31. Półmaraton Uliczny Cud Nad Wisłą 1920 roku

0

268 osób, w tym 49 kobiet stanęło na starcie 31. Półmaratonu Ulicznego Cud nad Wisłą 1920 roku. Najszybszy Kamil Walczyk pokonał dystans 21,0975 km w czasie 01:06:52. Srebro w open wywalczył Ukrainiec Bogdan Semenovych, a brąz Kamil Makoś.

Pierwsza trójka Open kobiet. Fot. (lp)

Wśród kobiet najszybsza była Ukrainka Valentyna Veretska, a tuż za nią przybiegły Ewa Jagielska z Wyszkowa i Natalija Semenovych również z Ukrainy.

Biegacze stawili się w Radzyminie by uczcić Bitwę Warszawską 1920 roku i Cud nad Wisłą. To nie był rekordowy bieg ani pod względem czasu ukończenia, ani pod względem frekwencji. Wola walki o zwycięstwo była jednak taka sama. Czoło wyścigu stanowili panowie jadący na handbike. Ich tempo było zawrotne. Pierwszy linię mety przeciął Marek Wiśniewski z Veloactive Kraków w czasie 00:34:01, drugi był Mariusz Rygoł z IKS Feniks Opole, a trzeci Paweł Sochaj z Veloactive. Biegacze pojawili się ponad trzydzieści minut później. Jeszcze na rondzie w Czarnej na czele biegło dwóch zawodników, ale Kamil Walczyk właśnie tu zaczął naciskać i przyspieszać mając za plecami Semenovycha. A czołówka kobieca cały czas biegła razem w zwartej grupie niemal do samego końca.

W półmaratonie startowało wiele osób, które na co dzień muszą zmagać się z niepełnosprawnością. Na wózkach inwalidzkich mocne tempo narzucił Witold Misztela z IKS Smok Orneta pokonując dystans w czasie 01:21:32. Drugi do mety dojechał najmłodszy w stawce Kamil Najdrowski reprezentujący te same barwy klubowe. Brązowy medal otrzymał natomiast Paweł Tęcza z Kross Zero Załamki. Dwie osoby biegły z przewodnikiem. Michał Majchrzak zajął pierwsze miejsce, zaś Jacek Ziółkowski był drugi. W kategorii po amputacji kończyn górnych wygrał Witold Skupień, a srebro zdobył Jan Ignasiak.

W rywalizacji wzięło także udział 82 mieszkańców powiatu wołomińskiego. Najszybszy wśród panów był Michał Szybalski, tuż za nim przybiegł Jarek Bąk i Tomasz Wróbel z Zabieganego Wołomina. Najszybciej z pań dystans pokonała Edyta Majewska z Zabieganych przed Wiktorią Oleksiak z Proziaków i Emilią Windloch z Zabieganych. Z racji tego, że były prowadzone osobne klasyfikacje dla zawodników z gminy Wołomin i Radzymin niektórzy stawali na podium jeszcze raz. Z gminy Wołomin najszybszy był Jarek Bąk przed Krzysztofem Chmielem z Zabieganych i Damianem Rosiakiem ze Starego Grabia, a w kategorii kobiet ponownie bezkonkurencyjna była Edyta Majewska przed Iwoną Boryceusz-Matusiak i Anetą Przybysz. Z gminy Radzymin najlepszy czas miał Jakub Oleksiak z LO Norwida przed biegnącym z wózkiem Mariuszem Myśliwcem z Ultramarzenie i Piotrem Kołodziejczykiem. Panie były tylko dwie. Jako pierwsza na mecie zameldowała się Agnieszka Nowak, a chwilę za nią Kinga Rosłon.

W kategorii Żołnierz rewelacyjnie pobiegł Kamil Makoś z 23. Śląski Pułk Artylerii W Bolesławcu przed Patrykiem Sochockim z Krwiobieganie Zielona Góra i Norbertem Prusińskim z Retro Stork Team. Tuż za podium uplasował się Dariusz Gotowiec z Bobrów Tłuszcz.