Wołomin: Pytania o Centrum Handlowe

3

Na grudniowej sesji pojawiła się informacja o przeszło 2-milionowym odstąpieniu od pobrania przez miasto opłaty za wycinkę drzew pod budowę Centrum handlowego na terenie po Stolarce. Za poprzedniej kadencji burmistrz Wołomina zdecydował, że prywatny inwestor nie musi płacić miastu milionów. Dziś nowa gospodarz miasta nazywa tę decyzję „niepokojącą”.

O niepobraną kwotę za wycinkę drzew zapytał władze Wołomina na sesji radny Marek Górski, który prosił o oficjalne potwierdzenie informacji, jak to określił: o „kolosalnym” odstąpieniu od opłaty za wycięcie drzew.

– Zdecydowanie ma pan rację. To jest niepokojąca rzecz dla mnie jako dla burmistrza. Wtedy, kiedy dramatycznie poszukujemy środków na realizację Wspólnego Biletu, kiedy liczymy każdy grosz, kiedy będziemy musieli włączyć system oszczędności, każdą informację o takim umorzeniu, odstąpieniu będziemy wyjaśniać – zadeklarowała burmistrz Elżbieta Radwan.

Jej zastępca, Sylwester Jagodziński tłumaczył: – Możemy zrezygnować z opłaty jeśli drzewo jest chore, ale jeśli drzewa są w dobrym stanie, a sprawa dotyczy realizacji inwestycji innej niż budynek mieszkalny, czyli np. inwestycji prywatnej, przemysłowej, to takie opłaty należy naliczyć. Jest jednak możliwość odstąpienia od takiej opłaty pod warunkiem nasadzeń zastępczych.

– Dotarła do mnie informacja, że odstąpienie nastąpiło w wyniku zgłoszenia osoby prywatnej lub firmy i chodzi o kwotę 2,5 mln. zł – ciągnął temat radny Górski

– Tak, w tym roku taka sytuacja miała miejsce w kwestii terenu po dawnej Stolarce, gdzie inwestor wystąpił, i to było ok. 2,5 mln zł. Uzyskał takie odstąpienie – potwierdził raz jeszcze wiceburmistrz Jagodziński.

– Chciałbym sprecyzować, że nie jest to odstąpienie, ale odroczenie na 3 lata. Bo warunek jest podstawowy: nasadzenia muszą się przyjąć – próbował tłumaczyć decyzję swojego byłego pracodawcy naczelnik wydz. ochrony środowiska UM.

Jak dodaje zapytany o sprawę Marek Myszk (jeden z twórców projektu galerii handlowej w Wołominie): – Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody art. 83 i 84 odroczono nam (nie zwolniono) opłatę za wycinkę drzew na okres 3 lat warunkując jednocześnie odroczenie opłaty dokonaniem nasadzeń zastępczych, które zachowają żywotność w ilości 168 drzew oraz 80 krzewów. Powyższe rekompensuje w całości straty dla środowiska wynikające z wycinki. Powyższe jest zwyczajowo stosowaną praktyką przez urzędy miasta.

Odstąpienie od pobrania kwoty ok. 2,5 mln zł za wycinkę drzew to niejedyny zarzut wobec władz, jaki pojawił się przy okazji budowy Centrum handlowego. Znacznie poważniejszy problem ma teraz do rozwiązania wojewoda mazowiecki oraz nowy starosta wołomiński. (…)

Więcej na łamach Wieści.

3 KOMENTARZE

 1. Its like you learn mmy thoughts! You appear to know a lot
  about this, like you wrote the guide in it or
  something. I think that you just can do with some % to pressure the message home a
  bit, but other than that, that is great blog. An excellent read.
  I will certainly be back.

  Also visit my page paid survey

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj