Woda = życie

0


65% ciała dorosłej osoby stanowi woda, u dzieci zawartość wody w organizmie wynosi nawet 80%. Wszelkie procesy metaboliczne odbywają się w środowisku wodnym. Składniki mineralne, hormony, enzymy, ciała odpornościowe, różnego rodzaju związki transportowane są po całym organizmie przy udziale wody. Tak codzienny, powszechny i dostępny dla nas produkt jest absolutnie niezbędny do życia.

Coraz więcej mówi się o znaczeniu prawidłowego nawodnienia. Dlaczego to takie ważne? Mamy kilka dróg utraty wody z organizmu: mocz, kał, wydychane powietrze (w postaci pary wodnej) oraz pot. W czasie upałów tracimy wielokrotnie więcej wody pocąc się intensywniej.

Do źródeł pokarmowych wody, poza czystą wodą z butelki czy kranu należą wszelkiego rodzaju herbaty, napoje, lemoniady Co ciekawe, wbrew powszechnie krążącym mitom kawa również nawadnia, a nie odwadnia. To błędne przekonanie wynika z tego, iż faktycznie po wypiciu kawy mamy zwiększoną diurezę, a to wiąże się z nasiloną produkcją moczu. Bezpośrednio po wypiciu filiżanki kawy produkujemy więcej moczu, jednak w dalszej części dnia straty te są wyrównywane. Wiele osób korzysta z dodawania do wody elektrolitów, co zwłaszcza w czasie upałów jest jak najbardziej prozdrowotnym zachowaniem. Wszelkie instytucje monitorujące jakość wody w miejskich wodociągach zachęcają do picia wody z kranu podając ją jako bezpieczną, spełniającą wszelkie normy i standardy. Co ciekawe do źródeł pokarmowych wody zaliczamy również owoce, warzywa, nabiał (kefir, mleko, maślanka czy jogurt naturalny), a także gotowane produkty zbożowe tj. makaron, kasza czy ryż, które chłoną wodę podczas gotowania.

Warto zwrócić uwagę na to, że wraz z wiekiem spada zdolność do odczuwania pragnienia. Osoby starsze niejednokrotnie po prostu nie odczuwają chęci sięgnięcia po szklankę wody. Nie oznacza to jednak, że jej nie potrzebują. Przeciwnie. Biorąc pod uwagę często towarzyszące choroby kardiologiczne, ortopedyczne czy metaboliczne odpowiednie nawodnienie jest niezwykle istotne. Seniorzy często świadomie rezygnują z picia wody w godzinach wieczornych, aby uniknąć wstawania w nocy do toalety. 90% pacjentów trafiających na oddział nefrologii to osoby starsze, które wypijały za małą ilość płynów. Niech to da do myślenia.

Odpowiedni poziom nawodnienia gwarantuje poprawne funkcjonowanie wszelkich układów i narządów w organizmie. Niech butelka z wodą czy bidon stale towarzyszy nam w ciągu dnia, a korzyści przyjdą szybciej niż myślimy.

Klaudia Dobrońska Dietetyk

514570322

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj