Deregulacja sumienia

0

26 czerwca na wniosek Zarządu powiatu wołomińskiego radni podjęli kontrowersyjną uchwałę, dotyczącą zmian w statucie wołomińskiego szpitala. Główny orędownik podjęcia uchwały, starosta Piotr Uściński, przez kilka kolejnych dni był bohaterem mass mediów. Tylko nieliczne traktowały jego pomysł poważnie. Większość podkreślała, że zbliżają się wybory.

Przypomnijmy. Pięcioosobowy Zarząd powiatu: Piotr Uściński – PiS, Konrad Rytel -Wspólnota Samorządowa, Izabella Dziewiątkowska – PiS, Marek Szafrański – PiS, Andrzej Olszewski – PiS, niespodziewanie dla większości radnych wprowadził pod obrady uchwałę dotyczącą zmian w Statucie wołomińskiego szpitala. Nad proponowanym zapisem: „Szpital Powiatowy w swojej działalności kieruje się bezwzględnie zasadą ochrony życia ludzkiego”, który ma oznaczać m.in., że w szpitalu nie będą przeprowadzane aborcje, pochyliło się kilkanaście osób i ową propozycję przyjęto.

27 lipca wojewoda Jacek Kozłowski uchylił uchwąłę w części, dotyczącej cytowanego zapisu. W długim uzasadnieniu pisał, że wprowadzenie zapisu dotyczącego bezwzględnej ochrony życia w placówce, jest niezgodne z prawem i łamie szereg przepisów. Między innymi ustawę o działalności leczniczej, o prawach pacjenta i ustawę o zawodzie lekarza. Zdaniem wojewody uchwała narusza artykuł 53 Konstytucji RP.

…Na najbliższej sesji 19 sierpnia powróci temat kontrowersyjnej uchwały. Okazuje się, że Piotr Uściński skorzystał z przysługującego mu prawa i odwołał się od decyzji wojewody do sądu. Uzasadnienie jest prawniczym bełkotem, z którego nic nie wynika…

Marek Chrzanowski. Więcej na łamach gazety.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj