Wołomin: Gigantyczne wydatki na inwestycje w 2016 r.

29

Trudno przypomnieć sobie podobny rok z tak wieloma inwestycjami zaplanowanymi w wołomińskim budżecie. Remonty dróg i budowa chodników oraz ścieżek rowerowych, budowa sali sportowej i boisk, doposażenie szkół i ochotniczych straży pożarnych oraz projekty inwestycji na 2017 r. – to wszystko, za łączną kwotę 28 mln zł, znalazło się w uchwale budżetowej, przyjętej w środę przez prawie wszystkich radnych wołomińskiej Rady Miejskiej. W efekcie, wydatki inwestycyjne na przyszły rok są o ok. 10 mln zł wyższe od tych, realizowanych w latach ubiegłych.

Projekt budżetu, przedłożony radnym przed świętami był w pełni autorskim dokumentem burmistrz Elżbiety Radwan. Do tej pory tworzyli go wraz z burmistrzem także radni, głównie koalicyjni. Projekt na 2016 r. jak tłumaczyła burmistrz, konsultowany był wyłącznie ze specjalistami z wydziału finansowego, bez nacisków radnych. – Jest spójny i nastawiony na zrównoważony rozwój całej gminy – argumentowała burmistrz na komisjach RM. Takie działanie widocznie nie zadowalało jednak radnych opozycji, którzy tradycyjnie podjęli próbę „włożenia” do budżetu większej liczby inwestycji ze swoich okręgów. O dyskusjach na komisjach pisaliśmy już w poprzednich numerach WP. Początkowo przedłożone przez mających większość w radzie radnych PiS inwestycje opiewały na kwotę 2 042 500 zł, jednak po namyśle radni opozycji skreślili z obszernej listy propozycje, na których zależało im najmniej, pozostawiając te sztandarowe – za łączna kwotę 1 062 500 zł.

Dyskusja na środowej sesji w niczym nie odbiegała od tej, toczonej na komisjach. Rozpoczął radny Dominik Kozaczka, który zwrócił uwagę na duże zadłużenie gminy. – Chciałbym się zapytać, czy będzie pani podejmować kroki w celu cięć wydatków bieżących, bo w innym przypadku, jeśli będą to takie deficyty jak teraz zaproponowane, po 17 mln zł, to gmina w przyszłej kadencji będzie zmuszona funkcjonować na zasadzie administracyjnym. W kwestii inwestycyjnej nie będziemy mieli nic do powiedzenia. Z protokołu zeszłorocznego wynika, że gmina na koniec roku będzie zadłużona na ponad 70 mln zł i myślę, że ta kwota będzie gdzieś w tych granicach. Jeśli nie będziemy ciąć tych wydatków, zmniejszać deficytu, to rok, dwa i skończą się jakiekolwiek inwestycje.

Odpowiadając burmistrz przypomniała, że rok temu, kiedy wprowadzany był budżet jej poprzednika, sytuacja zadłużenia była bardzo podobna, a retoryka radnych opozycji była zupełnie inna. – Jeszcze się nie skończył rok 2015 r. i zobaczymy ze sprawozdania jakie mamy oszczędności. Zadłużenie w gminie było, jest i będzie, bo to jest konsekwencja decyzji sprzed 3 i 5 lat. Oczywiście trzeba oszczędzać i na wydatkach bieżących jak najbardziej będziemy oszczędzać. Natomiast mieszkańcy przychodzą do mnie z różnymi wnioskami i potrzebami i może chcielibyście bym wyszła na takiego burmistrza co jest sknerą, żeby oszczędzać i minimalizować deficyt. Pewnie. Ja też tak chciałam. Tylko nie tego oczekują mieszkańcy. W związku z tym przedstawiam państwu do zaopiniowania ten projekt budżetu, pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Rachunkową – mówiła burmistrz, zwracając uwagę na rekordowo duży załącznik majątkowy. – Jeśli wydatki majątkowe są duże, to wtedy gmina się rozwija. Każdy wydatek majątkowy jest oczekiwany przez mieszkańców i przez burmistrza. O czym tu mówić? Jeśli nie będziemy inwestować to będziemy przejadać: tak czy nie? I tu jeszcze jakaś dyskusja nad rekordowym załącznikiem inwestycyjnym? Nie rozumiem. Doszłam do wniosku razem z mieszkańcami, że realizuję ich potrzeby i taki budżet w mojej ocenie bardzo ambitny państwu przedstawiam – podsumowała E. Radwan.

W dalszej części dyskusji radni opozycji i koalicji przerzucali się argumentami na temat tego, co należałoby jeszcze wrzucić do budżetu i z jakich środków sfinansować zaproponowane inwestycje. Tak, jak można się było spodziewać, radni PiS i radny Kozaczka przedstawili i przegłosowali pakiet dodatkowych inwestycji na łączną sumę ponad miliona złotych, w którym znalazły się: projekt ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż linii kolejowej na wys. ul. Sikorskiego do ul. Sasina, rewitalizacja boiska przy I LO, modernizacja sali multimedialnej w III LO, budowa stanowiska wypoczynkowo-turystycznego w Ossowie czy zakup samochodu dla OSP Ossów oraz projekty budowy ul. Bajecznej i Zakładowej. Działy, z których radni opozycji chcą wziąć pieniądze na zaproponowane inwestycje to: wyrzucenie z budżetu budowy ul. Rycerskiej, zmniejszenie planowanej kwoty wynagrodzeń w UM i wydatków na rzecz osób fizycznych, wynagrodzeń trenerów na OSiR Huragan i pracowników OPS, oraz kwoty 81 tys. zł przeznaczonej na opłacenie składek ubezpieczenia społecznego. (…)

Więcej na łamach Wieści.

29 KOMENTARZE

 1. a po co OSP OSSÓW nowy samochód jak mają od 2 do 10 wyjazdów rocznie? nie lepiej nowy wóz przekazać OSP STARE GRABIE albo ZAGOŚCINIEC mają trzy razy tyle wyjazdów, a ich stary wóz przekazać dla OSSOWA

 2. ja bym poszedł dalej, niech wszyscy pracownicy urzedu złożą się po 100 zł rocznie a wszyscy mieszkańcy po 50 zł co kasieńka na to ? będzie w mojej ocenie jakies 3 000 000 i po problemie. czy tędzy droga ?

 3. Rzetelna relacja. Poproszono o komentarz 4 radnych z ekipy Radwanowej, a nikogo z pozostałej części co zaproponowali zmiany w budżecie. Bardzo obiektywnie, może wołomiński KOD sobie założycie??

 4. Panie obiektywny po co siać zamęt i rzucać oszczerstwa przed Bożym Narodzeniem? Przecież radni Pis wypowiadali się na ten temat w wieściach w poprzednim tygodniu

 5. Nie wytrzymałam. Jest całkiem inaczej. GIGANTYCZNY DŁUG na relatywnie małe wydatki mjątkowe! Taka jest prawda. Pomyłką jest pisanie o sukcesie polegającym na odbiciu się od inwestycyjnego dna do poziomu 16% wydatków gminy. Po uwzględnieniu Budżetu Obywatelskiego oraz Funduszu Sołeckiego jest jeszcze mniej.
  Dobry kierunek zmian oparto na utopijnym pomyśle ubezwłasnowolnienia następców. Opinia RIO wyraźnie ostrzega przed groźbą przekroczenia dopuszczalnego wskaźnika zadłużenia w latach 1917-1919.
  Oznacza, w latach tych, możliwość zrealizowania zaplanowanego poziomu inwestycji stoi pod znakiem zapytania. Dobitniej, wydatki WPF-u bazujące na zadłużeniu są krytyczne. Więcej się nie da! Jest ktoś, kogo zadawala taki rozwój gminy?
  Pani Burmistrz funduje nam przede wszystkim deficyt, którego źródłem są rosnące koszty jej urzędniczego aparatu. Na przestrzeni roku wzrastają o blisko 6 mln zł.

 6. Oszczędności widać choćby w wydaniach gazetki urzędowej, w porównaniu z ubiegłymi kadencjami to pozytywna zmiana. Choć dwa wydania na rok urzędowania to i tak za dużo, bo jedno podsumowujące rok w zupełności by wystarczyło. Jednak jest to krok w dobrym kierunku.

 7. @marta, gdzieś trzeba znaleść nowe miejsca pracy dla części aparatu PO i PSL ,zwłaszcza tej drugiej ,po czystce nowej władzy w ministerstwach,agencjach,krusach itp. stad ten wzrost kosztów na administarcje,podobnie sie szykuje w Starostwie. A tak miało być lepiej.

 8. W starej pływalni na Broniewskiego nadal straszy a na placu po spalonym Globi hula wiatr. a pan Maksym Gołoś odleciał do Pruszkowa.

  Wieje wiatr zmian, ale co z tego dla tych, którzy jednak trwale wiażą się z tutejszym rejonem, że by była nie tylko miła i przyjemna aura ale również coraz ładniej.

  Jakoś nie dowierzam, żeby p. Domagała postawił ten czołg Renault zamiast sowieckiego T-34 po tym, jak zrobi zrzutkę wśród znajomych na remont i dowóz rekwizytu z dawnego planu filmowego. Replikę z filmu Hoffmana.

  Co do propozycji odnośnie zrzutki radnych to wionie indolencją. Zasiadanie w radzie ojców miasta to kariera a nie działalność charytatywna. Od tego jest inny dział. Magistrat niech sobie radzi.

 9. @arturos duzo racji jest w Twojej wypowiedzi.Powiem tak niech sie radni,wójtowie,burmistrzowie trzymaja tylko swoich zapewnień z kampani wyborczej i to by w zasadzie juz wystarczyło.Jak jest pózniej to widać na wielu „załączonych obrazkach”.W przypadku Wołomina jak pamietamy z zapewnień miało byc normalniej,lepiej,transparetniej,bardziej gospodarnie itp i itd.Wyszła kolejna manipulacja.Poprzedni burmistrz na pewno nie był idealny, a czy obecnie jest lepiej?To ,że nie bedzie zgody pomiedzy radnymi a nowa burmistrz to chyba każdy wiedział.Juz kiedys 25 lat temu wszyscy byli jakoby zgodni i wiemy co z tego wyszło.

 10. Finanse gminy w 2010 r., dochody 111 mln, wydatki 123 mln, w tym inwestycje 33 mln. Zadłużenie gminy na poziomie 45 mln. Po 6 latach, wzroście dochodów o 50% i 85 milionowym zadłużeniu wydatki inwestycyjne 28 mln. Używanie pojęcia gigantyczne jest śmieszne i żenujące.

 11. Że też radni z PiS nie oburzali się na pensje pana Sasina i reszty towarzystwa jak doili to miasto przez cztery lata . A dewastacja starego basenu to za czyjej była kadencji ? A pobudowanie super szkoły w Leśniakowiźnie gdzie klasy w porywach to dwudziestu uczniów to kto odpowiada ? Zaraz jest szkoła w Ossowie gdyby radni specjaliści wzięli do reki kalkulatorki to zapewne doliczyli by się , że taniej dowozić dzieci do Ossowa niż utrzymywać nową szkołę . A panom radnym proponuję przestać pobierać diety i do roboty społecznie . Wtedy uwierzę, że zależy im na dobru mieszkańców i oszczędnościach w budżecie miasta.

  • Radni PiS nie rządzili sami, mieli koalicjantów z którymi dzielili się kasą i władzą. Jagodziński (wiceburmistrz), Wiatrak (wicepres) razem z innymi członkami klubu MWS czerpali zyski obok ludzi Sasina. Sasina już nie ma, ale oni są i mają więcej.

 12. @ Anka: szkoła w Leśniakowiźnie – za chwile będzie za mała, za ciasna ! Patrz kobieto, co zrobiono z lasem za szkołą – działki, ulice wewnętrzne, dojazdy – tego lasu nie będzie. Tylko dojadowej drogi – brak ! Ciekaw jestem , czy już urzędasy mają poprzypisywane do siebie numery tych działek, czy jeszcze ktoś kto to podzielił – pali głupa i twierdzi że tam nic sie nie stało?? Bo podzieliła to nie ekipa Rynia -ale jeszcze wcześniejsza. Tylko wszyscy nabrali wody w usta – i nic o tym nie mówią. tam jest niezły wałek

 13. no i kur… macie to co chcieliście. Dyktatura PiS na czele z dudusiem podwładnym prezesa rozpieprza cały dorobek Polaków. Polacy to najbardziej porąbany naród, który jak jest za dobrze, jak odnosimy sukcesy, jak żyje nam sie coraz lepiej w nowoczesnym kraju w Europie to tak jak to bywało w historii muszą rozpieprzyć Polskę. Europa i świat sie od nas odwróci znowu wrócimy do zaścianka bo Polacy wybrali największego wroga Polski – PiS na czele z psychopatycznym przezesem i jego porąbanymi wiernymi. Masz Polsko co chciałaś. Olałaś wybory pozwoliłas oddać nasz kraj w ręcę psycholi. Wołomin też kilka lat temu to zrobił i stał sie pośmiewiskiem całej Polski, a politycy PiS prawie puścili to miasto z torbami. Kur… jak można było tak to spieprzyć… i pozwolić tej pisowskiej ciemnocie wyborczej zdemolować Polskę. Dorobek wolnej Polski po 1989 roku… a to dopiero początek demolowania Polski . Wkrótce zobaczycie co narobiliście nie idąc na wybory oddając Polskę pisowskiej zarazie.

  • Kraj po ośmiu latach rządów koalicji ma największy dług publiczny w historii, rozwalono służbę zdrowia, szkolnictwo w coraz gorszym stanie. Zobaczyłeś kawałek autostrady i kawałek metra (najdroższe w Europie) i cię oślepiło? I coś pieprzysz o PiS. Nie zauważyłeś kto rządził ostatnie osiem lat?
   A jeśli chodzi o rządy Madziara w Wołominie, to w mojej okolicy przynajmniej coś się działo, coś udało się zrobić, w przeciwieństwie do rządów poprzednika, gdzie był tylko marazm i stagnacja. Teraz też nic się nie dzieje, pożyjemy, zobaczymy co będzie w 2016r.

 14. „Madzia” za grzeszki swoje i nie swoje doczekała się wyautowania na ławę rezerwowych. Z jakiej paki Wołominem ma rozgrywać PSL z PO?

 15. Kobieta została demokratycznie wybrana przez lud. I niech te 4 lata rządzi. Ludzie potem ją ocenią a nie tutaj WY jako specjaliści od 7 boleści.

  • Kajtek, nie mierz wszystkich według swojej miary: na tym świecie żyją nie tylko ludzie niewykształceni i bez aspiracji, ale także ludzie mający wiedzę w temacie samorządowej gospodarki finansowej i ośmielający się jej używać. A kolejne cztery lata nepotyzmu, stagnacji to trochę za dużo dla Wołomina.

   • Demokracja ma to do siebie, że wynosi i obala. Im wcześniej tym lepiej. Tolerowanie nieudolności z punktu widzenia pełnej kadencji jest najgorszym z mozliwych rozwiązań. Kto nie potrafi lepiej lub nie jest w stanie ustępuje lub zostaje odwołany. Przykładem tego, że burmistrz nie chce, nie potrafi i działa na szkodę, są wydarzenia związane z finansami (budżet 2015 i 2016), zadaniami i kadrami (RIPOK).

 16. W Szwajcarii sobie radzą… u nas…
  Gdyby ktoś wynalazł papierek lakmusowy… co do czółka przyłożysz i wynik gotowy…
  Życzę zdrowia i pomyślności w Nowym Roku 2016

 17. Jak dotąd Kobieta radzi sobie całkiem ego dobrze, ja to się cieszę z powrotu wspólnego biletu, zrobiła to co jej poprzednik spierdzielił.

 18. Ok, WB jest owszem – tylko że pociągów jakoś malutko. Jaki koszt tzw. pociągokilometra ? Nikt nie pyta i nie mówi. Czy wygórowany mocno i maksymalnie? I czy na to się zgodzili włodarze miasta? To jaki to wtedy sukces? Tylko czy budżet E Radwan wytrzyma jak pociagi ruszą za trzy lata pełna parą i co chwila … to beda grube grube miliony , czego wtedy nie będzie? Ilu ulic czy jakie oszczędności w oświacie , no bo przeciez z wysokich apanaży aparatu. No chyba ze koledzy z PSL pomogą albo zadziała metropolitalna ? I na koniec zagadka, w sumie powszechnie znana jest odpowiedz.: kto głównie uczestniczył w negocjacjach, gdy WB upadł? No kto? … , … dobra myśl , to on … Don ….

 19. Wspólny Bilet „padł” wyniku zerwaniu umowy i oczekiwaniu wygórowanych roszczeń finansowych przez ZTM. Przywrócono go w zgodzie z oczekiwaniami ZTM, na jakie wcześniej nie wyrażano zgody. Dzisiaj przy minimalnym ruchu gmina płaci tyle ile poprzednio przy normalnym, a po przywróceniu normalnego będzie to dwa razy więcej. Sukcesem tego nie nazwę.

 20. Zdjęcie do tego artykułu jest świetne, bardzo wiele mówi o sytuacji w wołomińskim samorzadzie.Nie trzeba wiele pisac bo p.Burmistrz strzela ogromnego focha, a p.Przewodniczacy jakby nie wiedział o co Jej chodzi i jest troche zadowolony nawet. Tak przy okazji wracajac do starego tematu, to kto i w jaki sposób zaprosł p.Nowicką do Wołomina, bo jakoś nikt sie chyba jeszcze nie przyznał.Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj