Kłopotliwa mogiła

19

W czasie obrad ostatniej sesji Rady Powiatu radna Izabella Dziewiątkowska zaproponowała, by cyt. „pozbyć się pomnika bolszewików”, który od wielu lat stoi na polach ossowskich. Tego dnia poruszono jeszcze jeden palący temat, dotyczący sierpniowych uroczystości w Ossowie.

– Powinniśmy się pozbyć pomnika bolszewików. Na zarządzie będzie o tym rozmowa, może zdążą do tych uroczystości 15 sierpnia – poinformowała krótko radna powiatowa.

Jej komunikat wywołał szmer na sali, a radny Jerzy Mikulski, były burmistrz Wołomina, za którego kadencji mogiła została postawiona skomentował: – Nigdy to nie było pomnikiem, tylko mogiłą. W wyniku wykopalisk odkryto szczątki bolszewickie – myśmy jako samorząd lokalny nie mieli na to wpływu, to decyzja ówczesnego wojewody i Komitetu Walki i Męczeństwa i Pomników. To oni decydowali o formie estetycznej tej mogiły – tłumaczył uczestnikom sesji. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

19 KOMENTARZE

 1. Były burmistrz nie wygumkuje ludziom pamięci. Jego hańba (osobno zostawić trzeba hańbę ówczesnego sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa) zostanie na zawsze przy jego nazwisku.

  Ludzie nie zapomną nadgorliwego zaangażowania w postawienie tej „mogiły” (skądinąd naginając ile się da obowiązujące przepisy), ani późniejszej chęci udziału w uroczystym otwarciu, ani jeszcze późniejszego uciekania w podskokach na wieść o tym, że mogą pojawić się ludzie, którzy otwarcie powiedzą prawdę.

  Odchodziło wtedy lizanie butów P*tina na wspomnienie którego do dziś zbiera się na wymioty.

  Jak widać człowiek to styl, bo gdy jest okazja przyznać się do błędu, albo do ulegnięcia naciskom – lepiej iść w zaparte i łgać. Krótka wypowiedź i tyle kłamstw: (1) ta „mogiła” jest jednocześnie pomnikiem, (2) samorząd miał wpływ na jego powstanie.

 2. Akurat w tej kwestii- Mikulski wykazał sie nebywałym taktem, ponadpodziałowym , ponadczasowym myśleniem , ogromnym szacunkiem. I za tą jedną jedyną rzecz- chwała mu. Serio.
  Na opolszczyźnie znajdują sie groby – jak i w tym przypadku- żołnierzy niemieckich poległych na tamtych ziemiach. O ile sie nie myle groby są z I wojny światowej. A może i drugiej… Ja sobie nie przypominam sprawy w której niemieccy żołnierze walczyli o jakąkolwiek sprawe polską. Leeżą tam więc żołdacy po 20 po 40 w jednej mogile. Na tablicach wypisane jest imie każdego poległego. Ludzie tam mieszkający- a jesteśmy na ziemiach polskich – mimo że nazwy wsi pisane są po polsku i po niemiecku- jakoś nie dewastują tych tablic grobów mogił. Odwrotnie- każda tablica wygląda na zadbaną. Czyszczoną szanowaną.
  Tu- na polach Osswowa ks. Skorupka nie walczył z załogą G , minionkami, stadem baranów, hordą trzody- tylko z rególarną armią ludzi dowodzoną przez wykształconą kadre oficerów.
  Więc zadam wam pytanie: niszcząc te mogiłe rosyjskiej armi, jak chcecie pomniejszać jeszcze POMNIEJSZAĆ zwycięstwo naszych kadetów nad wojskami Rosji??
  Oczywiście- złożyło sie na to sporo innych rzeczy- np zdobyta na ruskich radiostacja odpowiednie ustawienie sił….- ale ci ludzie walczyli z armią wprawioną w boju- nie baranami..
  No to nie dziwne – że spora część poległa.
  I to nasi pradziadowie ich truchła pozbierali i pochowali w ziemi- razem- po chrześcijańsku w ziemi- by dali świadectwo tych walk kolejnym epokom. A z drugiej strony- by dać świadectwo i pokazać że dziadowie- byli ludźmi wiary i szlachetnymi wojownikami- szanującymi przeciwników.
  No i co teraz? Chcecie wziąć spychacz i zamieść teren????
  Psiejecie !!!
  Ta mogiła ruskich powinna być częścią myzeum. Powinna ukazywać że walczyliśmy z KIMŚ- armią a ni trzodą, powinna uczyć szacunku do historii i ludzi.
  No chyba że wy- drogi samorządzie- jak teraz ruscy na ukrainie- wynajmiecie przewoźne krematorium i spalicie te kości. I o sprawie zapomnicie- jak obecnie ruscy o swoich orkach.
  Tylko pamiętajcie, że nawet dziś- w obliczu wielkiej tragedii- ukry chowają w zbiorowych mogiłach truchła orków.
  Nie umieliście i nie potraficie nawet dziś przekłuć kontrowersyjnego dla was – bo nie dla mnie- pomysłu Mikulskiego.
  Jesteście ciemni słabi i dlatego ten powiat jest słaby waszą słabością. Wojna sie skończy – i wszystkie narody znów zaczną handlować z ruskimi a wy- bedziecie sie patrzeć jak szpak w gnat.

  • Widzisz wszystko osobno – tu Stasiek, tu koń, tu drzewo. I zamykasz oczy na ówczesny kontekst.
   Ale ludzie tego nie zapomną.

   W 2010 r. wyskoczono z tymi bolszewikami w nieprzypadkowym momencie, gdy ze strony rządzącej wtedy Partii odchodziło obrzydliwe lizanie butów P*tinowi. Może to była cena za pomoc w „posprzątaniu” sceny politycznej parenaście tygodni wcześniej, któż to wie.
   Pełno było wówczas propagandowego „zbliżania” z rosją, a „mogiła” to był jeden z objawów. Zakłamana i w istocie upokarzająca inicjatywa. Wyobrażenia bagnetów i krzyż na „mogile”, robiące z hołoty żołnierzy (to nie umniejsza chwały Wojska Polskiego) idących na zachód budować ateistyczny raj.
   Możesz sobie obalać osobiście struganego rzewnego chochoła o spychaczu równającym groby, ale to tylko wymysł Twojej wyobraźni. Normalną procedurą w takich przypadkach jest godna ekshumacja i przenosiny na cmentarz wojenny, a nie budowanie pomników zakłamujących rzeczywistość.

   Ten w Ossowie nawet bym zostawił – pro memoria, żeby ludzie nie zapomnieli kto ma w sobie skłonność do wchodzenia w d*pę naszym wrogom.

 3. Istvan, jeśli nikt nie podjął decyzji o ekshumacji, to uporządkowanie grobu było czynnością naturalną w miejscowej tradycji szacunku dla miejsc spoczynku. Tam nie ma pomnika, jest tylko mogiła. Pomniki zakłamujące rzeczywistość są w bardzo wielu innych miejscach i nikomu nie przeszkadzają, a czasami stają się miejscami wykonywania kultu religijnego. Może tymi pomnikami się zajmij? Wyobrażasz sobie w dzisiejszych realiach godną ekshumację z tej mogiły?

 4. Pamiętajcie że w Armii Radzieckiej było wielu Polaków z czasów zaborów byli też Polscy komuniści, to jest mogiła żołnierska i cywilizowane społeczeństwo powinno uszanować to miejsce, CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

 5. Gdyby Armia Czerwona poszła na zachód połączyła by się z Bawarską Republiką Rad i francuskimi komunistami, nie było by wtedy faszyzmu Hitlerowskiego i tylu okrucieństw II wojny światowej

 6. Ludzie tego nie zapomną- no jasne- dlatego pochowali ruskie hordy- z szacunku dla siebie wiary- której mieli więcej w 1920 roki i do tych ciał- które jednak po ich śmierci ktoś być może opłakiwał. Ja nie mam zamiaru zmieniać historii- nie ja. Nasi pradziadowie to zrobili i ja to uszanuje.
  30 lat mieliście na ekshumacje. Jeśli tego nie zrobiono- to niech denty samorząd nauczy si wykorzystwać fakt istnienia mogiły- tak jak napisałeś- pro memoria ku przestrodze a może kiedyś przehandluje fakt jej istnienie dla sprzedarzy rosji psich kup- w zamian za ten szacunek nad ich żołdakami.
  Jak elle napisała- a nie przeszkadza ci dolina dębów i poległych w smoleńsku w miejscu poleegłych w Ossowie- to jest denty temat!! To by trzeba było spychaczem porównać bo tych posągów z wyspy wielkanocnej- nasi pradziadowie tam nie stawiali. Były mogiły kadetów kaplica, krzyż- i TYLE!!!!!
  MOŻE NAPISZ WNIOSEK O PRZENOSINY TEGO NA NOWOGRODZKĄ???? Może sie zgodzą- bo nie ma tam czego ekshumować i za kogo sie modlić- bo żadne ciało z tej bitwy z pod Smoleńska tam nie spoczywa .
  Nie mierzi cie takie mieszanie historii???
  Mam znajomego co poległ w tirze na S8- a tam nie ma jego posągu. Słabe, co?

 7. Z wami nie ma co gadać- spiepszyliście sprawy muzeum na ziemi należącej do gminy a teraz chcecie usunąć jedyny prawdziwy namacalny artefakt- który jeszcze w gminie macie- mogiłe poległych wrogów- ale ludzką mogiłe – nie minionków nie smerfów czy pszczółko maji.- Żołnierzy walczących z naszymi kadetami. .
  Na Lipinacg kątach między Batalionu Zośka a Andersa i Sikorskiego nawet- mieliście cmentarz żydowski. Co zrobiliście- sprzedaliście działki i domy stoją. Nie ma żadnej tablicy upamiętniające miejsce spoczynku żydów. Pewnie ci co sie budowali wydłubywali z pod fundamentów kości i wypiepszali na złotą góre- ale tego historia już nie pamięta co??? Nazbyt maci ewybiórczą swoją historie i pamięć- jak to politycy.
  Ale ludzie pamiętają te groby czaszki i kości które gdy jeździło sie z tamtejszej górki na sankach- wyłaziły do wierzchu.
  Zrobiliście jakąś tablice upamiętniającą- ni nie- za drogo.
  Ale jak by izraelska wycieczka przyjechała, zjadła a bigos z kompotem może przenocowała- to fajnie byłoby przytulić żydowską kaske np z fundacji Shallom????? Fajnie?
  Ale nie przytulicie za gupote nic.
  I to samo z ruskimi. Wojna sie kiedyś skończy- wszyscy będą z nimi handlować- a wy bedziecie sie patrzeć jak sroka w gnat- bo nie bedziecue mieli żadnej karty przetargowej żadnego pozytywnego atrybutu krórym tych ruskich moglibyście skusić do rozmów..
  Tempe krótkowzroczne ludki chcące zafałszować historie naszych dziadów.
  Świat wam tego nie zapomni.
  Zajmijcie sie lepiej drogami i infrastrukturą- z pożytkiem dla wszystkich

 8. W przyszłą niedzielę pojadę z dziećmi i zapalimy znicze na grobie tych młodych żołnierzy to są synowie za którymi płakały ich matki.

 9. W dzisiejszych czasach taka beznadziejnie durna wypowiedź? Jesteś ruskim trolem? Gdy wszystkko juz wiadomo z historii, gdy krwawa trwa wojna .. Ta,. Ktory totalitaryzm lepszy.. . było by więcej ofiar komunizmu, pół Europy wywieiźli by na Syberię, zabili strzałem w tył głowy i reszte zgwałcili i rozgrabili…

 10. Kto stawia pomniki brutalnym krwawym najeźdzcom? Kto? To była wtedy beznadziejna polityka, zeby ocieplić stosunki z Rosją, na ich zawołanie, lizusostwo Przecie to widać i wszyscy wiedzą. My Katyń a oni tu, pomnik ruskiego soldata co mordował Polaków. My Bitwa warszawska, obrona przed bolszewizmem.. a oni biedni.. najeźdźcy zginęli.. Ktoś ich tu chciał? Oczywiście, żołnierze, ok, ale ich miejsce jest na cmentarzu a nie pod honorowym pomnikiem. I hm.. Ciekawe kto z was co tu pierdzi farmazony wie jak to z tym pomnikiem było i gdzie to wogole jest? Widział, ten co tak teraz broni, ktoś to? Pewno nie i nie wie nawet gdzie to jest.. Długo by gadać ale to woda na młyn

  • Jak armia poszła pod Kijów to bolszewicy odepchneli ich pod Warszawę , a mogiła żołnierska to była tych szeregowych żołnierzy rosyjskich obrońców Kijowa.

 11. Prostacka zawistna chamska nie chce napisać chłopska- bo chłopi swój honor mieli- tempa filozofia zakompleksionych prostaków..
  Napisałem wam- jedźcie i to sprawdźcie ciemniuchy- na opolszczyźnie – w polskiej ziemi pośród zabudowań wsi a czasami i w środku wsi widnieje PIELĘGNOWANA – MOGIŁA NIEMIECKICH żołnierzy. Na płytach są nazwiska data narodzin i śmierci , ci żołnierze nie przelali krwi za Polskę- a mimo to z centrum wsi nikt usuwać tego nie śmie. Na tych płytach nie ma ani jednego słowa po polsku. Taka jest historia- byli żyli walczyli polegli- zostali pochowani…
  Co więc mieli zrobić ci ludzie – polacy – którzy te mogiły im stawiali albo które już tam zastali po akcji wisła??? Odpalić maszynke na mięso i narobić kiełby czy może na drzwiach stodoły ciała poprzybijać????
  Nasi dziadowie mieli wpojone to czego my dziś nie mamy: chorych nawiedzać a umarłych- grzebać.
  To WASZA WIARA KATOLICKA TAK NAKAZUJE- i nasi pradziadowie – to uczynili. Według wiary wyznawanej- pochowali ciała sołdatów. Umarły krzywdy już im nie zrobi.
  Za to będzie ślad- że tu- na polach Ossowa- został pokonany w boju. Nie minionek smerf czy rumcajs z iczyńskiego lasu- tylko żołnierz bolszewickiej armii. Skoro naszym pradziadom – którzy ich pochowali- bo sami do dołka nie weszli- dziadom i ojcom nie przeszkadzało że tam leżą to i nam nie powinno.
  Podejrzewam a pewien nawet jestem że ci co tak wytrząsają sie nad tym dołkiem na polach ossowa w niedziele pierwsi morde po opłatek wyciągają- co niedziele. Bogobojni chrześcijanie- zawistni prości tempi chcący zagarnąć i zafałszować historie nawet za cene besztania prochów które krzywdy raczej im nie zrobią.
  Jesteście malutcy….
  W waszych oczach- moge być pomiotem putina- ciekawe ile wy przyjeliście ukraińskich uchodźców i ile razy jeździliście do Grabia z paczkami. Bo ja- 2x i zawieszenie w aucie mam całe- nie płacze.
  No to doswidanja, polskie druzja.

 12. Jakaś badnadinterpetacja…. Mogiłiy sa głównie na cmentarzach, nikt nie chce uwłaczać szczątkom tych ludzi niezależnie od tego co zrobili bo tego nie wiadomo. Pomnik? Nie. To krway ruski bolszewicki najeżdca co chciał mieć pod sobą całą europe i świat, wybić niepokornych. Owszem, tak byśmy dzis mówili po rusku.. Super nie.. Opolskie to inna historia zupełnie. A ta mogiła jest zapomniana totalnie, kto o tym wie, kto wie gdzie to? To było tylko na potrzeby chwili, hipokryzja i pr. To jasne jak słońce. To po co afera. Co tu bronić? Jak czolgu ruskiego przywiezionego przez jak sie wydaje owcxzenych pachołków Rosji chyba ze stalowej woli w latach 80 na przekór odkopanemu w wolominie pomnikowi Pilsudskiego. Znacie ta historie? Przez lata głównie był… Różowy.. Zabytek powojenny. Tak więc nie tego..
  A kto komu pomaga i ilu biednym ludziom z ukrainy, hm.. Tym się nie epatuje i tyle. Bo nie wiesz kto i co. Chwała za każdą pomoc i tyle. A ponadto., taka dygresja, w znakomitej większości to oni chrześcijanie. Niech nikt nue bierze tego do siebie tylko na spokojnie sie zastanowi o co niby idzie

 13. A uwłaczanie komuś, ot tak, bo ma inny
  poglad na niektóre sprawy.. To właśnie jest i malutkie. I te wulgaryzmy bez sensu „w mordę opłatek” co to jest? Niestety przykre bo kazdy powinien kwzdego szanować ake słabe bardzo. Taka prawda. A ponadto tu pola bitew, getto wolomińskie i ci zabici pogrzebani gdzies tu.. tu mnóstwo grobów co nikt nirme wie.. A Dyskusja nawet tu tak, wyzwiska to nie. I jeszxze raz to opolskie.. Tam sa ich rodziny,albo bliscy, i pewno kasa idzie, nawet rządowa, przecie tam mniejszość niemiecka.. A tu co mniejszość Leninostalinochrusczoworuskaputinowa? no, ciężko zrozumieć niuanse? Zdrowia

 14. Wcale nie ciężko- i tu i tam była wojna .
  Opłatek- taaak ! Bo jeśli ktoś nie wie czym są uczynki miłosierne co do ciała i duszy- to jak może przyjmować Ciało Chrystusa? Dla mnie taka osoba kituje po opłatek pod ołtarz – bo ciężko nie znać zasad swojej wiary i mówić że sie w Boga wierzy jeśli uprawia sie polityke nad grobami- również zabitych poległych , zapomnianych itp.
  Te prochy nic nam żywym- nie zrobią. Nasi pradziadowie znali tą prawde jak i tą- że lerzą tam sałdaci którym łupnia dali polscy kadeci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj