Świętowanie przesunięte?

Świętowanie przesunięte?

W lipcu 2016 r. powiat wołomiński będzie gościł kilkusetosobową grupę młodzieży, uczestników Światowych Dni Młodzieży. Tysiące młodych ludzi w tym czasie będzie przebywać też w Warszawie. Aby zainteresować młodzież historią, z której słynie powiat, władze Wołominy wpadły na pomysł, by zorganizować dla nich rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie.

– Na Światowe Dni Młodzieży do Polski przyjadą młodzi ludzie z całego świata i jest to doskonała okazja, żeby uświadomić im jak znaczącym dla historii Europy i całej Cywilizacji Zachodniej było bohaterstwo Polaków w 1920 r. My wiemy, że Bitwa Warszawska nazwana Cudem nad Wisłą ocaliła Polskę i Europę przed nawałą bolszewicką, potwierdzają to zagraniczni historycy, ale za mało o tym wie światowa opinia publiczna. Mamy się czym pochwalić: Polacy zwyciężyli w 1920 r z bolszewicką Rosją i tym samym uratowali Europę. Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce lord Edgar D’Abernon nazwał Bitwę Warszawską już w tytule swej książki „Osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata” – przypomina burmistrz Elżbieta Radwan.

Aby jednak pokazać światu rekonstrukcję Cudu nad Wisłą i znaczenie Polski w historii Europy, pomysł musi zyskać uznanie ks. arcybiskupa Henryka Hosera, organizatorów ŚDM, samorządowców i władz państwowych. (…)

Więcej na łamach Wieści.

(3) Comments

 1. Władysław

  Proszę Państwa ! Zwycięstwem 1920 roku to było utrzymanie się skostniałej warstwy trzymającej władzę ziemiaństwa i arystokracji , to byli prawdziwe ,,paniska'', przedwojenny rotmistrz jak kupił jajka od mojej babki to pieniądze rzucił na ziemię bo nie honor oficerowi było podać pieniądze do ręki kobiecie wiejskiej.

  1. Piotr

   Faktycznie to nie było zwycięstwo zwykłych ludzi ale ,,bogaczy'',w naszym powiecie w latach międzywojennych nie było nawet jednej szkoły średniej bo ciemniakami łatwiej było rządzić ,a jak ludzie zaczęli się buntować to w 1932r w Jadowie rozstrzelano na rynku wielu bezbronnych ludzi.

 2. Pepeerowiec

  To nie polacy uratowali w 1920 r Europę zachodnią przed komunizmem bo komunizm tam już był znacznie wcześniej we Francji komuniści rządzili już w 1871 roku ,to komunizm właśnie dotarł do Rosji z zachodu /Marks,Engels,Komuna Paryska/

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *