Uwaga na kleszcze

0

Pogoda w ostatnich latach sprawiła, że kleszcze żerują przez cały rok. Możemy się na nie natknąć coraz częściej nawet nie wyjeżdżając z miasta do lasu. Dlatego trzeba być czujnym również podczas spacerów po miejskich skwerach, o czym pouczają tabliczki ustawione w niektórych miejscach Wołomina.

Kiedy zdarzy nam się przynieść do domu tego „pasażera na gapę”, warto wiedzieć jak go usunąć. Otóż kleszcze usuwamy wyłącznie mechanicznie przy pomocy pęsety lub odpowiednich przyrządów do usuwania kleszczy. Zabieg ten wykonujemy niezwłocznie po zauważeniu kleszcza, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Wyciągając kleszcza chwytamy go, jak najbliżej skóry, za przednią część ciała i pewnym ruchem pociągamy ku górze. Ranę po ukąszeniu dokładnie oczyszczamy środkiem dezynfekującym. (…)

Kleszcze są groźne dla zdrowia.Choroby przenoszone przez kleszcze są coraz poważniejszym problemem. Do zachorowań najczęściej rozpoznawanych w Polsce należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Widoczne objawy w postaci okrągłego lub owalnego rumienia o czerwonym zabarwieniu mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia.

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj