Szkoła stała się własnością Spółki

0

Radni gminy Radzymin przychylili się do wniosku burmistrza Krzysztofa Chacińskiego i jednogłośnie podjęli uchwałę o przekształceniu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Radzyminie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Co taka zmiana oznacza dla mieszkańców?

Przekształcenie pomoże m.in. w poprowadzeniu inwestycji rozbudowy szkoły w Nadmie. – Wobec zbyt wysokich ofert uzyskiwanych w kolejnych przetargach na rozbudowę szkoły w Nadmie, została podjęta decyzja o realizacji inwestycji przez powołaną spółkę. To właśnie powołana spółka ogłosi kolejny przetarg na jej budowę, dając dodatkowe korzyści i pozwalając na wygenerowanie oszczędności w całym procesie inwestycyjnym. To także możliwość optymalizacji podatkowej w zakupach nowego sprzętu związanego z już świadczonymi usługami komunalnymi – argumentował Radzie swój wniosek burmistrz. (…)

Zanim jednak podjęto decyzję, radni podzielili się na sesji swoimi wątpliwościami w tej sprawie.

Pytano głównie o to, co będzie jeśli w przyszłości spółka będzie zadłużona i wierzyciele przejmą szkołę w Nadmie (wniesioną do spółki jako majątek). – Poświęca się szkołę i 2 działki by zwiększyć kapitał zakładowy spółki – mówiła radna Ewa Wnuk. – Poświęca się, bo inaczej ten nowy podmiot by nie dostał kredytu. Uważam, że to bardzo ryzykowna decyzja i mocno mnie zaskoczyła.

Pytano też m.in. co stanie się z pracownikami po przekształceniu ZGK? Odpowiedział dyrektor Andrzej Nocoń deklarując: – Wszyscy pracownicy zakładu staną się pracownikami spółki i warunki płacy i płacy nie mogą być gorsze. Jeśli nie będą chcieli pozostać, dostaną odprawy.

Inni radni zauważyli np., że spółka gminna nie może ubiegać się o środki z Polskiego Ładu, więc one odpadają w przypadku rozbudowy szkoły w Nadmie. Pytano też, czy spółka może samodzielnie zmienić plany wobec szkoły czy choćby projekt przebudowy? W odpowiedzi burmistrz przypomniał, że ma narzędzie by to uniemożliwić, w postaci odwołania prezesa spółki. (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj