Co łączy Cud nad Wisłą z katastrofą smoleńską

39

Jednym z pierwszych punktów niedzielnych wydarzeń upamiętniających rocznicę Cudu nad Wisłą 1920 r. było odsłonięcie popiersi w dolinie Dębów Smoleńskich w Ossowie: gen. dywizji Tadeusza Buka, gen. bryg. Kazimierza Gilarskiego oraz adm. floty Andrzeja Kawerty. W czasie uroczystości wielokrotnie powtarzano, że w przypadku ofiar katastrofy smoleńskiej powinno mówić się nie o śmierci w katastrofie, ale raczej o oddaniu życia. (…)

Jak mówił Antoni Macierewicz, szef MON: – Wierni obowiązkowi żołnierza i Polaka, lecieli do Katynia złożyć hołd tym, którzy stracili życie w ludobójstwie sowieckim. Tajemniczy pierścień połączył ich wszystkich: od księdza majora Skorupki, tych którzy polegli, przez tych którzy zostali zamordowani strzałem w tył głowy aż wreszcie, po wspaniałych dowódców, działaczy, polityków, którzy polegli w Smoleńsku. To jest ich wspólny los, a nasz wspólny obowiązek oddawać im cześć i chwałę – informował minister, dodając na koniec: – Dolina najwierniejszych z wiernych przywraca nam pamięć o naszych wartościach, obowiązkach i o naszych bohaterach. (…)

Więcej na łamach Wieści.

39 KOMENTARZE

   • Płakać za bohaterami walczącymi za Polskę, a śmiać się z politycznej otoczki dot. Katastrofy Smoleńskiej.
    Niedługo będzie to święto wyłącznie dot. Katastrofy, a o pierwotnym założeniu zapomni się…
    Zamiast stawiać prawdziwym bohaterom pomniki (jeżeli już stawiać), to czci się w większości osoby, które zginęły dla kariery politycznej (nie biorę pod uwagę osób które pełniły służbę tj. BOR itp.).

 1. Pamiętajmy że 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego. Więc nikogo nie powinno dziwić że oddajemy hołd oficerom Wojska Polskiego,którymi byli gen. dywizji Tadeusz Buk, adm. floty Andrzeja Karweta, oraz gen. bryg. Kazimierz Gilarski, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia pod Smoleńskiem będąc na służbie.
  Pani Redaktor myślę że teraz pani już wie co łączy Święto Wojska Polskiego z byłymi szefem sił Lądowych, Dowódcą Marynarki Wojennej oraz dowódcą Garnizonu Warszawa.

 2. Z miejsca CHWAŁY, ZWYCIĘSTWA, RADOŚCI uczyniono miejsce PORAŻKI, KATASTROFY, WSTYDU ZA POLSKĄ BYLE JAKOŚĆ I „JAKOŚ TO BĘDZIE”. Szkoda, że nikt nie protestuje przeciwko NISZCZENIU PAMIĘCI tych, którzy walczyli w Bitwie Warszawskiej, bo tak należy to wyraźne nazwać. Jak można na pomniku dowódców walczących w 1920 r. dopisywać „to na ich grób leciał Lech Kaczyński i zginął w katastrofie” – rozumiem, że teraz polityka historyczna polega na tym, że obdarzamy większym szacunkiem tych którzy lecieli na grób bohaterów, niż faktycznych bohaterów. Wstyd i hańbę przynosi nam Macierewicz, Błaszczak, biskup Hoser oraz wszyscy pisowcy z ich doliną smoleńską w miejscu, które powinno być otaczane należnym szacunkiem, a nie PROFANOWANE.

  • Lepiej było zostać z bolszewikami i skończyć jak Ukraina.. A tak zupełnie serio – po zamachu majowym po prostu władza miała koryto bez ograniczeń. Piłsudski raczej nie chciał takiego rozpasania, ale politykierzy byli są i zawsze będą.

 3. Nowy. ze świętem Wojska Polskiego ma też bardzo dużo wspólnego np. Westerplatte, to co dołączamy.? Litości na siłę wciskacie ten Smoleńsk , żebyście się kiedyś nie zdziwili jak ludzie przestaną czcić tą tragedię. Niestety już dawno śmierć poległych w Bitwie Warszawskiej jest tylko wyblakłym tłem.:(

  • Skutki tego wszystkiego widać na powyższym zdjęciu. Pamiętam, że kiedyś podczas mszy tam z tyłu za biało-czerwoną taśmą stało mnóstwo ludzi, były m.in. rodziny z dziećmi…
   A teraz? Pusto wszędzie, głucho wszędzie… Jedynie towarzystwo wzajemnej adoracji się zebrało… Ale może się mylę – nie było mnie tam, oceniam tylko na podstawie zdjęć 🙂

 4. Florek nie ściemniaj, nie chce Ci się dupy ruszyć rano z lenistwa, aby przyjechać do Ossowa oddać hołd bohaterom z przed 96 lat. Nie było pomników Smoleńskich tez nikt tam nie widział Ciebie. A zasłaniać się Smoleńskiem przez własne lenistwo – żałosne.

 5. Panie Mariuszu ma Pan bardzo wyrozumiałych szefów, albo pisze Pan za ich zgoda i przyzwoleniem. O jakich urzednikach wysokiego szczebla Pan pisze i kto do nich tak odpowiednio podchodzi. Jak sie jest w pracy to sie pracuje a nie czatuje na forum.No chyba ,że ma sie zadania czysto polityczne.

  • Proszę nie tworzyć teorii spiskowych – od tego mamy w naszym kraju Ministra Obrony Narodowej 🙂 Program szpiegowski w moim komputerze doskonale monitoruje moją aktywność w internecie i pozwala dziennie jedynie na 15 minut prywatnego surfowania. A on zlicza wszystko.
   Wołomin dostanie dotację dla szpitala 3,7 mln zł od Mazowsza, więc współpraca z urzędnikami wyższego szczebla ma teraz szansę na coraz lepsze układanie się.

 6. Taki apel to teraz przy kazdej uroczystosci panstwowej jest wskazany, pan M. po prostu osmieszy jak zwykle caly temat, tak jak bylo z wybuchowymi parowkami, pozniej na haslo smolensk ludzie sie beda po prostu tarzac ze smiechu ot i taki bedzie final.

 7. Pamiętam, jak uczestniczyłem w organizowaniu imprezy w latach 1990 1991. Była piękna brama, żołnierze harcerze, prezydenci… Cuda. Ale Smoleńska nie było. Choć Smoleńsk, Mjednoje Charkow,Katyń – bardziej by tu pasował niż Smoleńsk – który „uprawia” Jedyna Słuszna Partjia.
  Żenada.
  Najgorsze jest to, że dzieciaki, które dzś mają po 6- 8 lat – będą kiedyś kojarzyć ten skrawek ziemi nie z mogiłą poległych w 1920 r – do której strzelali niemcy w 1941r – ale z piknymi posągami rodziny doliny i dębów smoleńskich- którzy nie dość że nie polegli i za życia nic z tą ziemią wspólnego nie mieli – to nic wspólnego nie mają z mogiłą żołnierzy z 1920r. Na szczęście – nie wszystkich można odmożdżyć. Nie da sie tego zrobić dopóki żyją świadkowie powstania warszawskiego, babcie – dbające o mogiły POLEGŁYCH w 1920 r żołnierzy i ich rodziny. Na szczęście – czas idzie do przodu – a poparcie jedynej Słusznej Partii – wieczne nie będzie.

 8. Drodzy Państwo część związana z odsłonięciem pomników popiersi Generałów , Dowódców sił zbrojnych RP trwała ok. 30 minut z 6 godzin uroczystości a czytając wpisy odnoszę wrażenie ze było odwrotnie . Większość piszących widać że nie była na miejscu.

 9. Nie chodzi oto ile to trwało. chodzi oto że na wuj TO w tym miejscu i w tym czasie??.Lepiej byłoby postawić popiersia Hallerowi, Kasprzykiewiczowi , Matarewiczowi – o których mieszkańcy ziemi wołomińskiej – nie wiedzą nic. A powinni – bo to ich ziemia . Na tej ziemi ci oficerowie walczyli, podejmowali decyzje – i za nią ginęli. Są związani – z tą ziemią. Czego jeszcze nie rozumiesz????? Ile z” tych 96 osób” było choć raz w Ossowie???Nie walczyło, nie kładło asfalt na szosie, nie wydawało decyzje o budowie nowej drogi… tylko – BYŁO??? i co ztego wynikło dla ludzi – tych tu??
  Jak na mszy świętej – na którą chodzę, ksiądz będzie zaczynał modlitwę : Módlmy się ! Za kaczorów za rydzola i za antona – albo jakoś tak – to przestanę chodzić i wierzyć w ten kościół , mimo że wypowiedziana kwestia trwa 14sekund a nie 30min. Bo nie pozwolę by ktoś kto zmienia JUŻ historię tej ziemi – zmieniał mi wiarę.
  Jak w szkole dzieci od 1 – do 8 klasy będą śpiewać hymny ku czci „poległych w katastrofie smoleńskiej” albo będą stać w milczeniu na baczność a lekcja z 45 przedłuży sie do 46 minut – to też uznasz że to tylko minuta – nic nie znacząca???? Ludzie – ogarnijcie sie – przypominają sie lata od 1953 do 1970 roku – cudne lata stalinizmu i terroru . Różnica będzie tylko w nazwie – kaczyzmu, pisizmu – nieważne. Grunt – że koniec jest ten sam dla megalomanów fanatyków radykałów . Tylko zawsze dla wszystkich – to lata stracone – niestety
  Jeśli komuś nie przeszkadza zmienianie historii a kto wie – i wiary – to też jego sprawa. Jak mawiają – po palcu po palcu ido d…. Ma lustro w domu i dwie szare komóry .

 10. A ja swojej córeczce dałem na imię Antonina podobnie jak wielu mieszkańców Kobyłki bo to imię naszego Krajana Macierewicza z Kobyłki który jest naszą dumą

 11. to powiedz jej to za 25 lat – to co napisałeś. Na pewno Ci podziękuje. Napisz już teraz do antona – może ci przyzna chełmofon z demobilu . Przyda Ci sie jak będziesz podziękowania od córy odbierał. No i będzie to taka nić… łącząca ją z antonem – przez twój łeb…właściwie – ten chełmofon…sorry.
  Wiesz, najgorsze będzie jak ludzie naprawde zaczną nadawać imiona swych dzieci od partyjnych bożyszczy jedynej słusznej partii. Zresztą…. jakiej kolwiek partii.

 12. Niedlugo to kazdy krzaczek nazwa im katastrofy smolenskiej i apel beda odczytywac a macierewicz zmieni nazwisko na kaczkowo-smolenskowo.Mauzoleum jeszcze niech postawia i apel smolenski niech czytaja banda debili,a moze by tak sie wzieli za dziurawe ulice,za brak pracy,za brak mieszkan a nie tylko pierdoly odczytywac,nie ma sie co dziwic ze tradycja Cudu Nad Wisla zaczyna zamierac,jak jakis palant wpadl na pomysl przesuniecia daty z 15-go na 14-y,no i z punktu geograficznego gdzie Ossow a gdzie smolensk,deby smolenskie w Ossowie,to przeciez wstyd na caly kraj,widac ze wladza nie ma co robic.

 13. Podobno w tym miesiacu około 30 letni mężczyzna w nie do końca jasnych okolicznosciach zmarł w szpitalu w Wołominie ? Duzo brakuje naszemu szpitalowi do pożadanych standardów, miejmy nadzieje ,że dotacje zostaną we własciwy sposób spozytkowane.

  • Takich przypadków medycznych jest zapewne więcej, a sama dotacja ma iść na rozwój e-usług. O standardach się nie wypowiadam, w każdym razie prywatnie jako miejsce swojego zabiegu chirurgicznego wybrałem świetną klinikę w Warszawie. Różnica w opiniach na temat tych dwóch placówek jest olbrzymia, podobnie jak czas oczekiwania na zabieg (Wołomin – 2 tygodnie, moja klinika – ponad 3 miesiące, został mi jeszcze miesiąc).
   Ale od czegoś trzeba zacząć. Najpierw dotacja na ochronę zdrowia w Wołominie, potem być może na drogi, oświatę itd.

 14. Tak to się właśnie zażyna prawdziwy patriotyzm wśród polskiego społeczeństwa. Oszołomy zagarniają wszystkie patriotyczne uroczystości dla swoich nędznych politycznych korzyści. Pan Macierewicz to najbardziej żenujący minister od czasów przemian ustrojowych. ŻENADA PANIE MACIEREWICZ!!!! WSTYD NA CAŁY ŚWIAT!!!

 15. Jak czytam Florkiewicza,Dede , mark-a, Rafała i im podobnych mam wrażenie, że jedynym źródłem ich wiedzy zarówno historycznej jak technicznej jest Gazeta Wyborcza. Co ciekawe oni czytają najczęściej tytuły. Np., Rafał bredząc o parówkach nie doczytał się, że GW słowami swego redaktora od spraw naukowych przepraszała czytelników za tekst o parówkach tłumacząc, że piszący redaktorzy są po prostu niekumaci (można sprawdzić). Dziwię też że tak przeszkadza upamiętnienie generałów poległych w katastrofie smoleńskiej. Może dlatego, że to byli generałowie „natowscy” i lepiej będzie żeby dalej dowodzili wychowankowie sowieckich szkół?
  Jakoś dziwnie się składało, że Wieści parę lat temu zachwalały i broniły pomnika bolszewików jak niepodległości. Niejaki p. Wyszyński transmisje robił dla tv. Wmawiano nam, że ów pomnik to jest nasz obowiązek.
  Sprawa katastrofy smoleńskiej jest jeszcze dziwniejsza. Np., pan Florkiewicz wierzy w raport Anodiny. Innym autorytetem dla niego (na fejsie) jest komuch o nazwisku A. Bober. Takich dyskutantów jest sporo. Wiedza ich jest oparta na opiniach fachowców z GW.
  Prasa podawała, że jeden z dziennikarzy zadał pytanie p. Laskowi : skąd się wzięła liczba 100g w raporcie? Okazuje się, że mimo nakazu sądowego nie odpowiedział na to pytanie (obecnie nie musi odpowiadać bo komisja jego już nie istnieje). Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie wystarczy znajomość fizyki na poziomie gimnazjum ( zasady dynamiki Newtona), a następnie obejrzeć na YT The Plane Crash – Full documentary (wystarczy znajomość angielskiego na przeciętnym poziomie).

  Ps. Pytanie: czy panowie Mikulski, Żelezik i Wyszyński składali w tym roku kwiaty pod pomnikiem bolszewików ??

   • Bober był pieszczoszkiem komuny. Można sprawdzić w internecie, że znajdował eksponowane stanowiska, które nie były przewidziane dla osób bezpartyjnych. Mnie podpadł za chamstwo wobec Radwańskiej. Wystarczy wcisnąć klawisz na nazwisku i ma się pański profil na „fejsie”. Wygląda to jak zaproszenie do czytania.
    Skoro sprawę wyjaśniłem to zgodnie ze starym przysłowiem : „słowo się rzekło, kobyłka u płotu”.
    Kiedy jest występ Pana jako baletnicy??

   • W latach 80-tych nawiązał współpracę z Wałęsą, poza tym na fejsie raczej odżegnuje się od komunizmu, stąd moja sugestia. Natomiast co do lat wcześniejszych – nie żyłem wtedy, więc nie wiem w jaki sposób i jakie stanowiska rozdawano 🙂
    Poza tym po prostu czytam i czasem komentuję jego opinie, tak jak i ponad 560 moich znajomych, wśród których są różne postacie polskiego życia publicznego. Gdybyśmy byli znajomymi na fejsie, to również i Pańskie opinie bym czytał.

 16. Wszyscy rozsądni powinni składać kwiaty pod pomnikiem bolszewików bo oni nieśli nam kaganek oświaty i bezpłatną służbę zdrowia ,równość wszystkim klasom społecznym , za sanacji na terenie naszego powiatu nie było nawet jednej szkoły średniej bo ,,chamy” byli tylko do roboty

 17. A co powiesz Drogi Michale o innej stronie bolszewizmu czyli terrorze komunistycznym milionach więżniów i zamordowanych w samej Rosji/ZSRR/ Wielkim głodzie w Rosji i na Ukrainie celowo sprowokowanym , którego ofiarami były miliony istnień. I tak dalej, mozna to przyjać jako efekt walki klas?Osobiscie nic nie mam do Rosjan, nawet ich lubie bo to zawsze Słowianie,ale na przestrzeni wieków nie mieli szczęścia do rzadzących.
  Co do tytułu artykułu Co łaczy cud nad Wisła z katastrofa smoleńską- własnie Rosja a uzasadnienie co do konkretnych argumentów to juz dłuższa polemika.

 18. A gdzie w tym wspólnym losie i wspólnym obowiązku szacunek dla Janusza Zakrzeńskiego, Krystyny Bochenek, Izabeli Jarugi Nowackiej, Jolanty Szymanek Deresz.

  Domniemuję, że też byli na służbie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj