Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przeciwko budowie Muzeum w Ossowie

15
 Poprawki zgłoszone dziś na komisji finansów przez posła Jana Grabca i Kamilę Gasiuk-Pihowicz zostały odrzucone głosami PiS. Co prawda poseł PiS Stefan Strzałkowski deklarował, że „łamie się w tej sprawie” wobec dyscypliny partyjnej, ale finalnie PiS poprawkę odrzucił. Przewodniczący komisji poseł Jacek Sasin wstrzymał się od głosu, wcześniej zarzucając wnioskodawcom nieszczere intencje. Następnie oddał głos przedstawicielce Rządu, podsekretarz stanu Hannie Majszczyk z Ministerstwa Finansów, która odczytała, że „w planach pracach Ministerstwa Kultury na rok przyszły przewidziane są prace projektowe przy tworzeniu Muzeum Bitwy Warszawskiej”, dopytywana przez posła Grabca o wysokość środków odpowiedziała „500 tysięcy”.
Po głosowaniu, które zakończyło się wynikiem 11 za, 20 przeciw, 1 wstrzymujący, zgłoszono wniosek mniejszości. Poprawka wróci więc podczas debaty plenarnej na kolejnym posiedzeniu Sejmu, gdzie decyzję podejmą wszyscy posłowie. Jak zachowają się pozostali posłowie naszego okręgu?

15 KOMENTARZE

 1. Wszystko będzie dobrze. Nie wyobrażam sobie by najwyższe władze nie poparły gotowego projektu budowy Muzeum Bitwy Warszawskie w Ossowie. Wykonano ogromna prace w zeszłej kadencji samorządowej Wołomina – projekt, pozwolenia na budowę aktualne oraz piękny plac pod budowę. To wszystko jest gotowe. Obecne władze kontynuują zadnie inwestycyjne poprzedników , więc jest zrozumienie. Normalnym jest by w to wyjątkowe dzieło było wsparte środkami państwa polskiego i o takie wsparcie zabiegamy jako Wołomin i powiat. Udział państwa jest tu obowiązkowy i potrzebny gdyż wojna 1920 roku , wojna wygrana z Armią Czerwoną to wyczyn militarny godny najwyższych laur militarnych. Polska uratowała Europe a może i świat i udział państwa polskiego jako władzy państwowej zapewne będzie tu obecny w postaci znacznego wsparcia. Ossów, Wólka Radzymińska to cudowny zwrot w wydawało by się przegranej wojnie . 100 – letnia rocznica tej wielkiej glorii w Ossowie i bohaterska śmierć Ks. mjr Ignacego Skorupki w sprawie którego w Watykanie złożony został list intencyjny w 1999 r. w sprawie rozpoczęcia procesu Jego beatyfikacji . Sejm , posłowie , senatorowie wiedza o tym a państwo polskie oraz Armia Polska o Nich nigdy nie zapomni. Spokojnie czekajmy na dobre wieści.

 2. Bardzo słuszna decyzja, po 1920 roku rola polskiego rolnika i robotnika była tragiczna za ciężką pracę robotnik otrzymywał jedną złotówkę dziennie ,do lasu człowiek nie miał prawa wstępu na grzyby czy jagody .Robotnik czy rolnik nie miał prawa posiadać nawet zapalniczki (!),

 3. I BARDZO DOBRZE !
  PO CO KOMU W TAKIEJ PIIPIDUWIIE MUZEUM?
  WOŁOMIN MA WIELE INNYCH POTRZEB CHOCIAŻBY POTRZEBNY JEST DOM STARCÓW LUB DOM DZIECKA. TO BYŁBY ŻYWY POMNIK. NIE DOŚĆ, ŻE NA KAŻDYM ROGU STOI POMNIK TO JESZCZE MEGALOMANI CHCĄ MUZEUM.

 4. Przypominam że muzeum powstanie niemal w całości z środków rządowych, utrzymanie będzie również odbywać się z środków centralny a splendor bez kosztowo w czystej postaci będzie spływał na samorząd na terenie którego powstanie .
  Więc było o co walczyć.

 5. To do boju ;))) wczoraj Uścio latał jak poparzony pod urzędem przekazywał ostatnie wskazówki dla watahy co mówić , wcześniej Saszka nie mógł sobie przypomnieć z czyjego woza sałatę żarł.
  Splendory? a co poza splendorami? już widzę jak miliony narodu zjeżdżają do Ossowa. Większość mieszkańców tych okolic mało się tym interesuje a co dopiero inni. Mydlenie oczu. Impreza raz do roku i tyle.
  Jeśli czytam ze zrozumieniem to jeszcze ma być głosowanie.
  Tak czy siak sprawa jest ustawiona od początku – skoro projekt, zgoda, plac to za mało
  Nie róbcie z tego cwaniaczka Chacia takiego politykiera – jeśli chodzi o plany itp nie miał nic do zaproponowania.
  Czyli co spadochroniarze na Radzymin czy może Bunga Bunga??? Coś mi tu śmierdzi

 6. ,,Stryjku ” piszesz
  ,,Większość mieszkańców tych okolic mało się tym interesuje a co dopiero inni”
  Przypomnę…..
  Mieszkańcy Wołomina od roku walczą z porannym wyjazdem i wieczornym powrotem do Wołomina, mają od tego władze samorządowe które powinny dbać i pilnować interesów mieszkańców na miejscu w tym inwestycji jak się mówi za ok. za 40 milionów złotych.
  Przypominam że muzeum powstanie niemal w całości z środków rządowych, utrzymanie będzie również odbywać się z środków centralnych a splendor bez kosztowo w czystej postaci będzie spływał na samorząd na terenie którego powstanie .
  Więc było o co walczyć.

 7. Atak z południa zaskoczył bolszewików.
  Nie spodziewali się że dzięki rokadzie (roszadzie) przy użyciu drogi rokadowej miedzy 1 a 2 linią obrony Warszawy regularne wojska zaskoczą ich od tyłu.
  Musieli odstąpić od rewolucji światowej.

  Ossów ma większy sens niż Radzymin, chyba że to cuda nie widy.

 8. Kazimierz Zych

  Pan Kazimierz Zych na facebook w Niezależnym Forum Samorządowym napisał: Dodam do powyższego tekstu. Śmiechem historii jest to że ci co w 2010 roku popierali budowę pomnika bolszewickiego w Ossowie , dziś wspierają budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w której to bitwie czerwona zaraza zalewając Rzeczpospolitą, szła na Warszawę rabując, mordując , gwałcąc , paląc tak jak kazał im Lenin i Stalin. Cieszyć może taka metamorfoza tych działaczy po kilku latach.

 9. Jest tam jakaś niezgodność gdyż chcą budować muzeum w Radzyminie a nie w Ossowie. Jest to jakieś zakłamanie historii.,,Radzymin to historia w której miasto przechodziło kilka razy z rąk do rąk raz wroga , raz Polaków. Ossów to miejsce decydującego i moralnego dla żołnierza pierwszego boju w wojnie 1920 kiedy z pod samych wrót Warszawy Armia Czerwona doznała klęski 14- sierpnia . I tu pod Ossowem nastąpił kulminacyjny zwrot w wojnie – prącej na stolicę armii Tuchaczewskiego , Lenina i Stalina a oczekujący w Wyszkowie na plebani tzw rząd komunistycznej Polski na czele z Marchlewskim , Dzierżyńskim i Żydem Khonem ,,

 10. A moze lepiej nie budowac tego muzeum bo to tylko utrwali konflikt pomiedzy Radzyminem a Wołominem o wazność.Jest jak jest i czy jest tak żle.Te pieniądze podzielic po 20 mln.na gminy z przeznzczeniem na poprawe infrastruktury dorogowej/ a zwłaszcza drogi 634.

 11. Uściński zamiast działać dla swojego regionu dzisiaj na kolanach przed Rydzykiem. Można i tak żebrać o poparcie.

 12. 500 zł na dziecko, 20 mln na ojca a na muzeum w Ossowie nawet złotówki nie chce dać czy to tak ma działać były starosta wołomiński? Takie zachowanie to skandal!

 13. Bolszewicy nieśli polskiemu robotnikowi bezpłatną służbę zdrowia i oświatę,klęska Czerwonej Armii to klęska polskiego człowieka pracy w Polsce międzywojennej.Bardzo właściwa decyzja sejmu,nigdy tego muzeum nie powinno tu być! !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj