Bitwa dwóch muzeów

11

Podczas gdy 15 sierpnia przyjezdni podziwiali ogromny gmach przyszłego muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie, w Radzyminie zaprezentowano niewielki, acz pojemny budynek o tej samej nazwie. Czy konkurencja z ossowskim gigantem jest z góry skazana na porażkę? Zdaniem burmistrza Radzymina, absolutnie nie.

Zaledwie w piątek 11 sierpnia inwestorzy muzeum w Radzyminie – czyli gmina i urząd marszałkowski -uzyskali pozwolenie na użytkowanie obiektu, a już we wtorek 15 sierpnia uroczyście przekazywano symboliczny klucz jego dyrektorowi. I choć proces budowlany jest już zakończony, biletów do muzeum jeszcze nie ma w sprzedaży. (…)

Mając na uwadze otwarcie w niedalekiej przyszłości muzeum w Ossowie nie obawia się Pan, że walka o uwagę widza będzie w tej rywalizacji bardzo nierówna?

– Kibicuję muzeum w Ossowie, bo uważam, że taka bitwa zasługuje na opowiedzenie. Nie obawiam się jednak konkurencji ze strony Ossowa. Nasz projekt jest lepiej skomunikowany, dostępny również dla pasażerów komunikacji autobusowej. Do Radzymina można też dojechać SKM-ką. Muzeum położone jest w pobliżu bitewnej nekropolii, na terenie miasta, które posiada bogatą ofertę komplementarną – liczne zabytki, parki, tereny rekreacyjne i sportowe, znajduje się przy ścieżce rowerowej z Warszawy. Nie oszukujmy się, nikt nie przyjedzie do muzeum w Radzyminie czy Ossowie na cały dzień, ważne jest to co można zaoferować dodatkowo, a Radzymin ma tę ofertę po prostu bogatszą. Dobra oferta gastronomiczna i kulturalna, bliskość Zalewu Zegrzyńskiego przemawia za wyborem Radzymina. Obiekt w Ossowie jest przeskalowany, jego koszty utrzymania będą ogromne, myślę że Ossów padł ofiarą rządowej gigantomanii. W muzealnictwie ekonomia też jest ważna. Życzę Ossowowi żeby muzeum odwiedzało więcej odwiedzających niż będzie tam pracowników, tak jak dziś jest na lotnisku w Radomiu. (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

11 KOMENTARZE

 1. W Radzyminie do Zalewu Zegrzyńskiego jest wiele kilometrów o w Ossowie do muzeum przylegają piękne stawy nawet rybne idealne miejsce do rekreacji będą też nad stawami plaże, będą też strzelnice i place zabaw dla dzieci, konie do jazdy rekreacyjnej.

 2. Dotarła do mnie wiadomość że znany prywatny inwestor zagraniczny rozważa zbudowanie na przyległym terenie do muzeum w Ossowie Jurajskiego Parku Rozrywki sięgającego kilkadziesiąt hektarów pod Okuniew coś podobnego do Bałtowa ale większe tylko wojsko musi się zgodzić na wydzielenie części poligonu grupy militarne mogły by tam się ćwiczyć.

 3. Ja słyszałam że stawy w Ossowie będą pogłębione i będą kajaki, łódki, rowery wodne do wynajęcia a w stawach będą pływały różne ryby a nawet delfiny i ma też być nawet tzw. Wioska Czarownic podobnie jak w Bałtowie, będzie fajnie, czekam z niecierpliwością z dziećmi.

  • To nie wszystko, bo jak w Wołominie znajdą ciepłą wodę to przeciągną rurę do stawów w Ossowie, przywiozą piasek z plaży we Władysławowie i posadzą palmy.

  • A ja słyszałam, że Błaszczak podpisał umowę z teatrem Ateneum i będą wystawiać na parkingu przed muzeum Wesele v. 2023. Będzie laleczka, która jak się pociągnie za sznureczek to kwili uroczo jak sikoreczka, a jak za inny to złowrogo tupie nóżką i krzyczy: rządzie, obudź się! Będzie zgarbiony pan zacierający paluszki, który cały czas powtarza: dorzuć pan zero. Będzie też trzecia laleczka, która nic nie mówi i nic nie robi, ale wystaje ponad innych, bo jest wyższa.
   Będzie słychać bicie dzwonu, wybuchy mauserów. Nawet będą zadymiacze o smrodzie z wysypiska. W końcowym akcie Nałkowska wstanie niczym Giewont, zabierze psa Miśka, coś wymamrocze pod nosem w stylu: ku…, tyle tych łąk w okolicy, a ja musiałam wybrać akurat te?! I przeprowadzi się do Wyszkowa.

  • Droga? Chyba nigdy tu nie byłeś bo droga jest idealna ul.Grabiczna od Kobyłki i pozostałe drogi od Majdanu i Turowa są zmodernizowane, dalej będzie poprowadzona droga też przez poligon do Wesołej.

 4. Co wy piepszycie?
  Przecież pani burmistrz wołmina lekką ręką pszerżnęła projekt budowy Krymskiej- szybkiej drogi między matarewicza a dw 634. Pełnowymiarowej szerokiej z dobrymi rozjazdami.
  Projekt za 100 000 poszedł w piach bo sołtys ossowa nie chciał budowy.
  To to samo co dam ci wędke a ty sobie ryb nałapiesz- a ja nie chce – pójde do mopsu- i mam- bez budowy rozbudowy możliwości pozyskania nowych mieszkańców sklepów firm- po co.
  100 tysięcy – poszło se od tak- w piach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj