Ministerstwo Kultury z uznaniem o wołomińskim czołgu

66

W swoim liście, datowanym na 7 listopada 2016 r., Sekretarz stanu Jarosław Sellin z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochwalił Wołomin za plany budowy Placu Zwycięstwa przy wjeździe do Wołomina, którego centralnym punktem miałby być czołg Renault FT17, podarowany miastu przez Bogdana Domagałę.

Po przesłaniu do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu przyszłego Placu Sekretarz Stanu J. Sellin napisał: „Jest to niewątpliwie wartościowa inicjatywa lokalna, która odwołuje się do budowania polskiej tożsamości narodowej. Wszelkie tego typu działania resort kultury popiera, ponieważ to właśnie za sprawą budowania naszych małych Ojczyzn, wzrasta całe nasze Państwo” – czytamy w liście adresowanym do burmistrz Elżbiety Radwan. (…)

Więcej na łamach Wieści.

Informujemy, że wszystkie komentarze, nie odnoszące się do tematu artykułu będą kasowane. W tej chwili trwa konflikt dwóch środowisk samorządowych, w którym nie mamy zamiaru uczestniczyć. Nasi Czytelnicy mają prawo do merytorycznych informacji i takowych komentarzy.

66 KOMENTARZE

 1. A jakiej odpowiedzi oczekiwaliście negatywnej….
  ale co sobie pomyślał o Ekipie Elżbiety Radwan i Rajchercie głównym kreatorze polityki Historycznej w Wołominie ( cha…cha… ) to domyślcie się sami …

 2. Ciekawe co odpisałby minister infrastruktury na wieść o zagarnięciu pasa drogowego pod inwestycje inną – niż drogową. Bo po parku sie jeździć rankiem – nie da. Chory powiat, chore miasto…

  • a kiedy to pan tamtędy jeździł? bo nie pamiętam aby na tym pasie zieleni kiedykolwiek funkcjonował tor jazdy?
   Nikt nie postawi czołgu na środku drogi!

 3. Pewni gdyby Radwan zapisała się do PiS to z otwartymi ramionami by ją przyjmowali, ale nie o to chodziło nam mieszkańcom Wołomina, którzy oddali na nią swój głos.
  Pisowski rząd dewastuje Polskę, a pieniądze są rozdzielane po partyjnej linii.
  Ciekawe jakie tłumaczenia będą mieli Madziar, Uściński czy Sasin, w końcu Uściński zapowiadał w kampanii, że chce być posłem „tej ziemi” nie wspominał nic o żadnych warunkach, więc nie powinniśmy się martwić. Piłka jest w grze.

 4. Świetna inicjatywa – Brawo Bogdan Domagała, Brawo konstruktorzy, Brawo dla wszystkich osób, które dołożyły cegiełkę do tego aby czołg mógł powstać i na powrót stanąć w Wołominie. Trzeba chwalić zaangażowanie władz w nagłośnieniu tej akcji!

 5. Świetna inicjatywa ……zaprzepaszczenia budowy Muzeum w Ossowie,
  przykład działań Burmistrz Radwan i Jej Ekipy będzie pokazywany w książkach, POD TYTUŁEM
  ,,Jakich działań nie podejmować, aby doprowadzić projekt do pomyślnego końca”
  Super, będziecie sławni z NIEDZIAŁANIA
  Przed Burmistrz Radwan wykłady, sympozja, wywiady jak spieprzyć Coś Co wydaje się nie do popsucia.

 6. To nie jest wina tylko i wyłącznie burmistrza. Od samego początku działania były bardzo mizerne i nieudolne. Granie na uczuciach i przynależności partyjnej były skazane na porażkę.

 7. No właśnie gdzie on jest? Może coś napisze na temat Pańskich ataków?
  Charls&Demokracjusz itp loginy to przecież ta sama osoba, która od tygodni kłamstwami atakuje UM

 8. Słucham? To już każda negatywna opinia to musi być atak na UM? Ktoś chyba tutaj postradał zmysły całkowicie. Mam nadzieję, że w koncu osoby które tak personalnie atakujecie złożą pozew do sądu i rozwiążą tą sytuację, poniewaz jest to już niesmaczne.

  • skąd ten pomysł?
   choć muszę przyznać, że zainteresowanie wzbudziłby na pewno wielkie a i z rozpropagowaniem akcji poszłoby szybciej

 9. Sama wymyśliłam to .Galeria Wołomin na pewno zyskała by na obrotach, powinna nawet zabiegać o czołg ,dzieciaki namawiały by rodziców na wyjazd do czołgu a tym samym do Galerii,(i blisko do miejsca narodzin czołgu,czuwali by nad nim konstruktorzy)

 10. Chodziło mi raczej o chwilowy ,,postój” bo na stałe to nie jest miejsce adekwatne do kawałka historii jaki utożsamia ten obiekt.
  Nie można tak ważnej inicjatywy, która wyszła od mieszkańców sprowadzać do rangi festynowego balonika.
  Pani Elwiro chyba się nie zrozumieliśmy. Jak sobie galeria chce obroty zwiększać to niech sobie postawi jakiegoś ,,byczka ze złota” na pewno wzbudzi zainteresowanie, miejscowym złomiarzom oczy się zaświecą.

 11. Zgadzam się z @Mateo czołg powinien stanąć tam gdzie stał poprzednik czyli przed wjazdem do Wołomina.
  Nie powstał on po to żeby promować galerię.

 12. Mnie chodzi oczywiście o postój tymczasowy jak wcześniej napisałam,mógł by też 15 sierpnia postać w Ossowie,czy Radzyminie ,w Ossowie 15 sierpnia bywają osoby z całej Polski które nigdy nie były i nie przyjadą specjalnie do Wołomina oglądać nasz czołg ,,perełkę”

 13. Działać działa. Ubogi kram a i lud przesadnego zbytku w portfelu nie odczuwa. Natomiast zamożniejsza klientela specjalnie nie ma czego tam szukać. Marki jakością nie różniące się od chińskiego straganu. ,,Naś klijent naś pan’

 14. No i co z tego co napisał Minister.Ten cały park z czołgiem to na otarcie łez.Co by nie mówić Muzeum to miejsce duzo wazniejsze i nobilitujace. Niedawno ktos pisał ,ze dotychczasowa formuła uroczystosci w Ossowie sie wyczerpała to teraz co dalej????????

 15. Na otarcie łez?? On tam potrzebny w tym miejscu i ten park też – jak świni kamizela. Tam powinien być drugi pas ruchu. Bez tego – to miasto grzęźnie w kupie. Kupie jaką jest korek od 1-go maja w Wołominie do Łodygowej w Warszawie. Puki tego samorządowcy i Wołomin – przede wszystkim – nie zrozumie – to rozwoju tu nie będzie. Będzie dziura wiocha bez pieniędzy i bez przyszłości.

 16. kto Ci tam do od Wołomina do łodygowej zrobi 2 pasy? obok Mc byś zrobił kawałek a dalej co? Zaraz dziesiątki pozwów życzliwych mieszkańców i wyszłoby jak z tunelem w Kobyłce.

 17. No to jest właśnie konsekwencja byłych władz: wydawanie pozwoleń w pasie drogowym na budynki cpn-y i inne. Zamiast zabieganie o dobrą komunikacje drogową- której ta wieś – mieć nie będzie. Zresztą czarodziejki – też „sporo” robią. Bóg to widzi – i płacze.

 18. Burmistrz Radwan nie miała czasu zabiegać o Muzeum Bitwy Warszawskiej,
  ponieważ Nadburmistrz Domagała kazał jej chodzić za Pomocą Drogową z Czołgiem.
  A Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński wiedział gdzie chodzić i wychodził 40 000 000 zł.
  A Wołomin co ma Pomoc Drogową z Czołgiem….i gdzie lepszy Gospodarz

  • Adminie adminie jakiś popapraniec te same komenty wrzuca. Jakiś hejter akcji ,,Tak dla czołgu w Wołominie” zaciął się jak stare pianino

 19. u nas jw Wołominie jest dobry gospodarz – wychodzi na przeciw mieszkańcom, zwiększa nakłady na infrastrukturę, redukuje zbyteczne etaty prezesowskie, nieudolnych wyrzuca – ale za to zaradnych chwali. Tak jak to było wczoraj prezes Solis i prezes Mikulski za bardzo dobre efekty pracy, wychodzenie na przeciw oczekiwaniom mieszkańców otrzymali pochwały. Brawo!

 20. Czołg bardzo ładny i powinien stanąć w Wołominie lub w Ossowie. Muzeum? Nie mamy tego muzeum dzięki nieudolnemu działaniu p. burmistrz ot co.

  • Andzia głupoty pleciesz. Skoro przygotowany plan budowy nie wystarczy to o co tu chodzi? Radzymin nie ma nic przygotowanego. Grubymi nićmi jest to szyte i tyle w temacie. Rączka rączkę myje.
   Saszka widać ma do powiedzenia tyle co Żyd za okupacji, poza tym nie na rękę mu Ossów najwidoczniej

 21. Stryjku spokojnie prawdy nie zagłuszysz.
  Gdybyś nawet 10 lawet z Pomocą Drogowa ściągnął do Wołomina i woził czołg Domagały wokół placu 3 maja przez całą dobę
  i tak nie przykryjesz kompromitacji Burmistrz Radwan związanej z utratą inwestycji za 40 000 000 zł w Postaci Muzeum Bitwy Warszawskiej.

 22. Mikula jakieś pochwały dostał??! Za to co zrobił z tym miastem przez 3 kadencje???!!! No weźcie – jakby sie Abraham dowiedział – to by sie sam na swojej lasce powiesił i sam Bóg by mu rozgrzeszenie wypisał – po czym skorzystał z tej samej laski…

 23. Radwan zajmowała się zasra..m czołgiem a omknęło najważniejsze Muzeu w Ossowie . Bitwa pierwsza w Ossowie a splendor zbierze Radzymin.

 24. Mikulski i Radwan do dobry duet
  Za czasów Mikulskiego Wybudowano w Ossowie Pomnik Bolszewikom a za Radowanowej ostatecznie przegrano budowę Muzeum w Ossowie.
  Burmistrz Radwan powtarzała że Mikulski był jej nauczycielem.
  Brawo Uczeń przerósł Mistrza…….
  Mieszkańcy Wołomina …..pobudka

 25. Nigdy nie słyszałem żeby coś takiego było kiedykolwiek mówione. Woda na młyn dla wywalonych prezesów.
  Czołg to bardzo słuszna inicjatywa. Dawno takiego zaangażowania ze strony mieszkańców nie było.
  Burmistrz słucha mieszkańców – na przykładzie PK – były skargi prezes się nie sprawdzał i został odwołany. Teraz prowadzi to osoba z szerszymi kompetencjami. Jak widać po forach pozostał panom tylko lament. Totalny brak klasy panowie. Wstyd. Biadolicie i biadolicie. Weźcie się do jakiejś roboty.

  Miejmy nadzieję, że wspólnymi siłami czołg niedługo będzie mógł stanąć na wjeździe do Wołomina.
  Burmistrz nie unika trudnych problemów. Rozmawia z każdym. Wcześniej czy później uda się.

 26. Zgadzam się lepiej powrócić do rzeczowej dyskusji, zwłaszcza jeśli mówimy o takich pomysłach jak czołg. Te ataki ze strony usuniętej ekipy są już nudne. Było trzeba pracować a nie teraz wymyślać tu takie kłamstwa i rzucać obelgami w burmistrz. Wstyd panowie!

  Jedynym słusznym miejscem dla czołgu jest wjazd do Wołomina. Niech radni w końcu też posłuchają głosu mieszkańców.

 27. Oglądałem plan tego postumentu. Bardzo dobrze wygląda. W końcu wjazd do Wołomina nabrałby jakiegoś kształtu.

  Byłem na ostatniej Komisji i szczerze mówiąc drodzy Państwo to co tu jest wypisywane pod adresem burmistrz to stek kłamstw. Zainteresowanych mieszkańców serdecznie zapraszam aby mogli naocznie posłuchać nad czym obecnie pracuje rada z burmistrz na czele. Wiele było słów docenienia i zrozumienia ze strony mieszkańców. Możecie to sobie Państwo obejrzeć w internecie. Jakoś hejterzy nie wspominają, że inwestycje nabierają rozmachu, pozyskano duuuużo więcej środków, cena wody pójdzie w dół, cena ścieków pójdzie w dół. Takie posunięcia wpływają na codzienne życie mieszkańców a zajmowanie się pisaniem obelg pod adresem burmistrz i urzędu bez podawania faktów to kpina z miasta.

  • Panie @Stryjek, jakież to korzysci będą dla Wołomina i jego mieszkańców z tego,że stanie tam czołg? Ile konkretnie bedzie to miasto kosztowało? Czy nie ma pilniejszych spraw do realizacji , na które brakuje pieniędzy? Prosze o rzeczową odpowiedz jezeli ma Pan stosowne informacje.

   • Może się pan zapytać miasto bezpośrednio jakie są koszty.
    Krążyły informacje, że osoba prywatna chciała dołożyć część kwoty.
    Jakie korzyści – nie wiem jakie by pana satysfakcjonowały. Co by tu nie napisać to niestety na dobre argumenty są wypisywane w odpowiedzi jakieś głupoty.
    To ja pana zapytam inaczej – jakie są korzyści według pana żeby jesienią zagrabiać liście, wiosną kosić trawę ?

 28. Nie podzielam tej opinii. Pani burmistrz wykonuje kawał dobrej roboty. Zamiast szperać po fejsbukach byście się robotą zajeli . Wasze mordeczki coś przebitki nie mają kombinujecie kombinujecie a efekty marne.
  Ciężka praca Edyty, Marty i innych sama się broni i nie potrzebuje lansów.
  Rafał co ty w tej lodówce trzymasz? Nawdychałeś się smrodów i omamy męczą? Wyluzuj!

 29. Oj Rafał Rafał, a mówili Ci wszyscy zostaw tą politykę i tak Ciebie nie wybiorą, masz dobrą fuche to zapitalaj dla dobra mieszkańców. Ale nie, ty chciałeś pokazać jaki to jesteś ważny. No to pokazałeś. Miej chłopie godność, oderwij się od komputera i stań w kolejce do PUPy.

 30. A Ja – na własne uszy słyszałem jak na jednym z zebran z ludźmi, Pani Burmistrz chwaliła się, że jej mentorem jest włodarz z przed dwuch kadencji – na zad. I on jest dla niej przykładem. I to nie jest lipa – ponad 100 osób słyszało.
  A czołg – taa… – kluczowa inwestycja dla miasta. Dzięki niemu bezrobocie w powiecie spadnie z 30% – do 4%.
  Już to widze…..gdzie ja ten budapren podziałem…a – w reklamówce…..

  Bzdurne bezcelowe i niepotrzebne trwonienie naszych pieniędzy – których miasto nie ma. Za te kase to niech teren pod fabryke przygotują, uzbroją i pozyskają inwestora. Większa by korzyść była dla ludzi i miasta.
  Ciekawe, co zrobi Wołomin, jak powiat przeniosą do Radzymina a Marki i Ząbki przyłączą do W-wy???

  Zdechnie to miasto.

 31. Co do budaprenu – to wy pewnie mocniejsze coś mata…. krokodyl???? Bo na trzeźwo takich peonów – to wiem że pisać nie idzie…szacun…

  • może jakieś konkrety a nie tylko kto kogo szanuje a kogo nie?
   Wczoraj jeden z … rzucał przez cały dzień hasła ,,Jagoda na burmistrza! będziemy wiaty budować”
   No wspaniałe hasła, szczególnie Zielony Wołomin będzie chciał więcej bo tylko jedną mają jak na razie.
   Zobaczymy kto oprócz nich się połakomi na wiatę.
   Zastanawiam się czy osoby wypisujące różnego rodzaju bzdury na tym forum potrafią czytać ze zrozumieniem:
   ,,INICJATYWA SPOŁECZNA – TAK DLA CZOŁGU W WOŁOMINIE”. Co inicjatywa ludzi ma do bezrobocia w powiecie??? Czołg wygląda wspaniale, makieta wjazdu również. Po co ta dyskusja w ogóle. U siebie pod domem sprzątacie i staracie się żeby było coraz lepiej czy też prowadzicie kłótnie?

 32. I dalej mówię Jagoda na Burmistrza, wybuduje wiaty przystankowe, zapewni kulturę, zadba o to aby powstało muzeum. Nie tak jak obecna Pani burmistrz, która nieudolnie rządzi naszym miastem!

  • Tak tak Rafał wiatę już postawiliście. W promocyjnej cenie 14 mln.
   Chyba to miasto nie jest gotowe na takie rządy. Kasy w budżecie za mało. Zresztą ostatnio twój szwagier na sesji pytał o język polityczny wywlekając wpisy z FB. Ja czytając wasze wpisy jestem głęboko zniesmaczony. To co w internecie oglądałem nie prezentowało tak niskiego poziomu jak wasze wypowiedzi. No ale może mieszkańcy sądzą inaczej.
   Jestem za demokracją, więc droga wolna!

   Nie wiem jaką kulturę zapewni ten Pan Jagoda bo na chwile obecną ,,przy takiej sztuce trudno zachować kulturę”

 33. @ Mieszkaniec wolomina: To może zróbmy referendum. Pytanie : Na co lepiej w mieście wydać 500 000 – nasze pieniądze- na czołg – który w żadnej bitwie udziału nie brał czy na uzbrojenie terenu i pozyskanie dobrego inwestora, który zmniejszy powiatowe bezrobocie chociaż o 400osób. Niech sie mieszkańcy wypowiedzą. Będzie wiadomo czego bardziej w tym mieście trzeba – pozorowanej piękności lansu i splendoru czy koniecznych zmian, napływu inwestycji zmniejszenia bezrobocia i pozyskania zewnętrznych środków???
  Zarządzanie tym miastem w wykonaniu ostatnich kadencji przypomina moralność pani Dulskiej.

  • Czołg szanowny panie jest repliką!
   Powstał na bazie znalezionego fragmentu czołgu renault FT-17, który brał udział w bitwie na naszym terenie.
   Piękny kawałek historii a nie żaden lans. Mieszkamy na terenie, który ma takie korzenie a nie inne.
   Zanim pan zacznie coś wypisywać proszę zapoznać się z faktami, zapytać osoby które brały udział w rekonstrukcji.
   Widzę, że strasznie panu nie podoba się ta inicjatywa. Bywa.

 34. A i nie dopisałem: w Piasecznie – które też miało wiele bocznic i rozjazdów kolejowych – powstanie baza remontowa dla Pendolino – taka jak na grochowie. Miała powstać na Śląsku , ale….. – w Piasecznie będzie. Wiesz ile osób znajdzie tam prace – dobrze płatną pracę? – A ze 100 !

  • @mark to po cho… Rychu uparł się na tą galerę???
   Była dobra rozjezdnia w sam raz pod transport kolejowy
   Drugi mądry rozje… stolarkę i za bezcen sprzedał maszyny

   Teraz cieszta się z tego ,,chińskiego ciuchlandu” tandeta jakiej mało

   Wszyscy sobie przypominają jak już bociany odleciały

   • Stolarka produkowała wysokiej jakości produkty, tyle miejsc pracy, podatki do budżetu, wszystko zniszczone…

    W to miejsce mogła powstać jakaś firma, Rychowi się zachodni chłam zamarzył.
    Tak więc strefa buforowa uniemożliwia tam powstanie fabryki – bo ta hala ściąga dzień w dzień setki osób.
    Przepisy się kłaniają.

 35. nie wiem czym się pan @mark tak podniecasz. Najpierw niech pan znajdzie tego inwestora.
  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem to my mamy dać 500tys żeby ktoś u nas inwestował?
  400 osób za 500 tys chcesz pan zatrudnić? a gdzie i przy czym?
  Tani populizm.

 36. tani populizm i lans to jest wydać tyle kasy na park na wjeździe w oparach ołowiu z czołgiem bez żadnej kampanijnej historii zrobionym z byle złomu. Żeby coś mieć – to trzeba najpierw wydać – zainwestować. Nie ja jestem od szukania inwestorów – bo do koryta sie nie pchałem. A kto sie pchał – to znaczy że ma pomysł na to miasto – to niech teraz ruszy łbem – co zrobić z ludźmi – którzy po to tu zamieszkali – żeby tu pracować – a nie po innych powiatach – bo tu prywaciarz rzuci ochłap – i sie leci. Kto sie pchał do koryta – to prosze – niech pokaże za co chajs bierze. Za wiate dla Śmieci i net – co go nie ma?? A ja mówie – rozwijają sie powiaty – inne – ale nie wołomin. Masz do mnie pretensje – że mówie o tym ludziom? A niech wiedzą – że w podobnych miastach – wcale nie oddalonych o lata świetlne – coś sie dzieje, coś sie buduje – i ludzie tam sie cieszą – ale nie tu – bo z czołgu to sie mogą śmiać – ale nie cieszyć – bo to nic nie zmieni, nic.A jak chcesz – to poszukam – co jeszcze buduje sie za miedzą i z czego ludzie będą dumni a miasto będzie miało pieniądze – ale nie tu.

  • Przyciągnąć inwestora trzeba mieć czym. Wieloletnie zaniedbania sprawiły że tu nawet dojazdu nie ma. Dobrze że coś się ruszyło, ale to nie jest poziom który stawia nas na uprzywilejowanej pozycji. Porównaj sobie Marku jaki jest dojazd do Piaseczna i okolic czy ta infrastruktura przypadkiem nie wygląda lepiej??? Spójrz na mapę gdzie powstają zakłady. Czy nie tam gdzie jest dobry dojazd? Kolejowo mieliśmy w miarę dobre zaplecze ale lata temu zostało to zaprzepaszczone. Pozostaje nadzieja, że szeroko zakrojona inwestycja drogowa zmieni ten stan rzeczy. Jak masz jakieś dobre pomysły to pewnie wrzucaj je tu. Osobiście chętnie przeczytam.

 37. obywatel – w galerze byłem raz…..i mi starczy. po drodze bliżej mi na mokotów targówek i m1. Ale jak bym tu pracował….kto wie. Ale kto tu pracuje? Urzędasy?

 38. Inicjatywa – fajna – ale jak dla mnie – w tym określonym miejscu – przydałby się dodatkowy pas ruchu w każdą stronę a nie czołg. Lepsza droga – to napływ inwestycji. A blokowanie jej czołgiem – przysporzy nam tylko więcej rdzy. A ludziom sie od patrzenia na czołg – nie polepszy. Tak jak sie nie polepszyło od otwarcia galery. Dalej tyrają w innych gminach i powiatach – w sporej części.

 39. Uwaga !!!!!!
  230 000 ton rocznie śmieci produkuje sama Warszawka tak twierdzi Pan Piotr Leszczyński.Marszałek zamyka radiowo! I gdzie to teraz wpadnie??? Będziemy mieli fajowski zakład pracy !!! szykujmy pogrzebacze.
  W Piasecznie – Pendolino a w Wołomnie – śmieciowicho i muchy, choroby i sztynx. Brawo !! Wstawcie silnik do repliki – będzie można po górce jeździć. Z armatą ! I kto tak ma??

 40. Co na to Saszka i cała reszta prawych?
  Z takim zapałem i radością wciskali nam co to nie będzie, niech teraz zabiorą głos.
  W poprzedniej kadencji Rycho i łysy obdarzyli nas tym ripokowym szambem a zmartwienie zostało na lata.
  Na przedostatniej sesji jeden z radnych mówił ,,że oni nie mieli świadomości, że to tak będzie wyglądać”

 41. Ale kase brać – za NIEmyślenie – to wiedzieli gdzie i mieli świadomość? To niech teraz ją zwrócą – razem z tym radnym – bo też pewnie głosował za powstaniem syfilisu.
  Zero inwestorów , zero inwestycji – tylko igrzyska. Patrycjusze i cezary. A lud – zdycha.

 42. I to tacy właśnie włodarze: jedni – nie wiedzieli jak wygląda radiowo albo jak w promieniach zachodzącego słońca pięknie skrzą się łąki wokół Baniochy- usłane różnokolorowymi reklamówkami które wypadały lata całe ze śmieciarek . Drudzy – petycje zbierali – żeby tuneli nie było – też nie wiedzieli że przejazdy naziemne będą otwarte przez 15min /h. A wystarczyło jechać do Ożarowa, Grodziska – postać w korku , podłubać w nosie. Ci znów – park ołowiany i czołg- prawie orginalny na szosie stawiają – zamiast ją poszerzać. Też za 4 lata sie dowiemy – że nie mieli świadomości.
  – Żenada

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj