Nie naszym kosztem!

11

Ta informacja spadła na władze Zielonki i Jadowa jak grom z jasnego nieba. Pod koniec minionego weekendu włodarze przypadkowo dowiedzieli się o planach likwidacji komisariatów policji w ich gminach. Zaskoczeni i wściekli już dziś zapowiadają, że wykorzystają wszystkie legalne środki by bronić „swoich” mundurowych. Zaangażowali się także radni i mieszkańcy.

Od pierwszych chwil, kiedy pojawiła się ta wówczas nieoficjalna jeszcze wiadomość (przekazana przez Wieści), strona internetowa Zielonki wyraźnie się ożywiła. Burmistrz poinformował mieszkańców, że w związku z zamiarem likwidacji komisariatu policji w Zielonce wystąpił do przewodniczącego Rady Miasta o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Zielonka. Zeskanował także oficjalne pismo do komendanta powiatowego policji, wnoszące o wyjaśnienia w zakresie pojawiających się informacji o likwidacji komisariatu.(…)

Sprawy toczą się błyskawicznie. W poniedziałek, w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie burmistrza Zielonki, starosty Piotra Uścińskiego oraz radnych powiatowych z kierownictwem Komendy Powiatowej Policji – komendantem mł. insp. Dariuszem Krząstkiem i jego pierwszym zastępcą – mł. insp. Leszkiem Czaplickim. Poinformowano władze miasta i powiatu, że Komenda Powiatowa Policji złożyła do Komendy Stołecznej wstępną propozycję restrukturyzacji struktury Komendy Powiatowej, polegającą m.in. na ograniczeniu lub likwidacji komisariatów w Zielonce i Jadowie. Zaproponowano dwa alternatywne rozwiązania: 1. Likwidacja komisariatu (w budynku policji pozostaliby dzielnicowi i służby patrolowe). 2. Ograniczenie działania komisariatu (zlikwidowanie etatów dyżurnych, zastępcy komendanta oraz całodobowej pracy dyżurki, część zlikwidowanych etatów przeszłaby do służby patrolowej, część przeszłaby do innych zadań w powiecie).
Po południu, na komisji ds. bezpieczeństwa w Urzędzie Miasta Zielonka komendant Krząstek powtórzył, że zmiany miałyby na celu zwiększenie ilości służby patrolowej kosztem pracy administracyjnej komisariatów. Siedząc naprzeciwko oburzonych radnych i mieszkańców komendant poinformował, że Komisariat Policji w Zielonce zostałby włączony w struktury Komisariatu w Ząbkach. Pozostałby w dawnym budynku, ale zyskał status posterunku policji (bez całodobowej dyżurki). Pierwszy wariant przewidzianych zmian zakłada pozbawienie 20-tysięcznej Zielonki ośmiu etatowych policjantów, drugi wariat jest łagodniejszy – miasto straciłoby dwa etaty. Na pytanie radnego Roberta Deski o kryteria i metodologię, jaką komendant przyjął przesądzając o likwidacji właśnie komisariatu w Zielonce, kom. Krząstek wyjaśnił: (…)

Więcej na łamach Wieści.

11 KOMENTARZE

  1. Szkoda tylko że pan komendant nie pokusił się o sprawdzenie ilu z tych policjantów których etaty zostaną przeniesione do bezpośredniej służby pozostanie. Bo nie od dziś wiadomo że nikomu się nie opłaca przejście na niższe gorzej płatne stanowisko. Z mojej wiedzy wynika że co najmniej 3 z 5 dyżurnych ma już możliwość odejścia ze służby na wcześniejsza emeryturę. Więc przy obecnej polityce kadrowej w Policji będą to wakaty i na ulicy wcale nie będzie więcej policjantów.
    Wyniki jakie ma wołomińska komenda w ostatnim czasie plasują tę jednostkę na szarym końcu komend garnizonu warszawskiego.. Świadczy to o nieporadności i braku koncepcji na pracę kierującego wołomińska jednostką.Niczym nie uzasadnione ruchy kadrowe tego komendanta doprowadziły już do znacznej destrukcji wołomińskiej komendy co bezpośrednio przekłada się na stan bezpieczeństwa obywateli. Przy braku realnych osiągnięć pan komendant próbuje wybielić swój obraz w oczach przełożonych decydując się na beznadziejne posunięcia.

  2. Po likwidacji Straży Miejskiej czas na Policję. Gratuluję radnym pomysłu. Teraz trzeba gasić pożar, bo zaraz nie zostanie w Zielonce żadna służba porządkowa.

  3. Drodzy Państwo. Wodzi się Was za nosek. Jeśli nie będzie dyżurnego w Zielonce, a będzie w Ząbkach, odprawy poranne także będą w Ząbkach i to tam bedzie się decydowac dokąd policjanci ruszą na patrole. Niestety tak to działa nie ma dyżurnego i dyżurki nie ma odpraw. Jeśli odprawy będą w Ząbkach to dokąd trafią policjanci na patrol, do Zielonki?

  4. Może Policjanci z Kobyłki będą patrolować Zielonkę?
    Oczywiście żarty, ale od paru już lat Wydział Ruchu Drogowego znajduje się w Komendzie Policji w Kobyłce…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj