Zostawiają dzieci bez opieki?

7

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy list od mieszkańca gminy Poświętne, który zaniepokoił się kwestiami dotyczącymi dowozu dzieci do szkół. Oto treść tego listu:

„W gminie Poświętne dowóz dzieci do szkół podstawowych oraz oddziałów przedszkolnych tzw. zerówek w Nowych Ręczajach oraz Poświętnem odbywa się z naruszeniem art. 14a ust. 3 oraz art. 17 ust. 3 pkt 1 ustawy o systemie oświaty. Nad dziećmi od 5 do 10 roku życia podczas dowozu nie jest sprawowana opieka. Podczas przewozu dzieci w autobusie, opiekę nad nimi powinien sprawować opiekun. Obowiązek sprawowania opieki podczas dowozu dzieci do szkół wynika z poniższych przepisów ustawy o systemie oświaty (…)

W gminie Poświętne organizowany jest dowóz uczniów do: Szkoły Podstawowej w Poświętnem, Szkoły Podstawowej w Nowych Ręczajach oraz Publicznego Gimnazjum w Poświętnem. Dzieci dowożone są komunikacją zbiorową przez PKS Mobilis Mińsk Mazowiecki i nie podróżują w towarzystwie specjalnie wyznaczonego opiekuna. Nasz Czytelnik słusznie zauważył, że dzieci podczas przejazdu tymi ogólnodostępnymi autobusami, są zdane wyłącznie na siebie. Trudno bowiem żądać, aby kierowca prywatnego przewoźnika jednocześnie prowadził autobus i opiekował się dziećmi. Co ciekawe, formalnie gmina Poświętne do opieki nad dziećmi dowożonymi do szkół zatrudnia osobę, która przeprowadza uczniów z przystanku autobusowego do budynku szkoły w Nowych Ręczajach. (…)

Więcej na łamach Wieści.

7 KOMENTARZE

  1. Rodzice nie powinni godzić się na taką sytuację. Urząd prezentuje kompletny brak wyobraźni. Jeśli, nie daj Boże, doszłoby do jakiegoś nieszczęścia, urząd znowu niepotrzebnie będzie wydawał dziesiątki tysięcy złotych na prawników aby zrzucić z siebie odpowiedzialność. Lepiej już teraz te pieniądze wydać na wynajem porządnych busów, opiekuna i np ubezpieczenie dzieci. Dobry gospodarz tak by zrobił. Tak zresztą działa to w okolicznych gminach.

  2. Nie robiłabym sobie wielkich nadziei. W naszej gminie nic się nie da. Poprzedni Wójt, 20 lat temu, zadłużył gminę i teraz się nie da. 🙂 Woda ma być podobno ale dopiero pod koniec 6 kadencji panującego nam mgr Wójta.

  3. Odkryte szambo w szkole w Nowych Reczajach, eternit na dachu niedawno co zmieniony, kompletnie nieodpowiedzialna dyr Wilczak rąsia w rąsia z wójtem. Klita nie do ruszenia. Pospolite ruszenie i widły w ruch tylko pomoże. Powinni tę wstretną babę na teczce wywieźć.

  4. Lola co ty opowiadasz jakie zadłużenie poprzedniego wójta, to było tak naprawdę małe. Obecny wójt po prostu nie potrafi zarządzać i ciągle składa wszystko na innych. Wystarczy spojrzeć na sąsiednie gminy jak funkcjonują i się rozwijają. Około 16 mln zł budżetu gminy na co idą pieniądze? A pracownicy większość rodziny wójta jak funkcjonuje wystarczy popatrzeć. Złe zarządzanie doprowadzi tylko do tego, że włączą nas do innej gminy. Już od wyborów nic się nie dzieje a wszystko co będzie robione to w roku wyborczym z kredytu. Dopóki mieszkańcy się nie obudzą to jesteśmy w czarnej du…..

  5. Mieszkańcy tkwią niestety w letargu. Przyzwyczaili się do obecnej władzy. Urząd działa, sprawy można załatwić, nadmiernymi podatkami nie gnębią – znaczy jest dobrze. I po co ludzie się czepiają. Wójt przecież swój chłop jest, rękę poda, poklepie, papiery podpisze. A że się go czepiają, – normalka – polityczna akcja. Tak mówi Sołtys i wszyscy porządni ludzie i Wójt nawet. A uwagi, że Bakunowi sprzyjał, że rejestru umów publikować nie chcę, że pieniądze gminne na jakieś podejrzane cele urząd wydaje, że z udostępnianiem informacji publicznej się ociąga, że bez opiekuna sześciolatki do szkoły podróżują. To wszystko bzdury. Bez znaczenia. To ON – Wójt jest ofiarą. Ci co takie sprawy wyciągają nic nie rozumieją. Nie mają wiedzy, nie znają się. Jest dobrze wręcz wzorcowo. Nasza gmina biedna jest po prostu. Tu się nie da. W gminach ościennych mają od dawna wodę, kanalizację, gaz, mają plany zagospodarowania przestrzennego (nie muszą bać się, że im zaraz pod nosem wysypisko lub świniarnia powstanie) mają rejestry umów, fundusze sołeckie, mają dotację unijne . Ale tam jest inaczej. Tam poprzedni Wójt, 20 lat temu nie zadłużył – więc się da. U nas się nie da…. Czy ktoś w to wszystko naprawdę wierzy? Ludzie nie dajcie się ogłupić !! Jak mówi sam Wójt – nie dajcie się zwariować.

  6. Czy ja dobrze rozumiem ? – te 223 tys. złotych w 2015 r. wydawane z budżetu gminy na dowóz dzieci do szkół (http://poswietne.bip-e.pl/pos/finanse/budzet/rok-2015) to koszty podróży dzieci komunikacją zbiorową PKS Mobilis Mińsk Mazowiecki bez opiekuna? Ilu uczniów dojeżdża do szkół autobusem? Ktoś to sprawdza? Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych obowiązują od wartości 30.000 euro. 223 tys. zł to wiele większa kwota. Ponieważ próg został przekroczony zamawiający usługę musi udokumentować, że nie narusza przepisów art. 32 ust. 2 Prawa zamówień publicznych tj. udzielane zamówienia nie są dzielone w celu ominięcia procedur przetargowych. Zamawiający jest zobowiązany wykazać, że wybór wykonawcy bez stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych również nastąpił z poszanowaniem zasad konkurencji i zapewnienia oszczędnego wydatkowania środków publicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj