Pierwsza taka sytuacja w Kobyłce

0

W ubiegłym tygodniu odbyła się absolutoryjna sesja Rady Miasta Kobyłka. Wyniki głosowań nie były korzystne dla burmistrz Edyty Zbieć, bowiem większość radnych opowiedziało się przeciwko udzieleniu jej absolutorium i wotum zaufania. Lista uwag jaką w kierunku burmistrz skierowała rada była dość długa.

– Komisja rewizyjna negatywnie ocenia niski stopień realizacji wydatków majątkowych – 73,34%. Niższy niż za 2020 r. Komisja zauważa też spadający od 2018 r. stosunek zrealizowanych wydatków majątkowych do wydatków majątkowych zaplanowanych w przyjmowanym na początku roku budżecie. Zdaniem komisji rewizyjnej trzeba zdecydowanie poprawić planowanie, jak i sposób wydatkowania środków majątkowych. Biorąc jednak pod uwagę pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Warszawie o sprawozdaniu, komisja rewizyjna wnioskuje o udzielenie absolutorium burmistrzowi miasta Kobyłka z tytułu wykonania budżetu miasta Kobyłka za 2021 r. – odczytał w punkcie dotyczącym uchwały absolutoryjnej radny Wojciech Reutt.

Większość radnych skrytykowała decyzje podejmowane przez burmistrz. Wcześniej przywołano chociażby temat emisji obligacji. – Uważam, że emisja obligacji była zupełnie niepotrzebna, szczególnie, że były planowane te środki z obligacji pod inwestycje tegoroczne. Mamy zapisaną budowę szkoły – 13 mln zł wydatków, których nie zrealizujemy na pewno do końca roku. Czyli zadłużyliśmy się na 6 mln, będziemy to spłacać za kilka lat, a do tej pory po prostu płacić zupełnie niepotrzebnie odsetki. Trzeba było nie wpisywać szkoły i takich wydatków na szkołę w tym roku, nie emitować tych obligacji, tylko zbierać te pieniądze. Nadwyżka jest oczywiście czymś pozytywnym i jak już będzie ogłoszony przetarg i wybrany wykonawca to wtedy pewnie na dużą kwotę dopiero wyemitować obligacje. Uważam osobiście, że to był bardzo duży błąd – ocenił radny Piotr Grubek.

– Oczywiście wzięcie wcześniej obligacji powoduje, że automatycznie tych obligacji możemy wziąć mniej w przyszłości. Natomiast te obligacje były zawsze przez nas podnoszone, to było zabezpieczenie środków na budowę szkoły i tyle – wtórował mu radny Robert Denis. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj