Z Wołomina w kosmos

Z Wołomina w kosmos

Gmina Wołomin wzbogaciła się o obserwatorium astronomiczne. Fundatorem kopuły z wysokiej jakości teleskopem, która stanęła przy Zespole Szkół nr 3, jest Wołomiński Klub Biznesu i Klub Rotary Warszawa City.

 

Uroczyste poświęcenie i uruchomienie sprzętu miało miejsce w miniony poniedziałek, na boisku Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Wołominie. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. fundatorzy, młodzież ze Stowarzyszenie Aktywny Wołomin, która wymyśliła ten projekt oraz starosta, władze miasta, delegacje placówek oświatowych i członkowie Klubu Krótkofalowców.

Obserwatorium astronomiczne ze światowej klasy sprzętem będzie bowiem służyło nie tylko wołomińskiej młodzieży, ale także dorosłym w realizacji ich pasji.

– Planujemy organizować cykliczne obserwacje gwiazd pod gołym niebem. Sprzęt, który zakupiliśmy jest w pełni mobilny, dlatego w przyszłości będziemy chcieli zabierać go z grupą pasjonatów z Wołomina poza miasto, w poszukiwaniu warunków obserwacyjnych. Chcemy również rozbudować to obserwatorium o system sterowania teleskopem. Z własnego komputera, z domu, będzie można uruchomić teleskop, otworzyć kopułę i obserwować niebo. Teleskop ma wbudowaną bazę ok. 40 tys. obiektów.(…)

Więcej na łamach Wieści.

(6) Comments

 1. Franek Dolas

  No to mamy pozytywne wydarzenie ! TYlko się cieszyć . Może niektórzy zobaczywszy "niebo gwiażdziste nade mną" zreflektują się co do "prawa moralnego we mnie". Może . A może tylko tak się rozmarzyłem ?.

 2. Paulina

  Jak sie cieszę, że powstało to obserwatorium . Może zróbmy ściepę, pójdźmy dalej zbudujemy rakietę i wyslemy co poniektórych ze zdjęcia w kosmos . To by było coś .

 3. Franek Dolas

  A to już by była kosmonautyka a my na razie zajmujemy się astronomią. Postulat trzeba jednak zapisać , może dojdzie do realizacji.

 4. erfc

  Chwała fundatorom, jest to jeden z lepszych prezentów dla uczniów. Są tacy dla których matematyka i fizyka są ulubionymi przedmiotami. To, że mamy ogromną ilość nieuków matematyczno - fizycznych jest zasługą władz oświatowych i niestety nauczycieli w klasach początkowych. Ps. Ciekawy jestem czy ktoś z komentatorów jest w stanie napisać maturę z matematyki i fizyki na 60% poziomu podstawowego (o rozszerzonym nie wspomnę). Sądząc po komentrzach to poziom gimnazjalny byłby problemem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *