Jak wygląda projekt budżetu Gminy Wołomin na 2017 rok?

71

Jak co roku do 15 listopada (zgodnie z wymogiem ustawowym), burmistrz Wołomina przygotowuje projekt budżetu na następny rok kalendarzowy. W kolejnych dniach projekt dokumentu, będzie szczegółowo omówiony na komisjach i po wprowadzeniu pewnych poprawek, zostanie przyjęty przez radnych na grudniowej sesji Rady Miejskiej.

Przechodząc do analizy dokumentu. W budżecie Gminy Wołomin na 2017 rok, planuje się dochody w wysokości 201 milionów złotych oraz wydatki na blisko 219 mln zł. Czyli wstępnie zakłada się deficyt, na kwotę ponad 17,5 mln zł. W tym miejscu trzeba podkreślić, że faktyczne zadłużenie na koniec 2017 roku, będzie zależało od stopnia wykonania budżetu (zwłaszcza inwestycji) oraz od wysokości pozyskanych środków zewnętrznych.

Największe planowane źródła dochodów to wpływy z podatków od osób fizycznych (PIT) – 52 mln zł oraz od osób prawnych (CIT) – 2 mln zł. Ponadto z budżetu państwa wpłynie dotacja celowa, przeznaczona na realizację programu „Rodzina 500 plus” w kwocie – 33 mln zł oraz oświatowa subwencja ogólna, w związku z działalnością szkół i przedszkoli – w kwocie 45 mln zł.

Jeśli chodzi o wydatki, najbardziej interesującymi są te, przeznaczone na zadania inwestycyjne, które zostały zaplanowane na ponad 32 mln zł, z czego 18 mln zł zostanie przeznaczone na projekty i budowę dróg gminnych. Kwotowo największą inwestycją jest budowa ul. Laskowej (tylko w 2017 roku planuje się przeznaczyć 4 mln zł) oraz budowa parku przy Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich, na budowę którego zaplanowano w przyszłym roku kwotę 3,6 mln zł.

Analizując inwestycje zawarte w projekcie budżetu, w mojej ocenie zbyt mało środków w przyszłym roku (jedynie 500 tys. zł), zostało zaplanowanych na zagospodarowanie terenu Gminy Wołomin wzdłuż modernizowanej linii kolejowej E75. Całościowa realizacja zadania na podstawie przygotowanej koncepcji jest rozłożona na cztery lata (aż do 2020 roku). Uważam, że większość prac dostosowujących infrastrukturę gminną do kolejowej, powinna być wykonana zdecydowanie wcześniej.

Innym przykładem, który można zaliczyć do rozczarowań tegorocznego projektu budżetu jest kwestia budowy gruntowego odcinka ul. Traugutta w Wołominie (od ul. Legionów do ul. Prądzyńskiego). Projekt tej ulicy został wykonany w 2009 roku i przez prawie dziesięć lat pracownicy urzędu mają problem z wykupem części gruntu pod inwestycję. Zaplanowane środki w wysokości – 190 tys. zł, jednoznacznie wskazują, że na finalną budowę drogi, trzeba będzie jeszcze długo poczekać.

Dominik Kozaczka Radny Rady Miejskiej w Wołominie

Informujemy, że wszystkie komentarze, nie odnoszące się do tematu artykułu będą kasowane. W tej chwili trwa konflikt dwóch środowisk samorządowych, w którym nie mamy zamiaru uczestniczyć. Nasi Czytelnicy mają prawo do merytorycznych informacji i takowych komentarzy.

71 KOMENTARZE

 1. Pod jednym z wcześniejszych artykułów pisałam, że tę gminę utrzymują tacy jak ja: mieszkający w mieście i gminie Wołomin, a pracujący w Warszawie (dojeżdżający tymi beznadziejnymi drogami i brudnymi pociągami do pracy).
  I był gościu, który mnie wyśmiał twierdząc że gminę utrzymuje ktoś inny i podawał nawet jakieś kosmiczne procenty wyciągnięte z kapelusza, jakie rzekomo wpływają z tej firmy do budżetu.
  Mam nadzieję, że tym razem gościu przeczyta ze zrozumieniem, kto tak naprawdę wpłaca kasę do budżetu gminy.

 2. Budowa parku przy muzeum Z.Nałkowskiej 3,6 mln, to takie niezbędne na obecny czas, nie ma potrzebniejszych zadań inwestycyjnych w Wołominie i gminie Wołomin????Bez tego całego parku w tej okolicy mozna sie obejść z tego tyłu nie ucierpi bezpieczeństwo w kominikacji, nie beda niszczone podwozia samochodów.Ulica Traugutta ta badziewiarska drózka ,gdzie sie dosypuje żużel który pływa w wodzie przy opadach a ppotęrzny kurz sie unosi jak jest sucho, a doły jak były tak sa podobne jak na poligonie w Zielonce.To jest prawie ścisłe centrum miasta. Jest takich miejsc kilka w mieście, ale park jest ważniejszy,bo czołg trzeba postawić???

 3. W zeszłym tygodniu był podobny artykuł. Nagłówek mówi ,,PROJEKT” więc wszystko jeszcze może się zmienić. Niezadowoleni mieszkańcy powinni pogonić swoich radnych do roboty albo sami pofatygować się i przedstawić potrzeby.

 4. A może należałoby ścignąć pan M który to miał przekazać pokaźną sumę na realizacje budowy parku. A może przekazał tylko ktoś sobie ją przywłaszczył na inny cel. Czemu tak gorliwie broniący inwestycji pod nazwa fabryka Wołomin od jakiegoś czasu milczy. Zniszczył Hutę, zniszczył Stolarke, ludzi omamił, kieszeń napchał i zniknął. Gdzie wtedy był orędownik i obrońca ucieleśnionych Kozaczka.
  Pamiętam kiedyś był podobny pieniacz w radzie Mariusz Askaniusz mu było. Jak zaczął czepiać się ówczesnego dyrektora w szpitalu na drzwiach pojawiła się kartka „zakaz wprowadzania psów i czajewicza.”

  • Czy to wtedy czy teraz ten park to nie jest artukuł tzw. pierwszej potrzeby.Jest wiele wazniejszych i wymagajacych działania zadań. Np. niektóre uliczki między Warszawska a Wileńską,plac po Cerfurze,teren po byłym basenie,remonty kamienic komunalnych,wspomniana ul.Traugutta,poprawa stanu ul.Powstańców itd. Ale oczywiscie ktos decyduje o takim a nie innym priorytecie.

 5. Panie Kozaczka do wyborów jeszcze daleko a pan już wyskakujesz z tą radosną facjatą. Po minie wnioskuję, że jesteś pan olbrzymie z siebie zadowolony – tylko nie wiem jakie są powody tej dumy.

 6. Panie Kozaczka,
  Jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenu biegnącego wzdłuż linii kolejowej czy nie uważa Pan, że wykładanie większych środków i „robienie wszystkiego na raz” mija się z celem, jeżeli w przyszłym roku nadal będzie trwała modernizacja stacji Wołomin i linii kolejowej(bo takie są założenia)? Przyjął Pan zasadę wielkich przemówień, ale nie pokrytych odpowiednimi twardymi argumentami. Chciałbym, żeby Pan udowodnił to działaniami, a nie tylko artykułami w gazecie. Nie idź Pan tą drogą :). Na marginesie to co zrobili w Kobyłce(remont trzech ulic na raz w tym jednej Powiatowej) to jakaś porażka w organizowaniu robót, ale także przy wyborze Wykonawcy, który nie potrafi nic zaplanować.

  • Trzeba mieć jakieś pojęcie co robić i kiedy. Nie sztuka położyć asfalt żeby zrywać za pół roku bo kanalizacja była w planach. Czytając właśnie takie spostrzeżenia się nasuwają: budowa nie ukończona a pan już pyta o środki na zagospodarowanie terenu. Miej pan pojęcie panie radny.

 7. „Uważam, że większość prac dostosowujących infrastrukturę gminną do kolejowej, powinna być wykonana zdecydowanie wcześniej.” czyli według Pana – lepiej byłoby wybudować drogę gminną lub ścieżkę dla rowerów – wzdłuż torów, po której teraz jeździłyby wozy dowożące towar na budowe torowiska??????
  Panie ! Masz Pan rozum????!!!!!!!!
  2xkoszty???? To tak, jak twierdzi Pan że taniej budować Kasprzykiewicza (drogę która już istnieje, którą trzeba zrywać , korytować, nasypywać i budować od nowa a położoną ciasno między budynkami ) niż Krymską – w polach – którą można budować jak sie chce- i bez ograniczeń blisko stojących domów, już istniejącej infrastruktury i bez wstrzymywania przejezdności i ruchu dla mieszkających i przyjezdnych.
  W w gminie i w starostwie – w ogóle nie myślicie. W ogóle.
  Skąd Pan sie w ogóle wziął???? Z Ghany? z księżyca?

  • Sylwuś przecież on chyba już startował? – mieszkańcy wystawili mu ogryzka.
   Ostatnio krzyczałeś Szymon na burmistrza! miał być taki piekny amerykańsky – coś tylko audytu się uląkł biedak i z mdku w skarpetach uciekał.

 8. pomysł dobry – na uaza czy hiluxa. Ale ….są podobno projekty i w lasach państwowych – i powiat mógłby partycypować. Ale to trzeba żeby któś to za njich (powiat-gmina ) wymyśliwowywoł – to łune może ji by pomyśliwowaały ło tym.

  • Archaiczna stylizacja może być – tyle że wielu nie załapie że to o tę ulicę Krymską i jej przedłużenie chodzi.
   Obecnie to popękane plyty betonowe ale bez zabudowy więc można dociągnąć ją bliżej stolicy i planowanego łącznika między S8, A2 i drogą krajową 17.

 9. z Traugutta to jakaś totalna pomyłka, już 2 lata temu pisali, że będzie zrobiona na całym odcinku a teraz tylko parę metrów. Co na to radni bezradni z tego rejonu? Dlaczego ciągle oszukuje się mieszkańców? Za 2 lata odwdzięczymy się przy wyborach. Mieszkańcy do nie idioci

 10. Panie borówka ilu karatowa ma być ta kostka, żeby spełniała wasze oczekiwania?
  Szwagry gotowe na wykopki kruszca?
  Podobno od tygodnia studiują instrukcję obsługi szpadla.

 11. Panie radny lepszym rozwiązaniem byłoby zastanowienie się nad realnymi poprawkami do budżetu. Tylko żeby to miało ręce i nogi a nie takie dyrdum dyrdum jak pan tu wypisuje.

 12. Borówka kumoterstw próbowała długo stołka nie zagrzała.
  Szwagry płaczą lamentują już piniążka nie poczują
  Cóż to pytam? Co za trwoga?
  Szymusiowi zrzedła mowa
  Już w MDKu nie cwaniaczy, po kolegach się tułaczy
  PK prezes odwołany
  Taki finał był nieznany
  Morał z tego dziatwo droga
  Nie szukaj sobie w Elce wroga!
  Bo choć dobra to kobita
  Oszukiwać nie zezwoli ani obcym ani swoim!

 13. ….a w Sulejówku – nic sie nie trąbi – tylko JUŻ sie buduje. I gdzie będą organizowane coroczne maratony, imprezy, spotkania??? – no tam a nie w zaszczankowym wołminie. Sulejówek – taki 1/6 Wołomina. I ma skm i ztm – a teraz i muzeum jeszcze . A taki wołmin: tyle mundrych dziadygów zasiada po tych radach – i kupa: park na wjeździe….
  Dla odmiany – byłem 15-go sierpnia w Radzyminie. Do ossowa – nie chodze już kilka lat od kiedy zaczęło wiać partyjniactwem jak w 1953r. Tam – tylko historia i odrobina religii. No przyjazd antona – pomijam. Ale atrakcji – było duuuużo więcej niż na osowskim wygwizdowie. polecam

  • Jagoda już nie chodzi bo i kończyny kopa w zad mu posłały.
   A teraz po całym Wołominie lamentuje bo 20 tysięcy pensyjki miesięcznej poszło się j…..
   Rafi wywalony
   Szymi zwiał sam
   Kubuń nie podołał
   bida, bida z nędzą

 14. A Radwanowej już dziękujemy. Nie pamiętam tak słabego burmistrza jak ona. Do tego plotkuje i ciągle gada na innych, nie przystoi na takim stanowisku.

  • Sylwek nie pamiętasz bo dawno nikt z tobą porządku nie zrobił. Do PUP-u idź lamentuj. Szwagra papa Ci pomoże wypełnić kwita

 15. A to dobre, ekipie rządzącej się chyba w głowie coś poschizowalo i zapomniała, ze Radwanowa ledwo co wygrała 2 turę, chyba najmniejsza przewaga w historii. I teraz pare osób myśli ze każdy negatywny komentarz pisze… Sylwek. Hehe. W takim razie takich niezadowolonych Sylwkow w 2018 będę 7 tysięcy przy urnach. Bo to, ze fiasko z muzeum jest jest definitywnym końcem marzeń Radwanowej o reelekcji jest oczywiste. Do tego wisi gdzieś ripok, którego przez 2 lata pani burmistrz nawet nie zdążyła ruszyć. No nic najważniejsze to mieć dobre samopoczucie. A na imprezach miejskich doskonale widać jak działacze PiS sa aktywni i gotowi do przejęcia władzy.

 16. Panie Jagoda po flaszce wypisujesz te wszystkie bzdety. Mieszkańcy widzą, że to pana zasmarkane towarzystwo po stracie stanowisk za wszelką cenę będzie próbowało szkodzić burmistrz i miastu. Jest pan ojcem dwóch nietrafionych przedsięwzięć: RIPOK oraz internet dla sołectw. Obie sprawy śmierdzą i to bardzo. Chciałeś pan knuć to teraz takie efekty. Takimi jak pan powinno przyjrzeć się CBA. RIPOK monitorował pan za poprzedniej kadencji jak i za tej. O drugiej kwestii póki co nie będę się wypowiadać bo jeszcze przyjdzie na to czas…
  Zajmij się pan jakąś robotą a nie szczekaniem po forach

 17. Panie jagodzianka sam pan wpadnij. Zamiast przerwy w czasie sesji radni chętnie się zrelaksują na pańskim teatrzyku ,,wywalony szwagier”

 18. Kogo ostatnio prześwietliliście na fejsie? może jakieś nowinki pan zapoda? niezmiernie interesujące są te pana prezentacje ;))))))))))))))))

  • Broń Boże! Jaka nienawiść?
   Mieszkańcy mają dość krętactw i dopóki pan Syłwek, Ralfi i jemu podobni będą działać na szkodę miasta i siać zamęt dopóty obywatelskim obowiązkiem jest przeciwstawiać się tej niegodziwości.

   Kto sieje wiatr ten zbiera burzę

 19. Bardzo ciekawe i inspirujące historie ostatnio opowiaład były dyrektor szpitala w Wołominie. Smiechu było co nie miara ale momentami zrobiło się smutno. Ta historia będzie jak bestseller, będzie mocna będzie dawała radę, będzie jak kołek na wampira.

 20. Ale ten Rajchert rodzinę szwagrów musi bardzo boleć, ciekawe dlaczego? Bo się Jagodziński z Wiatrakiem pod różnymi pseudo prężą, silą i nadymają na tym forum, jak tu chłopu dowalić i jedyne co wymyślili to, ze zmienił sobie nazwisko. Panowi zajmijcie się swoim życiem zawodowym i prywatnym, a nie obrażaniem ludzi. Dziś niedziel, więc zamiast wylewać to szambo pomódlcie się w kościele za waszych przyjaciół i wrogów.

 21. Panie Borówka co się pan tak prężysz na tym forum. Mieszkańcy Wołomina wiedzą że jest pan symbolem afer i minionej epoki. Pana kolega mówił że ze szwagrostwem dyżury sobie urządziliście na pisanie paszkwili po forach. Brawo! Któż by pomyślał, że upadnie pan tak nisko.

 22. Ostatnio pan jagoda pytał o język, przedstawiał luźne wpisy z FB. Pana wpisy panie jagoda po różnorakich forach dyskredytują pana jako polityka, urzędnika, pretendenta do wyższych stanowisk prezesowskich czy co sobie pan tam w głowie obmyślił. Więc niech pan sobie zostanie tam gdzie pan obecnie jest bo mieszkańcy takim kunktatorom mówią stanowcze NIE!

 23. Z tymi panami nie da się kulturalnie. Pokazali czym pachną. Totalny brak wychowania, jakiejkolwiek kindersztuby a przy tym zerowe kompetencje. Zielone ludki chciały prezesować we wszystkich Wołomińskich spółkach. Nie doczekanie. Całą rodzinę poobsadzali na wysokich stołkach, wiedzy ani za grosz. Jak nie dostaną to będą niszczyć. Kogo pan chce niszczyć panie wyłysiały? Wołomin? z włosami i rozum pana opuścił…

 24. ,,Związali Jagusię i wrzucili ją na wóz z gnojem, zaprzęgnięty w dwie krowy. … dojechali do kopców pod lasem i zrzucili tam Jagnę z wozu wraz z gnojem.”

  W. Reymont ,,Chłopi”

 25. Póki co drogo pana kosztuje nagonka na urząd. Ciekawe co to będzie jak urząd w końcu zgłosi naruszenia. Rzucanie nazwiskami urzędników kiepska sprawa. Tak się panowie zaczynaliście, zaczynaliście i chyba czarka się przelała. Mieszkańcy mają dość pana i panu podobnych krewniaków. Wiersze treścią niepochlebne dla pana szanownego osoby, może trzeba przemyśleć postępowanie a nie ataki na miasto prowadzić? Samym knuwaniem chce pan żyć? Jakaś obsesja się w panu obudziłą.

  • Normalnie szok. Okazuje się że bez tych szwagrów nic na świecie nie da się zrobić, nawet podetrzeć tyłka.
   Błaaaahhhaaahhaaa. Ciąć to towarzystwo do gołej ziemi, kop w zadek i nie karmić, Wołominowi wyjdzie to tylko na dobre. Wystarczy tego ich knucia, ustawiania wszystkiego pod siebie, niedotrzymanych obietnic.

 26. Dominik Ty jako jeden z niewielu mówiłeś o nieudolnym burmistrzu wołomina obecnej kadencji. Powiedz razem z nami NIE DLA NIEUDOLNEGO BURMISTRZA WOŁOMINA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj