Malta: Perła Morza Śródziemnego

0

Malta – niewielki archipelag wysp położony w samym centrum Morza Śródziemnego. Kraj bogaty w historię, kulturę oraz piękną, chociaż surową naturę. Malta składa się z trzech wysp: Malty, Gozo i Comino, a podczas podróży do tego kraju zdecydowanie warto odwiedzić każdą z nich. Niegdyś Malta była punktem wymiany handlowej dla różnych cywilizacji, dzięki czemu słynie z niebanalnej architektury, wpływu wielu kultur oraz fascynujących miejsc do zwiedzania – jedną z ciekawostek o Malcie jest fakt, że na głównej wyspie znajduje się aż 365 kościołów, dokładnie tyle, ile dni w roku.

Malta – podstawowe informacje o kraju

Historia Malty sięga czasów prehistorycznych, a pierwsi ludzie żyli tu już w 5900 roku p.n.e. Wyspy były pod wpływem różnych kultur, w tym Fenicjan, Rzymian, Arabów, Normanów i Kawalerów Maltańskich. Megalityczne Świątynie Malty, jedne z najstarszych wolnostojących budowli na świecie, świadczą o wczesnej zaawansowanej kulturze maltańskiej. Kawalerowie Maltańscy, znani również jako Kawalerowie Szpitalnicy, odegrali znaczącą rolę w kształtowaniu historii Malty. Przybyli w 1530 roku i przekształcili wyspy w potężną twierdzę militarną. Wielkie Oblężenie Malty z 1565 roku, podczas którego Kawalerowie bronili Malty przed Imperium Osmańskim, jest kluczowym momentem w historii Malty. Dziedzictwo Kawalerów jest widoczne w imponujących fortyfikacjach i architektonicznych zabytkach, takich jak stolica Valletta, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tego też powodu wakacje na Malcie (https://planetescape.pl/kraj/malta/) są idealnym pomysłem dla osób, które kochają historię, zwiedzanie i odkrywanie. Przy okazji, Malta oferuje także bogactwo natury, piękne plaże i świetną pogodę! Leży na południe od Sycylii, na wschód od Tunezji i na północ od Libii, a najbardziej zaludniona jest główna wyspa archipelagu – o tej samej nazwie. Gozo i Comino są praktycznie niezamieszkane, mają skaliste wybrzeża z licznymi zatokami, piaszczystymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Blue Lagoon na Comino jest znane z turkusowych wód i przyciąga odwiedzających poszukujących rajskich miejsc do pływania.

Kiedy jechać na Maltę?

Na Maltę można lecieć praktycznie przez cały rok, a wiele zależy od indywidualnych preferencji podróżujących. Osoby kochające słońce i plażowe życie mogą rozważyć wakacje już od wiosny – kwiecień i maj to miesiące z temperaturą dochodzącą do 25 stopni, natomiast od czerwca do września robi się już upalnie i można spodziewać się temperatur powyżej 30 stopni oraz wody idealnej do pływania. Natomiast osoby lubiące zwiedzanie i aktywne spędzanie czasu, mogą wybrać się na Maltę w miesiącach poza sezonem – od października do listopada, czy od połowy lutego do marca. Najzimniejszymi miesiącami jest grudzień i styczeń, przy czym temperatura w tym czasie wynosi 10-15 stopni – to bardzo łagodna zima, chociaż często wiatr i deszcz mogą zepsuć urlop.

Jak zwiedzać Maltę?

Malta to kraj bardzo kompaktowy i można ją zwiedzać zarówno autobusem, jak i wypożyczonym samochodem. Dla wielbicieli self drive jest to idealny kierunek. Pomiędzy wyspami przemiesza się za pomocą promów. Istnieje także wiele lokalnych biur podróży, w których można wykupić jednodniowe wycieczki, takie jak island hopping czy oglądanie delfinów z pokładu statku. Jeśli zaś chodzi o zakwaterowanie, na Malcie znajduje się wiele hoteli w najwyższym standardzie, dlatego to też idealny kierunek na luksusowe wakacje. Na Maltę z powodzeniem można lecieć na kilka dni, a spędzając tu dwutygodniowy urlop można już wiele dowiedzieć się o wyspie i odnaleźć swoje ulubione miejsca. Jak już wcześniej wspomniano, poleca się podzielić swój pobyt na zwiedzanie Malty oraz na Gozo, które jest zdecydowanie mniej turystyczne, ale zachwyca naturalnym pięknem oraz historycznymi miejscami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj