Macedonia – mało popularny i ciekawy kraj na wakacje

0

Nie chcesz po raz kolejny udawać się w jedno z wielu podobnych do siebie miejsc? Poszukujesz oryginalnego kraju na wakacyjny wyjazd? Wobec tego piękno Macedonii z pewnością wywrze na Tobie wrażenie. Do stolicy – Skopje – można dostać się bezpośrednio z Okęcia samolotami narodowego przewoźnika LOT lub czarterem jednego z biur podróży, które mają w swojej ofercie Macedonię.

Atrakcyjne położenie i wyjątkowe krajobrazy

Ten rzadko odwiedzany przez polskich turystów kraj ulokowany jest w centrum Półwyspu Bałkańskiego. Turystyka w kraju rozkwitała aż do wojny zapoczątkowanej w latach 90. i dziś widać, jak powoli odżywa w tym regionie. Tym, co przykuwa uwagę od razu po wjeździe na terytorium Macedonii, są oszałamiające widoki. Rozpościerające się w oddali zielone, górskie szczyty oraz śródgórskie jeziora potrafią zachwycić swoim naturalnym, dzikim urokiem. A co z formalnościami związanymi z przekroczeniem granicy? Czy do wjazdu na teren Macedonii trzeba mieć paszport i wizę? Tego dowiesz się na stronie https://paszporty.com.pl/czy-do-macedonii-potrzebny-jest-paszport/.

Skopje

Rozpocznijmy od stolicy. Większa część Skopje ucierpiała w skutek trzęsienia ziemi mającego miejsce w latach 60. Z myślą o upamiętnieniu tego wydarzenia powstało muzeum, które przyciąga dziś turystów odwiedzających miasto. Innym ciekawym muzeum jest to poświęcone najsłynniejszej kobiecie pochodzącej ze Skopje – Matce Teresie. Centrum Skopje pełne jest straganów z lokalnymi wytworami, sporo tu fontann, a największa z nich, znajdująca w centralnym punkcie miasta, ulokowana jest przy potężnym pomniku Aleksandra Wielkiego.

Ochryda

To klasyczny punkt na mapie wycieczki po Macedonii i jedno z najstarszych miast na Bałkanach. Znajduje się w tym miejscu odrestaurowany teatr, na terenie którego każdego roku odbywa się festiwal Ochrid Summer Festival. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu docenią występujące w tym rejonie górzyste szczyty sięgające nawet 2000 metrów. Odwiedzisz tu ruiny najstarszego słowiańskiego uniwersytetu Plaošnik, w którym opracowano cyrylicę, a także zobaczysz liczne kościoły i kaplice otwarte dla turystów.

W Ochrydzie znajduje się imponujących rozmiarów Jezioro Ochrydzkie, które jest jednym z najstarszych zbiorników śródlądowych na świecie. Zostało ono wpisane na listę UNESCO. Turyści mogą podziwiać klimat tego miejsca z wody, biorąc udział w zorganizowanych rejsach. Kupisz tu ważną, związaną z tym miejscem pamiątkę – wykonane z rybich łusek perły ochrydzkie.

Mawrowo

Jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Macedonii znajduje się pomiędzy Skopje a Ohrydą. Niewielka, aczkolwiek wyjątkowo klimatyczna miejscowość Mawrowo słynie ze znajdującego się w niej kościółka, często umiejscawianego w folderach turystycznych. To dzikie miejsce pełne otwartych przestrzeni, w którym ujrzysz nazwane tak samo jezioro i zwiedzisz park narodowy. Warto zaznaczyć, że park pełen jest ścieżek przystosowanych zarówno dla pieszych, jak i dla rowerzystów.

Bałkańskie smaki

Macedonia to również doskonała bałkańska kuchnia. W związku z tym, że uprawia się tu wiele roślin, smaki są mocno zróżnicowane. Owoce i warzywa pochodzące z tego miejsca słyną ze swojego wyrazistego aromatu, a lokalne restauracje oferują pyszne dania w atrakcyjnych cenach. Choć Macedonia zyskuje na popularności na przestrzeni ostatnich lat, nadal jest to miejsce odizolowane i spokojne, w którym każdy turysta odnajdzie chwile wytchnienia. Więcej informacji na temat formalności związanych z podróżami zagranicznymi znajdziesz w serwisie paszporty.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj