Koniec z kupowaniem wody od Warszawy

0

PWiK w Ząbkach pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponad 15 mln zł wsparcia na budowę stacji uzdatniania wody SUW Południe. Jak ważna dla Ząbek jest budowa kolejnej stacji SUW? O inwestycji rozmawiamy z radnym miasta Robertem Świątkiewiczem, radcą prawnym w PWiK Ząbki.

Jaka jest obecnie sytuacja Ząbek związana z gospodarką wodno-ściekową? Miasto potrzebuje nowej SUW?

– Obecnie ok. 60% wody dostarczanej mieszkańcom Ząbek produkowanej jest w SUW „Drewnica”. Pozostałą część Ząbki w dalszym ciągu zmuszone są nabywać od Warszawy, po wyższej cenie.  Dodatkowo w południowej części Ząbek cały czas powstają nowe domy i osiedla, co powoduje systematyczny wzrost poboru wody. Bez budowy nowego ujęcia wody, w ciągu najbliższych kilku lat mogłyby wystąpić przerwy w dostawie wody, w okresie porannego i wieczornego szczytu.

Na jakim etapie znajduje się obecnie ta inwestycja?

– Umowa na realizację SUW Południe prezes Spółki Janusz Tomasz Czarnogórski podpisał w dniu 24 stycznia 2023 r. Czas realizacji inwestycji to zaledwie 12 miesięcy. Oznacza to, że mieszkańcy Ząbek będą mogli korzystać z nowego ujęcia już wiosną 2024 r. (…)

Stacja zaspokoi potrzeby miasta?

(…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj