Zabytek na sprzedaż

8

Kobyłkowscy radni zdecydowali, że działka przy ul. Żymirskiego, na której znajduje się zabytkowa willa z 1915 r. zostanie sprzedana przez miasto. Pieniądze ze sprzedaży tej nieruchomości mają być przeznaczone na budowę domu komunalnego.

Działka o powierzchni 2 tys. 830 m kw. została już przygotowana do sprzedaży. W zabytkowym budynku jeszcze do niedawna zamieszkiwali lokatorzy, ale teraz stoi pusty. Czy nowy nabywca zdecyduje się go zburzyć?

– Budynek wymaga remontu, ewentualnie innych nakładów. Nieruchomość była przewidziana do sprzedaży. Przy konstruowaniu budżetu wskazaliśmy tę nieruchomość jako potencjalną do sprzedaży. Były też rozmowy, że środki uzyskane z tej sprzedaży mają zasilić budżet budowy budynku komunalnego – mówiła podczas majowej sesji rady miejskiej Joanna Śmiecińska, kierownik wydziału gospodarki przestrzennej. – Komisja mieszkaniowa jest za sprzedażą tej działki ale pod warunkiem, że te pieniądze zostaną przeznaczone na budowę budynku komunalnego. Czy my sprzedając tę działkę w tym roku zainwestujemy czy znów pieniążki będą leżeć? – dopytywała radna Hanna Łach. – Też nie wiadomo czy szybko sprzedamy tę działkę i nie chcemy sprzedać jej za małe pieniądze. Chcielibyśmy uzyskać dobrą kwotę z jej sprzedaży. Po prostu musimy zacząć ten proces. Wszyscy wiemy, że to jest ta nasza cegiełka w budowie tego domu komunalnego i zapewnienia mieszkańcom lepszych warunków mieszkania. Ten proces sprzedaży działki będzie troszeczkę trwał. To 4-5 miesięcy, bo potrzebny jest rzeczoznawca i nie wiadomo czy ktoś podejdzie do przetargu, a za byle jakie pieniądze nie chcemy tego sprzedać. Za szybko w tej chwili odpowiadać na takie pytanie – uznała burmistrz Edyta Zbieć. – Rozumiem. Wszyscy mamy tego typu wątpliwości, tylko przy takiej inflacji jak to sprzedamy i tych pieniędzy nie „skonsumujemy”, to czy jest sens? – zastanawiała się dalej radna. – Są różne szkoły. Niektórzy uważają, że cena działki osiągnęła maksimum w tej chwili. Rozumiem, że chodzi pani o tę druga stronę czyli inflację i wzrost cen wszystkiego. Myślę, że należałoby teraz sprzedać tę działkę ale za wszelką cenę nie będziemy jej sprzedawać – dodała burmistrz. – Ważne żeby te pieniądze z roku na rok nie przeleżały – stwierdził przewodniczący rady Konrad Kostrzewa. – Rozsądne by były podejść do sprzedaży tej działki po uzyskaniu finansowania na budynek komunalny, bo nie wyobrażam sobie żeby te pieniądze przeleżały do następnego roku i potem być może przy takiej inflacji byśmy mogli tylko część tej kwoty odzyskać – zasugerował również radny Paweł Majkowski. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

8 KOMENTARZE

 1. To że ma sto lat nie znaczy że jest wyjątkowym zabytkiem, trzeba sprzedać natychmiast z warunkiem aby nabywca podjął się remontu pod nadzorem konserwatora, miasto nie może ponosić kosztów utrzymania tego rupiecia.

  • Marcin Ciebie pogiło?!
   Kto kupi taką ruine po to by użerać się z konserwatorem?

   To ze budynek jest stary nie znaczy, że jest zabytkiem…
   Szczególnie ze nie niesie ze sobą ani żadnych istotnych „wspomnień historycznych” ani też nie posiada walorów estetycznych (czego przykładem jest ta pokraczna drewniana nadbudowa balkonu)

 2. budynek urzedu miasta, druga połowa tez jest w złym stanie , stary burmistrz podjąl decyzje o jego wyburzeniu a nowa burmistrz kobyłki nic z tym nie zrobiła , pusta ruina w centrum kobyłki szpeci i grozi zawaleniem co na to panstwio radni bezradni, moze tam zrobic komunalne mieszkania od razu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj