Nie będzie muzeum w Ossowie?

101

Sekretarz stanu Jarosław Sellin z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w piśmie do burmistrz Wołomina z dnia 7 listopada br. nie pozostawia złudzeń: „Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obecnej chwili kładzie przede wszystkim nacisk na systematyczne doprowadzenie do końca rozpoczętych inicjatyw, w zakresie zobowiązań podjętych przed, jak i po wyborach parlamentarnych 2015 r. W związku z tym, z uwagi na ograniczone środki organizacyjne oraz finansowe resort kultury nie ma w chwili obecnej możliwości wsparcia inicjatywy realizacji Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Wołominie”. Bez tych pieniędzy nie ma szans wybudować i utrzymać gmachu muzeum. Tymczasem kilka dni później minister kultury zapowiada budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej… w Radzyminie. (…)

Nic dziwnego, że dzień później, na sesji Rady Miejskiej w Wołominie temat wykreślenia muzeum w Ossowie z listy obiektów, które chciałoby dotować Ministerstwo, wzbudził zdziwienie i rozczarowanie. Burmistrz z rozgoryczeniem spoglądała w kierunku radnych PiS, którym nie udało się skutecznie powalczyć o inwestycję w swojej gminie, a radni opozycji zarzucali burmistrz nieudolność.

Jak wyjaśniła burmistrz, w sprawie poparcia budowy muzeum w Ossowie poczyniono szereg różnorakich kroków: od organizowania konferencji naukowych, prasowych, wycieczek na ossowskie pola, po wysyłania do posłów pism zachęcających do poparcia budowy nowej instytucji narodowej. Jak mówiła burmistrz, ideę głośno poparli posłowie okręgu z Kukiz 15, Nowoczesna i PO. Kiedy nie znalazła się w nowym budżecie państwa, zgłosili do niego stosowną poprawkę. Jak zauważyła Elżbieta Radwan, przewodniczącym komisji finansów jest poseł naszego okręgu Jacek Sasin. Mamy więc mocne wsparcie. Kończąc swoje wystąpienie spojrzała na radnych PiS, mających większość w Radzie, zwracając się do nich: „Panowie do dzieła! Pomagajcie, Ojczyzna wzywa! Tak zaawansowany projekt mamy wrzucić do kosza? To sprawa honorowa! – mówiła, proponując, by radni PiS wybrali się z nią na komisję finansów, bronić idei muzeum. (…)

Więcej na łamach Wieści.

Informujemy, że wszystkie komentarze, nie odnoszące się do tematu artykułu będą kasowane. W tej chwili trwa konflikt dwóch środowisk samorządowych, w którym nie mamy zamiaru uczestniczyć. Nasi Czytelnicy mają prawo do merytorycznych informacji i takowych komentarzy.

101 KOMENTARZE

 1. Radni PiS zrobią wszystko, żeby Radwan nie miała żadnych sukcesów. Takie pierdziwólkowe podejscie. Nie chodzi o dobro miasta, tylko o partyjny interes. I żeby uwalić Radwan.
  Takie jest moje zdanie na ten temat.

  • Od początku przypatrywałem się tym działaniom, które były podejmowane. A była ich niezliczona ilość. Ogrom pracy ze strony burmistrz, pełnomocnika oraz Ossowa. Szkoda, że posłowie na sejm wybrani dzięki Wołominowi nie wykazywali pełnego poparcia temu przedsięwzięciu. Na drodze pięknej inicjatywy stanął twardy interes partyjny. Więcej oczekiwałbym od obecnego rządu PiS – miały być działania ponad podziałami a wyszło jak wyszło.

 2. Wołomin ma tego pecha że w najważniejszym momencie dla budowy muzeum w Ossowie sprawą z ramienia Wołomina zajmuje się trzech nieudaczników:
  Burmistrz Elżbieta Radwan,
  Bartłomiej Rajchert kreator polityki Historycznej z Radzymina
  i Rafał Pazio dyrektor z Ossowa, który ma tyle energii w sobie do działania co wystrzelony kapiszon.
  Szczerze ubolewam że Wołomin i Ossów nie wykorzystał tej szansy jaką otrzymał od Historii .
  Inwestycja za 30 – 40 milionów pójdzie do Radzymina.
  a Burmistrz Radwan rozpocznie to co potrafi najlepiej zrzucać odpowiedzialność za swoją nieudolność na innych….jak widać to już się zaczęło.
  Biedny Wołomin 🙁

  • Akurat burmistrz Radwan wykazała się olbrzymią aktywnością i inicjatywą dla tej sprawy.
   Cóż interesy partii rządzącej są inne.
   A tak na marginesie skończ pan z tymi atakami panie Jagodziński. Nie przystoi!

   • E tam, ja tej aktywności nie widziałam. Aktywność w ciągłym zrzucaniu winy na byłego burmistrza to i owszem. Za dwa lata pewnie sie dowiemy, ze zastój Wołomina w ciągu czterech lat kadencji Radwan to Wina Ryska…

 3. Oglądam Państwową telewizję – mordeczka Sasina przewija się codziennie a działań dla Wołomina brak.
  Partyjniaku Sasin, Uściński i wam podobni, którzy dostali mandat od społeczeństwa – dziękujemy za nieudolność!!!
  Dzięki Wołominowi zostaliście posłami a co my mamy dzięki wam????

 4. OJ widzę powyżej Kwik ….osób związanych z Korytkiem Burmistrz Radwan.
  Na forum macie czas pisać ale lobbować za muzeum nie było czasu przez dwa lata a teraz kwik…..

 5. Jeżeli mniejszy Radzymin potrafi sobie załatwić muzeum a Wołomin nie ma takiej siły przebicia to jest to nieudolność obecnej władzy. Bardzo przykro z tego powodu ale cóź żyje się dalej. Nasza władza jest nieudolna.

 6. Pomógł Saszkin – naczelny szczekacz jedynej słusznej partii, pomógł Uściniak. Brawa dla was, Pany. Czekam na wasze plakaty w powiecie, i Wołomińcu. Na pewno was wybierzemy….
  Co do inicjatyw miasta i powiatu: NIC NIE ZROBILI. !!! NIGDZIE DO NIKOGO NIE PISALI I O NIC NIE ZABIEGALI.
  W takich sprawach – sprawach piaru – tego pozytywnego – dla miasta – to starostwo i miasto powinni walczyć razem , razem zabiegać. A oni do siebie są jak pies do jeża – nic razem zrobić nie potrafią. Troche szkoda – bo lepsze muzeum niż góra syfu i internet – którego nie ma – a za który nikt ( prócz nas ) nie ponosi odpowiedzialności. Kiedy ktoś beknie za brak konsekwencji i prawdopodobne wyłudzenia – zarówno za net i góre syfu???

 7. Szkoda tej inicjatywy ale są to konsekwencje złego działania. Brak poparcia ze strony elit władzy był widoczny. Muzeum będzie w Radzyminie. Brawo Panie Chaciński!

 8. To jest temat o muzeum a nie o powiazaniach. Bardzo proszę administratorów tego forum o podjęcie kroków zmierzających do umozliwienia normalnej dyskusji.

 9. Krzysiu – nie dorabiaj mi uszu – nie takich. Jagody – nie cierpie podobinie jak spora część wołominiaków. jest za co go i ch ( z lovelem na czele )nie kochać. Uważam, że to niepewna osoba – jak widać nie kompetentna i kąsa jak żmija. Ale – niestety – skoro posłanka Pawłowicz mogła załatwić Sulejowkowi muzeum – które już si buduje – nie planuje – a nasza władza – była – pisowaska ( lovelas ) a obecnie psl-owsko – pisowska – nie potrafi nic załatwić – to to są fakty. Od dwóch kadencji nie zabiegają u nikogo wyżej o pchnięcie muzeum. Zachowują sie jak szary petent w urzędach: nie lzja- potomu szto- nie lzja.
  Kolorytu dodają nasi cudni dumni i przez nas wybrani – posły – Uścin – milczek i Saszkin – który smrodzi nam pod nosem przyszłym radiowem, nie wspiera nie pomaga – mimo że dzięki nam gniecie stołek na urzędach a przedtem siorbał sałatę – grubą – z naszego żłoba. I jagodą mi tu nie rzucaj. Bo ja zaczne myśleć że twoje wpisy to opinie dziadów borowych z rady. A chyba nie?

 10. Dajcie spokój wiadomym było, że będzie ciężko z tą inwestycją. Starań było naprawdę dużo.
  Panowie posłowie nie chcieli ręki przyłożyć – cóż ich wybór. Tylu madziulkowych spadochroniarzy poleciało – nie ma co się dziwić.Miasto mogło jak wcześniej utrzymywać dziesiątki darmozjadów z Warszawy, którzy pojawiali się w Wołominie tylko na okoliczność pobrania sałaty i teraz pewnie łatwiej byłoby o muzeum. Ale jakim kosztem ? (….)

 11. Przestańcie jeździć tylko po PiS-ie i szwagrach. Co zrobiła opozycja by zdobyć środki. Listowne prośby dobre są dla utrzymania etatów listonoszy. Ktoś z PO i Nowoczesnej obudził się za 5 dwunasta z przyczyn propagandowych i wielkie mi tu halo. Dupy dali wszyscy i po temacie.

 12. Ale nie powiesz – że Saszkin sam sobie wyposłował. Wołomin go wybrał. A i dziś można na rubieżach powiatu spotkać jego ryj na plakacie – z prośbą o głos. I co on nam za te prośbę dał? chce nam tu syfilis z radiowej zaprowadzić – przy wsparciu łysego – oczywiście – Zamiast wspomóc muzeum. Bo o ile droga 634 – jest ważniejsza i czołg z parkiem na szosie – bardzo tam pasuje – to ideologicznie do zawlaszczonego przez pis Ossowa – mu bliżej. A czy władze starostwa i powiatu zabiegały – już po wyborach – o jego zdanie? No nie – nic wspólnie nie robią. A w mediach saszkin – szczeka: ossów ?!nie lzja, nie nada. No to – zabierać z Ossowa te dęby i posągi z wyspy wielkanocnej.
  Posągi – na antypody a dęby – do ścinki – 10 lat nie mają. Wet – za wet.

 13. Burmistrz Chaciński z Radzymina potrafił rozmawiać z Posłami i władzami w Kraju
  – Brawo
  W nagrodę Gmina i Miasto Radzymin i mieszkańcy otrzymają inwestycję w wysokości 30 – 40 milionów złotych i chwałę na dziesięciolecia.

 14. ,,Elżbieta Nieudolna” Burmistrz Wołomina

  Mając przygotowane przez poprzedniego Burmistrza Wołomina Ryszarda Madziara:
  – Instytucję Kultury w Ossowie,
  – Projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku,
  – Pozwolenie na budowę Muzeum
  I Przegrać z Radzyminem, to trzeba Nazywać się Elżbieta Radwan
  Myślę że tytuł ,,Elżbieta Nieudolna” jest jak najbardziej właściwy…..

  • Jak oni załatwiali to była poprzednia władza.Teraz burmistrz powinna jeżeli chciała muzeum , w madry sposób zabiegac, a tak uroczystosci w Ossowie zupełnie podupadną. Przynajmniej jest tam aleja popiersi i to podtrzyma te uroczystosci.

 15. Wszystko załatwili poza kasą. O dobrodzieje! Chwała wam po wieczny czas – wielce udolni panowie poprzednicy!

  Wszystko panowie robicie od tyłu? Co z pozwoleń jak pieniędzy nie ma???

 16. A ja mam pytanie jakie są powiązania tego forum z firmą pana Emila?
  Panowie po Wołominie chwalą się tym i owym – mam nadzieję że wiedzą kim jest Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych? Och przepraszam niewygodny komentarz.

  Wracając do kwestii muzeum dajcie Ryśkowi i tym bezrobotnym kolegom łopaty i niech budują. Wszystko załatwili poza zabezpieczeniem pieniędzy na inwestycję to niech pokarzą jak to się robi.

  • Cenzura jak za komuny (?) A podobno wolność słowa zawarta jest w konstytucji RP.
   Najwidoczniej w międzyczasie przygotowana została poprawka do ustawy – wyjątek stanowią aferzyści – oni muszą być bezkarni.

   Nie wiem czy Radzymin stać czy nie stać na muzeum, ale takie upolitycznienie historii nikomu nie wyjdzie na dobre. Rząd pokazuje, że nie potrafi działać ponad podziałami a to bardzo zły sygnał. Odwieczna akcja ,,wspieramy naszych, żałujemy obcym” prędzej czy później odbije się czkawką. Wołomin wyniósł na salony takich dżentelmenów jak Sasin czy Uściński. W niektórych miejscach jeszcze wiszą ich sweet focie, żeby przypadkiem wyborca nie zapomniał o swym chlebodawcy. Czas najwyższy, aby doszło do panów po co i od kogo dostali mandaty poselskie.

   • Historia i polityka na jednym wozie jadą. Oczywistym miejscem dla muzeum jest Ossów. PiS po raz kolejny wprowadza sztuczne podziały. Nikomu to nie wyjdzie na dobre.

 17. Czytam Wasze wpisy a tak właściwie to chyba z pięć osób tu uprawia dyskusyjną wojnę. Nic sobie nie załatwił burmistrz Radzymina i nie załatwi najwyżej jakieś tysiące na renowacje mogił żołnierzy 1920 roku. Muzeum Bitwy Warszawskiej powstanie w Ossowie bo to najwłaściwsze miejsce, zrobiony , gotowy ładny projekt, duży plac pod budowę i aktualne pozwolenie na budowę, oraz fakt historyczny odwrotu bolszewików datowany na 14 sierpnia w Boju pod Ossowem gdzie poległ kawaler orderu orła Białego Ks. mjr Ignacy Skorupka.To ogromna wykonana robota na którą Radzymin nie stać. Proszę nie ujadać i prowadzić gierek Muzeum ono będzie w Ossowie.

  • Proszę porównać skalę walk w Ossowie oraz bitwy o Radzymin – przecież nawet laik zauważy że 4 dni i kilkukrotne przechodzenie miasta z rąk do rąk jest niewspółmiernie większym wydarzeniem niż Ossów.
   Nie wspominając nawet o siłach jakie byly zaangażowane w obu miejscach…
   Wystarczy poczytać na ten temat…

   • Hmm i co wyczytałeś obywatelu? W każdym opracowaniu dotyczącym Cudu nad Wisłą jest podkreślone wybitne znaczenie Ossowa. Ale nie czas się tu ceregielić. Czas pokaże, historia osądzi. Jeszcze ani Radzymin ani Ossów nie wie na czym stoi. Parafrazując – kobyłka jeszcze daleko od płota

   • @Mariusz „i co wyczytałeś obywatelu ?” gen. Żeligowski nie spieszył się ze swoją 10 Dywizją wyzwalać Radzymin. Oczekiwał czegoś większego…

 18. Ludzie w Wołominie nie maja bieżącej wody a muzea będziecie budować. Puknijcie wy sie wszyscy w głowę na czele z tą całą Radwanska.

 19. Ten cały pomysł z muzeum, to jakieś nieporozumienie. Burmistrz Mikulski zaprojektował molocha, którego budowa i utrzymanie jest poza zasięgiem i Powiatu i 3 gmin (wszyscy komentujący powinni wiedzieć, że to też sprawa Kobyłki i Zielonki). Skutkiem megalomani Pana Jerzego jest wieloletnie zamknięcie rozwoju Ossowa i gehenna jego mieszkańców. Burmistrz Madziar tym się nie przejął i dołożył, na karb podatników, tzw. Instytucję Kultury. I tak mamy dyrektora bez muzeum, kańciapę w szkole i barak z makietą. Burmistrz Radwan od 2 lat się z tym mota i mam nadzieję, że po czarnej polewce od PiS, zlikwiduje to dziadostwo, mieszkańcom Ossowa umożliwi korzystanie z ich nieruchomości. Nad resztą niech myśli Państwo, bo to jego domena i możliwości. Dla Wołomina to żadna inwestycja. Ten kto myśli, że od postawienia budynku w polu Wołomin stanie się Wenecją Północy jest po prostu idiotą. Nie przybędzie od tego ani miejsc pracy ani zbyt wielu turystów. Na koniec, znając polskie realia, pozostanie ogromny budynek, do utrzymania którego nikt się nie będzie palił. Znormalniejmy w końcu.

 20. Brawo ! dobrze ,ze nie dadzą kasy , Święto w Radzyminie , święto w Ossowie , nie za dużo ? a ja be de tyrać na podatki , bo samorządowcy na okrągło robią sobie wiece wyborcze , i niektórzy nie nadążają z przemieszczaniem . Inscenizacje też nie są za darmo i się przejadają , a szopy wybudowane będą puste . No co to za muzeum ,gdzie na siłę będą wymyślane eksponaty i inne audio , szkoły mają blisko Warszawie i są wyedukowane , a tu nawymyślają bohaterów , żeby zagęścić. Uściński i Sasin przyleci przed wyborami . Uściński pracuje nad rozmnażaniem , a Sasin nad jeszcze lepszym gadaniem . Każdy w czymś jest dobry . W komisjach , mówię .

 21. Najlepiej gdyby poprzedni Burmistrz Ryszard Madziar przygotował wszystko łącznie z z wybudowaniem Muzeum w Ossowie
  a dla ,,Elżbiety Nieudolnej” pozostał by tylko przecięcie wstęgi w fleszach aparatów.
  Ale mając przykład z otwarcia Galerii Handlowej w Wołominie, nawet przeciąć wstęgi nie potrafi więc co mówić o innych działaniach….bez komentarza…….

  • Mieszkańcu nie nie komentuj jak masz takie brednie pisać. Nie wiem kto zaczyna myślenie o budowie nie mając grosza w kasie chyba tylko ,,nieudolni poprzednicy”. Wszystko na odwrót. Podobnie było z tą wiatą za 14 mln. Podpisywał koleś co nawet czytać nie umie.
   Wracając do tematu muzeum – Radzymin nie ma pozwoleń ani całej reszty ale ….może mieć kasę z budżetu państwa.. Mniej zalazł za skórę od Wołomina, który wywalił od koryta warszawskich spadochroniarzy prawych i sądnych. A to boli i to bardzo boli… Dlaczego Saszka nie dostał żadnego ministerstwa – ploty krążą że była to banicja za przegraną w naszym zacnym okręgu. Uścio błysnął inteligencją i wystąpił z gwałcikowym i na tym można zamknąć jego szumne dokonania. Panowie nie są zainteresowani, żeby wspierać Wołomin, każdy sukces jest im nie na rękę – dlaczego? bo politycznie im się to nie opłaca.

   • Jak zwykle woda na młyn dla przeciwników. @mieszkańcu jak tak cię wstęgi w galerii interesują to akurat taki czas, że tam multum dynda – idź tnij ile wlezie. Galeria specjalnego wzięcia nie ma to przy okazji podbudujesz finanse molocha. Rozrzewnione wspomnienia Rycha to już chyba przesada.

    Muzeum jak muzeum można wypisywać jak to wszystko było załatwione, wszystko, wszystko poza forsą.
    Okazuje się że cała reszta jest zbyteczna bo to grosik rządzi.
    ojojoj postawię sę hałupę – mam grunta, mam papira ze zgodą a piniądza znajdę w koszu na śmieci

 22. A korytko… dalej nas przekonuje że przegrywając z Radzyminem inwestycję za 30 – 40 milionów ( Budowa Muzeum ) jest na rękę dla Wołomina.
  I nie ma sobie nic do zarzucenia
  To Madziar zawinił bo powinien razem z Ministrem przyjechać do UM w Wołominie złożyć hołd Burmistrz Radwan i poprosić o przyjęcie 40 milionów z ministerstwa….i jeszcze nożyczki naostrzyć co by nie było wpadki z przecięciem wstęgi…
  Buta kroczy przed upadkiem…

 23. Od kilku lat budowa muzeum nie ma zbilansowanych środków, nawet własnego wkładu wymaganego przy ubieganiu się o dotację. Ludzie odpowiedźcie sobie i innym, jak można zabiegać o pieniądze z zewnątrz bez pokazania własnych?
  Poprawki PO i Nowoczesnej do budżetu państwa na 2017r. są zagrywką polityczną bez szans na powodzenie. Dokąd w planach inwestycyjnych gminy nie pojawi się znacząca kwota na jego budowę, żaden zewnętrzny donator nie podejmie decyzji o współfinansowaniu.

 24. Muzeum bedzie w Radzyminie, tak wiec czas zwijać te stołki w Wołominie i Ossowie.Czyzby władze w Radzyminie miały wiekszą siłę przebicia niz te z Wołomina? Dlaczego tak wyszło?

 25. A ja dawno pisałem, że powinna powstać ścieżka kulturowa w trójkącie Sulejówek Radzymin Ossów. Tylko kto tak sięga myślami? To by rozpropagowało Ossów- być może było niezłą przyczyną dla pozyskania środków. Bo Sulejówek – o którym nikt nie słyszał – już nie musi martwić sie o chajs i dobry piar. Mają ztm, skm trasy – a teraz i muzeum. To samo Radzymin – no – skmki jeszcze tam nie zrobili. Ale coś mi sie wydaje że prędzej do Radzymina (który już za chwile stanie sie siedzibą powiatu ) puszczą na powrót tory i skm- niż na już wybudowanej linii wołomińskiej ujżę pociąg z emblematami szybkiej koleji.

 26. Kochani,

  budowa tego rodzaju rzeczy jak muzeum, nieważne czy w Radzyminie czy w Ossowie jest głupotą i marnowaniem pieniędzy. Chodzi tu tylko o to, żeby tzw. działacze mogli się wykazać, pokazać i stworzyć kilka nowych posadek. Zobaczcie co się dzieję z tym całym ossowkim parkiem kulturowym? Kto się tym interesuje? Praktycznie nikt. A jeszcze idioci przy tworzeniu tego czegoś sprawili, że ludzie nie mogli sobie płotów pomalować bez specjalnego pozwolenia bo to naruszałoby „unikalny charakter powierzchni ważnej dla lokalnej tożsamości kulturowej”…

  Zobaczcie na jedno. Nie ma pieniędzy na drogi, dziura na dziurze, na chodniki, na latarnie a oni chcą wydawać pieniądze na muzea, do których raz na rok przyjedzie może telewizja. Wszystko to jedno wielkie marnotrawstwo naszych pieniędzy przez tych pasożytów mylnie nazywanych radnymi czy nie daj Boże „rajcami”…

 27. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych odrzuciła poprawki dotyczące muzeum BW zgłaszane przez PO i N. Od samego początku ta inicjatywa była skazana na pożarcie. Muzeum będzie w Radzyminie. Nieudolność władz Wołomina w temacie muzeum jest ogromna.

  • Jaka nieudolność? To jedź się rozpłaszcz na tej komisji to się zgodzą. Przecież to z góry było przesądzone.
   To się nazywa PARTYJNIACTWO. Oni zrobiliby Muzeum bitwy Warszawskiej i w Zakopanem, gdyby takie były interesy partii. Radzymin ostał się jako pisiorski bastion to będzie tu. Nie doszukujcie się tu logiki ani kto co, bo w odgórnym sterowaniu niewidzialną ręką prezesa logiki brak.

 28. Bardzo słuszna decyzja ,cieszę się jak tysiące mieszkańców powiatu,w Ossowie walczyła przede wszystkim klasa ówczesnych wyzyskiwaczy ,rolnik i robotnik był w Polsce przed i po 1920 wyzyskiwany pracował za 1 złotówkę ! dziennie .

 29. Nie wydaje mi się żeby Burmistrz Radzymina był z PiS. To nie partyjniactwo tylko otwarty umysł Pana Chaćińskiego doprowadził do happy endu. Wiedział z kim rozmawiać a z kim wojować i zdobył tym sposobem kaskę na muzeum. A nasze władze? Skoro walczyły o to samo mając większe możliwości to jak można to nazwać? Delikatnie to jedynie nieudolnością i to ogromną skoro plany gotowe, ziemia pod budowę też? I jeszcze wpierdziel na komisji finansów publicznych? NIEUDOLNOŚĆ!

  • POSEŁ PIS, PRZEWODNICZĄCY KOMISJI FINANSÓW JACEK SASIN WYBRANY GŁOSAMI WOŁOMINA NA POSŁA RP – GŁOSOWAŁ PRZECIWKO MUZEUM W OSSOWIE!!!

   BRAWO!!! PRAWDZIWY JANOSIK SWOIM ZABRAĆ A DAĆ OBCYM!!! BRAWO!!!

   • Bardzo serdecznie dziękuję tym wszystkim posłom głosującym przeciwko muzeum w Ossowie ,to jest marnotrawstwo pieniędzy. Stanowisko dyrektora ,,wirtualnego muzeum” – żądam natychmiast zlikwidować,natychmiast !

   • na portalu Kobyłki wyczytałem, że Sasin głosował przeciwko, na wieściach w ,,pilne” że się wstrzymał.
    Efekt ten sam bo nasz poseł nie powinien bruździć w swoim gnieździe – my go wybraliśmy a co z tego mamy?
    Co to za Janosik co swoim nie pomaga?

    Mamy odpowiedź na wszystkie pytania – dyscyplina partyjna Szanowni Państwo i po co pianę lać, możemy mieć wszystkie papiery i co z tego jak sukces naszego okręgu nie jest politycznie poprawny.

    Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy was nie zdradzi

 30. Zdzisiu , młodzi i dzisiaj są wyzyskiwani. I to jeszcze lepiej. Idź poszukać w Wołominie pracy – pracy – nie roboty – na etat za godziwe pieniądze. Bo nie wierze – że młodzi nie potrafią godziwie pracować. Kiedy wyrobią te 40 składkowych lat na śmieciówach jakie oferują im wołomińscy i nie tylko – prywaciarze??? Zamiast fabryk – mamy galere – pustą i zatrudniającą 200 osób na 50(??) ha. Ciekawe ile to pocipie – z takim obłędnym obrotem??To może choć muzeum by te nasze dziure rozsławiło??? Ale nie – Radzymin i Sulejówek – lepsze. Bo nasze władze nie potrafią i nie chcą zadbać i kłócić sie ani o dobrą drogę do Wołomina , o miejsca pracy , nie zabiegają o przedsiębiorców a teraz nie potrafią dogadać sie z posłami – których pięknie na swej krwawicy wykarmili. Szczególnie Saszkin – ten to sie nam przysłużył…. Tak – zgadzam sie z Tobą – nie ma muzeum – niech zlikwidują stanowisko dyrektora a te jego drukarki – po 15tys sztuka – niech przekażą szkołom, np w Ossowie i Leśce. Bo najbliżej. A jak odsuną pisiorów od gara to ufam że nasi samorządowcy nie przyjmąą ich do naszego samorządowego koryta – jak to wcześniej uczynili – bo już widać – jak piknie sie odwdzięczyć potrafią za przetrzymanie przy ciepłym pełnym korytku. I niech pozrywa – na swój koszt- reszty tych plakatów – bo rzygać sie chce jak na jego nochal patrze – Błeechhh…

 31. Poseł Sasin nie był wybierany równiez przez Radzyminiaków? Osobiście uwazam,ze pamięć trzeba czczić tylko czy za aż takie pieniądze ? Wracajac do meritum co z tymi posadami w Wołominie, zdaja się być zbedne. Burmistrz Radzymina moze i nie jest z Pis-u ale sie dobrze wpisuje i wiele tłumaczy układ w radzie miasta.

 32. Tak sobie myślę, ile ta muzeomania i eventomania będzie trwać. W bliższej i dalszej odległości są domy kultury w każdej gminie, które organizują imprezy, Muzeum Nałkowskich, Fabryczka, Pałac w Chrzęsnem, Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej, BIBLIOTEKI, gdzie często są różne wydarzenia, Izba Wodiczków, dwie instytucje kultury w Radzyminie, kino Kultura w Wołominie, Galeria Orla w Ząbkach, Skansen w Kuligowie, Ossów, Dom św. Faustyny w Ostrówku, Muzeum Zielonki, oraz kulturalny gigant 20 kilometrów od Wołomina, czyli WARSZAWA, gdzie jest więcej instytucji kultury niż w 30-stu powiatach. Niedługo będzie tu więcej operatorów kultury niż zainteresowanych. Rozumiem, że muzeum pełni także funkcje naukowe, są jakieś badania itd, itd. Ale akurat jakiekolwiek muzeum dotyczące 1920 roku nie potrafię kojarzyć inaczej, niż propagandową instytucję akurat rządzącej władzy. Naprawdę, kiedy popatrzę na drogę, przy której stoi mój dom, bez wodociągu, bez oświetlenia, to na myśl o nowym wielkim muzeum – gdziekolwiek w okolicy – zaciskam pięści.

  • @kot ” Niedługo będzie tu więcej operatorów kultury niż zainteresowanych.” Kiedyś, w bardzo dawnych czasach, ktoś rozparcelował folwark i sprzedawał tanio ziemię pod budowę. Sprzedawała się jak tanie bułeczki, bo był bum budowlany, a w Warszawie zabudowano wszystko co było możliwe. Szanowny pan „obszarnik” nie myślał o szkołach, szpitalach, drodze dojazdowej do Warszawy, stadionie, basenie, o placu zabaw dla dzieci i skwerach
   dla emerytów. Muzeum czy park to byłby szczyt wyobraźni. Ostatecznie o czym myśleć przecież WTEDY to miejsce to było letnisko, a nie miasto, w przeciwieństwie do Radzymina.

   • Nie można mieć pretensji do „obszarnika”, że 100 lat temu nie myślał o wodociągach. Tym bardziej, że nic te pretensje nie pomogą. Ale do obecnych władz już można… Ja jestem akurat związany z Arciechowem. Zapraszam tam pana ministra, pana burmistrza, wszystkich tam zapraszam. I jak już tam będą, to niech spróbują mnie przekonać, stojąc w tym błocie, że muzeum w Radzyminie jest potrzebne.

 33. Burmistrz Radwan nie miała czasu zabiegać o Muzeum Bitwy Warszawskiej,
  ponieważ Nadburmistrz Domagała kazał jej chodzić za Pomocą Drogową z Czołgiem.
  A Burmistrz Krzysztof Chaciński wiedział gdzie chodzić i wychodził 40 000 000 zł.

  • co on te 40 mln do kieszeni mieszkańcom napcha? Czy w Ossowie czy w Radzyminie żadnych realnych korzyści z tego nie będzie. Stanie betonowy moloch jak ta galera.
   Gdyby chodziło o fabrykę, która zatrudni przynajmniej z 200 osób byłoby się o co żreć.

  • No proszę od muzeum przez czołg do djchem – szeroki panel dyskusyjny.
   Najbardziej interesujące jest to, że zleceniobiorca gryzie rękę która go karmi.
   Nie wiem czy to się Bogdanowi spodoba oj nie wiem.

 34. Droga rokadowa między 1 a 2 linią obrony Warszawy przebiega między Kaleńskimi Mostami a bramą od strony AON w Rembertowie.
  Z Ossowa przez teren formalnie Zielonki i Skarby Państwa w administracji Lasów Państwowych odbywały się roszady czyli rokady formacji wojskowych.
  Taka jest rzeźba – teren tu sprzyja grom plenerowym.
  Aha- te płyty betonowe w prostej linii powstały za von Besselera kiedy w 1916 wycofały się carskie armie.
  Tyle tytułem uzasadnienia lokalizacyjnego.

  Odsiecz z niespodziewanego kierunku nadeszła od południa po 5 godzinach morderczego boju.
  Niespodziewanie bolszewia zaznała popłochu.
  I tak się zaczęła ta (ich) klęska.

 35. a mnie się wydaje a raczej jestem tego pewna, że największe zasługi w tym temacie przypisuję historii i nareszcie widać jakieś światełko w odkłamywaniu jej. Być może posłowie sięgnęli do literatury i poczytali sobie o prawdziwej historii Bitwy Warszawskiej. Tak na prawdę to Wołomin zawdzięcza rozkwit w czasach komuny dzięki Radzyminowi, który w słusznych czasach skazany był na zapomnienie żeby nie rzec zagładę. W latach pięćdziesiątych przeniesiono powiat z Radzymina do Wołomina a następnie ważniejsze instytucje.
  Tak to jest sukces ma wielu ojców – porażka jest sierotą 🙂

 36. Posągi z wyspy wielkanocnej? – no – bajka na temat. Kedy zrekonstruują tupolewa? Ktoś wie? Pasuje do 1920 roku. Nie ma co… Spychacz – i poszedł….

 37. A mnie sie zdaje – że przez te dęby aleje i partyjniactowo – jedynej słusznej partii – to właśnie podupado. A właściwie : upadło. Bo ludzie zamiast historii 1920 roku – widzą że co innego sie na piedestały stawia – a nie naszą – lokalną historię. I nikomu sie to nie podoba. Mam nadzieję że jak Saszkin to wpadnie – z niby kurtuazyjną wizytą – to zostanie wygwizdany na 4 wiatry – bo na to zasłużył.

 38. Pan Zych napisał całą prawdę historyczną : Nie należy się muzeum Radzyminowi. cyt.Radzymin rozgrywa swoją partię dalej kosztem Ossowa. Przypomnę w wojnie 1920 roku Radzymin był kilkakrotnie przejmowany z rąk do rąk raz bolszewików raz polskiego wojska , bodajże 7 razy o Radzymin toczyły się ciężkie boje. Były dezercje była i chwała. Ossów to najbliżej położona miejscowość u wrót Warszawy na linii marszu bolszewików. To po brawurowej i bohaterskiej obronie Wołomina , wróg musiał obejść go i od Mostówki , majdanu i Leśniakowizny myślał że wejdzie do pańskiej stolicy , której kominy już widział z pól Ossowa. Tu 14- sierpnia wczesnym rankiem napotkał opór który to wielu dramatach walki i śmierci Ks. mjr Ignacego Skorupki przerodził się w wielkie spektakularne zwycięstwo, pierwsze od miesięcy kiedy po raz pierwszy cofające się polskie wojsko przeszło do skutecznego ataku pokonując wojska Armii Czerwonej . Ossów ma swoją wielką i wyjątkową historię a i bój pod Ossowem to cudowny zwrot w wojnie z Rosją. Radzymin i Ossów w minionym i obecnym wieku mylono tysiące razy na niekorzyść oczywiście Ossowa. Nawet profesorowie historycy o Ossowie mówili Ossów koło Radzymina i tak fałszywy obraz Bitwy Warszawskiej szedł w Polskę i świat. Szkoda. Radzymin to historia w której miast przechodziło kilka razy z rąk do rąk raz wroga , raz Polaków. Ossów to miejsce decydującego i moralnego dla żołnierza pierwszego boju w wojnie 1920 kiedy z pod samych wrót Warszawy Armia Czerwona doznała klęski 14- sierpnia . I tu pod Ossowem nastąpił kulminacyjny zwrot w wojnie – prącej na stolicę armii Tuchaczewskiego , Lenina i Stalina a oczekujący w Wyszkowie na plebani tzw rząd komunistycznej Polski na czele z Marchlewskim , Dzierżyńskim i Żydem Khonem . Dyskusja w sejmie w sprawie funduszy gdzie padało słowo Ossów wielu jak za komuny myliło z Radzyminem. Ten fatalny błąd w podawaniu tych miejsc latami utrwalał się w głowach tysięcy ludzi. Co ciekawe nie bardzo było komu bronic Ossowa w tej wpadce historycznej. Zmiany nadeszły w latach siedemdziesiątych i dalej kiedy to lokalni patrioci najpierw pod opieką ministranta Konrada Rytla i Ks. Kalwarczyka i późniejszego sekretarza Ks. prymasa Glempa składali kwiaty na cmentarzu Orląt Ossowskich . Po roku 1989 już oficjalnie aczkolwiek oddech komuny jeszcze było czuć , wyłączono cmentarz z poligonu wojskowego i naród zobaczył to wspaniałe i jakże wielkie miejsce bohaterstwa polskiego żołnierza z 1920 roku. Gdzie jestem – zawsze nawet do tej pory prostuję ten historyczny błąd – mówiąc że Radzymin to miasto leżące kilkanaście kilometrów od Ossowa który leży w gminie Wołomin kilka km. od granic Warszawy i że Ks. Ignacy Skorupka poległ nie pod Radzyminem jak to napisane jest błędnie na Jego nagrobku na Powązkach a na polach Ossowa nie 15 sierpnia jak wielu to myli a 14 o świcie. Przykro ,że dzisiejszy sejm a i członkowie rządu mylą dalej Ossów z Radzyminem. Pobudowanie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie raz na zawsze zaznaczy Ossów w historii Polski jako miejsce szczególne i wybitne w wojnie 1920 roku z Rosją bolszewicką.Nie umniejszam roli Radzymina , piszę o zakłamywaniu historii i to z czynnym udziałem władz Radzymina na niekorzyść Ossowa. W latach koniec 90 początek 2000 roku w Katedrze Praskiej poszczególne miasta fundują witraże do katedry, co robi Radzymin. Funduje Ks. Ignacego Skorupkę z krzyżem w ręku idącego z żołnierzami do ataku. Przypadek ? Dalej w 2000 roku na Cmentarzu w Radzyminie ówczesny proboszcz z władzami Radzymina tuż przy kaplicy robią symboliczny grób Ks. Skorupki z wykutą datą śmierci 15- sierpnia 1920 roku. Wszyscy znawcy wiedzą że ksiądz poległ 14- sierpnia. Ale Radzymin w Bitwie Warszawskiej kojarzony jest z datą 15- sierpnia. Na moją interwencję kamień zeszlifowano i poprawiono datę na 14- sierpnia. Co gorsze wielu ludzi jak i dziennikarzy mylą ten nagrobek z grobem właściwym Ks. Ignacego Skorupki który jest na Powązkach. Przypadek? dalej wywiad burmistrza Piotrowskiego w Superexpressie w wykupioną przez Radzymin wkładką w której burmistrz mówi o Wołominie w tamtych latach jako nieliczącej się mieścinie w Bitwie Warszawskiej. Biedny burmistrz zapomina że Wołomin był strategicznym miastem na drodze bolszewików do Warszawy i w ataku kilkakrotnie się obronił w przeciwieństwie do Radzymina. Wołomina broniły dwa pociągi pancerne i artyleria celnie uderzając . Za obronę Wołomina wręczono sto kilkanaście Krzyży Walecznych i Wirtutti Militari. Prawda o Radzyminie jest trochę inna i różnorodna co do obrony miasta. Głównym powodem błędów historycznych jest nieprawdziwy co do miejsca śmierci napis na nagrobku Ks. Skorupki na Powązkach ” że poległ w Ossowie pod Radzyminem.” Lata lecą a historia dalej jest podkupowana przez Radzymin kosztem Ossowa. Muzeum w Ossowie przerwie te historyczne manipulacje.Mam tu i swój udział w naprawianiu historii. Otóż będąc w Radiu Maryja kilkanaście lat temu u Ojca Jacka Cydzika , już wtedy musiałem prostować wypowiedzi znanych historyków że Ossów nie leży pod Radzyminem a tuż przy Warszawie w gm. Wołomin. Historia zaś tych dwu miejsc w Bitwie Warszawskiej jest całkowicie inna. Dla zainteresowanych mam na wszystko dowody o których powyżej pisałem włącznie z pomnikiem Ks. Skorupki przed przekuciem daty na właściwą co przedstawiam na załączonym zdjęciach z witrażem Radzymina w Katedrze na Pradze. Trzecie zdjęcie śp. Ks. mjr Ignacy Skorupa z przyznanym Mu pośmiertnie Orderu Orła Białego.

  • Radwan zamiast zajmować się zakichanym czołgiem powinna walczyć o muzeum a nie walczyła . Zmarnowany czas. Jak zwykle dała ciała.

   • burmistrz Radwan jest bardzo dobrym gospodarzem ale może należało się bardziej zbliżyć do PiSu

  • @nie dla głupoty „Pan Zych napisał całą prawdę historyczną”. Prosimy o podanie pozycji książkowej Pana Zycha, w której napisał całą prawdę historyczną o Operacji Warszawskiej 1920r tudzież innych wydarzeniach wojny polsko-bolszewickiej 1920r. z przyjemnością poczytamy

   • @kot „Pan Zych – autorytet naukowy i moralny…” w tej dyskusji nie padają nazwiska wojskowych, którzy dowodzili w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 ( a historie są interesujące ), nie padają nazwy jednostek itd. Nie mówi się o udziale nowoczesnych rodzajów broni jak lotnictwo czy czołgi.

 39. Ostatnie uroczystości w Ossowie za czasów Burmistrz Radwan to żenada, zabrano je do Wołomina . W decydującej rozgrywce o Muzeum i 40 000 000 zł mieszkańcy Ossowa pozostali sami. Przykre.
  Jaki Gospodarz takie wyniki

  • Uroczystości nie zabrano do Wołomina. Mieszkańcy nie zostali sami. Brednie brednie brednie… Czytać ze zrozumieniem artykuł trzeba wpierwej

  • słabe to Rafał nieprzeciętnie, jeszcze coś masz do powiedzenia? tylko nie te bzdety co dziś przez cały dzień tłukłeś w klawisze.

  • Jak na razie pani Małek do spółki z Sasinem i Uścińskim załatwili deklarację ministerstwa kultury, że przeznaczy ono pół miliona na kolejną koncepcję muzeum bitwy warszawskiej, tym razem w Radzyminie, burmistrz Chaciński najwyraźniej wyczuł „szczere” intencje i zapowiedział, że rozważy muzeum, jak zobaczy źródła finansowania inwestycji. Cóż, w Wołominie już jedną koncepcję zmajstrowali, teraz czas na kolejne miasto. Nie można wykluczyć, że będą tą koncepcją machać do kolejnych wyborów samorządowych, gdy pani Małek jako kandydatka PiSu wpisze budowę muzeum do swoich obietnic wyborczych. Dwa razy obiecać, to lepiej niż dotrzymać. Ossów dziękuje, Radzymin czeka z nadzieją. Brawo PiS! 😀

 40. Z wywiadu w Kurier-W: Jak dużo może zdziałać radna Sejmiku? (Wiemy już, że może np. powołać muzeum. Co jeszcze?
  Bez przesady! Jeśli powstanie muzeum w Radzyminie, to nie mogę przypisywać sobie, że to moja wyłączna zasługa.

  Pani Marzeno! Nie da Pani sobie wyrwać tej zasługi, już wielu ostrzy pazury. Taki Burmistrz Chaciński pierwszy będzie do orderów!

  I dalej w wywiadzie: Mam jednak nadzieję, że najbliższe wybory samorządowe pozwolą wyłonić lepsze władze, a wielu samorządowców poważniej podejdzie do mandatu zaufania, jakim obdarzyli ich wyborcy.

  Dokładnie! Tak trzymać!

 41. Pod artykułem o czołgu redakcja wyłączyłą możliwość komentowania więc napiszę tutaj, bo temat jest związany z Ossowem, chociażby przez to, że Park Zwycięstwa może być tam. Niestety, ale cała piękna idea, aby tereny gminy Wołomin związać ideolgicznie z Cudem nad Wisłą, ze zwycięstwem polskiego oręża, przez nieodpowiedzialność i krótkowzroczność Elżbiety Radwan, kończy się szarpaniną, kłótniami, przepychankami. To oznacza, że nic tu nie będzie. Czołg z 1920 roku to dobry rekwizyt, ale nie można nim obdarowywać na siłę, jak tak na prawdę to go nie chcą. Gdyby było inaczej to park byłby wybudowany na łące pod muzeum Naukowskich. Prawda jest taka, że w budżecie na 2015 rok były pieniądze na ten cel. W 2016 roku mógł być odpowiednio nazwany. Mógłby tam stanąć FT17. Pani Radwan powinna powiedzieć prawdę, że w tym miejscu Ryszard Madziar planował budowę parku i zaplanował środki na ten cel, ale ona go nie chciała.

  • Obserwator run, czyli jak mniemam pani burmistrz Edyta Zbieć, bo to pani zajmowała się wcześniej wróżeniem z kart i run, co od tygodni nie jest tajemnicą w Wołominie. Pani powinna wiedzieć, że park u „bram miasta” był zaplanowany wraz ze środkami na ten cel. Wyście go wykreślili a teraz chcecie żeby go otworzyć z pompą przed wyborami.

   Zadam Pani pytanie, co się stało, że teraz widzicie potrzebę zbudowania na łące przy rogatkach Wołomina parku, a rok temu było inaczej? Chyba, że to tylko pozory. Dlaczego, nie chcecie inwestować w Ossów, a koniecznie gdzie indziej?

   • Syfek twoja żonka ma latającą wiedźme na profilówce ;))) hochsztaplerkę masz w domu ;)))
    Jakoś o inwestycje w Ossowie nie dbałeś jak sałatę u żłoba wcinałeś.
    Bidaku ostatnio pisałeś, że pis na kolanach cię prosi o audiencję?
    To jak to Syfku jest kto przed kim się płaszczy? Liczysz że dla odstrzelonej zgrai ciepłe posadki znajdą czy na interesa życia???

   • Za przeproszeniem poj…by z was. Kur…a nie nie da sie tego syfu czytać tylko taroty i aferzyści. Niech ten czołg będzie na prywatnym i strzeżonym terenie bo go zdwastują w tym grajdole. Nie dla czołgu bo go nie doceniom.

 42. Robert Duchnowski, jeden z budowniczych czołgu, zapytuje w wypowiedzi do gazety, kto każe radnym PiS tak głosować. Bezczelna wypowiedź to mało powiedziane. Pytaniem retorycznym jest, kto każe temu panu tak sie wypowiadać jak również „opluwać PiS” na forach internetowych. Najlepszy kolega Elżbiety Radwan, i pracownik podległej instytucji nie za nic bierze kasę. Czy przed pojawieniem się Elżbiety Radwan w samorządzie Wołomina ktoś słyszał o panu Robercie Duchnowskim? Kim jest ten człowiek, gdzie pracował, czego dokonał? Chwalenie się na siłowni kolegowaniem się z Elżbietą Radwan i bycie jej prawą ręką ośmiesza tylko osobę burmistrz, ale pozostałe plotki o tym jak pomaga szkodzą całemu miastu. Wytatuowany w Żołnierzy Wyklętych gość plujący na PiS to nie przypadek. To wytwór i taki ma cel.

  • Syfek tosz to twój przyboczny jest Robi? Już nie masz mu nic do zaoferowania?? Poleciałeś ze stołka i frukta się urwały? A to nie Robi wystawił cię na głosowaniu powiatowym kończynek???
   Przez Robiego spadłeś w strukturach do samego rynsztoku???

 43. W Wołominie nie udał się nawet czarny protest co uświadomiło Radwanowej jakie jest poparcie dla takich pseudowartości w Wołominie. Musiała to zobaczyć na własne oczy, gdy wzieła w nim udział, ale grobowe miny pań na wspólnym zdjęciu nie pokażą czegoś innego. Czołg i Muzeum to zasłona dymna, która ma pokazywać, że sukcesów w Wołominie brak, ale to przez tych złych, którzy przeszkadzają.

  • Cóż za wywód żeby jeszcze miał on coś wspólnego z realiami. Czy inicjatywa społeczna, która wyszła od mieszkańców jest dla pana zasłoną dymną? Mówi pan o przeszkadzających – jak widać ich nie brakuje. Weźmy przykładowo pewną wołomińską familię, która po kątach rzuca groźbami. Szkodników i trutni nie brakuje ale rąk do pracy już tak. Co ma być inwestowane w Ossowie? W obecnym kształcie park kulturowy to wszystko na co możemy sobie pozwolić finansowo. Niech pan nie rzuca sloganami niepopartymi twardą kalkulacją finansów gminy. Miasto, które ma coraz więcej inwestycji, zaczyna wychodzić na prostą to mały krok do sukcesu ale zawsze krok. Po liczbie zaniedbań i wypływających ciągle aferach z udziałem dwóch milusińskich z poprzedniej kadencji, dla tego miasta to naprawdę sporo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj