Awantura na pogrzebie

261

21 stycznia w małej miejscowości pod Radzyminem doszło do wypadku drogowego. Kierujący osobowym autem (1,76 promila alkoholu) potrącił 15- latka, który zmarł mimo natychmiastowej reanimacji. Po dwóch dniach od tamtych wydarzeń okazało się, że nie tylko tragiczna śmieć chłopca zszokowała lokalne społeczeństwo, ale również to, co „wokół” niej później się działo. Niemała w tym zasługa miejscowego proboszcza, który podczas obrządku użył słów, które stały się przyczyną awantury nad trumną dziecka. (…)

– To nie jest msza żałobna. Jak wiecie, stała się wielka tragedia. On nie chodził na religię, czym doprowadził do publicznego zgorszenia. Co gorsza, namawiał innych by tak postępowali. Skoro wypisał się z wiary, to nie jest naszym parafianinem – grzmiał nad trumną chłopca proboszcz groźnym głosem do blisko 800 zgromadzonych w kościele, w tym grupy uczniów miejscowej szkoły.

– Powinienem zacząć dzisiejszy obrządek nie w kościele a na cmentarzu, ale na prośbę rodzica zmieniłem postanowienie. To nie będzie jednak msza żałobna – zapowiedział proboszcz, wzbudzając tłum w zakłopotanie, zaskoczenie i szok.

Po tych słowach część zebranych opuściła Dom Boży, a pozostali wdali się w ostrą dyskusję z proboszczem. Zareagowali członkowie rodziny i przypadkowi ludzie. Nikt nie krył zakłopotania, nie tylko sytuacją, ale i tym, co dzieje się w świątyni. Ktoś wyszedł, ktoś zasłabł, ktoś ocierał łzy, inny krzyczał skandal, ktoś pytał o „wypity alkohol”, inny wykrzykiwał –„ilu wśród Was jest pedofilami?”

Uczestnicy mszy, w tym niektórzy członkowie rodziny chłopca, włączyli się do dyskusji. Doszło do pyskówki, aż ktoś zaproponował, aby dalszą część uroczystości poprowadził obecny w kościele wikary. I ten dokończył. Na szczęście wywiązał się z zadania doskonale. Błyskawicznie zakończył mszę, dokonał godnego pochówku na miejscowym cmentarzu, słowem sprawdził się jako duchowny w zaistniałej sytuacji. I niby wszystko dalej działo się już spontanicznie i zwyczajowo, gdyby nie to, że od zajścia ciągnie się niesmak, choć od tego czasu minęło więcej niż 2 tygodnie. (…)

– Pisząc cokolwiek w tym temacie należy powiedzieć, że trzeba poznać cały kontekst wypowiedzi. Sprawa zaczęła się jakiś czas temu, gdy dotarła do mnie informacja ze szkoły, że chłopak wypisał się z lekcji religii. Nie on sam, zrobiła to jego mama – mówi ksiądz i zasiada przy dużym stole, ustawionym w skromnie urządzonym pokoju. – Dla kapłana taka informacja jest trudna do przyjęcia, nie mówiąc o zrozumieniu jej sensu. Co więcej, docierająca do mnie wiedza o tym, iż chłopak namawia innych do pójścia w jego ślady dodatkowo martwiła, nie rozumiałem tych działań. Zastanawiałem się, dlaczego zamiast dawać świadectwo wiary, po przyjęciu dopiero co aktu bierzmowania, chce od wiary odstąpić? Nijak nie mogłem pojąć, jaki ma sens odciąganie kolegów od katechezy, to przecież nic innego jak sianie zgorszenia – mówi z rozmowie z nami ksiądz proboszcz.

– Nie mogąc zrozumieć postawy chłopca, na jakiś czas przestałem o tym myśleć, przyjmując za dobrą monetę powiedzenie, czas pokaże co z tego wyjdzie. Nigdy nie zakładałem, że dojdzie do takiej tragedii – dodaje duchowny rozkładając ręce.

Co do samego przebiegu pamiętnej mszy ma wyrobioną teorię. Chciał dobrze, ale niedane mu było w całości zaprezentować tego, co zaplanował. Chciał powiedzieć znacznie więcej, ale zgromadzeni w kościele ludzie po prostu do tego nie dopuścili. (…)

Więcej na łamach Wieści.

261 KOMENTARZE

 1. Dlaczego nikt nie zapyta co było powodem wypisania z lekcji religi! A co do wypowiedzi księdza w artykule się nie zgodzę ponieważ jest nagranie które wskazuje jak ksiądz postąpił

  • Ja uwazam ze ksiądz jest ok.
   Wszyscy w parafi Załubice zyją jeszcze zasadami ktore wprowadził Św.Pamieci ksiądz Feliks ,czyli masz kase jestes kimś.Ten natomiast nie dzieli ludzi na bogatych i biednych.Ten nie da sie kupic i to ludzi najbardziej boli ze nie mogą dyktowac ksiedzu swoich zasad.

   • Czyli o zbrodniach Hitlera, też nie wolno mowić, skoro o zmarłych można mówić tylko dobrze? To by wyjaśniało skąd pomysł, że obozy śmierci są polskie, nie nazistowskie… (komentarz do komentarza ofc)

   • Ale żeś „inteligentnie” przywaliła – tak o żydach mówi się albo dobrze albo wcale, tak samo jak o każdym innym człowieku, który nic złego innemu człowiekowi nie zrobił.

   • JEŻELI NIE MÓWI SIĘ NIC TO OZNACZA, ŻE OSOBA NIE GODNA – BLUŹNIĄCA, SZERZĄCA ZGORSZENIE – NIE MOŻE BYĆ POCHOWANA W OBRZĄDKU KATOLICKIM. OT BEZ TAK SPOKOJNIE, ZGODNIE Z ZASADĄ. ZBAWIENIE TO NAGRODA ZA DOBRE ŻYCIE – NIE OBOWIĄZEK. Wątpliwości rodziców wzbudzają oburzenie… wszak dziecko podlega wychowaniu i to rodzice zaniedbali chłopca.

   • Co za bzdury ksiądz Feliks był wspaniałym kapłanem bardzo pomógł mojej rodzinie po tym co Nas spotkało. Nie był żadnym materialista tylko złotym człowiekiem. Nie wszystkich można kupić!

   • Pieprzysz głupoty. Ksiądz Feliks przeprowadzał u mnie dwa potrzeby ksiądz z powołanie z serem do człowieka.

  • Ludzi złosci nie to co stało sie na Mszy pożegnalnej młodego człowiwka,ludzi złosci to że ksiądz nie da się kupić.Poprzednik był gorszym kapłanem i nikt sie na niego nie skarżył…..był materialistą.Ten jest normalny i bogaczy to dziwi bo od wielu lat w tamtej parafi rządziła kasa

  • Michała zapamiętam jako wesołego, może nieidealnego, ale w głębi duszy dobrego chłopca. Nie zapominajmy o tym, że był niegdyś ministrantem, a nawet zbierał podpisy pod obywatelskim projektem radykalizującym przepisy aborcyjne. Szkoda, że ksiądz nie szukał przyczyny wypisania się przez niego z religii, tylko go stygmatyzował…

  • Właśnie….skoro chłopak wypisał się z religii to miał jakiś powód. Dla mnie jest to porażka księdza. Może ksiądz powinien zastanowić się jak prowadzić lekcje aby dotrzeć do młodzieży. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne….

 2. Niestety, ale matka nie popisała się konsekwencją. Po co pogrzeb katolicki, jeśli dziecko nie chciało chodzić na religię? Takie piękne są świeckie pogrzeby…

   • Bo z wiary sie wypisać nie da. Można umrzeć ale do śmierci się będzie katolikiem. Kościół nie odpuści żadnego procenta

  • Komuniści i często inni zbrodniarze mają pogrzeby w obrządku katolickim…każdy wie wówczas, jakich zbrodni się dopuścili, ale nikt z ambony nie grzmi… Michał swojego czasu był ministrantem, ciekawa jestem, czy obecny ksiądz rozmawiał z chłopcem, poza tym to, w jakiej sytuacji wychowywał się też ne jest do pozazdroszczenia. Wiem jedno, Michał w gruncie rzeczy był dobrym człowiekiem, pomimo wielu wybryków… Spoczywaj w pokoju…

 3. Trzeba być konsekwentnym w swoim postępowaniu. Jeśli wypisuję się z Kościoła, nie chcę mieć z nim nic wspólnego to po co później idę po pochówek? Są przecież pogrzeby świeckie.

  • TRZEBA BYĆ idiotą aby nie rozumieć że wpisanie z lekcji religii nie oznacza nie znaczy wypisania się w kościoła z wiary

   • I wy się katolikami nazywacie? To że ktoś nie chodzi na religię i do Kościoła nie znaczy że nie jest wierzący. A ksiądz-brak słów, ktoś taki w ogóle dzieci nie powinien uczyć!

   • Ten proboszcz szerzy w ogóle herezję od ołtarza. Wypisanie się z kościoła to akt apostazji, musi byś podpisany przez apostatę. Wypisanie się z religii, podobnie jak przyjmowanie księdza po kolędzie, nijak ma się do pogrzebu katolickiego. Ten proboszcz twierdzi też, że msza święta sobotnia jest nieważna, a tylko niedzielna. Kolejna herezja. Kto nie wierzy, niech sprawdzi w prawie kanonicznym i poczyta komentarze teologów w internecie.
    Kolejna herezja od ołtarza – porównanie Trójcy Świętej do suto zastawionego stołu, gdzie Bóg Ojciec jest stołem, potrawy – to pan Jezus , a Duch Święty to ogarnia i obsługuje. Myślę, że jeżeli Kuria ma odrobinę przyzwoitości, powinna tego proboszcza wysłać na przymusowy urlop dla otrzeźwienia. A może by tak Szanowny Proboszcz przeprosił i sprostował głoszone herezje?

  • Bezczelni są ci niewierzący. Ledwo taki umrze, już biegnie do księdza po kościelny pogrzeb [wg niejakiej „margot”].. Gdyby głupota była lżejsza od powietrza, mielibyśmy pierwszą polską kosmonautkę – katoliczkę.

   • Dobrze, że Bóg jest miłosierny, bo inaczej by was wszystkich spalił, prawdziwi katolicy, pies wam mordę lizał

 4. Wypisal się z religii a nie z wiary. To, że nie chodził na religie nie oznacza, że nie chodził do kościoła czy też nie modlił się po swojemu. Nie można chlopca ani jego rodziny osadzac. Dla mnie proboszcz okazał się złym człowiekiem . Jego zadaniem było odprowadzić chłopaka w ostatnią drogę a on odmówił o zmarłym się źle nie mówi on powiedział. Co to za ksiądz, który osadza taka tragedia w rodzinie. Ksiądz napewno wziął pieniądze za pogrzeb . Powinien odejść i zamknąć się w jakimś klasztorze i nie robić nikomu więcej krzywdy.

  • Grubo się Pani myli ksiądz nie wziął ani grosza za pogrzeb nie dali mu dokończyć jego wypowiedzi na ten temat on zawsze wszystkie kazania pogrzebowe ładnie rozwija i nie chciał napewno nikogo skrzywdzić najwiecej mają do powiedzenia ludzi którzy nie byli na pogrzebie i są nie wierzący

 5. Nie można przejść obojętnie wobec faktu, że ksiądz nad trumną dziecka ogłasza zrozpaczonym rodzicom, dziadkom i kolegom, że zmarły jest poza Kościołem i nie należy mu się chrześcijański pochówek. To dla większości wiernych oznaczało jedno: dziecko już jest potępione. Nie chodzenie na lekcję religii przez 4 miesiące w myśl miłosiernego kapłana spowodowało, że Jezus Chrystus odeśle go po śmierci prosto do piekła.
  Drogi kapłanie, nie masz prawa nikogo potępiać bo nie masz pojęcia o tym jak daleko sięga miłosierdzie Boga. Dla ciebie kilkanaście nieobecności na religii wystarczy by ocenić nastolatka, ale na szczęście to nie ty decydujesz o tym kto zostanie zbawiony a kto nie. Więcej pokory i wiary w miłosiernego Boga życzę na dalszą drogę kapłaństwa.

 6. A co było powodem wypisania się z religii? Może postawa księży, którzy co innego głoszą na kazaniach (trzeba być miłosiernym, pomagać sobie, szanować swych braci i siostry, wierzyć w Boga a nie w mamonę) a co innego robią ( sakramenty za pieniądze i mniej lub bardziej oficjalne cenniki za nie, traktowanie parafii jak prywatnego folwarku, prezenty dla proboszczów i biskupów, z okazji komunii św, bierzmowania, pokątne zbieranie po kolędzie, zamiast wprowadzenie jasnej składki na utrzymanie kościoła i cmentarza i rozliczanie się z tych pieniędzy przez parafianami, itp.) wyliczać można bez końca.
  To, że ktoś nie chodzi do kościoła, czy na religię, nie znaczy, że nie wierzy w Boga. A ksiądz katolicki zapomniał, że ma SŁUŻYĆ Bogu i ludziom i nie można odmówić sakramentu proszącemu o niego. Dlaczego wziął pieniądze za pogrzeb od rodziców i odprawiał mszę? Od razu powinien powiedzieć, że on nie chce odprawić mszy żałobnej z takich a nie innych powodów i żeby zwrócili się do innego księdza, jeśli chcą mszy. Oto dwulicowość i hipokryzja kościoła, który sam na to pracuje, że ludzie odchodzą od niego. „Zdrowaś Mario” nie odmówią za potrzebującego, jak nie zapłacisz człowieku.
  Dobrze, że chociaż wikary miał trochę owego miłosierdzia i zrozumienia wobec tragedii. Współczuję rodzinie.

  • A wcześniej ktoś pisał, że ksiądz nie wziął pieniędzy za pogrzeb, To wreszcie napiszcie prawdę: wziął czy nie wziął, bo to chyba w tej sprawie ważne.

 7. czemu ksiądz nie powiedział od razu że nie pochowa, że chłopak jest poza kosciołem.. tylko dopiero na mszy!!
  a już wiem, bo by kasy nie dostał..

 8. Chłopcu już wszytko jedno, pragnieniem rodziny była chrześcijańska uroczystość pogrzebowa. Mniejsza o to czy wypisał się czy nie. Tylko Bóg zna ludzkie serce. Postawa proboszcza skandaliczna i świadczy jedynie o tym , że daleko jest od tego, któremu służyć powinien. Rodzino chłopca bardzo wam współczuję przedwczesnej , tragicznej śmierci i straty dziecka.

 9. Sprawa jest na pewno trudna dla rodziny. Ale ktos tu napisał, skoro to matka wypisała Go z nauki religi, a On jakoby co najgorsze w tym wszystkim,innych namawiał do tego samego, to mozna przyjąć,ze sie niejako „wypisał z tej wiary” i jeszcze dawał zły przykład i szerzył takie postepowanie. Jezeli tak było. Rodzice a przynajmniej matka to popierała, to teraz oczekiwanie pogrzebu katolickiego jest trochę brakiem konsekwencji i jak to mówia jak trwoga to do Boga. Ale mozna zrozumieć,że taka tragedia zmienia ludzkie postepowanie i dobrze, ze kosciół postapił tak jak prosiła rodzina. Ksiądz moze i chciał na ten aspekt wiary zwrócić uwagę, ale wyszło jak wyszło.Jezeli sie swiadomie wychodzi z danej wspólnoty w tym przypadku religijnej to czego oczekiwać? Bardzo żal młodego człowieka i nalezy współczuc rodzinie, tak ogromnej tragedii.

  • Z lekcji religi w całęj szkole które prowadzi katechetka, wypisało się ok. 18 dzieci. Skoro księdza tak bardzo to bolało czemu wtedy nie interweniował, bądz podczas kolędy tylko podczas pogrzebu gdzie rodzina potrzebowała prawdziwego „pasterza – opiekuna”. Moim zdaniem to co dzieje się w szkole to sprawa prezydenta miasta który zatrudnia nauczycieli a nie księdza. Jego postępowanie podczas cereminiii pogrzebowej doprowadziło tylko do tego że z religji wypisały się kolejne dzieci nieakceptujące takiego zachowania. – Gratuluję proboszczu skutecznie odsuwasz wszystkich od Chrystusa.

   • Jeśli wypisuje się aż tyle dzieci z uczęszczania na lekcje religii to powodem nie będzie wiara tylko problemu trzeba szukać gdzieś indziej może na przykład problem tkwi w nauczycielach religii.

  • Zibi. Nie o tu chodzi. Zadaniem każdego chrześcijanina jest ewangelizowanie, a duchownego szczególnie. Miałem w rodzinie podobny przypadek jeden kapłan odmówił, a drugi się ucieszył ponieważ jak powiedział-” pogrzeb to idealna okazja na głoszenie ewangelii „. Uroczystość pogrzebowa była wyjątkowa, wielu było poruszonych kazaniem, płynącym z niego przesłaniem. Mocno budujące. Ale tak postępuje jedynie nawrócony kapłan.

   • Dodam że ów kapłan opowiedział historię jak za komuny usługiwał na pogrzebie jednego z partyjnych dygnitarzy. Powązki, wielu zgromadzonych partyjniaków, Ludowe Wojsko Polskie etc, a tu z woli rodziny kapłan głoszący ewangelię ! 🙂 Lepszej okazji nie mógł sobie wymarzyć. Zmarłemu juz kadzidło nie pomoże, ale żywi nadal maja szansę na zmianę swojego życia.

  • Chodziłam z tym chłopcem do klasy przez ponad 9 lat znałam go od małego. Był on osobą, która wpisała się z religii z powodów znanych mi, jemu i prawdopodobnie jego rodzicom. Jednakże chodził on do kościoła i wierzył w Boga. Nie wiem kto naopowiadał takich głupot jakoby namawiał on innych do zrezygnowania z lekcji religii, ale on absolutnie nie zrobił by czegoś takiego a osoba która rozpowiada takie głupoty powinna się chyba zastanowić zanim coś powie

  • Bardzo dziwne myślenie. Religia w szkole nie jest aktem wiary w Boga. Jeżeli katecheta/katecheta nie potrafi rozmawiać z młodzieżą tylko narzuca swoje wyobrażenia i wyuczone teksty to wcale się nie dziwmy ze dzieci nie chcą uczestniczyć w lekcji. Wydaje mi się że Jezus jednak wolał drogę prawdy, miłości i dobroci.

 10. A po opisaniu całego zajścia i zachowania się księdza proboszcza na stronie Radzymina większość osób miało do mnie pretensje niewiem czemu.Jak można bronić takiego człowieka i pozwalać na takie zachowanie niewiem. Pełen szacunek dla całej rodziny Michasia.

  • Bardzo dobrze Pan zrobił.Brawo za odwagę. W przeciwieństwie do potulnych owieczek co nawet jak się poczuli urazeni i zbulwersowani zajściem to nic nie mówią, bo się boją swojego ” pasterza”. I raczej nie ze względu na gabaryty zapasnika sumo tylko z powodu wiejskiej mentalności, bo ksiądz to święty.Na szacunek trzeba sobie zasłużyć, a temu księdzu się wydaje, że jak ma ukończone seminarium to należy mu się z urzędu.Nie te czasy. Ciemnogród już się skończył

 11. Michał odszedł z Religi z powodu nauczycielki NIE mowil ze przestaje wierzyc od kiedy czlowiek ktory wypisal sie z religi przestaje wierzyć ksiadz nie znal całej sytuacji wydaje mi się że ksiądz dowiedział o tym tuż przed pogrzebem jego zadaniem przecież jest nawrócenie tych co zabłądzili dlaczego nie zainteresowal się tym za życia Michała dodam że Michał z własnej woli został ministrantem jeszcze kiedy żył poprzedni ksiądz i nie słyszałem że on sam namawiał innych do wypisania z Religi , ile osób ksiądz mógł pogrzebać które nie wierzyły Ale wydawało się że wierzą? To czy ktoś wierzy dzieje się w głowie ksiądz podszedł do tego zbyt pochopnie , chciałbym usłyszeć co tak naprawdę miał na myśli ksiądz

  • „Taki fajny był poprzedni proboszcz „!!!!Tylko i wyłącznie za pieniądze.Przykłady sąsiadów odprawił chrzest rodzinie z dopiskiem zapłacisz 1000 zł do innych przyjechał po chrzcie wykrzykiwał pod bramą że za mało zapłacili. Zaświadczenie że przyjęte są sakramenty wystawił za 100 zl i można tak wymieniać.a ostatnia jego wizyta w domu po koledze nie trwała dłużej niż 5 min. Ludzie opanujcie się.!!!!! Dlaczego nie było tak głośno o tym że parafia została z długami.Kolejna sprawa można to było wszystko wyjaśnić po całej ceremoni.Miała odbyć się ceremonia pogrzebowa a nie cyrk.!!!!A w efekcie nawet nikt się nie modlił za tego biednego chłopaka.A jeśli powodem wypisania z religii była katechetka to można było to załatwić w szkole jeśli to by nie po skutkowało to iść do księdza żeby rozwiązać problem jest tyle rozwiązań ale po co łatwiej jest poprostu wypisać z religii. A ja uważam że ludzia ten ksiądz nie pasuje bo ma swoje zdanie i zasady. Kazania ma bardzo mądre dające coś do myślenia.

   • Faktycznie mądre miał kazanie na tym pogrzebie.Takie mądre, że w gazetach opisują 🙁 po owocach ich poznacie droga pani. Tłumaczenie, że chciał dobrze, a nie wyszło,no sorry, ja tego nie kupuję. Nawet jako mężczyzna się popłakałem , ale z nerwów bardziej. Nie życzę nikomu traumy , której doświadczyła rodzina od tego niby duszpasterza.

   • Mojej rodzinie bardzo pomógł ksiądz Feliks nie damy złego słowa na Niego powiedzieć.Myślisz, że inni księża nie mają opłat za chrzest czy wydanie zaświadczeń? Wszyscy by chcieli za darmo.

 12. Uczestniczyłam w ostatnim pożegnaniu Michała i przeżyłam szok!!!! Nie rozumiem do dziś zachowania proboszcza .Łzy cisneły się same do oczu, koledzy i koleżanki Michała żegnali go sciskając w dłoniach białe róże z czarną wstążką to wszystko rozdzierało mi serce. I wreszcie mama Michała czy ksiądz nie powinien całej rodziny otoczyć wsparciem nie mogę nawet sobie wyobrazić co ona biedna czuła ,tyle bólu i cierpienia. To nie ksiądz to nie był czas i miejsce na takie komentarze z jego strony.

 13. Dlaczego nikt nie spyta się, Dlaczego wypisał się z lekcij Religi? Z tego co mi wiadomo z całego gimnazjum wypisało się ponad 15 uczniów z powodu; uwaga KATECHETKI z tego co znałam tego chłopaka to śmiało mogę twierdzić że musiało coś być na rzeczy. A więc może wypadało by zrobić coś z Katechetką? Osobiście uważam że moje dziecko czuło się jak kolwiek poniżanie na tych lekcjach sama bym je wpisała.

 14. Nigdy nie widziałem Boga ani żadnego cudu, za to księży skrzywionych psychicznie i zboczonych jest zatrzęsienie więc o czym tu mowa? Poza tym pochówek katolicki nie bierze się z wiary tylko z nacisku społecznego, Polacy to rzekomo głównie katolicki naród dlatego czy ktoś wierzy czy jest inteligentny to koniec chce mieć tam gdzie wszyscy, chociaż ja osobiście wolałbym być spalony i rozsypany gdzieś w ładnym miejscu

 15. Jako były uczeń szkoły do której uczęszczał ten chłopak mogę potwierdzić że Katechetka zawsze miała problemy z męską częścią klasy, faworyzowała dziewczyny do tego stopnia że można by było jej zarzucić dyskryminacje ze względu na płeć. Taka sama sytuacja była z dawnym nauczycielem historii który wystawiał oceny wyłącznie po nazwisku. Taki urok szkół w takich dziurach.

 16. Martwi mnie postawa niektórych księży: łatwość do osądzania. Sam nie uczęszczałem na religię w technikum, bo czułem, że te lekcje bardziej odsuwają mnie od wiary i Boga, niż do Nich przybliżają. Zrobiłem to, co prawda, w porozumieniu z księdzem, ponieważ wiązały się z tym wątpliwości, ale, czy gdybym nie porozumiał się z nim i w międzyczasie umarł, to mógłbym być równie twardo osądzony? W takich chwilach trzeba właśnie pokazać postawę Miłosierdzia. Jezus wyciąga rękę do każdego grzesznika, do jawnej cudzołożnicy, a ksiądz czuje się o tyle lepszy od młodego zagubionego chłopaka, że grzmi z ambony i ocenia go na jego własnym pogrzebie? Niestety, nie najlepsza etykieta dla wiary chrześcijańskiej. Dla jej istoty, jaką powinna być miłość.

 17. Na przyszłość… przed drukiem tekstu proszę sprawdzić wszystkie literówki ,aż oczy bolą od patrzenia i to w dodatki na pierwszej stronie .
  Pozdrawiam

 18. Bylam słyszałam i to był szok co ten ksiądz opowiadał taki ktoś zamiast pocieszać rodzinę szydzil z Michała przez całą mszę dla mnie tacy ludzie nie powinni być kaplanami mam nadzieję że ktoś zrobi porządek z tym psudo proboszczem

   • Jak by to byly dwa zdania to by się afera nie zrobiła no i trzeba bronić proboszcza bo tak pięknie kazanie wygłosił i dziecko pożegnał

   • I to nie byly dwa zdania tylko 15 minut najezdzania na to biedne dziecko leżące w trumnie

   • Gdyby to na moje dziecko leżące w trumnie ktoś ” najeżdżał” to mimo rozpaczy I bólu, osobiście wyrzuciłabym z kościoła. Nie ważne czy byłby to ksiądz czy nie ksiądz. Mógł swoje uwagi zachować dla siebie. Brak empatii u osoby duchownej uważam za wręcz za grzech. Jak można do pogrążonej w bólu matki mówić takie rzeczy? Publicznie? Stojąc nad trumną jej ukochanego syna?!

 19. Księdza powinni ukarać za takie słowa. Religia nie jest obowiązkowa i każdy ma prawo wypowiedzi i działania czy chce uczęszczać czy nie. A ksiądz niech pilnuja swojego nosa bo sami nie są świeci . Polowa to pedofile albo sami zabawiaja się w klubach nocnych . Tfu…

 20. N sie ksiadz lepiej pochwali idę chłopców siedziała mu na kolanach. Może dlatego nie chcieli na religię przychodzić. Jak czuli jego wzwod na swoich czterech literach

 21. Ja bylam podczas tego zdarzenia I powiem ze nie dziwie mu sie ze wypisal sie z religii. Mial powody. Ale dla ludzi w zalobie byl to wielki cios

 22. Niedawno chowaliśmy kuzyna. Fakt żył na bakier z kościołem. Ale przed mszą ksiądz poprosił najbliższą rodzinę, porozmawiał, a potem powiedział kazanie o Bożym Miłosierdziu. Słowem nie nawiązał do stosunku zmarłego do KK. Pocieszył, podniósł na duchu. Są ludzie i ludziska.

 23. Współczuję rodzinie i parafii…… Ciekawe, czy podczas kolędy ksiądz zapytał o sprawę wypisania się z religii, czy tylko po kopertę przyszedł.

  • Kto go zna to wie jaki jest miły i serdeczny. Ludzie się boją cokolwiek powiedzieć, bo z ambony wytyka. A teraz to nawet umierać się boją, bo ich nie pochowa. Prawdziwy naśladowca Chrystusa zna moc słów i używa ich do leczenia a nie zabijania. „Cokolwiek temu najmniejszemu uczyniliście-mnie uczyniliście”.”Nie przyszedłem świat potępić, ale go zbawić”.”Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni”.”Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” – to jest nauka Jezusa. I to kapłan powinien wiedzieć.Jesli nie umie mówić niech milczy, niech się modli o Mądrość, a na pewno ją otrzyma.

 24. Religia nie jest obowiązkowa i każdy ma prawo wyboru. Nie mi osądzać, ale pewnie gdyby inny przedmiot, typu matematyka,historia, j.polski były nieobowiązkowe, wiele „zbuntowanych” małolatów by się wypisało. Dzięki temu mieliby więcej czasu na życie w wirtualnym świecie. Stała się tragedia, nie należy osądzać młodego człowieka, który się zagubił. A ksiądz… skoro tak się stało… powinien porozmawiać, a nie teraz szopki odstawiać. Chyba nie o to chodzi… z takim podejściem ludzie odsuwają się od Kościoła i to są realia. Wstyd… szkoda, że brakuje księży z powołania… Wyrazy współczucia dla rodziny…

 25. Panie Tomaszu Połeć, bardzo dobrze, że opisał Pan całe to zdarzenie bo jest to dowodem obiektywizmu i uczciwości w relacjonowaniu wydarzeń a taka jest rola prawdziwego dziennikarza. Ten ksiądz uważał, że jako proboszcz jest nietykalny !!! A okazał się złym człowiekiem , pełnym pychy i pogardy dla ludzi. ( Uczęszczanie na religię jest tylko elementem a nie dowodem prawdziwej wiary !). TO czego sie dopuścił ten ksiądz- proboszcz na tej rodzinie i przyjaciołach jest obrzydliwe i straszne ! Moje serdeczne wyrazy współczucia dla Mamy Michałka i dla całej rodziny …. Wierzę , że Michał jest już z Panem Bogiem skoro go wezwał do siebie

 26. Nikt nie pomyślał, że coś mogło się dziać na tej religii skoro matka go wypisała. Nie wiemy tez czy sam chciał, czy to matki decyzja. Chłopiec mógł być wierzący, co nie oznacza że musiał chodzić na religię. Sama pamiętam jak wypisałam się z religii w liceum i usłyszałam od katechetki, że to samoistne wyparcie się Boga. Moja rezygnacja z zajęć nie miała nić wspólnego z wyparciem się wiary, po prostu nie mogłam wytrzymać nerwowo na jej zajęciach, nie mogłam słuchać jej wypowiedzi. Często opowiadała takie rzeczy, które były wbrew mojemu rozumowi i logice. Podam przykład, żeby nie było komentarzy typu tworzysz nową religię. Tu chodziło o przyziemne rzeczy, twierdziła, że zwierzęta to istoty głupie nie myślące itp. Nie znosiłam tej kobiety, a po zakończeniu liceum dowiedziałam się że miała romans z uczniem. Nie mniej jednak uważam, że ksiądz, bez względu jak chciał zakończyć te kazanie, nie powinien w ogóle tak go zaczynać. Gdybym na pogrzebie dziecka usłyszała, że był zakałą szkoły to pewnie w akcie gniewu rzuciła bym się na niego. Nawet nie wyobrażam sobie co Ci rodzice czuli. A księży nienawidzę jeszcze bardziej za to jak podchodzą materialnie do pogrzebów, ślubów, chrzcin i kolędy. Jak im się da więcej pieniędzy to nie widzą problemu z ochrzczeniem nieślubnego dziecka czy wybrania innego dnia na chrzest niż niedziela, piszę to na własnym przykładzie. A jak się nie ma wystarczająco pieniędzy na pogrzeb to każą nieboszczyka wyrzucić na śmietnik. Takich księży powinni oddalać od kościoła i parafian jak najdalej. Ostatnio afera była z księdzem i wysyłaniem nagich zdjęć do parafianki, teraz pewnie szuka ofiary w innej parafii.

  • Jakim prawem z tej sytuacji wyciągacie wnioski i oczerniacie innych księży.

   Kilka lat wcześniej przyszła do kancelarii Pani, która poprosiła o pogrzeb zmarłego brata.
   Brat mieszkał sam od 2 lat gdy zmarła mama z którą wcześniej mieszkał.
   Ustaliliśmy termin pogrzebu i wpisywałem niezbędne dane do księgi zmarłych. Siostra zmarłego sama z siebie zaczęła żalić się. Były to mniej więcej takie słowa: Brat był alkoholikiem i zmarł przez alkohol. Wczesniej mieszkała z nim nasza mama. Tak był dla niej zły. Wszystko przepił. Zabierał jej rentę. Sam nie był ubezpieczony. Nawet teraz zasiłku pogrzebowego nie dostanę. Muszę za wszystko zapłacić.
   I Pani ta dodała (to co mówiła wcześniej miało uzasadnić cel tych wywodów) że w związku z całą sytuacją za pogrzeb może złożyć 200zł.
   Spokojnie odpowiedziałem, że pogrzeb może się odbyć i bez tych 200zł bo rozumiem jej trudną sytuację. Odpowiedziała, że tyle chce złożyć w ofierze i żebym przyjął te 200zł.
   Sprawa się zakończyła jej słowami. Za kilka dni miał odbyć się pogrzeb.

   Pech chciał, że pogrzeb miał odprawiać ten sam ksiądz (miała pecha bo w parafii było kilku księży i nie wiedzieli o rozmowie w kancelarii ). 5 minut przed mszą pogrzebową do zakrystii weszła ta sama Pani z kartką a4 z tekstem pożegnamia z prośbą, aby ksiadz odczytał w czasie mszy.

   Ksiadz wziął kartkę i omal nie padł ze zdziwienia.
   Było tam zaprzeczenie wszystkiego co usłyszał w kancelarii.
   Siostra zmarłego poprosiła aby ksiądz przeczytał:
   „Śp. NN był wspaniałym człowiekiem. Zawsze miłym i życzliwym. Z wielką troską opiekował się mamą do ostatnich jej dni …….” itd same pochwały.

   Co powinien zrobić ksiądz wiedząc o tym co ta sama osoba mówiła wcześniej w kancelarii?

   Zapytał która wersja o jej bracie jest prawdziwa? Czy ta z kartki czy tamta sprzed kilku dni z kancelarii? Czy ma przeczytać te kłamstwa i wyjść na durnia?
   Powiedział że pożegnanie to może przeczytać ktoś z rodziny bo ks nie zamierza robić z siebie durnia.

   No i się zaczęło.
   Siostra zmarłego trzasnęła drzwiami i wyszła. Za chwilę wróciła i wykrzyczała: Gdybym więdzej kasy dała to by przeczytał.
   Ks odpowiedział że jeżeli tak bardzo jej żal 200 zł za pogrzeb brata to za chwile je przyniesie i odda.
   Wyszła. A później ksiądz dowiedział się od pracowników zakladu pogrzebowego jak ta Pani mieszała go z błotem.
   Oczywiście msza pogrzebowa odbyła się normalnie bez jednego słowa nawiazania do tej sytuacji.

   Osądźcie sami kto w tym przypadku źle postąpił?
   Pomyślcie w co uwierzyli ludzie, których ta kobieta okłamywała mówiąc jak to źle potraktował ją ten ksiądz.
   Tak powstają plotki. Tak sieje się zamęt i oczernia księży.

   • Podziwiam Ksièdza za cierpliwość, że spokojnie odprawił ten pogrzeb
    Gdybym to ja był na Ksiedza miejscu to bym taką obłudną babę przepędzil stamtąd. ☺

   • Ksiądz w takiej sytuacji jest tą osobą, która jest 'w pracy’ plus jest wykształcona. Podstaw psychologii nie uczą już w seminarium? Nie uczą o mechanizmach uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu? Przecież to podstawa w polskich realiach. Ewangelii też się nie czyta?
    Ważniejsze są zajęcia z kreatywnej księgowości, romansowania z narodowcami I straszenia pojęciami, których się nie rozumie?

    Ksiądz, który nie rozumie, co zaszło w przytoczonej sytuacji, które nie umie profesjonalnie potraktować 'klienta’ i jeszcze jak skarżypyta z podstawówki oczernia kogoś (w traumie, współuzaleznionego) a siebie każe żałować, to parodia a nie odpowiednia osoba na danym stanowisku.

   • Ksiądz nie dał się sprowokować. To, że po takim krętactwie siostry zmarłego spokojnie odprawił ten pogrzeb swiadczy o pelnym profesjonaliźmie i kierowaniu się miłosierdziem.
    Brawo.
    I to, że opisał całą sytację teraz to jak sam wyjaśnił w celu pokazania mechanizmu oczerniania księży. Niestety często ludzie wymyślają oszczerstwa na księży żeby wybielić swoje złe zachowanie.
    W tej historii siostra zmarłego kręciła. Ks nie przeczytał pożegnanis bo wiedział że są w nim same kłamstwa. Sam pogrzeb przebiegł normalnie. A siostra obrzona zdemaskowaniem jej szachrajstwa obsmarował tamtego księdza nazywając go bardzo brzydko.

 27. Typowy bigoteryjny ksiądz bez powołania. Od sądzenia jest Bóg, a nie proboszcz. Co za dureń. Jeśli dzieciak jest ochrzczony to ksiądz ma obowiązek odprawić mszę. Nie do niego należy ocena ani sąd. Nie sądź, a nie będziesz sądzony. Sam wpadłeś gamoniu w swoje własne sidła. Nie mylcie też pojęć wiary i religii oraz wyznania bo to 3 różne pojęcia przy czym wiara jest fundamentem i jest najważniejsza. Typowy ksiądź idiota bigot bez wiedzy.

 28. To co ten „kapłan” powiedział było w ch** chamskie !
  Jak można było tak powiedzieć o młodym chłopaku, który miał tyle czasu aby się nawrócić na Religie !
  A z resztą Michaś miał powody z, których zrezygnował z Religii… Chodził ze mną do szkoły i wiem jaka jest ta katechetka ! Okropna ( według mnie)… Z chcę cią też bym się wypisała z tej religii !
  Ogulnie to powinni przenieść tego księdza bo na pewno ludzie nie chcą mieć takiego kapłana !!
  Niech ksiądz się wstydzi i to przemyśli bo bynajmniej ja na msze do niego nie wrócę! Chyba, że będzie te msze prowadził ( tylko ) ksiądz Piotr… Pozdrawiam cieplutko rodzinę michasia bardzo współczuję trzymajcie się kochani 🙁

  • Przeniosą, a jak nie to ciągnik przyczepka się znajdzie 🙂 Wywieziemy na targ do Radzymina .Problemu nie będzie i spokój na wsi będzie

 29. Jeżeli ksiądz prowadził lekcje religii w taki sposób jak mszę żałobną to pomimo że jestem katolicką mocno wierzącą też bym przestała chodzić na lekcje…. Żal mi chłopaka…. Został oczerniony nawet po śmierci….

 30. Rozumiem księdza i jego slowa. Chociaż na pogrzebie były niefortunne i stąd ten skutek.

  Inny przykład.
  16 letni uczeń kl 3 gimnazjum nie chodzi na religię. Nowy ksiądz katecheta w szkole spotyka go na korytarzu i z ewangeliczną postawą pyta czy chce brać udział w lekcjach religii i przygotowac sie do Bierzmowania. Uczeń odpowiada, że bierzmowanie to ma w d….
  Mija czas. Kończy się rok szkolny. Chłopak ginie w wypadku motocyklowym. Motocykle jeździł bez prawa jazdy za zgodą rodziców.
  I pomyślćcie Wy wszyscy mieszający z błotem księży. Jak byście się zachowali na miejscu tamtego księdza katechety?

  Był pogrzeb. Były słowa o Bożym Miłosierdziu.
  Szczęść Boże wszystkim czytelnikom.

  • Nie rozumiesz jednak, bo ten chłopak chodził do kościoła i nawet pod krzyżem majówki i czerwcowe śpiewał.Proboszcz ogólnie jest prostym chamem i nie pierwszy raz obraził. Zapewne zmiany nastrojów jakie obserwujemy w jego zachowaniu to problem choroby alkoholowej.Do pracy z ludźmi się na pewno nie nadaje.Jego akurat stać na drogą terapię .Nas niestety nie, a po tym wszystkim niejednemu psycholog by się przydał.Z panem Bogiem

 31. Różne trudne sytuacje mają miejsce w posłudze księży.

  Przez 20 lat ksiądz dzwoniąc do mieszkania w czasie corocznych wizyt duszpasterskich słyszał podobne słowa: Nie potrzebuję księdza. Nie chodzę do kościoła. Czasami nikt nie otwierał. Czasami miała miejsce krótka rozmowa. Jeden z księży zapytał: To Pani jest niewierząca i w razie śmierci pogrzebu katolickiego też sobie nie rzyczy.
  Odpowiedź była taka: Tak nie chcę nic od Kościoła.

  Czas mija i wkońcu życie dobiegło końca.
  Przychodzi do kancelarii Rodzina zmarłej i „życzy sobie” pogrzeb w kościele.
  Jak wtedy na miejscu księdza postąpić. Cyba wola zmarłego powinna być uszanowana i pogrzebu nie powinno być w kościele z udziałem księdza bo osoba ta świadomie dokonała apostazji czyli wyrzekła się wiary.

  Rodzina robi awanturę. Grozi wywiezieniem księdza taczką i skargą do kurii itd.

  I wtedy „wszyscy” wylewają bloto na kapłana.

  Ludzie! Kościół to nie zakład pogrzebowy i nie firma usługowa od której wymaga się usługi za opłatę.

  Szczęść Boże

  • Tu akurat miała miejsce inna sytuacja. Chłopak wypisał się z religii a nie z kościoła. Poza tym nie był pełnoletni. A po drugie, jak ksiądz już go przyjął pod ołtarz, to nie powinien potem wyrzekać. Po czymś takim moja noga by w tym kościele nie postała. Są samochody i można gdzie indziej na mszę pojechać.

   A tak w ogóle to ma pan racje. Są piękne, świeckie ceremonie pogrzebowe. Oferuje je prawie każdy zakład. Nie wiem, po co ludzie się napraszają księdzu? Może dlatego, że trzyma klucze do cmentarza? A przecież musi otworzyć cmentarz na świecki pochówek również.

 32. Wiele wypowiadajacych się osób to goście więc nie znają księdza .Pisza że nie należy osądzać a osadzaja nie należy potępia a potepiaja. Takiego mądrego iskrupulatnie rozliczajacego się z parafialnych funduszy księdza jeszcze nie spotkalam.Nigdzie ksiądz z ofiar pogrzebu nie odprawia tak jak ten 5 czy28 mszy św. Sama słyszałam kiedy deklarował że jeśli ktoś żyje w związku niesakramentalnym z powodu braku pieniędzy to udzieli ślubu za darmo. Nie chce oceniać ani Michała ani księdza myślę że wiele opinii które padły jest opartych na emocjach a nie na dekalogu wiedzy czy prawie kanonicznym. Każdy popełnia błędy i będzie z nich rozliczony.Ksiadz powiedział tylko bolesna prawde czy nie powinien tego czynić.?Bardzo współczuję rodzinie Michala modlę się za niego i za księdza do czego zapraszam wszystkich opiniotworcow

 33. Tak czytam te komentarze i poprosu się zastanawiam ile w ludziach jest nienawiść złości. Są różne sytuacje życiowe nie wiemy kiedy przyjdzie pora na nas.jest to smutna historia Michała. Rozumiem ten żal bul smutek złość w takiej sytuacji jest tyle uczuć że często nie zdajemy sobie sprawy z tego.Poprostu to co ludzie wymyślają na proboszcza że nie pozwalał przyjąć komuni jest alkoholikiem itp.w głowie mi się nie mieści do czego ludzie są skłoni.Współczuję Michałowi jak on się „w trumnie przewraca „Ksiądz przeprosił oficjalnie na każdej mszy w niedzielę skarga została złożona do kuri a jego mama zamiast się wyciszyć po tej tragedii to jeszcze rozdrapuje ranę po dwóch tygodniach żeby jeszcze bardziej bolało idąc do reportera gazety prosząc o artykuł do gazety. Dajcie temu chłopcu wkoncu spocząć w spokoju zamiast tej złości i nerwów odmowcie za niego Zdrowaś Mario. AMEN!!!! (*) (*)

 34. Nie byłam na pogrzebie. Ale straszne jest to, że piszący komentarze nie piszą o faktach tylko ponosi ich fantazja i zaczynają oskarżać innych księży o wymyślone oszczerstwa.

  1. Wypisania dziecka z religii raczej nie można nazwać świadectwem wielkiej wiary i tego pochwalić. To fakt.

  2. Pogrzeb jest okazją do nawrócenia tych, którzy w nim uczestniczą. I w tym przypadku ksiądz pewnie chciał przestrzec przed życiem bez Boga. Stąd to całe zamieszanie.

  3. Dobrze że nie był obłudny i nie powiedział wyciskającej łez przemowy tylko prawdę

  4. A prawda czesto boli

  • Niech pani lepiej powie, co się wydarzyło na tej religii, że tyle osób zabrało dzieci?

   I niech pani przyjmie do wiadomości, że życie bez boga może być piękne i dobre. A nawet pełniejsze, bo człowiekowi klapki z oczu spadają…

 35. Przestańcie wszyscy wylewać błoto na księdza.
  Lepiej niech ta tragedia będzie przestrogą bo życie ludzkie jest kruche.
  Z czym Wy stanęli byście przed Bogiem gdyby wasze życie dziś się skończyło?

  Z wypisania z zajęć z religii w szkole na pewno.
  Z obrażania publicznie księdza też. Bo można mieć swoje zdanie ale nie wylewać błota.

  Bóg jest Miłosierny ale jednocześnie SPRAWIEDLIWY .
  To do wszystkich niedouczonych, którzy nie chodzili na lekcje religii.

   • A co można powiedzieć o Pani za używanie takich słów do opisania ksędza.
    Gdzie Pani się wychowała?

  • Z czym Ty staniesz przed Bogiem? Z dumną miną i opowieścią o tym jak gromiłaś ludzi którzy czują słuszny gniew? Z czym stanie ksiądz proboszcz? Ze wspomnieniem dziecka któremu nawet spokojnego pogrzebu odmówił?
   Dziwnym wyrokiem miałem dzisiaj smutną okazję wziąć udział w pogrzebie małego dziecka. Nie wyobrażam sobie jakim trzeba być człowiekiem żeby dodatkowo rozdrapywać rany rodziny. Nie wyobrażam sobie jak pysznym trzeba być człowiekiem by bronić takiego postępowania, cytować przy tym Pismo i pouczać innych. Kto bardziej przeczy wierze? 16 letni dzieciak który wypisuje się z religii czy dorosła kobieta która pochwala brak miłosierdzia? Zostawię Ci Aldono coś do przemyślenia. Bo widzę że sama nie byłaś orłem z religii
   Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. 14 A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. 15 Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego». 16 I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.
   Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
   Błogosławieni cisi i pokornego serca.
   Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi
   Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone.”

   • tja, bogiem, oczywiscie, tylko przed smiercia ustal przed ktorym bo moze akurat sie mydlisz do niwlasciwego i co bedzie??? xd

 36. Jeśli ksiądz miał wątpliwości w kwestii odprawienia mszy pogrzebowej, to powinien odmówić jej odprawienia. Jeśli już na odprawienie mszy się zdecydował, to powinien ją odprawić bez zbędnych komentarzy. Jest w polskiej tradycji zasada ciszy nad trumną, powagi, szacunku. A ksiądz nie jest od osądzania ludzi, ale służenia im i pokazywania swoimi czynami, że Bóg jest miłosierny i grzesznika nie odrzuca. Rezygnacja z katechezy nie jest grzechem. Ksiądz swojego zestawu uzupełniającego przykazań wprowadzić nie może, nie ma takiego prawa. Jak nie potrafił opanować swoich negatywnych emocji, to nie powinien wychodzić do ołtarza. A jeśli wyszedł i naruszył zasadę ciszy nad trumną, to powinien zakończyć swoją posługę w kościele. Tym co księdza usprawiedliwiają życzę odrobiny wolnej woli i rozumu, w które to przymioty wyposaża człowieka Bóg.

  • A o czym do jasnej ….. miał mówi?. O niebieskich obłoczkach?
   Nie chodzenie na lekcje religii jest grzechem. Nauczyciele religii mają przygotowanie, wiedzę i misję do nauczania od Biskupa Diecezji. Bez tego nikt ich nie zatrudni w szkole.
   Więc odrzucenie zajęć z religii to odrzucenie nauczania Kościoła Katolickiego.
   Chcesz mi powiedzieć, że to nie jest grzech. Co za obłuda.
   Na szczęście to ksiądz głosi kazanie a nie wierni biorący udział we mszy. Niestety nie miał możliwości dokończyć słów bo mu przerwano.

   • Gdyby pozwolono na kontynuację „szow”doszłoby do rękoczynów. Wpisz sobie w Google prawo kanoniczne – pogrzeby a rezygnacja z religii i przekonasz się że, to nie jest grzech. Grzechem jest natomiast stawianie się w roli Pana Boga, jak również krzywdzenia wdowy i sieroty.To co się stało jest zaprzeczeniem miłości i miłosierdzia względem bliźniego.O zwykłym człowieczenstwie już nie mówiąc.Po prostu brak słów.

   • W jednej z okolicznych miejscowości religii uczy moja szkolna koleżanka, z liceum. Orłem to ona nigdy nie była – z absolutnie żadnego przedmiotu. Na trójczynach dopełzła do matury, głównie promowana za grzeczność i umiejętność zajmowania miejsca, gdzie stawała się prawie niewidoczna. Maturę zdała, bo na pisemnej dostała ściągawki, a na ustnym – premię za grzeczność, czyli trójczyny tradycyjne. Dziewczynisko nie miało żadnych zainteresowań ani pasji. Ot, takie cielę. Znajomy by o niej powiedział, że w d..ie była i g…no widziała, co w pełnym zakresie odzwierciedlałoby jej potrzeby i aspiracje. Uczy w szkole, właśnie religii. A wątpię w to, żeby, zważywszy możliwości intelektualne, była w stanie zrozumieć literaturę przedmiotu i podstawy filozofii w zakresie potrzebnym. Więc nie wypaszczaj się tutaj, że to tacy mądrzy ludzie uczą religii. Odpad intelektualny uczy religii. Sam/sama zrób powtórkę z przykazań, bo tam jest zapisane jasno, co jest grzechem. Czasami zdrowiej jest zamknąć usta, szczególnie jeśli nie ma się nic mądrego do powiedzenia.

   • Właśnie o niebieskich obloczkach bo jestem matką i gdyby ksiądz na pogrzebie
    Mojego dziecka mówił takie rzeczy

   • O miłosierdziu. O tej najważniejszej i największej z Bożych cech.
    O wybaczeniu. Bo Bóg chce nam wszystkim go udzielić.
    O pocieszenie. Bo tego potrzebowała rodzina.

    A jeśli powyższe 3 są księdzu nieznane to czasami lepiej milczeć.

   • to hipokryzja i niedorzeczność ,to co pisze oosoba do Elle!. Nie ksziężom jest osądzaać, ani Pani nikt nie dał takiego prawa mówić, czy zrezygnowanie lub niechodzenie na religie jest grzechem! Pewien bardzo mądry , znany z nie zawsze pasujących niektórym wypowiedzi, odsuwany kilkakrotnie od pracy i innych obowiązków, powiedział bardzo mądre słowa:: księża mają służyć ludziom, a nie odwrotnie!!!!!!!!!!

  • Teoretycznie masz. Racje nie wiadomo czy chodził do kościoła, Jesli nie to dlaczego kościół w brew jego wolI ma przyjść do niego. Chyba że o to prosił w przypadku śmierci, Taka dziwna moda,Nie wierzący na siłę po śmierci jest przez rodzinę wprowadzany do kościoła. Kiedyś znajomemu przy chęci pogrzebu katolickiego ksiądz powiedział wprost -nie uznawał kościoła ,nie wyraził woli. dlaczego na siłę ciągniecie go do kościoła.

 37. Panie Tomaszu Połeć, dziękuję Panu za opisanie tego incydentu. Księża nagminnie wykorzystują pogrzeby do nawracania i grożenia, bo wiedzą, że przychodzą na nie także i Ci, których przy innej okazji w kościele się nie zastanie. Ten ksiądz wyraźnie się zagalopował. A i w sprawie katechetki jest coś na rzeczy. Ciekawiłaby mnie opinia biskupa na tę sytuację.

  Jeszcze raz gratuluję odwagi.

 38. No tak. Piszesz własne widzimisie.
  Nie chodzi na religię – to nic złego
  Sex pozamałżeński – to nic złego
  Pisanie ze wszyscy ks sa źli a katechetki to nieuki – nic złego
  Itd…..

  Co to za moralność Elle?

  • Naucz się czytać ze zrozumieniem. I nie konfabuluj, bo to też moralne nie jest, szczególnie katolicko niemoralne. Nie piszę o tym, że wszyscy księża są źli, katechetki czynne zawodowo znam dwie, i obydwie nie grzeszą ani rozumem, ani elokwencją, ani obyciem. Ot, takie sobie pobożne, ciche i pokornego serca, prawie jak Kubuś Puchatek, z tą różnicą, że one nie myślą, a Kubuś się stara, ale nie wychodzi mu to najlepiej. Tobie też nie wychodzi najlepiej manifestacja katolickiej moralności, Oceniasz mnie, a nikt cię do tego nie upoważnił. Sąd kapturowy założysz? W inkwizycję się będziesz bawić? Noć Św. Bartłomieja będziesz organizować? Pręgierze dla niewiernych będziesz budować? Lepiej idź do psychiatry, im szybciej, tym lepiej, bo na pomoc może być kiedyś za późno. Powodzenia!

   • Oczywiście, że niechodzenie na religię nie jest niczym złym. Ateizm nie jest niczym złym. Jak ktoś chce żyć pod dyktando czarodzieja w sutannie, to też nie jest niczym złym. Ludzie, nauczcie się, że każdy ma prawo żyć jak chce i nie wam to oceniać!

   • Chcesz być katolikiem to bądź.
    Nie chcesz to wypisz się z religii, zrób świecki pogrzeb i będzie tak jak chcesz.

 39. Najlepsza obrona to atak proponuję ukamienowac księdza ponieważ mówi prawdę prosto w oczy i wywiązuje się z obowiązku upominania grzeszacych. Ludzie zastanówcie się nad tym co piszecie. Nikt nie widzi problemu ze niemal w tym samym miejscu kilka lat temu też miejscowy młody pijany człowiek zabił 15 łatkę i starszego pana a ciężko ranił malutkie dziecko i teraz znów. Może dołozmy starań aby nasi bliscy czy sąsiedzi nie jeździli po pijanemu. A może zadbany o odblaski dla pieszych czy oświetlenie rowerzystów lub może ktoś pomyśli o tych młodych ludziach którzy nadal nie uczestniczą w katechezach żeby problem rozwiązać a nie podsycac atakując księdza. Apropo nie rzucajcie proszę kalumni na czlowieka któremu na sercu leży wasze dobro i dobro parafialne co udowodnił w ciągu zaledwie roku wiele razy. Trzeba mieć dużo złej woli żeby tego nie słyszeć lub uczestniczenie w życiu kościoła ograniczać do jednego pogrzebu

 40. Przypominam że chodzi o pogrzeb 15 letniego dziecka,nie kryminalisty i zbrodniarza i z takim skurwysyństw… jak ze strony tego księdza się nie spotkałam. Nie życzę nikomu być na miejscu rodziny tego dziecka. Dla mnie to nie ksiądz, do dziś śni mi się po nocach jego szyderczy uśmiech.

  • Właśnie tak się czułam na pogrzebie to w jaki sposób psudo proboszcz mówił jego mina i szyderczy usmiech też mam przed oczami do dziś pochowal Michala jak nie powiem co na samą myśl o Tym mam łzy bo nawet pies nie zasłużył na takie pożegnanie

 41. Nie nazywaj skurwysyństw.. tego, że ksiądz powiedział prawdę, że nie chodził na religię i innych do tego namawiał. To sama prawda. Inna kwestia że bolesna.
  To skurwysyństw.. ze strony ludzi, że hamsko zaczęli komentować kazanie. Co ma do rzeczy pedofilia o której krzyczeli. Szkoda ze księdzu jeszcze holokaustu nie zarzucili.
  Ale cóż. Zli bronią złego.

 42. Ludzie przez wieki za wiarę w Boga oddawali życie.
  Aź smutno że teraz publiczne zaparcie się wiary przez zrezygnowanie z lekcji religii to błachostka.

  Upadek. Wstyd.

  • Ludzie przez wieki mordowali innych za brak wiary. A ateiści to bardzo fajni i dobrzy ludzie są. Co ciekawe, najczęściej bardziej oczytani i z większą wiedzą o świecie. Jeśli ktoś żyje zgodnie z własnymi przekonaniami, to jest to powód do dumy, a nie do wstydu.

 43. Ksiądz mógł pominąć przykry fakt, że rodzice zmarłego chłopca wypisali go z religii. Mogli o tym porozmawiać wcześniej przed pogrzebem wyjasniając swoje motywy.
  Pewnie nie doszło do takiej rozmowy.

  No cóż. Całe życie jest zabieganiem o zbawienie. Wątpię by rodzice myślali o zbawieniu dziecka wypisując go z religii.

  JAKIE ŻYCIE TAKA ŚMIERĆ

  • Ty durny, chamski kutasie, jak nie masz pojęcia o życiu tego biednego dziecka, to zamknij mordę i nie wypowiadaj się na jego temat. Zastanów sie nad swoim zyciem, bo skończy się w gnoju.

 44. Do Kasi i Anny. Drogie Panie, nie zamierzam tu szkalować na księdza, bo choć nie podobało mi się jak poprowadził mszę pogrzebową, to uważam że każdemu może się zdarzyć nie trafić z wypowiedzią w odpowiedni moment.. Stało się źle, ale to zło, powoli zaczyna się naprawiać i powoli wyciszać. Niestety nie jest to wcale łatwe, bo są wśród nas hieny, które nie mają litości ani szacunku do niczego ani nikogo. i znacznie gorszym złem niż zdarzenie w Kościele, jest to, co Wy dwie tutaj wypisujecie. Pierwsze, to mam wrażenie że Kasia i Anna to ta sama osoba. Skąd wiem? Hm, ano stąd, że i jedna i druga robi rażące błędy ortograficzne. Ale kontynuując: obie panie piszą obrzydliwe kłamstwa, jedna na temat Mamy chłopca a druga na temat samego chłopca. Skąd Anno masz taką wiedzę, że On namawiał dzieci do wypisania się z religii. Skąd Kasiu wiesz że to Mama poszła do redaktora? Ponieważ obrzydliwie kłamiecie, zgłosiłam sprawę na policję, w celu ustalenia Waszego IP i pociągnięcia Was do odpowiedzialności za wasze obrzydliwe insynuacje. Bo nie jest prawdą ani to że Mama Michała poszła do redaktora (wiem to na pewno, bo jestem jedną z osób u których redaktor szukał kontaktu do rodziny Michała) i nie jest prawdą to że Michał namawiał inne dzieci do wypisania się z religii (koleżanki i koledzy Michała nic o tym nie wiedzą). Wasze prawdy są wyssane z palce i brzydzę się wami kłamczuchy

 45. Odpowiadam na Twoje zarzuty:”Skąd Anno masz taką wiedzę, że On namawiał dzieci do wypisania się z religii.”
  Nie rozpowszechniam kłamstw i nikogo nie zamierzałam szkalować. Przeczytaj na spokojnie artykuł. Tam ta sytuacja jest opisana i z artykułu czerpałam wiedzę.
  Natomiast słowa że wyposywanie się z religii nie przystoi osobie wierzącej to już odpowiedź na inne komentarze, w których ludzie pisali, że w tym nie ma nic złego.
  Więc proszę o spokojną dyskusję. Bo moim celem nie jest szkalowanie nikogo. Pozdrawiam wszystkich

 46. Odnosiłam się tylko do faktów z artykułu.
  Przeczytajcie sobie jeszcze raz:
  „Sprawa zaczęła się jakiś czas temu, gdy dotarła do mnie informacja ze szkoły, że chłopak wypisał się z lekcji religii. Nie on sam, zrobiła to jego mama – mówi ksiądz i zasiada przy dużym stole, ustawionym w skromnie urządzonym pokoju. – Dla kapłana taka informacja jest trudna do przyjęcia, nie mówiąc o zrozumieniu jej sensu. Co więcej, docierająca do mnie wiedza o tym, iż chłopak namawia innych do pójścia w jego ślady dodatkowo martwiła, nie rozumiałem tych działań. Zastanawiałem się, dlaczego zamiast dawać świadectwo wiary, po przyjęciu dopiero co aktu bierzmowania, chce od wiary odstąpić? Nijak nie mogłem pojąć, jaki ma sens odciąganie kolegów od katechezy, to przecież nic innego jak sianie zgorszenia – mówi z rozmowie z nami ksiądz proboszcz.”

  Więc nie zamierzam nikogo oczerniać ani szkalować ani szerzyć kłamstw.
  Jeżeli tak wyglądała sytuacja to było antyświadectwo wiary i grzech publicznego zgorszenia.

 47. Jeśli się pisze komentarze, to trzeba mieć choćby jakąkolwiek autentyczną wiedzę na ten temat. Innym proponujesz na spokojnie przeczytać artykuł?? To Ty sama zweryfikuj swój tok rozumowania. Przytaczasz fragment artykułu „Co więcej, docierająca do mnie wiedza o tym, iż chłopak namawia innych do pójścia w jego ślady”. W tym fragmencie są słowa które przed pisaniem komentarza powinnaś zrozumieć a nie zrozumiałaś! Ksiądz powiedział, „docierająca do mnie wiedza” i czytając dalszą część artykułu jasno wynika że tej wiedzy nie sprawdzał ani nie wyjaśniał. A to oznacza, że niefortunnie uwierzył pseudo życzliwym donosicielom i posłużył się taką wiedzą. Ksiądz przeprosił. A Ty, co ty zrobiłaś? Jakoś nie widzę żebyś Ty napisała „przepraszam”. Smutne jest to, że zapewne jesteś jedną z wielu tych osób, którym wydaje się że są bardziej wartościowe, bo chodzą na religie i do kościoła (Michał do kościoła też chodził). Ale co Ty z tych obecności wynosisz to już temat na inny moment.

 48. Przepraszam.
  Ale starałam się nie pisać konkretnie o tej sytuacji czy o śp Michale.
  Odpowiadałam na inne komentarze i pisałam ogólnie o tym czy udział w religii jest świadectwem wiary i czy wypisanie z tych lekcji jest antyświadectwem.

  Nigdy nie byłam w tej parafii i nie znam osób których dotyczy sytuacja. Piszę o samym przypadku a nie dotykam żadnych osób i nie używałam żadnych obraźliwych stwierdzeń.

 49. Kiedyś, jak religia weszła do szkół, bardzo się z tego cieszyłam. Ale dziś widzę jak wiele zła z tego wynika. „Kościół” totalnie stracił kontrolę nad tym co na lekcjach religii jest przekazywane, jak i o czym dzieci są nauczane. Szkoły i nauczycieli kontroluje dyrekcja i kuratorzy. A kto kontroluje katechetów. Powyżej ktoś napisał o mało zdolnej osobie, która ciężko przyswajała wiedzę, a dziś zajmuje się katechezą. Ja zaś znam inny przypadek, gdzie osoba będąc w związku małżeńskim, prowadziła pseudo moralne życie, ale później uczyła w szkole religii. Jak to usłyszałam to uszy mi zwiędły. Drodzy księża, oddaliście ważną część ewangelizacji przypadkowym osobom. I dziś jak widać coraz więcej z tego wynika złego. Może czas zacząć rozważać, co z tym zrobić. Religia w szkole może być, ale nauczać jej powinni księżą, bo mają na ten temat odpowiednią wiedzę. I na zakończenie taka mała konkluzja. Drodzy Księża, nie wyobrażam sobie, jak wyglądałby świat, gdyby nie było wiary, ewangelizacji i kościoła. Pamiętam jak jako dziecko cieszyłam się jak mama zabierała mnie do kościółka. Tam „pan ksiądz” tak ładnie mówił do dzieci, uczył śpiewać i opowiadał takie fajne bajki. Pamiętam jakim wielkim przeżyciem była pierwsza komunia. I nikogo nie bulwersowało że Kasia ma drogą i piękną a Jadzia inną sukienkę. Rodzice kupowali to co uważali, a nie to co narzucali im katecheci. Byłyśmy ubrane jak gwiazdy, bo to było nasze wielkie święto, wielki dzień w którym przystępujemy po raz pierwszy do Komunii Świętej. I ten dzień pamiętam do dziś a mam już wnuki. A dziś, kościół zadbał o jednakowe stroje, a ja pytam gdzie są bielanki? Wiecie dlaczego dziewczynki nie chcą służyć do bieli, ano dlatego że nienawidzą tych swoich „pseudo sukieneczek”. Może warto przemyśleć czy te zmiany, niby na lepsze, nie są przypadkiem zmianami na gorsze. Poza tym, powinno być jasno powiedziane, do kiedy młodzież powinna uczęszczać na religię. Kiedyś przyjęte było że do ukończenia szkoły podstawowej a dziś to jest wolna amerykanka.

 50. Redakcja umieściła artykuł. Dali możliwość komentowania.
  To jest chore.
  Ja tylko przestrzegam innych którzy wypisali się z religii że nie jest to błachostka tylko anty świadecto wiary w Boga.
  Bo lekcje religii są prowadzone z posłanya od Niskupa Diecezji. A nie jest to jakis przedmiot szkolny.

 51. Cały program nauczania religii wydał Episkopat Polski. Podreczniki zatwierdza Biskup danej diecezji.
  Dyr szkoły zatrudnia katechetę z polecenia ks proboszcza z misjà od Biskupa Diecezji.
  Wiec jak Kościół stracil kontrolę?

 52. Tak stracił kontrolę, że lekcji religii nie kontroluje nikt. Znowu zbrakło czytania ze zrozumieniem. Ja wypowiadam się o nieodpowiednich ludziach, którzy nauczają teraz religii. A skoro piszesz że kościół nie stracił kontroli………… Już odpowiadam na twoje pytanie, w jaki sposób kościół stracił kontrolę, choć jest to trudne bo, jak sama przyznałaś, nigdy tu nie byłaś i nic o tej parafii nie wiesz. Otóż, tak kościół stracił kontrolę, że z lekcji religii wypisało się kilkunastu uczniów, a biskup nic o tym nie wie. Jakby ze szkoły wypisało się 18 uczniów, to dyrektor byłby już na 20-tu dywanikach i tłumaczył się z takiego zajścia. A tu co, nic! Katechetka uznała że nic się nie stało i nikogo nie powiadomiła. Ksiądz nie podaje źródła z którego takie informacje otrzymał, ale raczej nie przyszła do niego z tym katechetka. I tu jest problem utraty kontroli, a nie podręczniki czy posłanie. Dalej chcesz bronić swoich racji?? Jeśli tak, to wybierz się do tej parafii i zlokalizuj sprawę na miejscu. I nie praw tutaj morałów na temat świadectwa wiary, bo każdy katolik wie co powinien. I jak czytam co piszesz, zwłaszcza dwa ostatnie komentarze, to coraz bardziej utwierdzam się w swoim przekonaniu o świeckich katechetach. I takim katechetom mówię nie!!!!!! Lekcja religii, bez względu na to czy jest przedmiotem czy nie, jest bardzo ważna, i nie mogą uczyć jej pseudo wykładowcy. I na koniec pytanie gdybyś chciała dalej prawić morały. Ile trwa przygotowanie świeckiego katechety, do prowadzenia lekcji religii. Tak dużo mówisz o świadectwie wiary że to na pewno wiesz.

 53. Co się stało na tej katechezie? Czemu nikt nie ma odwagi napisać prawdy? Bo ludzie boją się, że ich spotka takie potraktowanie, jak żałobników na tym pogrzebie. A ksiądz sumienia nie ma. To zawód, który polega na zaganianiu owieczek do kościoła. Ludzie boją się też o swoje dzieci, które pozostały w łapach tej chorej katechetki. To jest dopiero chore, że ludzie tak dają sobą manipulować. Nawet jak są przypadki pedofilii, to i tak księdza bronią. Co jest takiego innego w człowieku, który sutannę założył? Ludzie, przejrzyjcie na oczy.

 54. Po co Chodzicie do kościoła, jak tak księży atakujecie? Skąd tyle w Was nienawiści? Dlaczego jesteście takimi hejterami?

 55. Jedno słowo: SKANDAL !!!! Właśnie dlatego powinno się oddzielić religię od szkoły. Nie dość, że biorą kasę jak nauczyciele to jeszcze sieją zgorszenie. Nie na darmo jest powiedziane, że piekło będzie wybrukowane sutannami.

 56. JAK MATKA NIE CHCE i gówniarz nie chce i jeszcze kpi sobie z tego w szkole. TO PO CO GO WLOKĄ ZA NOGI DO KOSCIOŁA ????????!!!!!!! PO CO? . JAKI Z NIEGO KATOLIK >

 57. A mogli go pod drzewem pochować. i jakąś muzykę dyskotekową mu puścić. NA PEWNO BYŁBY ZADOWOLONY ! Po co teraz ubolewać. Jakie życie . . . . . . . !

 58. Ania czy Kasia jaka to różnica przynajmniej się podpisały a nie tak jak ta najmądrzejsza z całej wsi. Wydaje się jednak że trochę jeszcze przydałoby się poczytać i to z różnych dziedzin a szczególnie jeśli chce się pouczać innych. A ta policja to z pewnością aresztuje i Anie i Kasie. Kobieto włącz myślenie wyłącz źle emocje. Dajcie spokój tej rodzinie myślę że będą wdzieczni

 59. Anno napisałas :
  Ja tylko przestrzegam innych którzy wypisali się z religii że nie jest to błachostka tylko anty świadecto wiary w Boga.
  – Świadectwo dla kogo? Tylko dla ludzi i instytucji jaką jest kościoł. Bóg nie kategoryzuje czy chodzisz na religie czy nie. dla niego wszyscy są tacy sami. Chodzenie na religie nie sprawi ze czlowiek stanie sie lepszym chrzescijaninem nie sprawi tego tez chodzenie do koscioła. Wiara jest indywidualną kwestią i nie powinna byc oceniana. Wolę sie modlic samemu w ciszy i spokoju bedą w ogrodzie siedząc na łąwce w parku wtedy czuje ze Bóg jest przy mnie ale nie czuje tego bedąc w kosciele.

  Wkurzona napisała
  „Czyli o zbrodniach Hitlera, też nie wolno mowić, skoro o zmarłych można mówić tylko dobrze? ”
  -jak mozna porywnywać dwie tak skrajne sytuacje. Mowa jest o dziecku ktore zginelo o rodzicach ktorzy je stracili.
  NIe oceniam Cię Twojego toku myślenia ale głowa raczej Ci dobrze nie pracuje. i tyle w temacie

  Przeczytalem wszystkie komentarze dotyczące artykułu. Każdy powtarza by nie osądzać a jednak to robi, nie potępiać a jednak każdy to robi. Jeden drugiemu wytyka błedy. Nie znam księdza parafian ani sytuacji. Ksiądz mógł mowe przygotowac znacznie wczesniej a nie mowic z glowy i rozsądniej dobierac słowa. Zginął młody chłopak przed ktorym życie stało otworem. Rodzice stracili dziecko-ból jaki czują i bedą jeszcze czuć dlugi czas jest dla mnie nie do wyobrażenia. A WY wszyscy jeden przez drugiego sie przekrzykujecie- zamiast im wspolczuc próbować pomoc przejsc żalobę podac otwartą dłoń. Jedyne co moge powiedziec na sam koniec to to że bardzo wspolczuje rodzicom Chłopca,

   • Uczynkiem było niestosowne komentowanie przez księdza podczas wykonywania posługi kapłańskiej. Uczynkiem jest twoja, katoliczko, aktywność tutaj, świadcząca o wielkim zaangażowaniu, ale bardzo ubogim jednocześnie, bo pozbawionym tolerancji, samodzielności myślenia i przepełnionym jednostronnością wyjątkowo nierozumną. Lepiej zmień nick na „inkwizycję”, bo będzie bardziej adekwatny do twoich poglądów i sposobu ich wyrażania.

  • Nie żeby coś, ale nie po to Jezus założył swój Kościół żeby każdy wielbił sobie Boga „po swojemu”. Bardzo mi przykro, ale taka wiara nie jest wiele warta, jeśli jest na Twoich zasadach zamiast na bożych.

 60. Kiedy już odejdę nie chcę aby krzyż deptał po mym sercu,nie chcę by ktoś po mnie płakał.Apostazja i tyle w temacie.

 61. A może czas pomyśleć o tym, żeby wreszcie uwolnić Polskę od kościoła katolickiego, który ciągle Polsce szkodzi? Szkoda młodego chłopaka, ale widać, że młode pokolenie zaczyna myśleć samodzielnie.

  • 1050 rocznica chrztu Polski wszystkim powinna przypomnieć jak dużo zawdzięczamy Kościołowi. Jak można być takim ignorantem?

   • A niby co takiego? Kościół zawsze trzyma z silniejszym i dogląda własnych interesów. Nawet Hitlera papież pobłogosławił. Targowica, rozbiory – oto, co zawdzięczamy Kościołowi. A zdradzieckich duchownych lud potem powiesił na krakowskim rynku!

 62. Jak widać z wpisów ksiądz chodź konsekwentny, miał rację. Nie chcesz być katolikiem idź do diabła. Tylko rodzicom sprawił ból. Ale kto go zepsuł – media, pedały, liberał? o tym sie nie mówi. Najlepiej napluć na księdza, I to dla plujących jest zaszczyt.

  • Co Pani opowiada za głupoty. Przez katechetkę wierzący rodzice wypisali wierzącego chłopaka z religii w szkole. To nie grzech. A ksiądz zachował się obrzydliwie!!! I nie dziwię się, że ludzie wyszli z kościoła. I wychodzą w całej Polsce, bo coraz mniej tam wiary i miłości bliźniego, a coraz więcej połajanek i politykierstwa!

   • Skąd Pani wie dlaczego wypisali z lekcji religii?
    Pozatym tutaj juz dyskusja zeszła z konkretnego jednego przypadku a dotyczy ogółu.

   • Połajanki rozumiane jako napominanie przed grzechem są misją Kościoła o 2 tyś lat.

   • Pani Doroto, jeśli ma Pani tak wielkie doświadczenie wychowawcze, to i Pani może zostać katechetą. A co do wypisania chłopca z religii, nasuwa sie pytanie; co takiego ta katechetka robiła. Gwałciła? Ja tez nie byłem zadowolony z postawy jednego księdza, ale dzieciaka nie wypisywałem. Jak trwoga to do Boga. Może za ostro ale widzę że ksiądz powiedział prawdę. P. Jezus powiedział: „rzuć kamieniem jesli jesteś bez winy”. To my sami układamy sobie życie, a nie ksiądz. Nie widać.

 63. Drodzy PARAFIANIE! Jak dowiedziałem się o całej sprawie podzwoniłem i porozmawiałem z ludźmi o całym zajściu. Znam okolice i ludzi, zresztą często w wakacje tam odpoczywam. Gratuluję WAM wspaniałego KSIĘDZA! Cóż, trochę może i przesadził, ale jest człowiekiem i to człowiekiem z ZASADAMI, GŁĘBOKIEJ WIARY, UCZCIWYM i PRACOWITYM. Nie mam wątpliwości, że lepszego nigdy nie dostaniecie. Te komentarze są krzywdzące i ośmieszające WAS i waszego PROBOSZCZA. Ogarnijcie się i stańcie w jego obronie! Nie wiem po co przyszli ci, którzy krzyczeli i zakłócali pogrzeb. Widocznie rodzina potrzebowała takiego wsparcia. Smutne i nie do wyjaśnienia. Byłem już na takim pogrzebie osoby mi bliskiej, gdzie rodzina, gdy krzykacze zaczęli buczeć poprosiła o spokój i szacunek dla kościoła. Tu ciekawi mnie tylko, kim byli ci zadymiarze i po co przyszli na pogrzeb? Jak wyszli, to znaczy, że nie przyszli na pogrzeb, tylko robić burdy, co im się udało. Ci, którzy przyszli na pogrzeb zostali do końca… Mam nadzieję, że niedługo, w wakacje, poznam osobiście Waszego Księdza Proboszcza. Wspierajcie go i nie dajcie sobą manipulować.

  • Nigdy nie przypuszczałabym, że osoba która napisała petycje do wiernych parafian, żeby wspierali tak okropnego księdza,który bez szacunku dla Zmarłego, wyrażał takie okropieństwa i niedorzeczności, o Chłopcu, który w niczym nie zawinił, nie odszedł z tego świata z własnej woli czy winy!!!! Zamiast empatii,i okazania współczucia, które należy się Rodzinie Zmarłego, chciał widocznie „zaistnieć” w parafii i popisać się przed zgromadzonymi i, jaki to on jest elokwentny, sprawiedliwy i konsekwentny, a jeżeli ktoś będzie mu się przeciwstawiał to zapewne nie da mu rozgrzeszenia lub usunie z parafii… .Myślę, że wyższe władze kościelne powinny ustosunkować sie do tego haniebnego wyczynu owego proboszcza i wymagać od niego by przeprosił publicznie całą Rodzinę, Przyjaciół i Kolegów, a z okazji nadchodzącego postu szczerze żałować za te haniebne słowa. Przychodzi mi na myśl jedno
   stare, ale jakże zacne przysłowie ” Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy”. Rodzinie składam serdeczne wyrazy współczucia, a osobie która tak optuje za proboszczem i nawołuje parafian do bronienia go,-proponuję głębszego zastanowienia się w podobnych sytuacjach i życzę bardzo ” udanego”odpoczynku w okolicach Radzymina.

   • To prawda, ze każdy ma prawo do wypowiadania swoich spostrzezeń i okazywania swoich emocji, jednak , gdy ocenia dziennikarza niesłusznie, że on szukał sensacji , że został wsadzony” kij w mrowisko”, itp, To chyba świadczy o tym, że nie zrozumiał pewnych wypowiedzii na tak ważny tema Moim zdaniem świadczy to więc o braku przyzwoitości osoby, która napisała właśnie taki tekst przede mną .

 64. Proszę przekazać panu proboszczowi, że pokazał jaki z niego cham. Proszę również przypomnieć uczynki miłosierne wobec duszy i wobec ciała. Jak mu nie pasuje, niech zostawi sutanne bo nie jest godzine jej nosic. Chamstwo i zaprzaństwo. Nie mam słow na takiego gnoja

  • Norbert ale pokazałeś brak kultury.
   Raczej uczynków milosiernych nie znasz albo conajmniej je ignorujesz pisząc takie słowa.

 65. Jedna refleksja. Ja rozumiem, że możan być wierzącym i nie uznawać instytucji Kościoła. To jest dla mnie jasne. Ale skoro ktoś tak czyni to po jaką cholerę leci zaraz do ksiedza w momencie kryzysu? Skoro modlić można sie wszędzie i na swój sposób to niech pomodli sie po swojemu i nabożeństwo sobie sam odprawi. Bo przecież można. Po co wchodzi z butami w cudzą społeczność?

 66. Wypisali z religii to dlaczego tym się nie szczycili (napisałaś, że wyparcie się wiary to powód do dumy) tylko zezłoscili za przypomnienie tego faktu. Wstydzili się?

 67. Przeczytałem wszystkie komentarze. Dużo w nich emocji a to nie służy niczemu.
  Każdy pisze swoje widzimisię i obraża innych. Mało odniesienia do treści artykułu.
  Np Anna napisała komentarz do treści artykułu a została zaatakowana, że niby oczernia i nie zna prawdy.
  Każdy komentujący ma swoją prawdę.
  Sam artykuł to włożenie kija w mrowisko. Ale dziennikarz liczy na sprzedaż, więc szuka sensacji.
  I ta cała machina się nakręciła…..

 68. Mój mąż już w dopisał do tej dziwnej dyskusji naszą opinię. Do tej pory nie rozumieliśmy, czym jest „mowa nienawiści”. Dziś już wiemy. Dziękujemy tym, którzy mają coś mądrego do powiedzenia. Ci, którzy wypowiadają się z taką nienawiścią powinni – konsekwentnie – zrezygnować z pogrzebu katolickiego. Znając realia, to jeszcze do trumny dołączą całą listę zasług, których nawet i sam Pan Bóg nie zna. Oczywiście wszystko dla „ludzi”.
  Dziękuję pani, która podpisuje się w dyskusji „katoliczka”. Jest Pani mądrą osobą i pełną kultury, i wie Pani co mówi. Artykuły, które Pani podesłała przeczytaliśmy i podzielamy ich treść. Co do osób siejących nienawiść względem kapłanów i kościoła: OPAMIĘTAJCIE SIĘ. Jako Polacy mamy swoje korzenie w Kościele i to jemu zawdzięczamy, tak jak cała Europa, swój rozwój. Mądry Polak zawsze będzie pamiętał o swoich korzeniach i je pielęgnował. Nasza rodzina od dziś rozpoczyna dodatkową modlitwę za Księdza Proboszcza. Jeśli trzeba to nawet przyjedziemy, by stanąć w Jego obronie. Drodzy Parafianie – brońcie GO!

 69. Ogromne wyrazy współczucia dla całej rodziny zmarłego chłopca. Do tego wszystkiego taka msza, ostatnie pożegnanie. Jestem pewna, że wielu księży pali się ze wstydu za tego proboszcza. Mimo wszystko wierzę, że jest wielu księży z powołania i nigdy by się tak nie zachowali w stosunku do ludzi pogrążonych w tak wielkiej rozpaczy. Kapłan powinien mieć postawę służebną a nie oskarżającą i potępiającą. Ewangelia powinna być otwarta i bezpośrednia. Czasami kapłan powinien pójść do tych, którzy tracą wiarę i rozmawiać z nimi. Liczenie wiernych w kościele to trochę mało. Młodzi ludzie potrzebują kreatywnych i prawdziwych kapłanów, którzy wyciągają do nich pomocną dłoń. Coraz częściej się słyszy, że dziecko zostaje wypisane przez rodziców z lekcji religii ale to nie jest równoznaczne z odejściem od wiary. Czasami są to zwykłe nieporozumienia z katechetą. Podejrzewam, że spokojna i szczera rozmowa załatwiłaby sprawę. Tak przy okazji, czy religia w szkole to dobry pomysł? Trochę trudno jest się skupić na modlitwie i poważnych rozmowach o Bogu między wychowaniem fizycznym a geografią. Dzieci naprawdę są ciekawe i mają mnóstwo pytań.
  Pogrzeb katolicki należy się każdemu kto o niego prosi.

 70. 15 lat to przecież dziecko co dopiero kształtuje swój umysł co powinien zrozumieć ten klecha. przez takie postępowanie takich pseudo sług mamy to co mamy.

 71. le ści pięknie gnoju narozrzucli wokół trumny chłopaka – gratulejszyn ! CałaPolska o tym grzmi – np na wp na pierwzej stronie -brawo ! :::
  „Mszy nie będzie, zmarły wypisał się z religii.” Będzie kara dla bezdusznego księdza z Załubic
  Biskup Romuald Kamiński spotkał się z rodziną i przeprosił za skandaliczne słowa, jakie padły podczas pogrzebu15-letniego Michała. Proboszcz parafii w Załubicach koło Radzymina, nie tylko odmówił mszy świętej podczas pogrzebu, ale skrytykował zmarłego nastolatka

  Ksądz – jak by był mądry – ale nie był – bo jego musiało być na wierzchu – bo mu widać funkcja na czape bije – to by pomyślał i powiedział: słuchaj synku – co było to było, ja twojej krzywdy nie chce – młody byłeś – może niedojrzały a może miałeś powód – twoja rzecz. Teraz ja – zrobie co do mnie należy – nie będę cię oceniał stygmatyzował – bo nie ja w dniu sądu cie ocenie. Jako ksiądz – dam ci kolejną szanse – i zrobie co w mej mocy by cie Bóg przyjał.
  Niestety – postąpił jak ciemniak – nie jak kapłan i Polska sie z tego śmieje wytyka szydzi… I co panie proboszcz??? – potrzebne to było???? Opłacało sie?? Smród tylko z tego wylazł.

  • Taaak??? A kto zapłaci za zużycie energii??? Może ma jeszcze świecić i błyskać? Czy to ma być spektakl „światło i dźwięk” bez wysokopłatnych biletów wstępu? Poza tym, kto Ci powiedział, Iwono, że Bóg ma w koniecznie grzmieć w lutym jak jakaś sierpniowa chmura burzowa? Nie te czasy. Nie wystarczyły Ci grzmoty wydawane przez proboszcza? A poza tym – mamy sprawne instalacje odgromnikowe…

 72. No to się biskup popisał. Przygłaskał nie chodzenie na religię. Już widzę tych wszystkich gówniarzy, którzy teraz będą drwili z katechetów albo będą się wypisywać z religii bo nawet biskup nie powiedział, że jest w tym coś złego.
  Gratulacje. Róbcie dalej do swojego gniazda.

 73. Co za obłuda. Domagają się żeby biskupi karali księży za różne najmniejsze słabości a jednocześnie domagają się akceptacji ludzkich grzechów. Nie chodzenie na religię, związki niesakramentalne i wiele innych.
  Sodoma i Gomora

  • Drogi Zaczadzony Katoliku, nie potępiaj „związków niesakramentalnych, wszak znasz pewnego Wielkiego, który począł się z takiego związku, a dziś sam modlisz się do niego. Wierni winni brać przykład z e swoich Idoli.

 74. Zawiedziony katoliku – nie masz racji!
  Proboszcz zawiódł, nie tak trzeba mówić do zrozpaczonej rodziny. Wobec takiej tragedii, okoliczności w jakich chłopak stracił niewinnie życie, trzeba więcej modlitwy, a mniej słów. Była kiedyś taka złota zasada – o umarłym mówi się tylko dobrze, albo wcale.
  Postawa biskupa Kamińskiego bardzo potrzebna i sprawiedliwa.

 75. Należy się słowo komentarza ze strony kurii. Żeby ludzie wiedzieli o co chodzi.
  Biskup potępił zachowanie księdza proboszcza bo było niestosowne biorąc pod uwagę okoliczności. Ale powinni dodać że nie pochwala wypisywania się z religii.
  Gdyby to akceptował to byłby to upadek Kościoła.

 76. Nie wszystko jest do załatwienia. Katolicki pogrzeb tym bardziej. Jest to przestroga dla tych młodych ludzi, którzy sprawy wiary tak lekko traktują. Nie zdają sobie sprawy w przyszłości co ich czeka. Temu młodemu człowiekowi i jego matce Pan Bóg nie był potrzebny skoro wypisali syna z lekcji religii, dlaczego tyle szumu, że ksiądz nie odprawił mszy żałobnej w jego intencji? Należał mu się tylko pochówek, ponieważ Pana Boga wykreślił z własnego życia, odrzucił jego naukę. Ksiądz postąpił zgodnie z Nauką Kościoła, ponieważ młody człowiek wyparł się swojej wiary.

 77. Miłosierdzie Boże…. Za czyje grzechy umarł Chrystus?? Za swoje czy nasze. I w którym kawałku Pisma jest napisane że jak nie będziesz łaził na religie to zbawienia nie dostąpisz? W którym sie pytam?? Jak mi dzieciak powie : olewam katechezy – wole czytać Pismo – to powiem – olewaj – ale Pismo czytaj

 78. Poznęcać się nad… nieboszczykiem, to chyba miła i przyjemna rzecz, bo „pasterz” dobitnie pokazuje, kto tym interesem kręci, denat bronić się już nie może, rodzina swoje baty dostaje, a cześć wiochy ma zawsze jakąś rozrywkę za darmo…
  Dzięki ci jednak panie Boże, że zostałem ateistą i obce jest mi uczucie chrześcijańskiej nienawiści głoszonej w twoje imię przez tępych jak żyletka twoich wyświęconych urzędników i ich parafian – „wiernych zasadom”, „prawdziwych katolików”, Julie i „margotki” oraz inne tego typu typy płci obojga.
  Rację miał Ojciec Aleksander VI, gdy mówił – „Każda religia jest dobra, ale najgłupsza jest najlepsza”. Rację ma Ojciec Dyrektor ks. T. Rydzyk, gdy twierdzi – „Ci ludzie chodzący do kościoła nieraz, przystępujący do komunii, tak są głupi, że przechodzi ludzkie pojęcie”. Wy posiedliście te dwie prawdy w jednej. To chyba cud…

  • ……..,,,,,,po czym obejrzał sie Rydzyk, i patrzy, patrzy a to obok niego przzechodzi właśnie ludzkie pojęciei dziwi się ze tacy luddzie jak osoba tytulowana ojcem dyrektorem, nie wiedzieć czemu, pozwala sobie na komentowanie i obrażanie ludzi, którzy rzadko przystępują do sakramentów sw lub nie chodzą do kościoła w ogóle. Najlepiej jest zbierać kasę i głosić takie herezje i, bo ludzie to kupią!!!!!

 79. Biskup ukarze księdza….. za co?

  Wspomniał tylko wydarzenia z życia zmarłego. To nie ksiądz wypisał się z religii.
  Ktoś pisze, że udział w lekcjach religii nie ma znaczenia, że to błachostka. To czego tak się wściekli ludzie będący wtedy na pogrzebie.
  Bo ksiądz mówił o tym co nie przynosi chwały.

 80. – Wyszyński… Wyszyński…A! To ten kanonik Stefan swego czasu zauroczony hitleryzmem!
  – Tak, tak Katoliczko, to nie manipulacja tylko „Ateneum Kapłańskie lata 1932 – 39:

  „Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec.”
  „Dzisiejsza III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkiej idei, która ma przynieść odrodzenie ludzkości. Niemcy stały się obok Włoch rzecznikiem ideologii o zasięgu ogólnoludzkim.”

  „Dzisiejsza Trzecia Rzesza reprezentuje nie tylko określony system polityczny. Podejmuje ona tytaniczną próbę urzeczywistnienia wielkich idei, mających przynieść odrodzenie ludzkości (…) Dzięki swej antykomunistycznej postawie niemiecki narodowy socjalizm przyczynił się do tego, aby położyć tamę zagrożeniu Europy przez bolszewizm. W tym względzie ma zasługi dla całej ludzkości.”

  – Bacz więc, kogo chwalisz.

 81. Podziękujcie czarnemu i portalom zewnętrznym onet wp = że tyle ludzi zajrzało na waszą stronę. A ż drugiej strony… ja nie wiem czy jest sie w tym przypadku czym szczycić. Lekki ferment wyczuwam – bo tu ani zachwytu ni szału nie ma. W Wołominie nic przełomowego sie nie wydarzyło lotniska nie wybudowali ni parku wodnego jak w Mszczonowie – no to z czego ta radość?? Z czyjejś krzywdy?? Słabe to…..

 82. Z księży to drwić można. Jakieś przyzwolenie społeczne jest.
  A księdzu nawet prawdy nie wolno powiedzieć.
  Słabe to………

 83. Ja syna nie ochrzciłam. Zrobi to jak będzie dorosły, jeżeli będzie chciał.. Kolędy nie przyjmuję, nie stać mnie na kopertę… Do kościoła zabieram dzieci na święconkę. Na szczęście na święconkę nie ma cennika…

 84. Po co Ci święconka???????? Po co Ci cokolwiek co jest zwiazane z religią. Każdy kiedys umrze, bedziesz chciała pogrzebu katolickiego???????

 85. Kościół dla wierzących.
  Nie pasuje to się nie pchaj z pogrzebem.
  Całe życie nie wierzący a na pogrzebie chcą by ksiądz go świętym ogłosił

 86. Ja jestem zbulwersowana zachowaniem księdza jak można takie rzeczy wypominać na pogrzebie. Brak świadomości dlaczego ten chłopiec nie chodził na religię i taki wniosek.Mój syn nie chodzi do kościoła ma już 20 lat a nie chodzi przez naszego proboszcza ,przygotowywał sie do bierzmowania przez 3 lata a tu po zapłaceniu pieniędzy za bierzmowanie ksiądz stwierdził że syn nie jest gotowy aby go wy bierzmować pieniądze wziął i nigdy nie oddał a dziecko nadal nie puścił do bierzmowania.widocznie taki miał kaprys że akurat mój syn.Rozmawiałam z księdzem ale on stwierdził że on nie wierzy w Boga. Mimo tego że jesteśmy rodziną wierzącą i do kościoła chodzimy dzieci tak samo są nauczeni że mają wpojoną wiarę.I komu wierzyć oni wiedzą lepiej i lepiej znają nasze dzieci .Nie ma kto zrobić porządku z tymi księżami TO ONI MOGĄ ROBIĆ CO CHCĄ Z NASZYMI DZIEĆMI CHOĆBY MOLESTOWAĆ I NIC SIE NIE STAŁO TYLKO SZKODA ŻE WSZYSTKO JEST UCISZONE A KSĘŻA NIE KARANI.TYLKO TAKI MAŁY NIC NIE WINNY CHŁOPIEC CO NIE CHODZIŁ NA RELIGIE TO DOPIERO JEST GRZECH.MASAKRA BRAT MI SŁOW WIĘCEJ. WYRAZY GŁĘBOKIEGO WSPÓŁCZUCIA DLA RODZINY.

 87. Kościół dla wierzących.
  Nie pasuje to się nie pchaj z pogrzebem.
  Całe życie nie wierzący a na pogrzebie chcą by ksiądz go świętym ogłosił.
  Ks to pracownik zakładu pogrzebowego, że za pieniądze zrobi co należy.

 88. Przypomnijcie sobie słowa Pisma: Są też w moim stadzie owce które nie są z mojej owczarni…. Kto zna dalej??? Katole za dyche?

 89. Pplska nie jest krajem wyznaniowym. Puki co . Zachciewa sie inkwizycji , co? Może zgłosić to nasynod albo na konklawe- jak sie zbiorą to se dopiszą jeden punkt głosowania więcej??????

 90. Lezie do kościoła po pogrzeb to niech spełnia wymagania.
  Nie podoba się to niech tam nie chodzi. Jasne.
  Nikt nie ma obowiązku być katolikiem. Ale gdy chce być to coś musi swoim życiem prezentować. Przykazania większość zna……

 91. Ksiądz też. Jeszcze raz: Są też w moim stadzie owce które nie są z mojej owczarni. Znajdź to i doczytaj reszte. Podpowiem- to mówi pasterz. Kto jest pasterzem w Załubicach???

 92. Kochani KATOLICY.
  Matka i Ojciec stracili dziecko.
  Jeden, pod wpływem alkoholu zabił a drugi ” pluje na trumnę ” . Co Ci biedni ludzie muszą przeżywać?
  Kapłan jest tylko jeden – Jezus Chrystus. Cała reszta to grzesznicy.

 93. Nikt nie pochwala tego w jaki sposób proboszcz mówił. Pewnie przy spotkaniu z rodziną była o tym mowa. Może przed pogrzebem była sprzeczka i rodzina o tym rozgadała z żalu do prob. Moze on o tym się dowiedział. To chciał pewne sprawy wyjaśnić.

 94. Prymas Polak mówił w wywiadzie, że nie zna sprawy ale potępił księdza.
  Co on sobie myśli? Aprobuje niecodzienne na religię.

 95. Niech prymas jeszcze doda, że nie warto wogóle być na mszy w niedzielę i pamiętać o modlitwie. A pogrzeb i tak jażdy będzie miał.
  Powodzenia panie Polak

 96. Biskupi słuchają diabła i pochwalają zło.
  Ten paskudny liberalizm i dzisiejsza poprawność nie pozwala nazwać zła po imieniu.

 97. Spalmy biskupa na stosie ! A przedtem – nalać mu do trzewi płynnego ołowiu ! I wsadzić do beczki z wodą – jak wypłynie – jest niewinny. A wiadomo – kto pływa ??? Drewno Pierze Matka Teryego ! KACZKA ! TAK – Jeśli więc wypłynie z beczki – tzn – że jest kaczką – i jest niewinny. Ale jeśli jest kaczką – to jest czarownicą – spalić go !!!!

  Leczcie sie ludzie. Albo zacznijcie czytać Pismo

 98. I zdejmijcie prosze ten baner o tych 100 000 – naprawde nie ma sie czym chwalić – zwłaszcza w tej chwili. Tu trzeba płakać.

 99. Dlaczego wymuszacie pogrzeb katolicki na kimś, kto od katolicyzmu odszedł? Jeżeli ktoś przestał chodzić na religię, namawiał innych aby odeszli od religii, to dlaczego ma być pochowany po katolicku? Co mają powiedzieć te osoby, które chodzą na religię, które chodzą do kościoła, a będą pochowane tak samo w obrządku katolickim jak osoba, która odeszła od katolicyzmu?

 100. Jak leci z listy najlepiej?
  Hulaj dusza piekła nie ma?

  To trzeba odrzucić całe Pismo Święte i nauczanie Kościoła. Żyć jak się podoba…. i z księży zrobić pracowników, którzy są na każde zawołanie.

  Gdy czytam te brednie to widzę, że świat zwariował.
  Obyście się nie obudzili po drugiej stronie w piekle bo szatan juz na was położył łapę i wyprał mózg.

  • Obawiam się, że nie tym, co po drugiej stronie ktoś mózgi wyprał. Oni tolerancyjni są, na obraz i podobieństwo tej osoby, na imię której w domyśle się powołujesz wskazując własny, absolutnie autorski obraz instytucji nie przez ciebie i nie na twoich zasadach założonej.

   • Mylisz się i to bardzo. Mój obraz oparty jest na Piśmie i teoligii. A Twój na błędnym rozumieniu Miłosierdzia Bożego.
    Już dawno zostało potępione głoszenie powszechnego zbawienia tzn. wszyscy do nieba niezależnie od wiary i życia .
    To nie ja głoszę herezje…

   • Głoś sobie co chcesz – twoja wola, jesteś wolnym człowiekiem w wolnym kraju, chociaż nie wiem, czy rozumiesz treść tej wolności, podobno wyposażonym w rozum i wolną wolę. I żyj jak chcesz, ale zauważ, że każdy ma prawo wybrać jak chce żyć. I rusz głową, jeśli masz w niej mózg lub jego szczątki chociaż, rozważ całą sytuację, od powodów pogrzebu zacznij. Może to dla ciebie za trudne…

 101. Już dawno zostało potępione głoszenie powszechnego zbawienia…… Sorry- jak dawno???? Nie trafiłem na ten kawałek w Piśmie. Czyli – Wyszła jakaś druga część Pisma Świętego? Trzeci testament?,? Ktoś zna autora?? Nie… no nie wiem…nie czytałem- chętnie kupie. W empiku jest???

  Nie tobie oceniać. I nie tobie oceniać kto zostanie zbawiony. Prochem jesteś.

   • Każdy ma prawo wybrać jak chce żyć. Ja tego nie neguję i nikogo nie zmuszam do bycia katolikiem.
    Ale kto nie chce być i żyć w Kościele Katolickim niech wie, że odrzuca zbawienie. Niech nie domaga się pogrzebu.

  • Mark, nie widzisz w tej dyskusji licznego grona autorów najnowszego testamentu? Gorliwość ludziom rozum odebrała i władze i autorytety kościoła atakują. Nowi bogowie? Chyba tak…

 102. Sodowa uderzyła mu do głowy.W seminarium pełniąc posługę też myślał że jest cwaniak wielki i kozaczył. Jednak to prawda że Pan Bóg nierychliwy a sprawiedliwy.

 103. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz.

  OBSERWER – w tym starszym testamencie co u mnie jest Nowy a u Ciebie – zleżały i stracił ważność -znalazłem… Se poszukaj. No chyba że w twoim napisali że to już nie ważne

 104. Od kogo otrzymał? Od Boga czy od ludzi? To w kogo Ty wierzysz? W Boga czy w ludzi? Słaba ta Twoja wiara a dogmat o nieomylności człowieka nad słowami Pisma cienko wróży Twojej wierze.

 105. Bezduszne zachowanie księdza nasunęło mi kilka myśli (trochę przydługich, przepraszam :-))):
  1. Wielu księży i w ogóle nas, katolików, zapomina o tym, że Bóg stworzył nas jako LUDZI, nie jako katolików czy księży. Jeżeli nie potrafimy być ludźmi, tym bardziej nie będziemy dobrymi katolikami czy księżmi.
  2. Niektórzy już rodzą się z umiejętnością bycia człowiekiem i empatią dla ludzi, a inni muszą się tego uczyć przez całe życie. Temu księdzu przydałyby się własne dzieci, które by wychowywał, to może wtedy zrozumiałby ból innego rodzica. Jeśli nie, to polecam przygarnięcie psa lub kota. Każde z tych zwierząt może nauczyć człowieka miłości, taktu i nieprzekraczania granic, trzeba się tylko chcieć od nich uczyć.
  3. Jezus zwracał się do ludzi słowami: „jeżeli chcesz”. Szanował wolną wolę człowieka, NIE PONIŻAŁ publicznie ani niepublicznie, nikogo na postronku nie ciągnął do słuchania jego kazań ani na lekcje religii.
  4. Pierwszym kanonizowanym świętym katolickim był Dobry Łotr wiszący obok Jezusa na krzyżu. Jezus powiedział: „Dziś jeszcze będziesz ze Mną w raju”, a nie „Dziś jeszcze będziesz ze Mną w raju, jeżeli przedstawisz mi ostatnie świadectwo katechizacji”.
  5. W klasie mojej córki uczy katechetka, która jest bezdusznym antyświadectwem. Ponad połowa klasy (szkoła podstawowa!) wypisało się przez nią z religii. Uważam, że lepiej stracić lekcje religii niż wiarę. Katechetka od lat jest nie do ruszenia w tej szkole.
  6. Nie twórzmy tysiąca zakazów i nakazów (które zresztą w prawie kościelnym nie mają miejsca), bo stajemy się jak faryzeusze. Dla nich też zakazy i nakazy były ważniejsze niż Duch.
  7. W Wołominie było już kilka pogrzebów mafiosów. Jestem ciekawa, czy ten ksiądz też by tak przykozaczył i wytknął na pogrzebie wszystkie niedociągnięcia religijne i moralne tych panów, czy to tylko na pogrzebie dziecka jest taki odważny i potrafi się pastwić nad nim i jego rodziną.

 106. Gdzie można znaleźć obiecane oficjalne przeprosiny?Czekamy na argumentację i informację, czy zostało złamane prawo kanoniczne.Przeprosiny dostała rodzina, natomiast uczestników nikt nie przeprosił. Miesiąc minął i dalej cicho-sza.

 107. Wypisuje sie z religii. Gorszy a później domaga się pogrzebu. To bezsensowne.
  To tak samo jakby facet, który odszedł od żony i się rozwiódł nagle pszyszedł i domagał się od niej czegoś co ma się tylko w małżeństwie

  • Czym gorszy? Na czym polega zło i zgorszenie wynikające z rezygnacją z lekcji religii? Lepszy uroczysty pogrzeb członka zorganizowanej grupy przestępczej? Opanujcie się, ludzie, uruchomcie szare komórki, jeśli jeszcze je macie.

 108. Wypisuje się z lekcji religii, nie z wiary czy Kościoła. Gdyby wypisał się z lekcji religii, a domagał się oceny z religii na świadectwie szkolnym, to faktycznie byłoby bezsensowne. Ale chyba się nie domagał. Ludzie w życiu mają różne etapy rozwoju duchowego – czasem są bliżej Kościoła, czasem dalej, ale apostatą ten chłopak nie był. Mnie nie zgorszył, zgorszyło mnie natomiast zachowanie księdza na pogrzebie. „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

 109. Jestem po stronie księdza. Jeżeli komuś przeszkadza wiara w Polsce (czyli również religia) to niech nie ma potem pretensji, że ksiądz nie chce oprawić mszy żałobnej. A może wypisać się z matematyki albo z chemii?
  A może warto rozważyć zmianę przedmiotu nauczania z religii na religioznawstwo? Gdzie dowiadywalibyśmy się o innych religiach. Może mielibyśmy więcej szacunku dla ludzi innej wiary niż katolik?

 110. W 1935 roku Włochy chcąc powiększyć swoje imperium najechały Etiopię. Panie katolik i obserwator. Wiecie może kto inwestował we włoskie zakłady zbrojeniowe??? Podpowiem wam: szefem tego inwestora był facet o przydomku Pius który stał na czele firmy Watykan. Jego podopieczni błogosławili żołnierzy idących na świętą wojnę. I co? Nadal chcecie mi nad Pismo stawiać doktryne kościła? Słabo.

 111. CHAMSTWO W PAŃSTWIE TO NIE BYŁ POGRZEB JAK NALEŻY NIECH TEN GNÓJ A NIE PROBOSZCZ OPAMIĘTA SIĘ DO CHOLERY I WTEDY BĘDZIE NORMALNYM PROBOSZCZEM A NIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj