Wołomin: Radni się pogubili?

17

Kilka dni po czwartkowej dyskusji nad absolutorium dla burmistrz Wołomina nadal nie wiadomo, czy głosowanie Rady było ważne i jaki jest jego ostateczny wynik. Prawnicy urzędu twierdzą, że uchwała absolutoryjna nie została podjęta, a więc sprawa absolutorium pozostaje nierozstrzygnięta. (…)

(…) W chwilę po tym radni zagłosowali, i na to co się wówczas wydarzyło mogą być aż trzy wyjaśnienia. Albo zadziałała owa Siła Wyższa, którą przywoływał radny Dembiński, albo radni PiS zupełnie się pogubili, lub: co jest najbardziej realne – niektórzy z nich celowo zagłosowali tak, a nie inaczej.

Fakty są takie, że w czasie głosowania nad sprawozdaniem finansowym Gminy Wołomin za 2015 r. niektórym radnym PiS osunęły się palce i choć podnieśli rękę głosując przeciw, w rzeczywistości na urządzeniu głosującym wcisnęli przycisk „za”. Owe dwa głosy, przy głosie wstrzymującym się radnego Dembińskiego wystarczyły, by sprawozdania nie odrzucać, a jedynie nie zagłosować za jego zatwierdzeniem. Podejmując uchwałę absolutoryjną, znów jeden z radnych opozycji zagłosował „za”, a drugi się wstrzymał. W efekcie przy 10 głosach „za absolutorium” i 12 „przeciw” (11 z PiS + radny D. Kozaczka) oraz jednym wstrzymującym się, uchwała absolutoryjna nie uzyskała wymaganej większości głosów ustawowego składu rady gminy. Jak tłumaczy nam wydział prawny urzędu, „skoro poddana pod głosowanie uchwała nie uzyskała wymaganej większości głosów, to należy uznać poddaną pod głosowanie sprawę (udzielenia absolutorium) za nierozstrzygniętą”. W tej sytuacji bowiem, by przegłosowywać nieudzielenie absolutorium burmistrzowi, należałoby jeszcze podjąć uchwałę o treści przeciwnej do tego wniosku. Tego w Wołominie zabrakło. (…)

Więcej na łamach Wieści.

17 KOMENTARZE

 1. Rola przewodniczacego jest ogarnięcie sprawy głosowań, aby nie było watpliwosci, wsparciem powinna słuzyc obsługa prawna.

 2. Pani ograła wszystkich jak widać…. teraz w kuluarach Pani mowi o pozbycia się nieprzyjemnego balastu jakim są ludzie politycznie powiązani z Panią. Na pierwszy strzał idzie Naczelnik Komunikacji Społecznej-Biesiada. Tak mówią….

 3. Pan Jagodziński rozpoczął wojnę z Panią Radwan, prowadzi rozmowy z większością w radzie gminy w sprawie przerwania kadencji poprzez referendum. wciąga w to swoje środowisko, więc trudno się dziwić że za chwilę stracą posady bracia, szwagry, wspólnicy itd.
  Myślę że Pani Burmistrz poradzi sobie ze sforą.

 4. Pani Radwan oraz jej zastępczyni powinny oddać wypłacone pieniądze za internet szerokopasmowy. Mam nadzieje ze p.Jagodziński skutecznie pogoni to towarzystwo.Groźby p.burmistrz juz nie skutkują.

 5. Ciśnienie w urzędzie rośnie a PiS nie odpuści by wziąć władzę, nerwy rosną a życie musi biec dalej. Na miejscu burmistrz Radwan odpuściła bym sobie te szarpania i nerwówki. Dwa lata burmistrzostwa jakoś przeszło a może tak sobie odpuścić – niech szarańcza bierze władzę. Najważniejsze zdrowie i rodzina, tylko szaleniec lub wariat wchodzi w politykę. Pani burmistrz szkoda nerwów – życie najważniejsze.

 6. Powinna odpuscić? Tego nie zrobi. A Jagodziński wycofuje się z firmowania wszystkiego co jest związane z tą wyjątkowo nieudolną kadencją. Takie udzie czują pismo nosem i wiedzą, że te mięso już rozszarpują wszyscy więc kawałki do wyśnypania będą mikre. p. Kozaczka nie pali mostów więc okaże się, że to najlepsze antidotum na tę chorobę.

 7. To nie radni się pomylili tylko urząd ma niedouczonych prawników. Uchwały o nieudzieleniu absolutorium w takiej sytuacji nie trzeba podejmować, bo wynik tamtej jest jednoznaczny. Jakby w życiu obsługiwali choćby jedną spółkę to by taką wiedzę dawno mieli…. ŻENUJĄCY POZIOM.

 8. Nie po raz pierwszy redakcja gubi się w ocenie. Zna się na czym? Nie! Żaden sponsorowany tekst już Pani Burmistrz nie pomoże. Z każdym dniem bliżej do klęski.

  • Nie było żadnego błędu. Za udzieleniem absolutorium głosowało 10 radnych, przeciwko było 12 i jeden wstrzymujący. Oczywiste jest to, że bezwzględnej większości absolutorium nie uzyskało, a zatem jego nie ma.

 9. Był błąd. Po tej uchwale powinni jeszcze przegłosować uchwałę o nieudzieleniu absolutorium. Takie są przepisy ustawy. Sprawdź sobie

  • Trzy głosowania w sprawie skwitowania to jeszcze mało? Nie ma takiej opcji aby uchwała absolutoryjna była głosowana dwukrotnie za udzieleniem i nie udzieleniem. Komuś coś się pomerdało. Za udzieleniem było 10 radnych, 12 było przeciwnych a jeden się wstrzymał. Nie uzyskała wymaganego poparcia bezwzględnej wiekszości, a więc absolutorium nie zostało udzielone.

 10. O co ten szum?
  Przecież głosowaniu był poddany w wniosek o udzielenie absolutorium. Wniosek nie uzyskał większości więc uchwała nie została podjęta. Należało wniosek pod głosowanie postawić za nie udzieleniem absolutorium i wtedy nie udzielenie absolutorium daje otwartą furtkę. Po raz kolejny twierdzę że przewodniczący rady jest totalnym bez talęciem.
  W sumie to całkiem dobrze. Widzę że szwagry już w natarciu. Burmistrz pozbyła się balastu którym był były wicek to wściekła sfora szwagrów już kąsa. Śmiech mnie ogarnia bo to stare wylniale kundelki bez zębów więc zamiast gryźć to liżą. Do tego chodzą słuchy że łysy się już z modelem po tyłkach klepie. Nie bedzie w tym mieście spokoju póki ktoś nie wykosi tego towarzystwa wzajemnej szwagrowej adoracji.

 11. Pisowców ponoćteraz interesuje powiat, przynajmniej takna mieście opowiadają. Po radnym Dembińskim ponoć mają sięprzyjrzeć działalności radnych Mikulskiego i Solisa. Jeśli to prawda to raczej nikt się nie pogubił tylko grają swoje.

 12. Sezon wakacyjny okazał się dla niektórych bardzo szczęśliwy. Jerzy Mikulski został prezesem ZEC i to kolejna mądra decyzja personalna w tej kadencji po kilku fatalnych na początku. To dobrze, że doświadczony były burmistrz ma coraz więcej do powiedzenia. Elżbieta Radwan coraz bardziej z konsekwencją realizuje swoje zamiary ale słucha się też mądrzejszych. Zakończył pracę lokalny Komitet Dialogu powołany z jej inicjatywy z bardzo dobrymi rekomendacjami w sprawie zamknięcia MZO. Szkodliwy plan z czasów Madziara krytykowany między innymi przez Jerzego Mikulskiego nie będzie zrealizowany. Trzymam kciuki za współpracę Elżbiety Radwan i Jerzego Mikulskiego bo kibicuję mojemu miastu. W dół ciągnie jedynie chorągiewka Solis i szwagry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj