Strachówka gminą sukcesu

10

Bez wątpienia mamy do czynienia z wielkim sukcesem samorządowców Strachówki. Mowa o małej, oddalonej znacznie od Wołomina gminy, która za sprawą swoich wybrańców, robi dobrą robotę. W opublikowanym niedawno „Rankingu Samorządów 2015”, który ukazał się w Rzeczpospolitej, gmina zajęła drugie miejsce w kraju.

Splendor tym większy, że w rywalizacji o wielkość pozyskanych środków unijnych na jednego mieszkańca z kwotą 1.342 zł na głowę, Strachówka pokonała 2.479 gmin z Polski. We wspomnianym raporcie o gminie mówi się w trzech miejscach. Mowa o wypracowaniu nadwyżki w budżecie w kwocie 470 zł na osobę, co stanowi 10% w budżecie dochodów oraz o tym, że Strachówka znalazła się na 99 miejscu w Polsce w rankingu „Najlepsze gminy 2015”. Niesamowita jest informacja o „Rankingu Europejskim”, w którym Strachówkę usadowiono w pierwszej 100, a jak dotąd 46 pozycja tej gminy jest najlepszym wynikiem dla wszystkich gmin z powiatu wołomińskiego w historii tego rankingu.

Skoro o sukcesie mowa, nie można pominąć tych, którym ten sukces zawdzięczamy. Z pewnością jest nim wójt Piotr Orzechowski, który stworzył podwaliny dla powstania zespołu doskonałych fachowców i udanie nimi kierował. Inspiracją działań była ówczesna sekretarz i zastępca wójta gminy Strachówka, obecnie wiceburmistrz Wołomina, Edyta Zbieć.

To ona pracowała nad inwestycjami i projektami w gminnym urzędzie i jej podlegał kilkunastoosobowy zespół, który rozumiał się bez słów.

– Wyróżnienie dla gminy jest sukcesem, także i moim. Czuję się dumna, że mogłam w grupie dobrze zorganizowanych ludzi pracować i osiągnąć sukces. To nie jest wynik tylko mojej pracy. Było nas około 15 osób, ja wraz z wójtem koordynowaliśmy wszelkimi działaniami – mówi o pracy w Strachówce była zastępca wójta Edyta Zbieć. – Praca w Strachówce była dla mnie szczególnym wyzwaniem, a jednocześnie możliwością sprawdzenia samej siebie. Propozycja wójta Orzechowskiego, abym zaczęła z nim współpracę przyszła niespodziewanie, w dość trudnym dla mnie zawodowym okresie. Stała się okazją pokazania tego, co potrafię. Zależało mi, by „udowodnić światu”, że umiem, potrafię i jestem fachowcem. I udało się – dodaje.

Więcej na łamach Wieści

10 KOMENTARZE

 1. Gratulacje dla Pana Wójta i dla Pani Zbieć. O ile mi wiadomo – Pani Zbieć była kiedyś w Wołominie jedną z pierwszych osób zwolnionych z pracy w urzędzie miejskim przez Burmistrza Madziara, który wówczas dopiero co objął stanowisko i potrzebował wolnych etatów dla swoich. W Strachówce miała okazję się wykazać i udowodnić swoją wartość jako samorządowiec, co niewątpliwie się udało. Egzamin zdany na szóstkę.

 2. Podobna sytuacja miała miejsce w Strachówce, gdzie wójt również „przygotowywał stanowiska dla swoich” – tworząc „czystki” i takie „oczyszczone” stanowisko ta pani zajęła – więc karma lubi powracać i tak będzie bez końca. Proszę mi tu nie „wciskać” że tylko Madziar „oczyszczał” atmosferę bowiem wszędzie tak jest!!! Co widać w innych gminach, miastach… i np. po wyborach w 2018 roku ta pani może znowu „polecieć”
  A na podsumowanie w nawiązaniu do tego „wielkiego sukcesu” podam przykład: w jednej rodzinie są 4 osoby a w drugiej jest 10 osób ale występują takie same łączne dotacje na rodzinę np. 4000 zł i jeśli zrobimy ranking która rodzina „wygrała” w kategorii największa dotacja na osobę to w przypadku pierwszej rodziny będzie to 1000 zł a w przypadku drugiej 400 zł więc co ma na celu ten ranking? Wiadomo że mniejsza rodzina/gmina wypadnie lepiej np. gmina Strachówka najmniejsza w powiecie coś ponad 2800 mieszkańców. I jak pomnożymy pozyskane środki na osobę przez liczbę mieszkańców to wyjdzie, że gmina Strachówka nawet nie przekroczyła progu limitu 4 milionów możliwych do dofinansowania z PROW w latach 2007 – 2014! Należy również tu pamiętać że wiele gmin ten limit wykorzystało nie w jednym roku tylko z rozbiciem na kilka lat, a niektórzy spali i obudzili się w ostatnim roku i jakoś się udało „wygrać”. A dlaczego tylko PROW i NFŚiGW???
  Z tego co kojarzę to chyba Klembów jak i wiele innych gmin pozyskało więcej środków niż Strachówka… wiem wiem ktoś zaraz napisze że Strachówka ma mniejszy Budżet ale nie chodzi tutaj o Budżet tylko o to, że nie ma się tu co chwalić, że ktoś osiągnął jakiś sukces tylko wykonał swój obowiązek za wykonanie którego pobiera nie małe wynagrodzenie i wcale się nie napracował bowiem środki pozyskiwane z PROW czy z NFOŚiGW to „łatwizna” i w każdej gminie są pozyskiwane nie w 15 – osobowych zespołach tylko w dużo mniejszych grupach często 4 osobowych.
  Te rankingi są jak sondaże, które nijak mają się do realiów i często dostosowywane są do osiągnięć, które można w nich ująć. Można zrobić ranking np. ile środków pozyskano na 1 km2 powierzchni gminy, albo na 1 pracownika gminy ….i tak nieskończenie… ustalając różne kryteria rankingowe.

  Na koniec gratuluję i mam nadzieję że sukces będzie odgrzewany corocznie.

 3. Strachówka zajęła ostatnie miejsce w powiecie wołomińskim (również w mińskim i węgrowskim, a na poziomie całego województwa mazowieckiego też nie jest ciekawie) jeśli chodzi o sprawdzian po szkole podstawowej.

  Natomiast jeśli chodzi o język angielski – wyniki sprawdzianu po szkole podstawowej, to Strachówka jest na 322 miejscu na 331 miejsc rankingowych CZY TU MOŻNA MÓWIĆ O SUKCESIE???

  Wyniki zamieszczone są na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie:
  http://newbip.oke.waw.pl/bip/bip_541434_wolominski.pdf.pdf

  SUKCESEM DLA GMINY STRACHÓWKA POWINNA BYĆ ODPOWIEDNIA EDUKACJA DZIECI – NASZEJ PRZYSZŁOŚCI A NIE JAKIŚ RANKING „Z DOBRANYMI KRYTERIAMI”!!!

 4. Powinno być w tytule artykułu: Strachówka gmina propagandy sukcesu. Wtedy byłaby to prawda. jaka władza taki sukces. Jak odczuwa przeciętny (przepraszam za to słowo) mieszkaniec sukces ów sukces? Wójt został drugą kadencję, Pani Zbieć awansowała na z-cę w Wołominie, Przyboczna radną powiatową. Same sukcesy, a pozostałe 2800 osób? Ostała nam się jeno skakanka na dożynkach?

 5. Żenujące jest to całe zachowanie … jak chwalić się na forum to byle czym i sobie przypisywać zasługi ale jak rodzic jeden czy drugi zapytał o to czy w Ośrodku zdrowia będzie Pediatra to padła odpowiedz odsyłająca do personelu ośrodka zdrowia… wstyd i brak odwagi!!! Skoro tak zachwalałeś i przekonywałeś wszystkich do budowy ośrodka zdrowia to powinieneś być konsekwentny w realizacji tego co „zaplanowałeś” a nie jak „pies z podkulonym ogonem” udzielasz wymijających odpowiedzi!!!!!! Jesteś prawdziwym facetem?

 6. W nowym ośrodku miał być pediatra. Tak obiecywał Wójt. Przekonywał nas do prywatnego ośrodka żeby nie trzeba było jeździć 35 kilometrów z chorym dzieckiem do lekarza. I płacić za wizyty. Jaką jest różnica? Taka że jak chciałem w ZOZ skierowanie na badania to dostałem od ręki na wszystko. Teraz to nie jest już takie proste. A z dzieckiem dalej muszę jeździć jak jeżdzilem prywatnie. Może Wójt mi będzie płacił za wizyty u pediatry z dzieckiem skoro nie dotrzymał słowa?

 7. Ośrodek już jest… jest jaki jest,ale jest …. a teraz marzy mu się strefa ekonomiczna przy DK 50, gdzie „rodzinna firma” jest, dla nich będzie to strefa ekonomiczna a dla mieszkańców być może „Strefa Gazy”, chociaż gaz też będzie …
  A w pozostałych miejscowościach będą „strefy biedy inwestycyjnej” i będzie można zorganizować dla tych Belgów co mają przyjechać tzw. Slum tour invest po Strachówce.

  Żeby ktoś od tego samozachwytu i postawy chwalipięty się nie zes…

 8. Ktoś pogratulował Pani Przewodniczącej Rady Gminy I miejsca w skakaniu na skakance na dożynkach? To dopiero sukces samorządowca. Klękajcie mieszkańcy przed swoimi samorządowcami z takimi zasługami. Wójt przyciągnął bele słomy aby było co poturlać, a kobietom każą rzucać wałkiem „w chłopa”. W ostatniej dyscyplinie pani Przewodnicząca też próbowała zdobyć sukces, ale inne panie były lepsze. Ona miała tylko trzecie miejsce. „Istotę prastarej uroczystości” zapewniono doskonale. Tylko gdzie te plony i choćby chleb przygotowany przez Przewodniczącą? Podebrać chleb Księdzu Proboszczowi i dzielić się nie swoim to każdy by potrafił. No i kiecki zmieniać co godzinę.

  • Nic nie rozumiem z tych pochwał.Mieszkam tu od urodzenia i nie widze dla siebie i moich dzieci żadnych perspektyw na przyszlość.
   Tylko tanu tanu za unijne pieniązki ,ażeby ludzie o niedostatku i wladzy samorządowej nie myśleli.Politykę swoją uprawiają.Nic nie rozumiem z tych danych statystycznych,że niby nasza gmina taka rozwinieta jest.Ten barak Centrum? ale mi sukces! haha
   Gdyby mnie osobiście byt się poprawił to bym też wychwalala
   Ale może to dobro nie jest dla wszytskich…tak myśle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj