Wielka tajemnica

12

Władze Wołomina niechętnie zdradzają dane, dotyczące wpływu z podatku od nieruchomości z terenu, na którym powstało Centrum Handlowe. Przewodniczący Rady, który zauważył niewielki wzrost wpływu z podatków dla gminy, został pouczony na komisji finansów o konieczności zachowania tajemnicy.

O wpływy z podatków galerii handlowych, znajdujących się na terenie po byłej Stolarce, pomiędzy ul. Łukasiewicza i Geodetów w Wołominie zapytał na grudniowej komisji przewodniczący Leszek Czarzasty. Dowiedziawszy się, że plany na rok 2017 przewidują wzrost wpływu z podatków o 200 tys. zł, zapytał:

– A jak na tym tle wygląda dochód z podatku od Galerii?

-Trudno mi rozmawiać o konkretnych podatnikach… – odpowiedziała urzędniczka z wydz. opłat i podatków lokalnych.

– Szacowaliśmy, że z tytułu podatku od tych powierzchni handlowych powinna wpłynąć znacząca kwota do budżetu… – nie ustawał w pytaniach przewodniczący.

– Ale to był szacunek, nie możemy mówić o konkretnych podatnikach – dołączyła do rozmowy skarbnik gminy.

– Od kiedy ten podatnik płaci podatek? – pytał przewodniczący.

– Panie przewodniczący, bardzo proszę, naprawdę… – próbowała zahamować pytania skarbnik. (…)

Więcej na łamach Wieści.

12 KOMENTARZE

 1. No bo nie ma się czym chwalić. I tę rzeczy, czyli podatki od sklepów powierchniowych, które wykończyły mniejszych, Radwan powaliła. Co ciekawe, wpływy z tych większych sklepów są mniejsze od tych, które płaciły sklepy lokalne. Bo zagraniczne korporacje płacą podatki w rajach. Brawo Polska 🙂 Brawo Radwan 🙂

   • Podatki lokalne płacą tak czy inaczej, a z CIT i PIT gmina dostaje nikły udział. Bajki o zakładzie produkcyjnym i pracy dla wołominiaków. Pracuje w jednym z dużych zakładów w okolicy. Pensje do 3100 na rękę dla pracownika produkcji. Szefostwo się dziwi, że nie ma pracowników. I nie będzie miało bo do 4000 na rękę zarobi u konkurencji 20 km stąd. I po co mają dojeżdżać? Pracowników nie ma i nie będzie nawet ludzie z okolicznych wiosek wolą pół roku popracować w norwegi za 5 razy większą kase niż męczyć sie w tym zakładzie. Kolejny zakład się tu nie otworzy bo nie ma chętnych do pracy za grosze.

 2. A czy tajemnica jest fakt, ze liceum JPII jest dopiero 129 w województwie ????? Warto przejrzeć ranking Perspektyw. Jakież METROPOLIE wyprzedzają Wołomin. Nie ma się co dziwić, ze nasi uczniowie WIEJĄ do szkół w Warszawie. Ale czy to ważne ????????

 3. Miałem racje – obsraliście teren na którym mógłby być fajny zakład pracy – jakaś fabryka czy coś . Fabryka generująca zysk i zatrudniająca setki osób. Ale inwestorowi trzeba stworzyć warunki i umieć go pozyskać. Ale jak siem nie umii ….Macie sklepiki z zerowym zyskiem , centrum ktore nie ma przychodów a same odliczenia i parking zapchany co wieczór. Słowem – umoczona kasa i miejsce. A najgorsze – wranglerów tam sie kupić nie da. Słabo ! A jeszcze ten konflikt z powstałym wcześniej w strefie przemysłowej djchem. Baja – mądrość samorządowców ma barwe smak zapach i konsystencje błota.

  • Dobrze gadasz. Można przecież fabrykę silników Mercedesa otworzyć, czy coś tam innego. Wtedy każdy mieszkaniec Wołomina miałby pracę i upust 50% na samochód. Albo wysypisko na 6 kwater. Sorry 5, bo na 6 trochę mało miejsca.

 4. Jaka to tajemnica? Jak podatki płacone w rajach? Podatek od nieruchomości w rajach podatkowych? Uczeń szkoły średniej ma większą wiedzę.
  Galeria, retail i Leroy Merlin to ok 48tys m2. Po 18zl to 860tys zl. Do tego ziemia 161tys m2 x 0.8zl to kolejne ok 120 tys zl. Plus kilkaset tysiecy oplata za uzytkowanie wieczyste do skarbu panstwa.

  • Panie Marku, kwota tych podatków jest prosta do wyliczenia, ale jak widać piszącemu artykuł nie zależało na tym lub nie miał tej podstawowej wiedzy.

 5. Z tego co pisze Pan Myszk wynika, że skarbnik gminy zaniża plany dochodów z podatku od nieruchomości oraz działalności podmiotów prawnych. Cel może być tylko jeden, późniejsze manipulacje i przeniesienia. Nie tłumaczy to jednak naiwności i braków wiedzy u innych.

 6. Paweł Zebr. Powinien Pan przed napisaniem tego co Pan napisał przeczytać treść artykułu. Autor przekazuje informacje dotyczące tematu udziału planowanych wpływów do budżetu gminy z podatku od nieruchomości z terenów Galerii , które poruszono na komisji finansów. Nie wdaje się w dyskusję i nie ocenia. Marek Myszk. Zapomniał Pan dodać znaczący udział wpływu do budżetu z podatku od budowli 2% od ich wartości. Budowle to np. parkingi, drogi wewnętrzne, kanalizacja, place utwardzone, podjazdy, inne elementy infrastruktury, urządzenia wolnostojące, zbiorniki . oświetlenie terenu itd. 2% od wartości to znacząca kwota. Jakoś to Panu umknęło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj