Nie zrozumiała uchwały?

16

Nie milkną echa ubiegłotygodniowego pisma, jaki wystosowała do redakcji Wieści burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, domagając się zapłaty przez redakcję 50 tys. zł (na fundację) za to, że ta rzekomo niewłaściwie poinformowała Czytelników o wyniku głosowania nad udzieleniem absolutorium. Na stronach internetowych, w mailach i telefonach odebraliśmy wiele głosów oburzenia przeciwko przedstawionemu w piśmie wyjaśnieniu burmistrz, jak należy rozumieć wynik czerwcowego głosowania Rady Miejskiej. Ostatecznie zamykając sprawę poprosiliśmy więc o jasną deklarację przewodniczącego Rady Miejskiej w Wołominie: radni udzielili, czy też nie absolutorium burmistrz Wołomina za 2016 r.? Z przewodniczącym RM Leszkiem Czarzastym rozmawia Julita Mazur.

 

Wiele kontrowersji budzi fakt nie przyjęcia przez wołomińską Radę Miasta uchwały ws. absolutorium dla burmistrz Wołomina za 2016 r. Władze miasta twierdzą, że nie podjecie tej uchwały nie oznacza, że burmistrz nie dostała absolutorium. Dostała więc absolutorium od Rady czy też nie?

– Rada Miejska spełnia funkcję kontrolną nad zarządem i powinna mieć możliwość  pokazania tak zwanej żółtej kartki w przypadku gdy w ocenie Rady Miejskiej działania Burmistrza nie są przez nią akceptowalne. Myślę że wszyscy zapominają o podstawowej zasadzie samorządności, że Rada uchwala burmistrz wykonuje uchwały a Rada to co burmistrz wykonuje kontroluje i ocenia. Właśnie absolutorium jest takim momentem oceny działań Burmistrza za rok poprzedni.

Skoro większość bezwzględna z 23 Radnych Rady Miejskiej była przeciw udzieleniu absolutorium to co to może oznaczać? Oznacza to w sposób jednoznaczny, że większość Rady nie udziela absolutorium. Gdyby większość Radnych chciała udzielić absolutorium to zagłosowałaby za podjęciem uchwały a nie przeciw. Radni którzy głosowali przeciw udzieleniu absolutorium w sposób jednoznaczny określili się, że nie udzielają pani burmistrz absolutorium.

 

Jak pisze do redakcji burmistrz Wołomina, nie podjęto żadnej uchwały o nieudzieleniu jej absolutorium, więc kłamstwem jest mówienie, że nie dostała absolutorium. Czy to właściwe rozumowanie?

– Dla mnie ten tok rozumowania jest niezrozumiały, bo burmistrz otrzymuje absolutorium w przypadku podjęcia uchwały o udzieleniu absolutorium. Brak takiej uchwały oznacza, że Rada Miejska nie udzieliła absolutorium. Na 22 radnych obecnych podczas głosowania, 12 radnych głosowało przeciw udzieleniu absolutorium a tylko 8 za udzieleniem, reszta się wstrzymała. Już sama ilość głosów za udzieleniem absolutorium świadczy o bardzo małej ilości radnych pozytywnie akceptujących działania pani burmistrz za ubiegły rok. Odwoływanie się do zawiłości prawnych jest w mojej ocenie płytkie i mało eleganckie. Taki tok rozumowania można by było przyjąć, gdyby większość radnych wstrzymała się od głosu. Jednak gdy większość bezwzględna Rady była przeciw uchwale udzielającej absolutorium, oznacza to w sposób jednoznaczny, że większość Rady była przeciw udzieleniu absolutorium.    Myślę, że świadczy to trochę o braku akceptacji Rady i trudności w zaakceptowaniu decyzji Rady Miejskiej, która pokazała żółtą kartkę pani burmistrz.

 

Dlaczego Rada Miejska po prostu nie przegłosowała uchwały o nieudzieleniu burmistrz absolutorium?  (…)

 

Więcej na łamach Wieści.

16 KOMENTARZE

 1. Wg mnie jest to próba zastraszenia niezależnych mediów lokalnych. Burmistrz Radwan dobrze wie, jak zmusić Was byście pisali po jej myśli. Mam nadzieję, że pozostaniecie niezależni. Musimy obronić demokrację w Wołominie, za wszelką cenę. Bo większość gazet jest pro-radwanowa bojąc się ja skrytykować, a przecież „koń jaki jest, każdy w Wołominie widzi” 🙂

 2. A kto tak doradził Burmistrz, aby żądać od WP odszkodowania bezpodstawnie. Teraz moze WP powinny zażądać odszkodowania od UM za niesłuszne posadzenie o brak rzetelnosci i utrate dobrego imienia. Po prostu Burmistrz jak sie to mówi nie otrzymała absolutorium od RM to sie zdarza to moze rodzic dalsze konsekwencje, ale w tym przypadku tzw. opozycja jest tak słaba,ze kadencja obecnych władz bedzie do jesienie 2018r.Nie jestem fanem WP,ale staraja sie zachować resztki obiektywizmu do władzy w naszym powiecie.

 3. Gdyby pan przewodniczący zarządził konkretne głosowanie – sprawa była by jasna a tak mowa o żółtej kartce dla pani burmistrz to typowe ciamcia ramcia i w pewnym sensie ukłon w kierunku burmistrz. Szkoda że pani burmistrz nie zaczaiła miłe gestu pana Czarzastego w jej stronę. I tak można powiedzieć że „Cygan zawinił ( przewodniczący rady)a Polaka ( Wieści ) powiesili „. Teraz ostatnie absolutorium w przyszłym roku zapewne pan przewodniczący dobrze przygotuje od A do Z. Uważam że absolutorium merytorycznie pani burmistrz otrzymała poprzez pozytywne głosowanie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta pod przywództwem naczelnego rewidenta pana radnego Kozaczki. Głosowanie Radnych to czysta polityka.

 4. Ale fotografia wskazuje,że Burmistrz spojrzała na Przedowniczacego, tylko co tej Jej oczy i mina mówią??Przewodniczacy zachował kamienna twarz. To było po tym głosowaniu??

 5. Pis z peo sie żrą od zeszłego stulecia a nawet od nocnej zmiany, stąd nie rozumiem sprawy.
  Rajcowni ojcowie miasta niechętni są – to oczywiste i nikt nie wmówi, że czarne jest czarne a białe jest białe.
  Oczywiste też od początku kadencji.

 6. Brawo Wieści, władza drży przed wami ze strachu. Nie ma lepszego komplementu dla gazety. Niech sobie gada te swoje brednie, i tak każdy kto tego słucha wie, że to wy jesteście górą

  • Iga, nie należę do zwolenników obecnej burmistrz, jestem zdania, że nie radzi sobie ona z wykonywaniem obowiązków, ale pytanie o to, na czym się ona zna jest nieco przesadzone, bo zna się na samorządowej robocie, w końcu była cenionym pracownikiem urzędów. Jest jednak różnica między pracownikiem i kierownikiem urzędu. Z kierowaniem urzędem sobie nie radzi, nigdy tego nie robiła i nie powinna była dać się popychać na to stanowisko. Nie ma predyspozycji kierowniczych, a nieustanne szukanie winnych braku sukcesów i otaczanie się klakierami, dalszej karierze nie służy.

 7. Elle zapytaj w Jabłonnie i Kobyłce jakie mają zdanie o fachowości Radwan… To jest porażka… co może zrobić duża kasa w kampanii …

  • Michał, pracuję w Legionowie, więc za miedzą Gminy Jabłonna, i cokolwiek słyszałam, ale bardziej w kontekście przełożonych, w związku z możliwością podjęcia działań przez prokuraturę nawet. Co do Kobyłki – nie wiem za wiele. Jeśli pracowała tyle lat w samorządzie i niczego się nie nauczyła, to po jakie licho dała z siebie zrobić popychla „dużej kasy”, kreującej się na męża opatrznościowego Wołomina. I po jakie licho toleruje ośmieszanie urzędu przez swoją zastępczynię, robiącą szoł na każdą okoliczność wykonania podstawowych obowiązków. A wiesz, co tak naprawdę jest najgorsze w tej kadencji: to, że ludzie kupują ten bubel, który ona oferuje. Niektórzy wierzą w nią, chociaż ona, swoimi posunięciami kadrowymi, zrobiła z nich – delikatnie to określając – idiotów. Moim zdaniem jest to najgorsza kadencja samorządowa. Nawet poprzednik nie wykazał się w swoich działaniach taką umiejętnością manipulowania ludźmi i nie miał takiego przygotowania psychologicznego, jak obecna burmistrz.

   • Manipulować ludzmi to tez trzeba umić, są włodarze w tym powiecie co maja ten dar i dobrze im to idzie.

 8. To prawda. Nie było jeszcze w Wołominie takiego burmistrza, smutne to bardzo. Ciekawe czy rozliczy geniusza który podsunął jej do podpisu ten żałosny nakaz zapłaty dla dziennikarzy Wieści. Kiedyś zrobił podobnie ex burmistrz i został ex. Wieści wtedy, jak pamiętam, bardzo broniły tych mieszkanek a teraz mają to samo. Podobno sprawa ma zostać nagłośniona w mediach ogólnopolskich. Znów Wołomin będzie pośmiewiskiem

  • Jaki nakaz zapłaty? Czyżby chodziło znowu o ochronę dóbr osobistych? To nie jest sprawa do nakazu. Od momentu powołania drugiego zastępcy było wiadomo, że „opozycję” będzie się tępić, więc i tak należy uznać, że dość długo na pierwsze działanie przyszło nam czekać.

 9. Faktem jest ,ze był to błąd i nie mały. Gdzie byli doradcy , prawnicy i zastepcy Burmistrz, aby cos madrego podpowiedzieć i nie narazać szefowej na taka wpadkę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj