Największe w Europie „wysypisko” u granic Zielonki

6

Porażką zakończyła się czwartkowa akcja zielonkowskich radnych z klubu „Dla Zielonki”, którzy zaproponowali by podczas sesji Rady Miasta przyjąć uchwałę dotyczącą sprzeciwu wobec budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Ekolina w Zielonce. Na nic zdały się banery i argumenty: pozostali radni Zielonki postanowili odłożyć temat na później.

10 z 15 radnych uznało na sesji, że zabrakło im czasu na zapoznanie się ze sprawą i chcieliby o problemie najpierw porozmawiać z przedstawicielami MPO. Prawda jest jednak taka, że śmieciowy problem nie dotyczy mieszkańców Zielonki wprost, choć składowisko ma znaleźć się na wschodniej granicy gminy. – Planowana budowa Zakładu Lokalizacji Odpadów Ekolina znajduje się na wschodnim krańcu tzw. lasów poligonowych będących w granicach gminy Zielonka, a oddalonych od miasta kilkanaście kilometrów (jako ciekawostkę dodam, że wysypisko wołomińskie położone przy drodze Wołomin-Majdan jest od zabudowań Zielonki mniej więcej połowę bliżej). Teren pod Zakład Utylizacji MPO Warszawa nabyło nie od gminy, a od prywatnego właściciela. Oczywiście nie mieliśmy na to wpływu. Poprzedni właściciel terenu zwrócił się do Urzędu o wydanie decyzji środowiskowej (poprzedzającej szereg kolejnych decyzji jeszcze niewydanych), nie na wysypisko, ale na Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Zdając sobie sprawę, że Zakład ten będzie najbardziej uciążliwy dla mieszkańców pobliskiej wsi Michałów (w gminie Halinów, w której jest pobliżu), włączyliśmy do wydawania decyzji środowiskowej stowarzyszenie „Wiąz” z Halinowa, które powstało dla obrony interesów wsi Michałów. Decyzja została obwarowana restrykcyjnymi przepisami ochrony środowiska i na tym właściwie nasze możliwości wpływu na losy tego Zakładu się kończą. Inwestycja ta praktycznie w ogóle nie dotyczy mieszkańców Zielonki, bo położenie Zakładu jak i dojazd do niego omijają tereny zabudowane miasta – tłumaczy na stronie urzędu burmistrz Zielonki Grzegorz Dudzik (…)

Więcej na łamach Wieści.

6 KOMENTARZE

 1. Zielonka uwielbia protestować, przeciwko wszystkiemu i wszystkim…Każdy chętnie wystawi swoje śmieci przed posesję i zadowolony, nieważne co się z nimi stanie, gdzie zostaną wywiezione – na wysypisko znajdujące się w sąsiedniej gminie? Super! Byleby nie na naszym terenie. A jeszcze chętniej połowa mieszkańców Zielonki spali swoje śmieci…w domowych piecach węglowych. I tu jakoś nikt się nie troszczy o środowisko. Wystarczy zobaczyć ile śmieci jest wystawianych przed posesję w dniach kiedy MPO je zbiera, a porównać to z ilością osób zamieszkujących gospodarstwa domowe. Cztery osoby dorosłe w domu, a raz na dwa miesiące malutki woreczek śmieci. No błagam, co się z nimi dzieje? Same się teleportują na wysypisko? Oczywiście, że nie! Produkujemy coraz więcej śmieci, ale z każdym pomysłem wybudowania czy to spalarni czy wysypiska PRECZ!! Obłuda aż do granic możliwości!!!

 2. DO”KOM”:
  mieszkam w Zielonce i Pana/Pani słowa obrażają mnie. Jak się nie wie o czym się pisze, to najlepiej nie komentować. Gdyby ten Zakład był nowoczesny ( już dziś wiadomo, że żadnych nowoczesnych linii tam nie będzie) i o mniejszej skali – ludzie by nie protestowali. Dziś wiadomo, że będzie to zwykłe składowisko dla 51 gmin aglomeracji warszawskiej – ponad 2,7 mln ludzi (decyzja środowiskowa jest na ponad 300 tysięcy ton odpadów rocznie). Warszawa zamyka Radiowo i śmieci trafią pod okna mieszkańców Michałowa. Nikt nie protestuje przeciw przerabianiu własnych śmieci czy śmieci sąsiadów, ale o skali 10 razy mniejszej. Zielonka wytwarza rocznie 6 tys. ton. Czy chciałby Pan mieszkać na śmietniku warszawskim? Nie wsadza się śmietniska 300 metrów od ludzki zabudowań. Życzę Panu więcej życzliwości dla ludzi.

 3. The big selection of MSN emoticons haas such a lot
  to offer, that you won’t mind spending a couple of dollar on them.
  Therefore, there’s a great chance that you might have downloaded a file which
  also triggererd an review adware download.
  Spyware is devrlop by the min and it is not mandatary
  for a spy to be draw near your computer to surreptitious agrnt on you.

 4. Download All Files acts as a plug-in for the default browser, when you click
  on a file to download that is when Download All FIles takes over and extends the ability of your Android phone to download files of almost any type.
  apk Install package is downloaded the user will be prompted with a listing
  of permissions required for our application, simply click Install.
  eval(ez_write_tag([[336,280],’brighthub_com-box-2′]));.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj