Jak wybrać studia dla siebie? Czym się kierować?

0
Remote studying. Concentrated european guy in headphones watching video course on laptop and taking notes, learning virtual lesson, writing down useful information

Studia to ważny etap, który może w dużej mierze wpływać na życie zawodowe i osobiste. Decyzję dotyczącą kierunku kształcenia podejmuje się w młodym wieku. Wiele osób nie wie, co chce robić, ulega presji rodziców, podąża za znajomymi lub kieruje się popularnością kierunków. Niewystarczające motywacje i nieprzemyślany wybór ścieżki edukacyjnej, może z czasem powodować frustracje i chęć zmiany fakultetu lub całkowitej rezygnacji z edukacji. Skąd mieć pewność, że obrany kierunek jest słuszny i w jaki sposób zdecydować, na jakie studia rekrutować? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Dlaczego warto studiować?

Na początku rozważań należy sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto studiować. Zdobycie wyższego wykształcenia może otworzyć drzwi do kariery zawodowej, ale to nie jedyny powód, dla którego warto kontynuować edukację. Dzięki studiom pogłębiamy zainteresowania, rozwijamy tożsamość, stajemy się bardziej świadomi, uczymy się radzić z problemami, poznajemy poglądy innych i kształtujemy własne. Nabieramy szacunku dla inności. To też czas na zawieranie cennych znajomości, naukę współpracy i podnoszenie kompetencji interpersonalnych. Jeśli kierunek wybrany jest zgodnie z zainteresowaniami, chętnie poszerza się horyzonty, stając się ekspertem z danej dziedziny – dlatego tak ważne jest, by przy wyborze studiów, zwrócić uwagę na swoje pasje.

Studia zgodne z pasją

Kierunek spójny z obszarem zainteresowań, wyzwala większą ciekawość, głód wiedzy i chęć do nauki. Decydując się na wybór określonej ścieżki edukacyjnej, należy również zastanowić się, czy poza pasją, dysponuje się również predyspozycjami do wykonywania danego zawodu. Wypisanie swoich mocnych stron z pewnością pomoże zawęzić obszar poszukiwań.  

Perspektywiczne kierunki studiów

Kolejnym puntem na liście rozważań dotyczących kariery edukacyjnej są perspektywy zawodowe. Wybiegając myślami w przyszłość, warto zastanowić się, jaki zawód będzie można wykonywać po uzyskaniu dyplomu i jak wyglądają perspektywy zatrudnienia w danej dziedzinie – czy jest to obszar rozwojowy.  Można sprawdzić ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych i przejrzeć różnego rodzaju rankingi, by przemyśleć, czy wybrany fakultet stwarza szansę na znalezienie przyszłościowego zajęcia i czy jego charakter będzie nam odpowiadał, spełni nasze oczekiwania zawodowe.

Wybór trybu kształcenia

Nie bez znaczenia jest również tryb studiów. Uczelnia Lingwistyczna oferuje kształcenie w systemie stacjonarnym, niestacjonarnym lub zdalnym. Osoby, które pracują, lub mieszkają w znacznej odległości od ośrodka akademickiego, mogą skorzystać z nowoczesnej formy edukacji online. Przy pomocy komputera w dowolnym, dogodnym dla siebie czasie, odtwarza się treści zamieszczone na wygodnej platformie e-learningowej. Kształcąc się zaocznie lub zdalnie można pracować na etacie i zdobywać cenne doświadczenie zawodowe już podczas studiów. Elastyczna forma pobierania nauki i niezależność jest ważna dla sporej grupy studentów. Część żaków preferuje codzienne wizyty na uczelni. Są to osoby doceniające możliwość systematycznego realizowania programu. Dzięki dziennemu systemowi kształcenia mają okazję regularnie widywać wykładowców, nawiązywać relacje z osobami z roku, a także aktywnie uczestniczyć w życiu akademickim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj