Pierwsi podejrzani ujęci

0

O niezwykle niebezpiecznym pomyśle na wielki biznes na terenie gminy Wołomin pisaliśmy już obszernie w poprzednim numerze Wieści. Polega on m.in. na zwożeniu na prywatne działki zbiorników z odpadami, niektóre w pobliże głębokich na kilka metrów dołów. Ustalono, że chodzi o takie substancje jak np. stężony kwas siarkowy czy siarczan metylu i siarczan etylu. Dziś już wiemy, że proceder na szczęście został zatrzymany, a Policja ujęła część podejrzanych w tej sprawie osób.

Przypomnijmy, że 30 kwietnia na prywatnej działce w m. Stare Grabie, w pobliżu wielkiego dołu z wodą i pływającą na jej wierzchu oleistą cieczą, znaleziono 11 pojemników typu mauzer, wypełnionych nieznaną substancją. W powietrzu unosił się gryzący, specyficzny odór. Kilka dni później podobne pojemniki (w liczbie 22) znaleziono w Duczkach. Te również wypełniono nieznaną substancją, a część z nich była nieszczelna.

Jak przyznaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, 4 maja WIOŚ w Warszawie otrzymał informację o ujawnieniu pojemników typu „mauser” w miejscowości Duczki. W zgłoszeniu znajdowała się także informacja o wycieku nieznanej substancji do gruntu. Tego samego dnia, na terenie w ww. miejscowości inspektorzy WIOŚ w Warszawie stwierdzili 22 pojemniki typu „mauser” (o pojemności 1000 l), wypełnione niezidentyfikowaną substancją (najprawdopodobniej odpadami niebezpiecznymi). W bliskiej odległości od ujawnionego porzucenia odpadów przebiega rów melioracyjny (w zlewni rzeki Czarnej). W otoczeniu pojemników wyczuwalny był specyficzny zapach chemiczny. W trakcie oględzin Inspektorzy WIOŚ w Warszawie potwierdzili wyciek nieznanej substancji do gleby z jednego z ujawnionych pojemników. Jednocześnie nie stwierdzili wycieku do rowu melioracyjnego.

Na wierzchniej części 2 pojemników znajdowała się ziemia przerośnięta roślinnością. W środkowej części skupiska z pojemników Inspektorzy WIOŚ w Warszawie ujawnili na gruncie czarną plamę o mazistej konsystencji. Wokół pojemników unosił się charakterystyczny chemiczny zapach, typowy dla produktów ropopochodnych. (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj