Dołączyli do Panteonu bohaterów

1

W minioną sobotę w Sanktuarium w Ossowie odsłonięto kolejne dwa popiersia ofiar katastrofy smoleńskiej. Po pomnikami bliskich stanęły ich najbliższe rodziny.

Do ośmiu popiersi ofiar kwietniowej tragedii z 2010 r. stojących przy krzyżu w Dolinie 96 dębów smoleńskich, dołączyli śp. Anna Walentynowicz oraz prezes IPN Janusz Kurtyka.

Uroczystość zainaugurowała uroczysta msza św. w kaplicy w Ossowie, której tradycyjnie przewodniczył abp Henryk Hoser. Następnie rodziny ofiar, organizatorzy, sponsorzy, poczty sztandarowe, byłe i obecne władze samorządowe oraz mieszkańcy przeszli do doliny dębów, gdzie odbyło się odsłonięcie, poświęcenie oraz złożenie wieńców pod popiersiami.

Mówiąc o życiu i dokonaniach swojego męża, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce Zuzanna Kurtyka doceniła starania osób, zaangażowanych w tworzenie Panteonu bohaterów w Ossowie. – Pragnę podziękować wszystkim państwu, którzy włożyliście swoją pracę w to, by ten panteon narodowy powstał, byśmy mogli odsłonić popiersia bliskich. Mimo że nie znamy się osobiście, łączy nas rzecz wielka: siła idei, duchowa siła. Jest nas bardzo wielu, w różnych częściach Polski. Tworzymy wielką, duchową sieć. Niesiemy znicze pamięci przez pokolenia. To my jesteśmy odpowiedzialni za trwanie tego narodu, tak jak przetrwał, kiedy Polski nie było na mapie, a jednak była. Na nas ciąży ten obowiązek, choć sami państwo wiecie najlepiej jak jest trudno. Niemniej jednak, to obowiązek, który przyszło nam nieść i któremu musimy podołać – zapewniła, podkreślając, że jej męża łączyły z Anną Walentynowicz przyjacielskie relacje. (…)

Więcej na łamach Wieści.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj