Przedstawiona na ubiegłotygodniowej sesji Rady Powiatu cykliczna informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2023/2024 tym razem wywołała większe niż zwykle emocje. Jak przyznały władze Powiatu, w kwestii podniesienia poziomu szkół średnich jest jeszcze wiele do zrobienia, a czasy, kiedy na jedno miejsce w klasie startowało nawet 10 uczniów, dawno odeszły w niepamięć.
Powiat Wołomiński jest organem prowadzącym dla 7 placówek ogólnodostępnych (w ramach, których funkcjonuje 13 typów szkół), 3 szkół specjalnych (w ramach, których funkcjonuje 5 typów szkół) oraz trzech poradni psychologiczno-pedagogicznych w ramach, których działają dwie filie PPP. Przedstawiony radnym raport pokazał m.in. ilu obecnie uczniów i nauczycieli liczy każda ze szkół, znajdujących się pod kuratelą Starostwa, a także jak kształtował się nowy nabór. Właśnie do tej informacji nawiązał swoją wypowiedź były starosta, a dziś radny Adam Lubiak zwracając uwagę na fakt, że w większości szkół nabór do pierwszych klas był dużo mniejszy niż w latach ubiegłych. Liczba ta jest niższa aż o 500 uczniów. Spadła, w porównaniu z poprzednim naborem z 1300 na 800. – To bardzo wyraźna różnica, mają państwo jakieś plany na przyszły rok jak zachęcić uczniów by wybierali nasze szkoły? Jakie zarząd zamierza w tej sprawie podjąć działania by przyciągnąć uczniów? Do tej pory z roku na rok liczba uczniów wzrastała, choć też mógł w tym pomóc podwójny rocznik – dodał na koniec radny Adam Lubiak.
Odpowiedziała mu Katarzyna Pazio, która w Zarządzie Powiatu odpowiada m.in. za edukację.
Przyznała, że wcześniejsze roczniki były bardziej liczne, co już w latach 2011-13 pokazywały prognozy demograficzne. (…)
Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.
http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563
https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html