Horrendalne podwyżki

9

Mieszkańcy bloków przy ul. Kordeckiego w Kobyłce boją się, że za chwilę zabraknie im pieniędzy na życie. Pod koniec maja br. zarządcy osiedla zaskoczyli ich drastycznymi podwyżkami czynszu. – Średnio mamy dopłacić teraz około tysiąc złotych do poprzednich stawek – mówi nam jedna z okolicznych lokatorek.

Spółka PIT-Radwar, która zarządza osiedlem, niespodziewanie wysłała wszystkim mieszkańcom nowe stawki opłat za czynsz. Lokatorzy będą musieli też płacić więcej za ciepło i wodę. – Teraz płacę 800 zł do końca czerwca, a później od września będzie 1640 zł. Mam 2000 zł emerytury i nawet złotówki na życie nie będę miała, a jeszcze opłaty za światło i gaz dojdą – mówi ze łzami w oczach jedna z mieszkanek osiedla. W takiej sytuacji jest bardzo wielu lokatorów, niestety osiedle przy ul. Kordeckiego zamieszkują głównie osoby starsze. Wzrost opłat oznacza dla nich niejednokrotnie konieczność wyboru między uregulowaniem rachunków, a zakupem niezbędnych leków. – Opłata w wysokości ponad tysiąca złotych wydaje mi się przesadą. Nigdzie nie ma takich stawek. Razem z żoną mamy 2500 zł emerytury, z czego tysiąc właśnie pójdzie na te opłaty, 600 zł przeznaczymy na inne opłaty takie jak telefon, media itd. Poza tym żona się leczy więc jeszcze musimy mieć pieniądze na te leki. Teraz mamy ogromny problem – mówi nam pan Grzegorz, dodając: – Gaz jest liczony dla nas znacznie wyżej, bo firma traktuje nasze osiedle jako przedsiębiorstwo, a nie zwykłych mieszkańców.

– Rozmawiałam z panem z administracji, pytałam się go o to wyrównanie i on powiedział mi wprost, że oni nam w tych zaliczkach policzyli złą stawkę – wtrąca do dyskusji inna mieszkanka osiedla.

Sprawa wygląda więc na znacznie bardziej zagmatwaną niż mogłoby się wydawać. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

9 KOMENTARZE

 1. Powinniśmy podziękować Posłom z naszego okręgu bo zmieniając Ustawę Prawo Energetyczne art. 62b ust.pkt2 lit. b c zapomnieli dopisać odbiorcy mieszkań zakładowych. Spółka PIT -RADWAR S.A jest następcą prawnym Zakładu Produkcji Anten „ZANTEN” CNPEP RADWAR w Kobyłce, który wybudował bloki w latach 1989 -1991. Jesteśmy chyba ostatnimi w Polsce najemcami mieszkań zakładowych. Gdyby Polska Grupa Zbrojeniowa na Walnym Zgromadzeniu PIT RADWAR 13 maja 2021 nie zablokowała sprzedaży pierwszych mieszkań zakładowych dziś korzystalibyśmy z dopłat do gazu jako Wspólnota Mieszkaniowa. Ustawodawca zdaje się przewidział dopłaty do gazy do końca roku 2022. Tak więc co przyniesie rok 2023 dla wszystkich Polaków tego nikt nie wie. Zostają nam noclegownie, one mają dopłaty do gazu.

 2. Z jakiej racji społeczeństwo ma dopłacać do gazu mieszkańcom w bloku , ja mam duży dom ale skromne dochody i nikt mnie do gazu nie będzie dopłacał wiecznie , większość moich znajomych emerytów mieszka w dużych domach ale żyją skromnie większość prac (sprzątanie, konserwacja itp) przy domu wykonują sami i ja nie mam zamiaru jako ,,społeczeństwo” dopłacać innym, wara od moich pieniędzy !

 3. Władysław, Pan ma DOPŁATĘ DO GAZU jako indywidualny odbiorca z mocy Ustawy Prawo Energetyczne czytaj Państwo płaci za Pana do PGNiG. Wspólnoty Mieszkaniowe I Spółdzielnie Mieszkaniowe, żeby dostać dopłatę musi złożyć odpowiednie oświadczenie do PGNiG. Kto za to wszystko płaci my PODATNICY. Niech się Pan zacznie martwić czy w przyszłym roku będzie Pana stać ogrzać duży dom.

  • @Grazia Jak mnie nie będzie stać na ogrzanie całego domu ogrzeję jeden pokój i łazienkę, domu nie sprzedam bo tu mieszkali moi rodzice, żona i dzieci a nawet w chłodnym będę mieszkał tak jak już od lat mieszka wielu ludzi w Kobyłce, a mieszkańcy bloku mogą sprzedać albo sami sprzątać klatki i samemu remontować będzie wtedy znacznie taniej.

 4. Cytuję: „600 zł przeznaczymy na inne opłaty takie jak telefon, media itd”. Niech ktoś rozłoży tą kwotę na składniki. Czy tyle wyjdzie na telefon i media w bloku?

 5. Człowieku, tutaj nikt nie ma nic do gadania w sprawie „taniej” bo koszty są narzucone przez to komusze zaprzaństwo z PIT RADWAR. Klatka już od tygodnia obsrana, a 100 zł jest dorzucane co roku do samego czynszu (800-1000zł teraz dodatkowo za gaz na stawce dla przedsiębiorców). Tutaj obowiązuje zasada czy się stoi czy się leży i tak nam się należy. Co wiecej część mieszkań jest wykupiona, a komuchy blokują sformalizowanie tego i nie można założyć wspólnoty tak żeby zawiązać wspólnotę i sprzątnąć właśnie nawet samemu. Ma być póki co nieposprzątane albo na odpierdol, ale i tak płacić musisz. Wierz mi, że wolałbym sam zarządzać moim mieszkaniem, które kupilem, a nie być na łasce bądź nie lasce komucha, ktory ma wyjebane na to co się ze mną stanie.

 6. Efekt inflacji, rozdawnictwa, pokrętnego prawa, bezmyślnej akceptacji unijnych dyrektyw. W skrócie: wybraliście sobie PiS to teraz niech Wam będzie wstyd narzekać.

 7. Qaz – jasne bo jakby PO rządziło to wszystko byłoby cacy…
  Zwłaszcza w aspekcie bezmyślnej akceptacji unijnych dyrektyw…

  Zabawne jest to że „rekordową” inflacje mamy i w PL i w strefie Euro i w USA.
  Słowem – wszyscy coś mocno zrypali…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj