Podrzucają mauzery do lasów

0

W miniony weekend w ciągu zaledwie kilku godzin w lasach (zazwyczaj prywatnych) odnaleziono 7 mauzerów z nieznanymi substancjami chemicznymi. Sprawców na razie nie ujęto, a problem może się nasilać.

Tak wydarzenia z soboty i niedzieli w naszym powiecie relacjonuje Specjalistyczna Jednostka Ratownicza ECO – organizacja non profit:

„Zagrożenia chemiczno-ekologiczne! To właśnie takie zgłoszenie dotarło do nas dnia 24.02 o godzinie 14.15, stawiając na nogi całą jednostkę. Na miejsce natychmiast zostaje skierowany patrol SJRE-01, który dociera do Obszaru Natura 2000 Krogulec w ciągu 40 minut od otrzymania zgłoszenia. Po przybyciu na miejsce, zgłaszający wskazują załodze mauzer wraz z substancję wyciekającą do środowiska. O fakcie niezwłocznie zawiadomimy WIOŚ oraz zabezpieczymy pojemnik ograniczając dalszy wyciek substancji. O sytuacji również niezwłocznie powiadamiamy Straż Pożarną i PCZK. Na miejsce po godzinie dociera Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie wraz z OSP KSRG Lasków oraz inspektorami WIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska) z Warszawy.

Po przekazaniu im terenu oraz wszelkiego zebranego wcześniej wywiadu, na prośbę PCZK udajemy się jeszcze do gminy Karolew, aby sprawdzić informacje o możliwości pojawienia się kolejnych mauzerów. Niestety, podczas poszukiwań ujawniamy kolejny z nich, który również jest rozszczelniony, a substancja przedostaje się do ziemi. Niezwłocznie powiadamiamy PCZK, które na miejsce dysponuje OSP Zaścienie.

Podczas zabezpieczania pojemnika i wskazywania drogi dojazdowej dla OSP, ujawniamy kolejny mauzer (…)

Jak się okazuje, większość terenów, na których odnaleziono mauzery to lasy prywatne, i to na właściciela spada obowiązek uprzątnięcia ich na własny koszt.

Jak jednak czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli: (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj