Likwidują fundusz sołecki

0

Rada Gminy Poświętne nie wyraziła zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki na 2016 r. Tę zaskakującą decyzję umotywowano kiepskim stanem gminnych finansów.
Według wójta Jana Cymermana, zabezpieczenie środków na przyszłoroczny fundusz sołecki stanowiłoby wręcz utrudnienie dla realizowania podstawowych zadań gminy. W podobnym tonie wypowiadał się zastępca wójta. – Fundusz sołecki w dużej części przypadków nie jest wykorzystywany właściwie. Nie zawsze idzie na te najpilniejsze rzeczy. Wybór ten jest uzależniony od mieszkańców. Rezygnując z funduszu można jednak ten 1 milion 200 tys. zł przeznaczyć na konkretne utrzymanie dróg. W innym przypadku ciągle będziemy rozdzielali mniejsze kwoty: a to na zrobienie pięciu metrów drogi, a to na powieszenie lamp. W Woli Ręczajskiej posypała się droga i musimy położyć nową nawierzchnię. Ile lat by trzeba było zbierać pieniądze z funduszu sołeckiego, aby zrobić tę drogę? Mając zaś wspólne środki na utrzymanie dróg można coś zdziałać. Gminy Poświętne nie stać na fundusz sołecki. Trzeba zatem racjonalnie gospodarować tymi środkami – stwierdził zastępca wójta Lech Sędek.
– Mieliście swobodę co do funduszy sołeckich i różnie to wychodziło. Będę miał teraz chociażby jedną sprawę dotyczącą funduszu sołeckiego z miejscowości Józefin. Sołtys wszedł na prywatną posesję i dodatkowo w grę wchodzi nielegalna wycinka drzew. Fundusze sołeckie zawsze rozdrobnicie państwo na małe zadania, a i tak później przychodzicie do mnie żeby zrobić jakąś drogę. Nasz plan zakłada by pieniądze z funduszu sołeckiego przeznaczyć na remonty dróg i zakupić ciągnik z kosiarką do koszenia poboczy. Służyłby on również w zimie do odśnieżania. Zaoszczędzimy zatem na wynajmowaniu zewnętrznych firm. Po dwóch lub trzech latach ta inwestycja nam się zwróci – zwrócił się do sołtysów wójt Cymerman. (…)
Więcej na łamach Wieści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj