o własność gruntów. Teraz jesteśmy w trakcie oczekiwania na środki zewnętrzne i będziemy ogłaszać postępowanie – relacjonował starosta dodając, że dyrektor informował o „mniej więcej roku obsuwy” związanej z tą inwestycją, ze względu na sytuację covidową. – Otóż jeśli chodzi o zaawansowanie prac w muzeum to jest już dach i następują prace wewnątrz budynku, ściany działowe oraz nasyp. Zwożony jest piasek, utwardzenie. Dyrektor potwierdził, że będą przygotowywali się już do budowy nasypu, który będzie robiony – mówił radnym Adam Lubiak. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

32 KOMENTARZE

 1. Minister Dworczyk w roku 2017: „Rozpoczynamy projekt budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej! Dziś została wyłoniona koncepcja. 3majcie kciuki – termin sierpień 2020…”

  Wygląda na to, że nawet sierpień 2022 jest nierealny.

 2. Albo tężyczka :). Jedni rozmawiają o budowie muzeum, przywróceniu retencji stawów, budowaniu parkingu i drogi, a inni o postawieniu kolejnej uciechy ku gawiedzi, żeby sobie pooddychali spalinami i ukoili nerwy po kolejnym offroadzie po wołomińskich drogach.

  Nie ta skala, dysproporcja działań aż kuje w oczy.

 3. Jak się komu tężyczka nie podoba, to może wpaść po sąsiedzku na sadzenie roślin w ogródku „sferycznym”, a potem (lub przedtem) zwiedzić w okolicy „ścieżki” rowerowe które co prawda ulokowano w miejscach gdzie nie są potrzebne, ale za to kosztowały odpowiednio.
  Jest potencjał turystyczny w okolicy.

 4. Tężyczka” to nie taka choroba, taki stan…?? Najlepiej zapobiegać, na przyszłość sie wystrzegać, także chyba osób co miały kontakt

 5. A można jeszcze przecież pokarmić pszczoły siedząc na ławeczce w mini parku z dwoma krzakami słuchając jak komuś bije dzwon i … Az tyle znaczących inwestycji w jednym mieście, tylko przez parę lat, dwie kadencje.. Podziw po prostu.

 6. I psa pogłaskać. Fajnie, że tak się upiększa rzeczywistość, tylko z kwiatkiem bez kożucha nadal będzie zimno.

 7. Dawno wam pisałem- obudźcie sie bo to miasto zdycha.
  Inwestycje – żadne- na poziomie wsi.
  A teraz… 619 miejsce w rankingu miast, 250 – jakim ś kolejnym…
  Dług 160 milionów… nierozliczone inwestycje internetu i wiaty na 8 słupach…. drogi powiatowe szerokości ścieżek rowerowych… dworzec powiatowego miasta jak stacja
  Proch icień- do tego doprowadzili możnowładcy co władali w jednym układzie 20 lat.
  Dalej na nich głosujcie. Albo ich cyngli- pociotków układowców.
  Co do tężni- pomysł dobry. Ale spartolony też na samym początku- bo taka mikrotężnia to dla kotów i wróbli a nie dla ludzi chyba- więc słabe- jak to we wołminie. A jak pokazuje praktyka w innych miastach- ładnie sie pali.
  I ciekaw jestem, czy obejmuje to miejsce monitorig- to i jeszcze pareset metrów…- żeby wykryć- sprawce- niedorozwoja który zrobi tam ognisko. Pewnie – nic takiego nie ma – bo po co. Albo jest- tylko na dysk sie nie nagrywa… poza tymz jak to puścić- po tym internecie za 3 miliony- ci go nie ma???! .
  Oj – słabe

 8. O taki cytacik wstawię, przypomne, w skrócie, I czy pasuje? Aktorzy to mogą byc np..postacie lokalne:) w miejsce misia można wstawić cokolwiek. stąd 🙂

  – Powiedz mi po co jest ten miś? Otóż to! Nikt nie wie po co… On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? .. miś, który sobie zgnije na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi? Protokół zniszczenia… Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach..

  Ech

  Znane, sorki za powtórzenie znanego , jakoś tak się samo nasuwa. Dlaczego nie wiem. Nke wiem też czy Pan Bareja mógł mieć na myśli nasze miasto?? W tej przyszłości 🙂

 9. Echb tylko kto to tu czyta, zastanowi sie.. Kto? A ci którzy idą z nią jak w dym, ich nic nie interesuje, tylko ten dym i małe rzeczy..festyn będzie.. Słaby z góry wiadomo ale git. Coś jest. Traga. Gdzie jest wolominski tzw..mąż stanu, ktoś komu zależy.. Bo juz słysze ze tylko bedzie zmiana nazwisk, i ta sama ekipa, ładniejsza

 10. A tam jest ktoś ładniejszy? Dziś sobie przejrzałam profil gminy Jadów. Kanalizacja w jakiejś wiosce, gdzie wrony zawracają (w naszej gminie mało które sołectwo ma, choć domów więcej i zwarta zabudowa), koncepcja budowy terenu rekreacyjno-sportowego na obszarze 42 ha (jakieś 50 tężni, dzwonów i stado Miśków by się zmieściło), budowa kilku dróg (nie nawrzucanie tłucznia w dziury albo wyrównanie śmieciami), budowa centrum aktywizacji, dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych (nie ograniczająca się tylko do przebudowy kilku schodków). To wiadomości z trzech ostatnich dni – TRZECH DNI. Inwestycje nie na 60 tys. zł, ale po kilka mln zł.

  Co prawda u nas wiele inwestycji wieloletnich, a tam się w ciągu kilku miesięcy mają wyrobić. Na przykład taki P&R w Lipinkach. Ze trzy miesiące temu minęła rocznica wydarzenia pn. „wycięcie drzew jest konieczne, bo zaraz wkracza wykonawca” i półrocznica wydarzenia pn. „wycinamy ponownie krzewy, które odrosły, bo zaraz wkracza wykonawca”. Jak się szum robi to przyjeżdża firma i dorzuca kilka palet z kostką. Halo, firma, kostka się kurzy. Czas na następny ruch. Co to będzie tym razem? Worek cementu przywieziecie, żeby było widać, że coś robicie?

 11. .. Jedynie ślad po cemencie.. Chcieli by kupić na raty alle nikt juz nie chce sprzedać .. 🙂 160 mln zadłużenia mark pisal.. I tez beda grube g:ratulacje mediach z tego kilo pyłu 🙂 ale nadal jest naj.. jaja nie 🙂 co zrobić

 12. Nigdy nie zrozumiem po co robi się takie promocyjne szopki, zwłaszcza na etapie rozpoczęcia jakiś działań i ze świadomością, że niewiele dotychczasowych zakończyło się sukcesem. Po co zwozić kostkę na początku zimy, skoro mamy już połowę maja i nadal nic się z nią nie dzieje? Po co była ta demonstracja siły z wycinką drzew, skoro teren z roślin czyszczono już dwa razy i znowu trzeba będzie oczyścić, bo przyroda się nie poddaje? Przecież to też kosztuje. Po co łatać w asfalcie co kilka miesięcy dziury czymś, co pierwszy deszcz wypłukuje, a fragmenty wypełnienia pryskają na kilka metrów? Nie taniej by było przez te kilkanaście lat łatania zrobić porządnej drogi? Kiedy wreszcie doczekamy się kanalizacji? Studzienkę źle wybudowano kilkanaście lat temu i tylko pół ulicy udało się podłączyć i przez te kilkanaście lat nie naprawiono błędu. A później jęczenie i szukanie winnych, że kasy nie ma. Może trzeba zacząć rozsądniej nią gospodarować i wreszcie wziąć się za pozyskiwanie środków, bo jak widać te 99% gmin w Polsce, które nas wyprzedzają w ilości pozyskanych środków, znajdują sposób. Czemu inni odnoszą sukcesy, a u nas same porażki? I jeszcze te kolejne kredyty i rosnące zadłużenie na zaspokojenie dziesięciorzędnych potrzeb… Rozumiem, dla nas ważniejsze jest wyróżnienie w ilości czasu spędzonego na facebooku, żeby jeszcze było to robione w celu ściągnięcia dobrych praktyk i nauki od tych, którzy odnoszą sukcesy.

 13. Etam wiadomo, żeby było ze coś sie dzieje. Kto to sprawdzi? Dwie osoby? Każdemu za to w głowie zaświta myśl ooo jak super. Tu się robi same szopki a to jeszcze nie max, co to będzie przed wyborami. Juz sie zacxyna.. Obietnice bez pokrycia bo 2 kadencje juz byly i zeroo zera, otwarcia zamkniętego, kiełbasa, festynki z dawno zapomnianymi gwiazdami jak teraz EG, kto wie kto to, młodzi ludzie…. Rozsądniej.. Gospodarować.. Jejuu Kto co kiedy…czemu porażki.. Przywódca E.. I jeszcze raz E i ta udana ekipa radnych których trza wymieniać z nazwisk.. Bo inaczej to oni niewinni i kolejny raz zostaną wybrani. To wszystko samo mówi za siebie. Miś barei w Wołominie. Po prostu.

 14. Za Barei to cała Polska funkcjonowała podobnie, a teraz to tylko u nas ostatni przyczółek się ostał. To jak podróż w czasie. Skansen PRLu, goździki, torciki, przecięcia wstęgi i buziaczki.

 15. Przecież pisałem przed wyborami: sporządź se liste radnych tej czy może nawet poprzednich kadencji- i na nich nie oddawaj głosu.
  A będzie zmiana.

 16. Wołomin upadły. Wołomin jedyne miasto z okolic warszawy które zostaje od lat w tyle. Czy ktokolwiek widzi, że w porównaniu z innymi miastami w okolicy w Wołominie dzieję się mało? Dzwony, psy, pomniki, krzaczki. Ehhhhh szkoda gadać.

 17. Hi hi a tu ani jedno ani drugie. Ani mądrze ani rozumnie:) moim zdaniem. przykładów jest wieeele. do wyboru do koloru, w każdej tzw dzielnicy kazdy znajdzie swoje dziwy. Szkoda już wspominać o.. :.. Pani El sama wymieni swoje „sukcesy” jak przyjdzie pora wyboru : myślę ze nie zapomni o dzwonie, karmieniu ptaszków, ooo i poprawiających mocno szczególnie życie muralach..

 18. W naszym mieście przydałoby się forum pokazujące dobre praktyki z innych miast, np. ilość kasy przeznaczonej na remonty i budowę dróg na Lubelszczyźnie albo w zachodniopomorskim. Albo zdjęcia inwestycji, procent gospodarstw domowych podłączonych do mediów, sieć ścieżek rowerowych, w tym tych zrobionych z głową, itp. Krótkie proste info ze zdjęciami i infografikami, żeby trafiło do zwykłego Kowalskiego. Może wtedy się zwykły Kowalski obudzi, że mural, pomnika psa czy stołówka dla pszczół to nie szczyt marzeń rozwojowych i że byle wioskę stać na więcej.

 19. Daj ludziom bilet ztm – taki 24h- i niech sobie sprawdzą gdzie dojadą na tym bilecie – w innych powiatach okołowarszawskich i jak wyglądają tam ulice i inwestycje.
  Pisałem o tym 5 lat temu – nie słuchaliście- zamuleńce.
  Naprawde, nie ma tu filozofiii. Ludzie z wołmina jeżdżą do Zalesia dolnego wypoczywać. To pod Piasecznem. Dalej- niech zobaczą jak wyglądają obwodnice Góry Kalwarii, jak wygląda transport zbiorowy , media w ulicach….
  ….. wy nawet nie wiecie w jak bardzo głębokiej czarnej dupie siedzi cały ten wołmeński powiat z jego koronnym miastem na czele.
  Nawet nje wiecie. Nie wyobrażacie sobie tego jak bardzo do przodu odbiegły inne powiaty- a teraz odbiega np Radzymin…
  zobaczcie- do Radzymina po tym jednym torze jeździ SKMka- i co? – jednak sie da???!?!?! A autobusy ztm- jeżdżą już z 10 lat albo wincej
  Klembów- jeszcze za Mikuli był bardziej do przodu niż wołmeńskie dziury…. Pruszków- Grodzisk- śmierdzący 15 lat temu gnijącą kapustą – Ożarów , Mińsk… nawet Wyszków.
  Śmiejcie sie- bo jesteście w czarnej dupie. Ale moje dzieciaki- już nie. 20 lat dobrych samorządów obsrało wam powiat marazmem zapuszczeniem i inwestycjami typu piesek- albo żadnymi- bo panie z wydziału urbanistyki nie wiedzą po co jest Miejscowy Plan Zagospodarowania a starości i burmistrze- ostatnich 6 kadencji- nie widzą potrzeb zrobienia drogi do tego zaścianka- zakiździaja. Nje widzą związku między dobrą komunikacją a rozwojem , nie potrzebują stref ekonomicznych- a w tej na Klembowie powstają zakłady- ludzie będą mieli prace i będzie gmina kwitła- we wołmińcu tego nie trza.
  Trzeba grzyb na starych kamienicach farbą mazać….
  Nawet nie wiecie co znaczy inwestycja w skali 50 tys miasta i powiatu.
  W nodze – to sie nazywa- spalony.
  Proch i cienie w Rzymie
  A dziś- to poprostu słabe-tyle znaczy dziś Wołomin jego mieszkańcy i niby inwestycje.

 20. Mówiłeś i co z tego? Do ludzi trzeba mówić językiem i w sposób, który do nich dociera. W Wołominie rządzi pisowe podejście do tematu – nie ma igrzysk, nie ma władzy. Obecna ekipa rządzi, bo idealnie wpisuje się w sposób rządzenia PiSu, wykorzystuje dokładnie ten sam rodzaj promocji. Ukradła PiSowi pomysł na promocję i jedzie na tych samych mechanizmach. Łatwo, w sposób zrozumiały dla wszystkich i najlepiej podane na tacy, żeby się wysilać nie trzeba było. Do tego piwko, kiełba i łubudubu niskich lotów. Do tego bonus dla seniorek, żeby piały z zachwytu nad sikorkami i ławeczkami w kieszonkowych parkach. Na to ludzie się łapią. Mało kto myśli o zarządzaniu, ekonomii, starzejącej się infrastrukturze, drogach czy tym, że jak się pożyczyło to trzeba będzie oddać. Zastanawiam się tylko, co rąbnie pierwsze – PiSowskie państwo z kartonu czy antyPiSowski samorząd. Obstawiam samorząd, bo on sobie pieniędzy nie dodrukuje.

 21. Rąbnęło – to już dawno – podejście wyborców wołemińskich- do wyborów:
  Co kadencja- te same ryje- które od dekad obstawiają koryto które ci głupi wyborcy im napełniają dając w zamian to co przejdzie przez ich okrężnice. A ci głupi wyborcy właśnie- to łykają- i to z zachwytem!!
  Nie ważne że ci niby rządzący – pakują powiat w niebyt. Ale rządzą. Drenują koryto mózgi wołmeńskich wyborców i mają polew do posrania: my im robimy na twarz- a oni i tak nas wybiorą: radnych- z tego samego rozdania, wójtów , burmistrzów – po jednej linni- co ręka ręke myje… którzy jeden drugiego brudy pakują pod dywan- a po 2 latach i 4 festynach- wołmeniacy merdają do nich ogonami jak niekarmione przez miesiąc psy.
  Układ – zawsze sie utrzyma- szczególnie tu- bo wielu osobom zależy żeby tak było a mnustwo wyborców widzi to samo co Jerzy Sztur po przebudzeniu w Seksmisji. Tyle że im to nie przechodzi.
  Elle już dawno o tym pisała- ciemnota wołmeniaków jest bezkresna. I beznadziejna.
  I mimo że wolałbym sie mylić- coraz bardziej myśle, że Elle ma racje i chyba szkoda na to ozora strzępić- bi nie warto.
  Może jest pare osób co widzą że za miedzą świat sie zmienia – ale większość to ameby wybierające tylko układ właśnie

 22. A wyobrażasz sobie Mark kogoś madrego, wykształconego, z ogarniętą ekipą w Wołominie? Kogoś kto powie: drodzy mieszkańcy, trzeba zacisnąć pasa, żeby gminę z ruiny podźwignąć. Nie będzie rozpieprz…. kasy na głupoty, na festyny, rzeźby, dzwony, fontanny i ławeczki. Przecież to nierealne, gdzie te wszystkie ciotki będą piać z zachwytu, wyrażać podziw nad zmieniającą się estetyką miasta, gdzie będą wołomińskie karki chlać do nieprzytomności i uzewnętrzniać się w okolicznych krzakach? Ludzi myślących jest w Wołominie garstka, a władzy to na rękę. Doskonale się w to wpisuje. Władza to zwierciadło wyborców.

 23. Mark, urodziłam się i wychowałam w Wołominie, mieszkałam w nim wiele lat. Ale przekonałam się, że można mieszkać nawet na Okęciu, w rozwidleniu ścieżek podchodzenia do obu pasów startowych lotniska. I nawet bardzo fajnie się tam mieszka. Rację mam, niestety. I rację ma też Rex, też niestety. Bo deficyt elementu racjonalności wyklucza możliwość przejścia dwóch – trzech kadencji w trybie zaciśniętego pasa i racjonalnej gospodarki finansowej, bez dzwonków, ławeczek i piesiaczków. A bez tego etapu będzie tylko jeszcze gorzej.

 24. Qale właśnie Rex – do tego dojdzie . Pytanie czy wcześniej czy później . Wołmin stoji na krawędzi bankructwa. Łz racji niedorozwoju samorządowców następne piniendze bedziemy nie od stefczyka a od yakuzy albo camorry pożyczać.
  I jak to w końcu walnie- to może na czele tej trzody stanie ktoś LOGICZNIEJSZY…KTO bedzie umiał partycypować w unijnych projektach- choć bedzie ich coraz mniej. Kto bedzie wiedział co to MPZP i bedzie wiedział do czego służy- nie tak jak coniektórzy urzędnicy w pewnym mieście , którzy uważają że lepiej jak go nie niż jest….. – no słabe strasznie.. albo tacy co 85 letniej baabinse KArzą ZAKŁADAĆ GAZ – bo ma nieekologiczny kocioł na wungiel… albi ci co od zimy tworzą charmonogram na równanie dróg- ale opracują go w połowie lipca… no betony….
  Dlatego dzieciaki już tu mieszkać nie będą.

 25. ostaynio widzialem ta starzejzca si e radwaan niby burmistrz , az wstyd ,ze reklamuje sie z pomnikiem z brazu psa miska a saMA GONIŁA GO Z WOŁOMINA, PRZY PSIE PRZYDAŁBY SIE NOWY DZWON PODSTARZAŁEJ RADWAN II

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj